Рішення від 30.11.2021 по справі 400/4846/21

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 листопада 2021 р. № 400/4846/21

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Лісовської Н.В., розглянувши в письмовому провадженні за правилами загального позовного провадження адміністративну справу

за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,

до відповідачів:1: Южноукраїнського міського голови Онуфрієнка Валерія Васильовича, вул. Дружби Народів, 48, м. Южноукраїнськ, Миколаївська область, 55002, 2: Виконавчого комітету Южноукраїнської міської ради, вул. Дружби Народів, 48, м. Южноукраїнськ, Миколаївська область, 55002,

про:визнання протиправними та скасування розпоряджень від 19.02.2021 № 39/06-04, від 23.03.2021 № 77/06-04, від 23.04.2021 № 110/06-04, від 24.05.2021 № 151/06-04 в частинах; зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі по тексту - Позивач) звернувся до суду з позовом до Южноукраїнського міського голови Онуфрієнка В.В. (далі по тексту - Відповідач 1), Виконавчого комітету Южноукраїнської Міської Ради (далі по тексту - Відповідач 2; Виконком) про визнання протиправними та скасування Розпоряджень Міського голови № 39/06-04 від 19.02.2021 року, № 77/06-04 від 23.03.2021 року; № 110/06-04 від 23.04.2021 року; № 151/06-04 від 24.05.2021 року в частині встановлення розміру премії ОСОБА_1 , та зобов'язання Южноукраїнського міського Голови встановити ОСОБА_1 премії за лютий, березень, квітень та травень 2021 року в межах затвердженого фонду оплати праві відповідно до вимог Постанови КМУ № 268 від 09.03.2006 року.

Свої позовні вимоги Позивач обґрунтовує тим, що в період лютий-травень 2021 року він обіймав посаду секретаря Южноукраїнської МР. Оскаржуваними Розпорядженнями Відповідач 1 систематично, безпідставно знижував йому відсоток премії, водночас як іншим посадовим особам у цей же період часу призначалися премії значно вищого відсотку. Позивач вважає, що у Міського голови не було законних підстав для зниження йому премії, оскільки в цей період часу він виконував повний обсяг покладеної на нього роботи, не притягувався до дисциплінарної відповідальності та не існувало інших обставин, які б тягли за собою зниження премії. Позивач просить суд скасувати оскаржувані Розпорядження Міського голови в частині призначення йому премії за період лютий-травень 2021 року та зобов'язати Відповідача 1 встановити премії за лютий-травень 2021 року в межах затвердженого фонду оплати праці відповідно до вимог Постанови КМУ № 268 від 09.03.2006 року.

02.07.2021 року Ухвалою суду відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження та призначеного підготовче судове засідання на 28.07.2021 року о 12:00 годині.

27.07.2021 року на електронну адресу суду надійшли Відзиви на позовну заяву від Відповідачів (а. с. 63-68), а згодом - 04.08.2021 ці Відзиви надійшли поштовим зв'язком (а. с. 79-87). Відповідачі у Відзивах зазначають, що при винесенні оскаржуваних Розпоряджень Міський Голова виходив виключно з можливостей встановленого фонду преміювання працівників виконавчих органів Южноукраїнської Міської Ради. Окрім того, Відповідач 1 наголошує, що премія Позивачеві не зменшувалася, а надавалася (встановлювалася) як заохочення за результатами роботи в межах місячного фонду преміювання. Визначення розміру премії кожному працівникові є дискреційними повноваженнями керівника установи. Щодо неоднакового встановлення премії працівникам, Відповідач 1 зазначає, що в період лютий-травень 2021 року Позивач мав певні недоліки в роботі, не виконував деякі усні розпорядження Міського Голови, що й стало визначальним критерієм при встановленні йому відсотку премії. Відповідачі вважають позовні вимоги необґрунтованими та такими, що не належать задоволенню, просять суд відмовити в задоволенні позову.

05.10.2021 року Ухвалою суду закрито підготовче судове засідання та справу призначено до розгляду про суті (а. с. 108).

05.10.2021 року від сторін надійшли клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження.

З'ясував позиції сторін, дослідив докази, що містяться у справі, судом встановлено:

ОСОБА_1 у період з лютого 2021 року по травень 2021 року обіймав посаду Секретаря Южноукраїнської Міської Ради.

Оплата праці Позивача здійснювалася відповідно до штатного розкладу та з урахуванням положення, затвердженого Розпорядженням № 15-р від 18.01.2021 року «Про встановлення фонду преміювання працівників виконавчих органів Южноукраїнської Міської Ради» (а. с. 69-70).

З метою преміювання правників апарату Южноукраїнської Міської Ради Міським головою щомісячно видавалися Розпорядження «Про преміювання працівників», у тому числі оскаржувані в межах даної судової справи Розпорядження: № 39/06-04 від 19.02.2021 року, № 77/06-04 від 23.03.2021 року; № 110/06-04 від 23.04.2021 року; № 151/06-04 від 24.05.2021 року , відповідно до яких позивачеві встановлена премія в розмірі по 20% у лютому та березні 2021 року (а. с. 18; 22) та по 100% - у квітні та травні 2021 року (а. с. 26; 30).

Позивач вважає, що оскільки іншим особам премії були призначені у більш високих відсотках, ніж йому (максимально 200%), то дії Відповідача 1 по нарахуванню йому за цей період заниженого відсотку премії є протиправними, а відтак Розпорядження в частині визначення Позивачу відсотку премії належать скасуванню.

Правовідносини, що виникли між сторонами, врегульовані Законом України від 07.06.2001 № 2493-III «Про службу в органах місцевого самоврядування», постановою Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року № 268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» (із змінами та доповненнями).

Закон України "Про службу в органах місцевого самоврядування" від 07.06.2001 року № 2493-III (Закон 2493-III) визначає правові, організаційні, матеріальні та соціальні умови реалізації громадянами України права на службу в органах місцевого самоврядування, загальні засади діяльності посадових осіб місцевого самоврядування, їх правовий статус, порядок та правові гарантії перебування на службі в органах місцевого самоврядування.

За змістом ст. 7 Закону 2493-III, правовий статус посадових осіб місцевого самоврядування визначається Конституцією України, Законами України "Про місцеве самоврядування в Україні", "Про статус депутатів місцевих рад", "Про вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів", цим та іншими законами України.

На посадових осіб місцевого самоврядування поширюється дія законодавства України про працю з урахуванням особливостей, передбачених цим Законом.

Згідно із ч. 1 ст. 3 та ст. 4 Кодексу законів про працю України, трудові відносини працівників усіх підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, виду діяльності і галузевої належності, а також осіб, які працюють за трудовим договором з фізичними особами, регулюються законодавством про працю, яке складається з Кодексу законів про працю України та інших актів законодавства України, прийнятих відповідно до нього.

Так, відповідно до ч. 1 ст. 94 Кодексу законів про працю України, приписи якої кореспондуються із ч. 1 ст. 1 Закону України «Про оплату праці», заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Таким чином, заробітною платою є винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку роботодавець (власник або уповноважений ним орган підприємства, установи, організації) виплачує працівникові за виконану ним роботу або яка має бути виконана (усі виплати, на отримання яких працівник має право згідно з умовами трудового договору і відповідно до державних гарантій).

Водночас структура заробітної плати визначена ст. 2 Закону України «Про оплату праці», за змістом якої заробітна плата складається з основної та додаткової заробітної плати, а також з інших заохочувальних та компенсаційних виплат.

Основна заробітна плата - це винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов'язки), яка встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців. Додаткова заробітна плата - це винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці, яка включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій. Інші заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, виплати в рамках грантів, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Відповідно до ст. 21 Закону України «Про оплату праці» працівник має право на оплату своєї праці відповідно до актів законодавства і колективного договору на підставі укладеного трудового договору.

Порядок обчислення заробітної плати в тому числі порядок примірювання працівників визначено Законом України «Про службу в органах місцевого самоврядування» та Постановою Кабінету міністрів України «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» від 09.03.2006 № 268.

Відповідно до додатку 50 Постанови № 268 затверджена схема посадових окладів керівних працівників і спеціалістів апарату міських (крім мм. Києва та Севастополя) рад та їх виконавчих комітетів, сільських, селищних рад, що представляють інтереси об'єднаних територіальних громад, та їх виконавчих комітетів) місячний посадовий оклад секретаря міської ради міста І групи становить 13500,00 грн.

Відповідно до додатку 57 Постанови № 268 затверджений розмір надбавки до посадових окладів за ранги посадових осіб місцевого самоврядування.

Пунктом 2 Постанови № 268 встановлені межі повноважень керівника органу місцевого самоврядування (у даному випадку повноваження Міського Голови) - Надати право керівникам органів, зазначених у пункті 1 цієї постанови, у межах затвердженого фонду оплати праці:

2) здійснювати преміювання працівників відповідно до їх особистого вкладу в загальні результати роботи, а також до державних і професійних свят та ювілейних дат у 2006 році в межах коштів, передбачених на преміювання у кошторисі відповідного органу, та економії коштів на оплату праці, а починаючи з 1 січня 2007 р. - у межах фонду преміювання, утвореного у розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду оплати праці.

Конкретні умови, порядок та розміри преміювання працівників визначаються у положенні про преміювання відповідного органу.

З аналізу вище перелічених Норм права випливає, що Положенням № 268 встановлено нижню межу премії «не менш як 10 відсотків посадових окладів».

Постановою № 268 визначено, що преміювання секретарів сільських, селищних, міських рад, заступників сільських, селищних, міських голів, керуючих справами (секретарів) виконавчих комітетів, старост, установлення їм надбавок, надання матеріальної допомоги здійснюється у порядку та розмірах, визначених цією постановою, у межах затверджених видатків на оплату праці за рішенням сільського, селищного, міського голови. При цьому цією Постановою встановлено - конкретні умови, порядок та розміри преміювання працівників визначаються у положенні про преміювання відповідного органу.

Відповідно до Розпорядження № 15-р від 18.01.2021 року Міського Голови встановлений фонд примірювання працівників виконавчих органів Южноукраїнської Міської Ради на 2021 рік, вища межа премії для посади секретаря міської ради п. 1 абз. 2 встановлено до 150 %.

Пунктом 2 Розпорядження № 15-р від 18.01.2021 року встановлено, що примірювання проводиться з урахуванням особистого вкладу працівників у кінцевий результат, ефективність їх роботи, її результативність, що дозволяє керівникові збільшення або зменшення відсотку преміювання в межах місячного фонду преміювання, встановленого цими розпорядженням, та економії фонду оплати праці.

Суд наголошує, що додаткова заробітна плата, це - винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій.

Відповідно до положень ч. 2 ст. 2 КС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Окрім того, завданням адміністративного судочинства є саме захист порушеного права. У справах про оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, тягар доказування (доведення правомірності своїх дій та/або прийнятого рішення) законодавством покладено саме на Відповідача (ч. 2 ст. 77 КАС України).

На підставі вищевикладеного, суд приходить до висновку, що Міський Голова при винесені оскаржуваних Розпоряджень щодо «Про преміювання працівників» № 39/06-04 від 19.02.2021 року, № 77/06-04 від 23.03.2021 року; № 110/06-04 від 23.04.2021 року; № 151/06-04 від 24.05.2021 року діяв у межах своїх повноважень та у спосіб, визначений Законом, у тому числі Постановою № 268, на яку посилається Позивач у позовній заяві.

Премія Позивачеві у період лютий-травень 2021 року була призначена Відповідачем 1 не нижче за 10%, як це й передбачено Постановою № 268 та не перевищувала 150%, як це передбачено Розпорядженням № 15-р від 18.01.2021 року.

Відповідно до статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно статті 90 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили.

Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Позивачем не доведено та не підтверджено належними та допустимими доказами, що при вирішенні питання про встановлення відсотку премії ОСОБА_1 у період лютий-травень 2021 року Відповідач 1 порушив охоронювані законні інтереси Позивача. Посилання Позивача на доповідні записки, що містяться у справі (а. с. 95-107), як на доказ існування конфлікту між ним та Міським Головою, внаслідок чого Позивачеві був занижений відсоток премії, Суд не може прийняти до уваги у цій справі, оскільки написання доповідних записок секретарем Міської ради є однією з форм реалізації своїх повноважень та це ніяким чином не обґрунтовує неправомірність винесення спірних Розпоряджень.

Керуючись ст. 2, 19, 241, 244, 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Южноукраїнського міського голови Онуфрієнка Валерія Васильовича (вул. Дружби Народів, 48, м. Южноукраїнськ, Миколаївська область, 55002) та Виконавчого комітету Южноукраїнської міської ради (вул. Дружби Народів, 48, м. Южноукраїнськ, Миколаївська область, 55002, ідентифікаційний код 20910974) про визнання протиправними та скасування в частині встановлення розміру премії розпоряджень Южноукраїнського міського голови від 19.02.2021 р. № 39/06-04, від 23.03.2021 р. № 77/06-04, від 23.04.2021 р. № 110/06-04, від 24.05.2021 р. № 151/06-04; зобов'язання встановити обґрунтований розмір премії за лютий, березень, квітень і травень 2021 року - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Дата складення повного судового рішення 30.11.2021 р.

Суддя Н.В. Лісовська