Ухвала від 24.11.2021 по справі 911/2488/19

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua

УХВАЛА

"24" листопада 2021 р. м. Київ Справа № 911/2488/19

У справі за позовом Броварської місцевої прокуратури Київської області в інтересах держави в особі Київської обласної державної адміністрації

до Іванківської районної державної адміністрації

Оливської сільської ради

Громадської організації "Українські мисливці"

про визнання незаконним і скасування розпоряджень та визнання недійсним договору оренди землі

Суддя Карпечкін Т.П.

За участю представників:

від прокурора: Дацько О.С. (наказ № 344в від 04.10.2021 року);

від позивача: не з'явився;

від відповідача 1: не з'явився;

від відповідача 2: не з'явився;

від відповідача 3: не з'явився.

обставини справи:

В провадженні Господарського суду Київської області знаходиться справа за позовом Броварської місцевої прокуратури Київської області в інтересах держави в особі Київської обласної державної адміністрації до Іванківської районної державної адміністрації, Оливської сільської ради, Громадської організації "Українські мисливці" про визнання незаконним і скасування розпоряджень та визнання недійсним договору оренди землі.

Ухвалою Господарського суду Київської області від 01.11.2021 року відкрито провадження у справі № 911/2488/19, справу призначено за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на 24.11.2021 року.

22.11.2021 та 23.11.2021 року через канцелярію Господарського суду Київської області представником відповідача 3 та представником позивача відповідно, подані письмові пояснення по суті спору.

24.11.2021 року, прокурором подано клопотання, яким останній просив суд замінити Іванківську районну державну адміністрацію на процесуального правонаступника - Вишгородську районну державну адміністрацію, у зв'язку з тим, що відповідно до Постанови Верховної Ради України від 17.07.2020 року № 807-IX у Київській області ліквідовано Іванківський район.

Зокрема, вищезазначеною Постановою у Київській області створено Вишгородський район (з адміністративним центром у місті Вишгород) у складі територій Вишгородської міської, Димерської селищної, Іванківської селищної, Петрівської сільської, Пірнівської сільської, Поліської селищної, Славутицької міської територіальних громад, затверджених Кабінетом Міністрів України.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 16.12.2020 року № 1635-р “Про реорганізацію та утворення районних державних адміністрацій” здійснено реорганізацію Іванківської та Поліської районних державних адміністрацій районів шляхом приєднання до Вишгородської районної державної адміністрацій.

24.11.2021 року, прокурором подано клопотання про зміну найменування, яким останній просив суд змінити найменування органу прокуратури, який звернувся до суду у справі № 911/2488/19 з Броварської місцевої прокуратури на Вишгородську окружну прокуратуру, у зв'язку з тим, що відповідно до п. 3 Перехідних положень Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо першочергових заходів із реформи органів прокуратури” від 19.09.2019 року місцеві прокуратури здійснюють повноваження окружних прокуратур до дня початку роботи окружних прокуратур.

Відповідно до п. 1 наказу Генерального прокурора № 40 від 17.02.2021 року “Про день початку роботи окружних прокуратур” днем початку роботи окружних прокуратур визначено 15 березня 2021 року.

Пунктом 1 наказу Генерального прокурора № 39 від 17.02.2021 року “Про окремі питання забезпечення початку роботи окружних прокуратур” затверджено перелік і територіальну юрисдикцію окружних прокуратур, відповідно до якого юрисдикція Вишгородської окружної прокуратури поширюється на територію Вишгородського району.

Постановою Верховної Ради України “Про утворення та ліквідацію районів” від 17.07.2020 року № 807-IX у Київській області створено Вишгородський район (з адміністративним центром у місті Вишгород) у складі територій Вишгородської міської, Димерської селищної, Іванківської селищної, Петрівської селищної, Пірнівської селищної, Поліської селищної, Славутицької міської територіальної громади, затверджених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ст. 90 Цивільного кодексу України юридична особа повинна мати найменування, яке містить інформацію про її організаційно-правову форму та назву. Найменування юридичної особи вказується в її установчих документах і вноситься до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань .

Представники позивача та відповідачів 1, 2, 3 належним чином повідомлені про дату, час і місце підготовчого засідання, в судове засідання 24.11.2021 року не з'явилися, про причини неможливості прибуття до суду не повідомили.

В судовому засіданні 24.11.2021 року дослідивши надані прокуратурою докази, суд дійшов висновку про наявність підстав для застосування процесуального правонаступництва та вважає за необхідне замінити відповідача 1 у справі № 911/2488/19 Іванківську районну державну адміністрацію на процесуального правонаступника - Вишгородську районну державну адміністрацію, а також змінити найменування органу прокуратури, який звернувся до суду з позовною заявою у справі № 911/2488/19 з Броварської місцевої прокуратури на Вишгородську окружну прокуратуру.

Оскільки публічне правонаступництво органів державної влади є окремим, особливим видом правонаступництва, під таким терміном розуміється перехід в установлених законом випадках прав та обов'язків одного суб'єкта права іншому. При цьому обов'язок по відновленню порушених прав особи покладається на орган, компетентний відновити такі права. Такий підхід щодо переходу до правонаступника обов'язку відновити порушене право відповідає принципу верховенства права, оскільки метою правосуддя є ефективне поновлення порушених прав, свобод і законних інтересів.

У спорах, які виникають з публічних правовідносин, де оскаржуються рішення (дії, бездіяльність) державного органу, пов'язані зі здійсненням функції від імені держави, стороною є сама держава в особі того чи іншого уповноваженого органу. Функції держави, які реалізовувались ліквідованим органом, не можуть бути припинені і підлягають передачі іншим державним органам, за виключенням того випадку, коли держава відмовляється від таких функцій взагалі.

Таким чином, правонаступництво в сфері управлінської діяльності органів державної влади (публічне правонаступництво) передбачає повне або часткове передання (набуття) компетенції, визначеної Конституцією України та законами України, одного суб'єкта владних повноважень до іншого або внаслідок припинення первісного суб'єкта, або внаслідок повного чи часткового припинення його компетенції, визначеної Конституцією України та законами України.

У такому випадку також відбувається вибуття суб'єкта владних повноважень із публічних правовідносин.

Особливістю публічного правонаступництва є те, що подія переходу прав та обов'язків, що відбувається із суб'єктами владних повноважень, сама по собі має бути публічною та врегульованою нормами чинного законодавства.

Отже, коли відбувається публічне правонаступництво, вирішальним є встановлення факту переходу повністю чи частково функцій від одного суб'єкта владних повноважень до іншого, а не факту державної реєстрації припинення вибувшого з публічних правовідносин суб'єкта владних повноважень як юридичної особи.

За змістом ст. 52 Господарського процесуального кодексу України у разі припинення юридичної особи шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) суд залучає до участі у справі правонаступника відповідного учасника справи на будь-якій стадії судового процесу. Усі дії, вчинені в судовому процесі до вступу у справу правонаступника, обов'язкові для нього так само, як вони були обов'язкові для особи, яку правонаступник замінив. Про заміну учасника справи його правонаступником суд постановляє ухвалу.

Згідно п. 1-3 ч. 1 ст. 177 Господарського процесуального кодексу України завданням підготовчого провадження є остаточне визначення предмета спору та характеру спірних правовідносин, позовних вимог та складу учасників судового процессу; з'ясування заперечень проти позовних вимог; визначення обставин справи, які підлягають встановленню, та зібрання відповідних доказів.

Відповідно до ч. 1 ст. 183 Господарського процесуального кодексу України підготовче засідання проводиться за правилами, передбаченими статтями 196-205 цього Кодексу, з урахуванням особливостей підготовчого засідання, встановлених цією главою.

Як передбачено п. 3 ч. 2 ст. 183 Господарського процесуального кодексу України суд відкладає підготовче засідання в межах визначеного цим Кодексом строку підготовчого провадження у випадках, коли питання, визначені ч. 2 ст. 182 цього Кодексу, не можуть бути розглянуті у даному підготовчому засіданні.

Керуючись ст. ст. 52, 177, 182-183, 234 Господарського процесуального кодексу України, суд

УХВАЛИВ:

1. Відкласти підготовче засідання у справі на 20.12.2021 о 13:30.

2. Засідання відбудеться в приміщенні Господарського суду Київської області (м. Київ, вул. С. Петлюри, 16/108, в залі судових засідань № 5).

3. Здійснити процесуальне правонаступництво шляхом заміни відповідача 1 у справі № 911/2488/19 - Іванківську районну державну адміністрацію (07200, м. Київська обл., Іванківський район, смт. Іванків, вул. Івана Проскури, буд. 7 код 24213338) на його правонаступника Вишгородську районну державну адміністрацію (07301, Київська область, м. Вишгород, пл. Шевченка, 1, код 23569369).

4. Найменування заявника у справі № 911/2488/19 змінити з Броварської місцевої прокуратури Київської області на Вишгородську окружну прокуратуру.

5. Зобов'язати прокурора у відповідності ч. 2 ст. 172 Господарського процесуального кодексу України відповідачу 1 копію позовної заяви з додатками, докази направлення надати суду.

6. Зобов'язати Вишгородську районну державну адміністрацію надати письмові пояснення із викладенням власної правової позиції відносно заявлених прокурором позовних вимог з нормативним обґрунтуванням та документальним підтвердженням, копію яких направити учасникам справи, докази чого надати суду.

7. Викликати в судове засідання повноважних представників учасників справи. Повноваження представників мають бути підтверджені довіреністю, оформленою в установленому порядку (засвідченою нотаріально або, якщо довіреність видає юридична особа - підписом її керівника з прикладенням печатки цієї організації). У разі представництва інтересів сторони безпосередньо її керівником або засновниками - наказ, рішення, розпорядження, протокол тощо (або засвідчені належним чином витяги з них), які підтверджують їх призначення або обрання.

8. Інформацію по справі учасники справи можуть отримати на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет (http://court.gov.ua/fair/).

9. Копію ухвали Господарського суду Київської області надіслати Вишгородській районній державній адміністрації (07301, Київська область, м. Вишгород, пл. Шевченка, 1, код 23569369) та Вишгородській окружній прокуратурі (07301, Київська область, м. Вишгород, вул. Кургузова, 5).

10. Ухвала набирає законної сили у порядку, встановленому ст. 235 Господарського процесуального кодексу України.

11. Ухвала може бути оскаржена в строк та в порядку, передбаченому ст. ст. 256-257 Господарського процесуального кодексу України.

Суддя Т.П. Карпечкін