про залишення позовної заяви без руху
30 листопада 2021 року м. Рівне№460/16015/21
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Зозулі Д.П., перевіривши виконання вимог статті 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України за позовною заявою
ОСОБА_1
до Військова частина НОМЕР_1
про визнання дій протиправним та скасування пунктів 5,6, абзац 5 пункту 9 наказу,-
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Військової частини НОМЕР_1 про визнання дій протиправним та скасування пунктів 5,6, абзац 5 пункту 9 наказу від 20.08.2021 "Про результати проведення службового розслідування" про притягнення до дисциплінарної та обмеженої матеріальної відповідальності і позбавлення премії за серпень 2021 року повністю; стягнення 1906,50грн премії за серпень 2021 року в повному обсязі.
Частиною першою статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) встановлено, що суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; подано позовну заяву у строк, установлений законом; належить позовну заяву розглядати справу за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Пунктом 5 частини першої цієї ж статті закріплено обов'язок суду з'ясувати чи подано позовну заяву у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).
Частиною 1 ст.122 КАС України визначено, що позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Так, за приписами ч.5 цієї статті визначено, для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк.
Зважаючи на те, що позивачем подано позов після закінчення строків звернення до суду, то ним подано заяву про поновлення строків звернення до суду . Заява обґрунтована тим, що про оскаржуваний наказ він дізнався в тертій декаді вересня 2021 року, після прибуття в розташування військової частини НОМЕР_2 з відрядження. Згодом, 10.09.2021 на підставі наказу від 09.09.2021 вибув у відрядження за межі Рівненської області. На дату прибуття - 04.10.2021 сплив місячний строк звернення до суду. Відтак, вказує, що строк звернення пропущений через особливий характер проходження служби.
Водночас, суд звертає увагу, що навіть обраховуючи строк звернення до суду з 04.10.2021, коли позивач прибув із відрядження у м. Рівне та мав можливість скористатися свої правом на звернення до суду у встановлений Законом строк, зазначеним не скористався.
Наведені позивачем обґрунтування щодо поважності причин пропуску строку звернення до суду та наявності в нього лише ксерокопій оскаржуваних рішень, які не засвідчені належним чином, що унеможливило його звернутися до суду, - відхиляються, оскільки в силу вимог ч. ч. 5, 7 ст. 162 КАС України, позивач може подати відповідне клопотання про витребування доказів.
У відповідності до ч.1 ст.123 КАС України, у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Відтак, вказані позивачем у заяві підстави для поновлення строку звернення до суду, визнаються судом неповажними.
Частиною 6 ст.161 цього Кодексу також передбачено, що у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Таким чином, судом запропоновано позивачу подати іншу заяву про поновлення строків звернення до суду.
Згідно із ч.1 ст.169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху(ч.2 ст. 169 КАС України).
За таких обставин позовну заяву слід залишити без руху.
Позивачу недоліки позовної заяви слід усунути у спосіб , який передбачає подання до суду іншої заяви про поновлення строків звернення до суду та доказів поважності їх пропуску.
Керуючись статтею 169 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Позовну заяву ОСОБА_1 до Військова частина НОМЕР_1 про визнання дій протиправним та скасування пунктів 5,6, абзац 5 пункту 9 наказу залишити без руху.
Встановити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви тривалістю не більше 10 днів з дня вручення даної ухвали.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та окремо не оскаржується.
Суддя Д.П. Зозуля