справа №380/9968/21
30 листопада 2021 року м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Сидор Н.Т., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,
на розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ), в якій позивач, з урахуванням заяви про зменшення позовних вимог, просить:
- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови позивачу у підготовці та поданні до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області довідок про розмір грошового забезпечення за посадою, відповідною (аналогічною) його останній перед звільненням штатній посаді станом на 29 січня 2020 року та на січень 2021 року, виходячи із розрахункової величини - прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року;
- зобов'язати відповідача підготувати та подати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області довідки про розмір грошового забезпечення позивача за посадою, відповідною (аналогічною) його останній перед звільненням штатній посаді станом на 29 січня 2020 року та на січень 2021 року, виходячи із розрахункової величини - прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991 № 2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», із зазначенням відомостей про розміри грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01 лютого 2020 року та з 01 лютого 2021 року перерахунку розміру пенсії за вислугу років.
Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач проходив військову службу в Адміністрації Державної прикордонної служби України та 20.05.2019 його звільнено з військової служби у запас. Із наданих відповідачем документів щодо грошового забезпечення, позивачем встановлено, що під час проходження військової служби та при звільненні, нарахування йому грошового забезпечення здійснено у розмірі меншому ніж законодавчо визначено. Вказані обставини зумовили звернення позивача до відповідача із заявою про перерахунок та виплату грошового забезпечення у законодавчо визначеному розмірі, однак відповідач відмовив позивачу у здійсненні такого перерахунку. Позивач зазначив, що відповідачем визначено розмір його посадового окладу та окладу за військовими (спеціальними) шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 р., на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.”. Однак, відповідачем безпідставно не враховано те, що 29.01.2020 постановою Шостого апеляційного адміністративного суду у справі № 826/6453/18 визнано протиправним та скасовано п. 6 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб». Отже, з дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/6453/18 відновлено дію редакції п. 4 Постанови № 704. На переконання позивача, розмір його посадового окладу та окладу за військовим званням після вищезазначеного судового рішення повинен визначатися шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14. З наведених підстав, позивач просив задовольнити позов у повному обсязі.
Відповідач позов не визнає. У відзиві на позовну заяву покликається на те, що Постановою №103 до пункту 4 Постанови №704 внесено зміни, якими встановлено залежність розмірів посадового окладу і окладу за військовим (спеціальним) званням саме від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, визначеного законом на 01.01.2018, та вилучено умову, що такий розрахунок повинен проводиться виходячи із 50% розміру мінімальної зарплати, встановленого законом на 1 січня календарного року. Проте зміст приміток до Додатків 1 та 14 до постанови Кабінету Міністрів України №704 не приведений у відповідність з нормою пункту 4 цієї ж постанови. Також зазначено, що пунктом 3 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 06.12.2016 №1774-VII, який набрав чинності 01.01.2017, установлено, що після набрання чинності цим Законом мінімальна заробітна плата не застосовується як розрахункова величина для визначення посадових окладів та заробітної плати працівників та інших виплат. Тому, згідно з Постановою №704 (в редакції Постанови №103) розрахунковою величиною для визначення розмірів посадових окладів та окладів за військовим званням, як складових грошового забезпечення військовослужбовців, що проходять військову службу, є стала величина - розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, визначений законом на 01.01.2018, а мінімальна заробітна плата (чи її частина) для розрахунків розмірів цих окладів не застосовується. Додатки 1 та 14 до Постанови №704, в яких у вигляді таблиці зазначені відповідні тарифні коефіцієнти, мають примітки пояснюючого характеру. Зокрема, у цих примітках наведена інформація щодо арифметичної дії (множення), яка застосовується при обчисленні розмірів посадових окладів та окладів за військовим (спеціальним) званням, в залежності від відповідних тарифних коефіцієнтів, та наведені правила округлення розрахунків. У цих примітках норми права не містяться. Такі ж правила діють при визначенні грошового забезпечення для перерахунку пенсій особам, звільненим з військової служби. Тобто, після прийняття відповідних змін та викладення у новій редакції вищезазначеного пункту 4 Постанови № 704, який діяв на момент виникнення спірних правовідносин, зазначеною бланкетною нормою встановлено, що з додатків до вищевказаної Постанови № 704 для визначення розміру посадового окладу та окладу за військовим званням використовується лише значення відповідного тарифного коефіцієнту, а не порядок визначення розміру посадового окладу, зазначений в примітках до відповідних додатків, оскільки такий порядок прямо визначеною конкретною нормою, а саме - пунктом 4 Постанови № 704. Адміністрація Держприкордонслужби при здійсненні розрахунків дотримувалася положень діючої Постанови № 704. З 1 березня і на сьогоднішній день Постановою У № 704 не передбачено встановлення у грошовому забезпеченні діючим військовослужбовцям нових розмірів посадових окладів та окладів за військовим званням, а також відсоткової надбавки за вислугу років, у зв'язку із залишенням у примітках до додатків 1,12,13,14 іншої розрахункової величини, що множиться на відповідний тарифний коефіцієнт. Відповідно з 01.03.2018 і на цей час для призначення пенсій щойно звільненим військовослужбовцям враховуються ті самі розміри посадових окладів та окладів за військовим званням, а також відсоткової надбавки за вислугу років, які було визначено станом на 1 березня 2018 року шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01.03.2018 на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1,12,13 і 14. Враховуючи наведене, відповідач вважає позовні вимоги ОСОБА_1 незаконними і не обґрунтованими, а адміністративний позов - таким, що не підлягає задоволенню в повному обсязі.
У свою чергу, на спростування доводів відповідача позивач подав відповідь на відзив.
Щодо процесуальних дій, вчинених у зв'язку із розглядом цієї справи, суд зазначає, що ухвалою судді від 09.07.2021 відкрито провадження в адміністративній справі за цим позовом та ухвалено розглянути цю справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін та проведення судового засідання, за наявними матеріалами.
Всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення на них, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.
Позивач, ОСОБА_1 , проходив військову службу в Адміністрації Державної прикордонної служби України на посаді начальника другого відділу управління боротьби з транскордонною злочинністю Департаменту оперативної діяльності.
20.05.2019 наказом Голови Державної прикордонної служби України № 510-ОС полковника ОСОБА_1 звільнено з військової служби у запас за підпунктом «а» п. 2 ч. 5 ст. 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» (у зв'язку із закінченням строку контракту).
08.07.2019 наказом Голови Державної прикордонної служби України № 705-ОС ОСОБА_1 виключено з 02 серпня 2019 року із списків особового складу та усіх видів забезпечення Адміністрації Державної прикордонної служби України.
26.03.2021 на адресу Адміністрації Державної прикордонної служби України скеровано звернення в інтересах ОСОБА_1 про видачу документів для перерахунку основного розміру пенсії за вислугу років. А саме: виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за посадою, відповідною (аналогічною) його останній перед звільненням штатній посаді станом на 29.01.2020 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» із розрахунку посадового окладу, окладу за військовим званням та всіх інших видів грошового забезпечення, які розраховуються з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням відповідно до первинної редакції п. 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня 2020 року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року) на відповідний тарифний коефіцієнт, згідно з додатками 1, 12, 13, 14, для проведення з 01.02.2020 перерахунку пенсії ОСОБА_1 ; виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за посадою, відповідною (аналогічною) його останній перед звільненням штатній посаді станом на січень 2021 року відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» із розрахунку посадового окладу, окладу за військовим званням та всіх інших видів грошового забезпечення, які розраховуються з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням відповідно до первинної редакції п. 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня 2021 року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року) на відповідний тарифний коефіцієнт, згідно з додатками 1, 12, 13, 14, для проведення з 01.02.2020 перерахунку пенсії ОСОБА_1 .
У відповідь на вказане звернення Адміністрація Державної прикордонної служби України листом № 115-7921/0/6-21- Вих від 07.04.2021 повідомила, що за відсутності з 01.03.2018 факту підвищення грошового забезпечення в частині збільшення розмірів посадових окладів та окладів за військовим званням діючим військовослужбовцям, відсутні підстави для інформування Пенсійного фонду України про настання підстав для перерахунку пенсій колишнім військовослужбовцям за відповідною (аналогічною) посадою, а відтак, і для підготовки відповідних довідок та їх надсилання до 25 - ти регіональних Головних управлінь Пенсійного фонду України, зокрема для підготовки та надсилання до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області оновлених довідок для перерахунку з 01.02.2020 та з 01.01.2021 пенсії ОСОБА_1 .
Вважаючи протиправною відмову відповідача у підготовці та поданні до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області довідок про розмір грошового забезпечення за посадою, відповідною (аналогічною) його останній перед звільненням штатній посаді станом на 29 січня 2020 року та на січень 2021 року, виходячи із розрахункової величини - прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, позивач звернувся з цим позовом до суду.
При прийнятті рішення суд керувався наступним.
Спеціальним законом, який визначає основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі є Закон України від 20.12.1991 №2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон №2011-XII).
Відповідно до статті 1 Закону №2011-XII соціальний захист військовослужбовців - діяльність (функція) держави, спрямована на встановлення системи правових і соціальних гарантій, що забезпечують реалізацію конституційних прав і свобод, задоволення матеріальних і духовних потреб військовослужбовців відповідно до особливого виду їх службової діяльності, статусу в суспільстві, підтримання соціальної стабільності у військовому середовищі. Це право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, у старості, а також в інших випадках, передбачених законом.
Частиною першою статті 9 Закону №2011-XII передбачено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері праці та соціальної політики, інші центральні органи виконавчої влади відповідно до їх компетенції розробляють та вносять у встановленому порядку пропозиції щодо грошового забезпечення військовослужбовців.
До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (частини друга і третя статті 9 Закону № 2011-XII).
Частиною четвертою статті 9 Закону № 2011-ХІІ передбачено, що грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.
30.08.2017 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова № 704), якою, зокрема, затверджено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 1, а також схему тарифних коефіцієнтів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 14.
Пунктом 4 Постанови №704 (в редакції чинній до 24.02.2018) установлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.
21.02.2018 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», яка набрала чинності 24.02.2018.
Зокрема, Постановою № 103 внесено зміни до Постанови № 704, внаслідок яких пункт 4 Постанови № 704 викладено у новій редакції: "4. Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.".
Отже, з 24.02.2018 змінено розрахункову величину, з якої обчислюються розміри посадових окладів та окладів за військовими (спеціальними) званнями, а саме - замість «розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року)» передбачено використання «розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року».
Разом з тим, Постановою № 103 не внесено зміни у додатки 1, 12, 13, 14 до Постанови № 704.
Так, у Додатку 1 до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 зазначено, що посадові оклади за розрядами тарифної сітки визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт. У разі коли посадовий оклад визначений у гривнях з копійками, цифри до 4,99 відкидаються, від 5 і вище - заокруглюються до десяти гривень.
Як встановлено судом, ОСОБА_1 проходив військову службу в Адміністрації Державної прикордонної служби України на посаді начальника другого відділу управління боротьби з транскордонною злочинністю Департаменту оперативної діяльності.
02.03.2018 наказом Міністерства внутрішніх справ України № 169 «Про затвердження схем тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Державної прикордонної служби України» затверджено схему тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону, його територіального органу та Управління інформації.
Відповідно до п. 13 Розділу ІІІ «Регіональні управління» Схеми тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону, його територіального органу та Управління інформації, за посадою начальник відділу у складі департаменту (управління), на якій проходив військову службу позивач, встановлено 47 тарифний розряд та тарифний коефіцієнт 4,72.
Як вбачається із особових карток грошового забезпечення ОСОБА_1 за 2018-2019 роки із травня 2018 року розмір посадового окладу позивача становить 8320,00 грн, а оклад за військовим званням становить 1480, 00 грн. (військове звання - полковник).
Судом встановлено та не заперечується відповідачем у відзиві на позов, що розмір посадового окладу та окладу за військовим званням, позивачу визначено шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.", а саме:
посадовий оклад визначено: 1762 грн (прожитковий мінімум станом на 01.01.2018) Х 4,72 (тарифний коефіцієнт за займаною посадою) = 8320,00 грн;
оклад за військовим званням - 1762 грн (прожитковий мінімум станом на 01.01.2018) Х 0,84 (тарифний коефіцієнт за займаною посадою) = 1480,08 грн.
Відповідно до приміток до Додатку 1 до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 у разі коли посадовий оклад визначений у гривнях з копійками, цифри до 4,99 відкидаються, від 5 і вище - заокруглюються до десяти гривень.
З наведених підстав розмір посадового окладу позивача становив 8320,00 грн та оклад за військовим званням становив 1480, 00 грн, оскільки відповідачем відповідно до приміток до Додатку 1 до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 відкинуто цифри до 4,99 (копійки).
Отже, з наведеного слідує, що відповідач під час визначення розміру посадового окладу та окладу за військовим званням позивача керувався пунктом 4 Постанови №704 в редакції Постановив № 103, тобто після внесення змін.
В той же час, позивач вважає, що відповідачем безпідставно обчислено з 29.01.2020 розмір його посадового окладу та окладу за військовим званням з урахуванням прожиткового мінімуму, встановленого законом на 1 січня 2018 року.
Позивач вважає, що з 29.01.2020 розмір його посадового окладу та окладу за військовим званням повинен визначатися шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14, тобто у редакції пункту 4 Постанови №704 в редакції до внесення змін Постановою № 103.
Отже, у цьому випадку є спірним питання щодо визначення розрахункової величини, з якої обчислюються розміри посадових окладів та окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, а саме у редакції пункту 4 Постанови №704 до внесення змін Постановою №103 чи після внесення змін.
Суд надаючи оцінку вищезазначеним доводам сторін зазначає наступне.
Так, відповідно до пункту 4 Постанови №704 (в редакції чинній до внесення змін Постановою №103) установлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.
Пунктом 6 Постанови № 103 від 21.02.2018 внесено зміни до Постанови № 704, внаслідок яких пункт 4 Постанови № 704 викладено у новій редакції: "4. Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.".
29.01.2020 постановою Шостого апеляційного адміністративного суду у справі №826/6453/18, визнано протиправним та скасовано п. 6 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", яким, зокрема, в пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" внесені зміни.
28.10.2020 постановою Кабінету Міністрів України № 1038 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2006 № 1644 і від 30.08.2017 № 704» (набрала чинності 03.11.2020) внесено зміни до Додатку 1 до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704, відповідно до яких примітки до Додатку викладено у новій редакції: «Посадові оклади за розрядами тарифної сітки визначаються в порядку, встановленому пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704. У разі коли розмір окладу визначено у гривнях з копійками, цифри до 4,99 відкидаються, від 5 і вище заокруглюються до 10 гривень».
Отже, саме з 29.01.2020 - дня набрання законної сили рішенням Шостого апеляційного адміністративного суду у справі № 826/6453/18 діє редакція пункту 4 Постанови №704, яка діяла до зазначених змін.
А тому, з 29.01.2020 розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1,12,13,14.
Аналогічні правові висновки щодо дії Постанови № 704 у попередній редакції із огляду на скасування судовим рішенням внесених змін висловлено Верховним Судом у постанові від 17.12.2019 у зразковій справі № 160/8324/19, яка залишена без змін Постановою Великої Палати Верховного Суду від 24.06.2020.
З вищенаведених підстав, суд відхиляє доводи відповідача про те, що після скасування постановою Шостого апеляційного адміністративного суду у справі № 826/6453/18 п. 6 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», Кабінетом Міністрів України жодних змін у п. 4 постанови Кабінету Міністрів України № 704 не внесено та не встановлено іншого порядку обрахунку розмірів посадових окладів та окладів за військовим званням для діючих військовослужбовців усіх силових структур, у тому числі Адміністрації ДПС України.
Суд зазначає, що законодавством не передбачено необхідності прийняття будь-яких додаткових рішень (внесення змін), у разі скасування окремих норм права у судовому порядку, оскільки у разі скасування внесених змін діє попередня редакціям цих норм.
Разом з тим, згідно з пунктом 3 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідна положення» Закону України від 06.12.2016 № 1774-VІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України», який набрав чинності з 01.01.2017, мінімальна заробітна плата після набрання чинності цим Законом не застосовується як розрахункова величина для визначення посадових окладів та заробітної плати працівників та інших виплат. До внесення змін до законів України щодо незастосування мінімальної заробітної плати як розрахункової величини вона застосовується у розмірі прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня календарного року, починаючи з 1 січня 2017 року.
Існування у цьому випадку правової колізії між нормами пункту 3 розділу ІІ Закону України від 06.12.2016 № 1774-VІІІ та пунктом 4 Постанови №704 у редакції до внесення змін Постановою № 103, вирішується на користь положень Закону як акта права вищої юридичної сили.
Суд враховує, висновки Великої Палати Верховного Суду, які викладені у постанові від 11.12.2019 у справі №240/4946/18 щодо застосування норм права, а саме пункту 3 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 06.12.2016 №1774-VІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України», за якою після набрання чинності цим Законом положення нормативно-правових актів щодо обчислення виплат у процентному співвідношенні до мінімальної заробітної плати застосуванню не підлягають.
У цьому випадку постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 у справі №826/6453/18 відновлено редакцію п. 4 Постанови № 704, яка діяла до внесення змін, однак мінімальна заробітна плата не може застосовуватися як розрахункова величина відповідно до пункту 3 розділу ІІ Закону України від 06.12.2016 №1774-VІІІ.
Разом з тим, необхідно звернути увагу на те, що з 29.01.2020 пункт 4 Постанови № 704 в первинній редакції від 01.03.2018 містить також норму, згідно з якою розміри посадового окладу та окладу за військовими (спеціальними) званнями мають визначатися шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року.
Суд наголошує, що 29.01.2020 постановою Шостого апеляційного адміністративного суду у справі №826/6453/18 скасовано зміни, внесені до Постанови № 704, саме в частині, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.".
Отже, з 29.01.2020 розміри посадових окладів та окладів за військовими (спеціальними) званнями жодним чином не могли визначатися шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року, оскільки вказані зміни були скасовані у судовому порядку постановою Шостого апеляційного адміністративного суду у справі № 826/6453/18 від 29.01.20201.
Таким чином, з 29 січня 2020 року позивач набув право на обчислення розміру грошового забезпечення, що враховується для обчислення його пенсії, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням визначеного шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2020 року на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови № 704, відповідно з 01 січня 2021 року набув право на обчислення розміру грошового забезпечення, що враховується для обчислення його пенсії, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням визначеного шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2021 року на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови № 704.
З огляду на наведене, суд дійшов висновку, що відповідач безпідставно, без законних на те підстав, керувався положеннями пункту 4 Постанови №704 у редакції Постанови №103.
З огляду на викладене, суд доходить висновку про обґрунтованість позовної вимоги про визнання протиправності дій відповідача щодо відмови позивачу у підготовці та поданні до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області довідок про розмір грошового забезпечення за посадою, відповідною (аналогічною) його останній перед звільненням штатній посаді станом на 29 січня 2020 року та на січень 2021 року, виходячи із розрахункової величини - прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року.
Відповідно підлягає задоволенню і похідна позовна вимога про зобов'язання відповідача підготувати та подати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області довідки про розмір грошового забезпечення позивача за посадою, відповідною (аналогічною) його останній перед звільненням штатній посаді станом на 29 січня 2020 року та на січень 2021 року, виходячи із розрахункової величини - прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991 № 2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», із зазначенням відомостей про розміри грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01 лютого 2020 року та з 01 лютого 2021 року перерахунку розміру пенсії за вислугу років.
Згідно з вимогами ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити повністю.
Судові витрати відповідно до ст. 139 КАС України не підлягають розподілу, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору відповідно на підставі п. 1 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір».
Керуючись статтями, 72-77, 139, 242-246, 255, 293, 295, КАС України, суд
позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії - задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ) щодо відмови ОСОБА_1 у підготовці та поданні до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області довідок про розмір грошового забезпечення за посадою, відповідною (аналогічною) його останній перед звільненням штатній посаді станом на 29 січня 2020 року та на січень 2021 року, виходячи із розрахункової величини - прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року.
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ) підготувати та подати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за посадою, відповідною (аналогічною) його останній перед звільненням штатній посаді станом на 29 січня 2020 року та на січень 2021 року, виходячи із розрахункової величини - прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991 № 2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», із зазначенням відомостей про розміри грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01 лютого 2020 року та з 01 лютого 2021 року перерахунку розміру пенсії за вислугу років.
Розподіл судового збору не здійснюється.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції з урахуванням положень підп.15.5 п.15 розд. VII «Перехідні положення» та п. 3 Розділу VI «Прикінцеві положення» Кодексу адміністративного судочинства України.
Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_2 )
Відповідач - Адміністрація Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_1 ) (01601, м. Київ, вул. Володимирська, буд. 26; код ЄДРПОУ 00034039)
Суддя Сидор Н.Т.