Рішення від 01.12.2021 по справі 420/12916/21

Справа № 420/12916/21

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 листопада 2021 року м. Одеса

У залі судових засідань № 33

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Балан Я.В.,

при секретарі судового засідання - Галат В.І.,

за участю сторін:

представника позивачів - Солдаткін О.С.,

представника відповідача - Малюченко А.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні, у режимі відеоконференції поза межами приміщення суду за допомогою сервісу «EasyCon», за правилами загального позовного провадження, адміністративну справу за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю «Арсенал-Центр», Одеської філії Товариства з обмеженою відповідальністю «Арсенал-Центр» до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправним та скасування наказу, -

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду з позовною заявою звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю «Арсенал-Центр», Одеська філія Товариства з обмеженою відповідальністю «Арсенал-Центр» до Головного управління ДПС в Одеській області про:

визнання протиправним та скасування наказу №4697-п від 07.07.2021 року «Про проведення документальної планової виїзної перевірки Одеської філії ТОВ «Арсенал-Центр».

Адміністративний позов мотивовано наступним.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Арсенал-Центр» вказувало, що оскаржуваний наказ Головного управління ДПС в Одеській області про проведення планової перевірки є протиправним, оскільки не містить підстав для його винесення та надісланий контролюючим органом з порушення порядку його надсилання.

Крім того, Товариство з обмеженою відповідальністю «Арсенал-Центр» наголошувало, що право контролюючого органу на призначення документальних планових виїзних перевірок чітко обмежене статтею 102 Податкового кодексу України. У свою чергу, Головним управлінням призначено планову перевірку за період, що значно перевищує термін у 1095 днів.

ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ ТА КЛОПОТАННЯ УЧАСНИКІВ СПРАВИ

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 28 липня 2021 року, вищевказану позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито спрощене позовне провадження по справі без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 28 липня 2021 року, у задоволенні заяви Товариства з обмеженою відповідальністю «Арсенал-Центр» про вжиття заходів забезпечення позову по адміністративній справі №420/12916/21 шляхом зупинення дії наказу Головного управління ДПС в Одеській області №4697-п «Про проведення документальної планової виїзної перевірки Одеської філії ТОВ «АРСЕНАЛ-ЦЕНТР» відмовлено.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 09 вересня 2021 року, у задоволенні клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю «Арсенал-Центр» про зупинення провадження по адміністративній справі №420/12916/21 відмовлено.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 24 вересня 2021 року, вирішено продовжити розгляд адміністративної справи №420/12916/21 за правилами загального позовного провадження.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 13 жовтня 2021 року, надано можливість представнику Товариства з обмеженою відповідальністю «Арсенал-Центр» приймати участь у судових засіданнях по адміністративній справі №420/12916/21 у режимі відеоконференції поза межами приміщення суду, з використанням власних технічних засобів, за допомогою сервісу «EasyCon».

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 20 жовтня 2021 року, надано можливість представнику Головного управління ДПС в Одеській області приймати участь у судових засіданнях по адміністративній справі №420/12916/21 у режимі відеоконференції поза межами приміщення суду, з використанням власних технічних засобів, за допомогою сервісу «EasyCon».

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 21 жовтня 2021 року, залучено до участі в адміністративній справі №420/12916/21 в якості співпозивача Одеську філію Товариства з обмеженою відповідальністю «Арсенал-Центр». Розгляд адміністративної справи №420/12916/21 розпочато спочатку.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 21 жовтня 2021 року, у задоволенні клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю «Арсенал-Центр» про зупинення провадження по адміністративній справі №420/12916/21 відмовлено.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 03 листопада 2021 року, у задоволенні клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю «Арсенал-Центр» про зупинення провадження по адміністративній справі №420/12916/21 відмовлено.

03 листопада 2021 року, закрито підготовче засідання по справі та призначено справу до судового розгляду суті.

У встановлений судом строк відповідачем надано відзив (вх.№ЕП/21819/21 від 13.08.2021р.) на позовну заяву (т.І, а.с.190-191).

Відзив обґрунтований наступним.

Згідно з затвердженим Державною податковою службою України планом-графіком проведення документальних планових перевірок платників податків на 2021 рік та на підставі п.п.20.1.4. п.20.1 ст.20, п.77.1., п.77.4 ст.77 Податкового кодексу України, з 19 липня 2021 року повинна була проводитись документальна планова виїзна перевірка ОФ ТОВ «Арсенал-Центр» з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи ДПС.

Відповідно до пп. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20, п. 77.1 ст.71 Податкового Кодексу України, відповідно до плану - графіка на 2021 рік проведення планових виїзних перевірок суб'єктів господарювання, Головним управлінням ДПС в Одеській області було винесено наказ №4697-п від 07.07.2021 року на проведення документальної планової виїзної перевірки ОФ ТОВ «Арсенал-Центр» за період з 01.07.2017 року по 31.03.2021 року.

У порядку встановленому законом, за 10 календарних днів до дня проведення зазначеної перевірки, посадовими особами Головного управління ДПС в Одеській області було надіслано рекомендованим листом з повідомленням про вручення письмове повідомлення із зазначенням дати початку проведення перевірки та копію оскаржуваного наказу.

Щодо строку періоду за який призначена документальна планова виїзна перевірка Одеської філії Товариства з обмеженою відповідальністю «Арсенал-Центр», Головним управленням ДПС в Одеській області вказувалося, що Законом України №540-ІХ від 30.03.2020 року «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)» розділ «Прикінцеві та перехідні положення» Цивільного кодексу України доповнено пунктами 12-14 такого змісту: «…12. Під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, визначені статтями 257, 258, 362, 559, 681, 728, 786, 1293 цього Кодексу, продовжуються на строк дії такого карантину».

У поясненнях (вх.№ЕП/22740/21 від 27.08.2021 року) Головним управлінням ДПС в Одеській області наголошувалося, що Постановою Кабінету Міністрів України №89 від 03.02.2021 року «Про скорочення строку дії обмеження в частині дії мораторію на проведення деяких видів перевірок», поновлено права відповідача на проведення, зокрема, документальних перевірок, а тому, враховуючи дату винесення оскаржуваного наказу - 07.07.2021 року - він є правомірним (т.І, а.с.218-219).

У поясненнях (вх.№ЕП/31725/21 від 15.11.2021 року) Товариство з обмеженою відповідальністю «Арсенал-Центр» зазначало, що оскаржуваним наказом призначена документальна планова виїзна перевірка Одеської філії ТОВ «Арсенал-Центр» за період діяльності з 01.07.2017 року по 31.03.2021 року.

Однак, випадки коли строки давності, визначені пунктом 102.1 ст. 102 Податкового кодексу України, не застосовуються, передбачені п.102.2. ст.102 Податкового кодексу України: коли податкову декларацію за період, протягом якого виникло податкове зобов'язання, не було подано; коли посадову особу платника податків (фізичну особу - платника податків) засуджено за ухилення від сплати зазначеного грошового зобов'язання або у кримінальному провадженні винесено рішення про його закриття з нереабілітуючих підстав, яке набрало законної сили.

Відтак, Податковим кодексом України чітко визначено граничні періоди, за які можуть проводитися перевірки платників податків, які обмежуються 1095 днями після останнього дня граничного строку подання податкової декларації, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання та/або граничного строку сплати грошових зобов'язань (т.ІІ, а.с.77-80).

У поясненнях (вх.№ЕП/32093/21 від 17.11.2021 року) Головним управлінням ДПС в Одеській області вказувалося, що на період з 18 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), зупиняється перебіг строків давності, передбачених статтею 102 Податкового кодексу України.

Таким чином, контролюючий орган має право протягом дії карантину (починаючи з 18 березня 2020 року і по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину), встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), проводити перевірки юридичних осіб, передбачені п. 52 прим. 2 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України та Постановою №89 від 03.02.2021 року, якою скорочено дії обмежень на проведення деяких видів перевірок встановлених п. 52 прим. 2 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України, за період, який перевищує 1095 днів, оскільки строки давності, визначені статтею 102 Податкового кодексу України, збільшуються на весь період дії карантину (т.ІІ, а.с.82-83).

У поясненнях (вх.№ЕП/33268/21 від 25.11.2021 року) Товариство з обмеженою відповідальністю «Арсенал-Центр» наголошувало, що контролюючий орган має право провести документальну планову перевірку позивача з дотриманням строку давності 1095 днів, за період 1095 дні з дати прийняття наказу. Тобто, у випадку прийняття наказу Головним управлінням ДПС в Одеській області наказу від 07.07.2021 року, податкова перевірка могла бути проведена за період з 08.07.2018 року по 07.07.2021 року (1095 днів), а не з 01.07.2017.

Також, первинна податкова декларація з податку на прибуток підприємств була подана Товариством з обмеженою відповідальністю «Арсенал-Центр» 03.01.2018 року, а уточнююча податкова декларація платника за 2017 рік - 05.05.2018 року, проте жодної прив'язки дати початку строку проведення перевірки до дати подання податкової декларації у діях відповідача не вбачається.

Крім того, зверталася увага суду, що Одеська філія Товариства з обмеженою відповідальністю «Арсенал-Центр» не є суб'єктом трансферного ціноутворення (т.ІІ, а.с.91-91).

ОБСТАВИНИ СПРАВИ ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ

Товариство з обмеженою відповідальністю «Арсенал-Центр» (далі - ТОВ «Арсенал-Центр»), згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань, зареєстроване 31.10.2000 року за №10731200000000624.

До основного виду діяльності ТОВ «Арсенал-Центр» згідно код КВЕД відноситься 24.33 Холодне штампування та гнуття.

Одеська філія Товариства з обмеженою відповідальністю «Арсенал-Центр» є відокремленим підрозділом ТОВ «Арсенал-Центр.

Наказом Головного управління ДПС в Одеській області №4697-п від 07.07.2021 року, на підставі підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20, підпункту 75.1.2 пункту 75.1, пункту 77.1 статті 77 Податкового кодексу України, відповідно до платну-графіка на 2021 рік проведення планових виїзних перевірок суб'єктів господарювання, наказано провести документальну планову виїзну перевірку Одеської філії Товариства з обмеженою відповідальністю «Арсенал-Центр» з 19.07.2021 року, тривалістю 10 робочих днів (т.І, а.с.18).

Наказом Головного управління ДПС в Одеській області №4697-п від 07.07.2021 року «Про проведення документальної планової виїзної перевірки Одеської філії ТОВ «Арсенал-Центр» визначено перевіряємий період з 01.07.2017 року по 31.03.2021 року.

На підставі Наказу №4697-п від 07.07.2021 року та направлень на проведення перевірки від 07.07.2021 року (т.І, а.с.19-24), Головним управлінням ДПС в Одеській області здійснено спробу перевірки Одеської філії ТОВ «Арсенал-Центр» за результатами якої складено Акт про відмову у допуску до проведення/відмову від проведення документальної планової виїзної перевірки №2119/15-32-07-01/37740764 від 19.07.2021 року (т.І, а.с.25-27).

Вважаючи наказ про проведення документальної планової виїзної перевірки Одеської філії ТОВ «Арсенал-Центр» протиправним, позивач звернувся до суду з даною позовною заявою.

РЕЛЕВАНТНІ ДЖЕРЕЛА ПРАВА ТА ВИСНОВКИ СУДУ

Згідно частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Так, частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України №2755-VI від 02.12.2010 року (далі - Податковий кодекс).

Відповідно до пункту 75.1. статті 75 Податкового кодексу, контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.

Види документальних перевірок, порядок планування, проведення та оформлення їх результатів, що проводяться контролюючим органом, визначеним підпунктом 41.1.2 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, встановлюються Митним кодексом України.

Пункт 75.1.2. Податкового кодексу України передбачає, що документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків

Документальна планова перевірка проводиться відповідно до плану-графіка перевірок.

План-графік документальних планових перевірок на поточний рік оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, до 25 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки.

До плану-графіка проведення документальних планових перевірок відбираються платники податків, які мають ризик щодо несплати податків та зборів, невиконання іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи.

Періодичність проведення документальних планових перевірок платників податків визначається залежно від ступеня ризику в діяльності таких платників податків, який поділяється на високий, середній та незначний. Платники податків з незначним ступенем ризику включаються до плану-графіка не частіше, ніж раз на три календарних роки, середнім - не частіше ніж раз на два календарних роки, високим - не частіше одного разу на календарний рік.

Порядок формування та затвердження плану-графіка, перелік ризиків та їх поділ за ступенями встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

У відповідності до пункту 102.1 статті 102 Податкового кодексу, контролюючий орган, крім випадків, визначених пунктом 102.2 цієї статті, має право провести перевірку та самостійно визначити суму грошових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Кодексом, не пізніше закінчення 1095 дня (2555 дня у разі проведення перевірки контрольованої операції відповідно до статті 39 цього Кодексу), що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації, визначеної пунктом 133.4 статті 133 цього Кодексу, та/або граничного строку сплати грошових зобов'язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку контролюючий орган не визначає суму грошових зобов'язань, платник податків вважається вільним від такого грошового зобов'язання (в тому числі від нарахованої пені), а спір стосовно такої декларації та/або податкового повідомлення не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.

Так, з метою забезпечення єдиного підходу до формування щоквартального плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків розроблений Порядок формування плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків, який затверджений наказом Міністерства фінансів України №524 від 02.06.2015 року та зареєстрований в Міністерстві юстиції України від 24.06.2015 року за №751/27196 (далі - Порядок №524).

Відповідно до пункту 1 Порядку №524, річний план-графік складається відповідно до вимог статті 77 розділу II Податкового кодексу.

Пунктом 4 Порядку №524 встановлено, що при відборі платника податків до плану-графіка відповідно до вимог статті 77 розділу II Податкового кодексу необхідним є врахування також вимог пункту 102.1 статті 102 розділу II Податкового кодексу у частині граничних термінів проведення перевірки та визначення податкового зобов'язання платника податків, вимог пункту 77.3 статті 77 розділу II Податкового кодексу у частині заборони проведення документальної планової перевірки за окремими видами зобов'язань перед бюджетами, крім правильності обчислення, повноти і своєчасності сплати податків, зборів та єдиного внеску при виплаті (нарахуванні) доходів фізичним особам, податку на доходи фізичних осіб та зобов'язань за бюджетними позиками і кредитами, що гарантовані бюджетними коштами.

Таким чином, Податковим кодексом та Порядком №524 чітко визначено граничні періоди, за які можуть проводитися перевірки платників податків, які обмежуються 1095 днями після останнього дня граничного строку подання податкової декларації, а якщо така податкова декларація була подана пізніше, - за днем її фактичного подання та/або граничного строку сплати грошових зобов'язань.

Тобто, контролюючий орган має право призначити проведення документальної перевірки за 1095 днів, що передують призначенню перевірки.

У свою чергу, судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що Наказом Головного управління ДПС в Одеській області №4697-п від 07.07.2021 року «Про проведення документальної планової виїзної перевірки Одеської філії ТОВ «Арсенал-Центр» визначено перевіряємий період з 01.07.2017 року по 31.03.2021 року.

Визначений контролюючим органом перевіряємий період Одеської філії ТОВ «Арсенал-Центр» становить 1369 днів.

Крім того, судом встановлено, що податкова декларація з податку на прибуток підприємств за 2017 рік була подана ТОВ «Арсенал-Центр» - 03.01.2018 року, а уточнююча податкова декларація платника за 2017 рік - 05.05.2018 року (т.ІІ, а.с.93-101).

Отже, граничним строком проведення контролюючим органом перевірки Одеської філії ТОВ «Арсенал-Центр», з урахуванням подання уточнюючої декларації з податку на прибуток підприємств за 2017 рік є 04.05.2021 року.

Суд звертає увагу, що змін стаття 102 Податкового кодексу та пункт 4 Порядку №524, станом на час виникнення оскаржуваних правовідносин - не зазнавали.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що оскаржуваний наказ Головного управління ДПС в Одеській області №4697-п від 07.07.2021 року суперечить чинним нормам Податкового кодексу та Порядку №524.

Суд зауважує, що установлений Податковим кодексом строк, як темпоральна величина, призначений для своєчасної реалізації контролюючими органами, як суб'єктами владних повноважень, компетенції щодо проведення перевірок та застосування штрафних санкцій, спричиняючи у разі його пропуску юридично значимі наслідки.

Зокрема, такими юридичними наслідками може бути звільнення платника податків, як учасника податкових правовідносин, від відповідальності, обмежуючи таким чином період невизначеності щодо останнього, що в кінцевому результаті гарантує дотримання конституційних прав та обов'язків особи, інтересів держави, а також раціональну організацію правозастосовної діяльності. Запровадження таких строків сприяє правовому захисту, забезпеченню стабільності, стійкості існуючої системи правовідносин, а також забезпеченню можливості збору та закріплення доказів вчиненого правопорушення.

Крім того, суд враховує, що Законом України №540-ІХ від 30.03.2020 року «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)», із змінами, внесеними Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо додаткової підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» №591-ІХ від 13.05.2020 року, пункт 522 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу викладено у наступній редакції: «…установити мораторій на проведення документальних та фактичних перевірок на період з 18 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19) крім, зокрема, документальних позапланових перевірок, що проводяться на звернення платника податків; документальних позапланових перевірок з підстав, визначених підпунктами 78.1.7 та 78.1.8 пункту 78.1 статті 78 цього Кодексу.

На період з 18 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), зупиняється перебіг строків давності, передбачених статтею 102 цього Кодексу…».

Однак, суд зауважує, що зупинення перебігу строку давності не є свідченням змін періоду за який контролюючий орган може провести перевірку. Він залишається незмінним - 1095 днів.

Також, відповідно до пункту 4 розділу ІІ «Прикінцеві положення» Закону України №909-ІХ від 17 вересня 2020 року «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік», Постановою Кабінету Міністрів України №89 від 03 лютого 2021 року (далі - Постанова №89) скорочено строк дії обмежень, встановлених пунктом 522 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу, у частині дії мораторію на проведення деяких видів перевірок, дозволивши проведення таких видів перевірок юридичних осіб:

тимчасово зупинених документальних та фактичних перевірок, що були розпочаті до 18 березня 2020 року та не були завершеними;

документальних перевірок, право на проведення яких надається з дотриманням вимог пункту 77.4 статті 77 Податкового кодексу;

документальних позапланових перевірок з підстав, визначених підпунктами 78.1.1 та/або 78.1.4 пункту 78.1 статті 78 Податкового кодексу, суб'єктів господарювання реального сектору економіки, які сформували податковий кредит за рахунок оформлення ризикових операцій з придбання товарів/послуг (із переліку ризикових платників податків, визначених у межах роботи Тимчасової слідчої комісії Верховної Ради України з питань розслідування оприлюднених у засобах масової інформації фактів можливих корупційних дій посадових осіб органів державної влади, які призвели до значних втрат дохідної частини Державного бюджету України, утвореної відповідно до Постанови Верховної Ради України №568-ІХ від 24 квітня 2020 року);

документальних позапланових перевірок платників податків, за якими отримано податкову інформацію, що свідчить про порушення платником валютного законодавства в частині дотримання граничних строків надходження товарів за імпортними операціями та/або валютної виручки за експортними операціями; документальних позапланових перевірок з підстав, визначених підпунктами 78.1.12, 78.1.14, 78.1.15, 78.1.16 пункту 78.1 статті 78 Податкового кодексу.

Однак, відповідно до вимог статей 1, 2, 3, 5 Податкового Кодексу України, після прийняття Постанови №89, відповідні зміни або доповнення до пункту 522 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу - внесені не були.

За таких обставин, Наказ Головного управління ДПС в Одеській області №4697-п від 07.07.2021 року «Про проведення документальної планової виїзної перевірки Одеської філії ТОВ «Арсенал-Центр» суперечить вимогам пункту 522 підрозділу 10 розділу XX Податкового Кодексу України, внаслідок чого є таким, що підлягає скасуванню.

Серед іншого, суд зауважує, що згідно інформації про отримання рекомендованого поштового відправлення №6504414024220, оскаржуваний Наказ №4697-п від 07.07.2021 року «Про проведення документальної планової виїзної перевірки Одеської філії ТОВ «Арсенал-Центр» отриманий позивачем - 20.07.2021 року, у той час як перевірка мала б бути розпочата - з 19.07.2021 року (т.ІІ, а.с.108).

Суд зазначає, що відповідно до абзацу 2 пункту 77.4 статті 77 Податкового кодексу, право на проведення документальної планової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому (його представнику) не пізніше ніж за 10 календарних днів до дня проведення зазначеної перевірки надіслано (вручено) у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу, копію наказу про проведення документальної планової перевірки та письмове повідомлення із зазначенням дати початку проведення такої перевірки.

У свою чергу, вищевказаного порядку контролюючим органом дотримано не було.

Відповідно до статті 9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше, як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, у межах позовних вимог.

Згідно частини 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до вимог статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд зауважує, що відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, під час судового розгляду справи не доведено правомірності винесення наказу про проведення планової перевірки позивача за період, що перевищує 1095 днів, а збільшення терміну проведення перевірки базується на власному трактуванні контролюючим органом пункту 522 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу.

Таким чином, на підставі статті 8 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно якої усі учасники адміністративного процесу є рівними та статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно якої розгляд і вирішення справ у адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, з'ясувавши обставини у справі, перевіривши всі доводи і заперечення сторін та надавши правову оцінку наданим доказам, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «Арсенал-Центр», Одеської філії Товариства з обмеженою відповідальністю «Арсенал-Центр» підлягають задоволенню.

Розподіл судових витрат.

Відповідно до частини 1 статті 143 Кодексу адміністративного судочинства України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.

Згідно частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Судом встановлено, що під час подання позовної заяви Товариством з обмеженою відповідальністю «Арсенал-Центр» сплачено судовий збір у розмірі 2270,00 гривень, який підлягає відшкодуванню.

Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 143, 173-183, 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «Арсенал-Центр» (03067, м. Київ, провулок Чугуївський, буд. 21, ЄДРПОУ 31202310), Одеської філії Товариства з обмеженою відповідальністю «Арсенал-Центр» (65037, село Лиманка, вулиця Овідіопольська, ж/м Чорноморка, будинок 2, код ЄДРПОУ 37740764) до Головного управління ДПС в Одеській області (65044, м. Одеса, вул. Семінарська 5, код ЄДРПОУ ВП 44069166) про визнання протиправним та скасування наказу №4697-п від 07.07.2021 року «Про проведення документальної планової виїзної перевірки Одеської філії ТОВ «Арсенал-Центр» - задовольнити.

Наказ Головного управління ДПС в Одеській області №4697-п від 07.07.2021 року «Про проведення документальної планової виїзної перевірки Одеської філії ТОВ «Арсенал-Центр» - визнати протиправним та скасувати.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС в Одеській області (код ЄДРПОУ ВП 44069166) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Арсенал-Центр» (ЄДРПОУ 31202310) понесені судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 2270,00 (дві тисячі двісті сімдесят) гривень.

Рішення набирає законної сили згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України - після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду згідно статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України подається до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.

Повне рішення складено та підписано 01 грудня 2021 року.

Суддя Ярослава БАЛАН