Єдиний унікальний номер 725/8417/21
Номер провадження 2-а/725/292/21
01.12.2021 року м. Чернівці
Першотравневий районний суд м. Чернівці в складі:
головуючої судді Федіної А.В.,
за участю секретаря судового засідання Кожолянко А.О.,
представника позивача Пірожик Я.І.,
відповідача ОСОБА_1 ,
та перекладачів Симанців О.І., Бісвас Тітлі,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом 31 (Чернівецького) прикордонного загону Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України до громадянина Народної Республіки Бангладеш ОСОБА_1 про примусове видворення та затримання з метою забезпечення примусового видворення, -
У грудні 2021 року позивач звернувся до суду з вище вказаним позовом та просив прийняти рішення про примусове видворення громадянина Народної Республіки Бангладеш ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за межі території України; затримати відповідача з метою забезпечення видворення за межі території України, та помістити до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, на строк 6 (шість) місяців, починаючи з часу фактичного затримання, а саме: з 15 год. 30 хв. 28.11.2021 року.
Вказував на те, що відповідач, діючи в складі групи осіб, 26.11.2021 року близько 23 год. 30 хв. вчинив незаконне перетинання державного кордону із України в Румунію, поза пунктами пропуску через державний кордон України, без документів, що посвідчують особу та надають право на виїзд з території України, на напрямку 802 прикордонного знаку, на території Красноїльської об'єднаної територіальної громади, Чернівецького району, Чернівецької області, на ділянці відповідальності відділення інспекторів прикордонної служби «Нижні Петрівці» відділу прикордонної служби «Красноїльськ», внаслідок чого 27.11.2021 року о 05 год. 45 хв. був затриманий прикордонною поліцією Румунії на відстані близько 20 км від лінії державного кордону, в районі н.п. Радівці, повіту Сучава.
В подальшому, 28.11.2021 року о 15 год. 30 хв., на підставі ст.ст. 3, 5 Угоди між Україною та Європейським Співтовариством «Про реадмісію осіб» відповідач був переданий на територію України представникам 31 (Чернівецького) прикордонного загону в ході прикордонно-представницької зустрічі у міжнародному пункті пропуску для автомобільного сполучення «Порубне - Сірет» та о 15 год. 30 хв. 28.11.2021 року був затриманий в порядку ст. 263 КУпАП та відносно нього складено протокол про адміністративне правопорушення за ч. 2 ст. 204-1 КУпАП, про що повідомлено Департамент консульської служби Міністерства закордонних справ України.
В ході з'ясування обставин вчиненого відповідачем правопорушення було встановлено, що відповідно до баз даних, на територію України відповідач потрапив 12.07.2018 року у законний спосіб, через пункт пропуску «Бориспіль» для авіаційного сполучення, з метою навчання на запрошення Європейського університету (м. Київ), натомість останній відрахований з вказаного ВУЗу 29.11.2021 року та його посвідка на тимчасове проживання на території України скасована 30.11.2021 року.
З урахуванням того, що відповідач затриманий після незаконного перетинання державного кордону України, був переданий на територію України в порядку процедури реадмісії, немає законних підстав перебувати на території України, обрав незаконний шлях, з уникненням від прикордонного та інших видів державного контролю, спосіб потрапляння до країн Західної Європи та Україну хотів використати, як одну із транзитних країн на цьому шляху, фактичні його дії суперечать меті в'їзду та перебування його на території України, тобто навчання та отримання відповідної освіти, вважає наявними підстави передбачені ст. 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» для примусового видворення останнього за межі території України та затримання з метою забезпечення примусового видворення в порядку ст. 289 КАС України.
В судовому засіданні представник позивача позов підтримав та просив задовольнити з підстав викладених у ньому.
Згідно п. 3 ч. 4 ст. 46 КАС України, іноземці чи особи без громадянства, які не є суб'єктами владних повноважень, можуть бути відповідачами лише за адміністративним позовом суб'єкта владних повноважень про затримання іноземця або особи без громадянства чи примусове видворення за межі території України.
Відповідач, за участю перекладачів, в судовому засіданні позов не визнав та просив відмовити в його задовленні.
Суд, заслухавши пояснення представника позивача та відповідача, вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що 28.11.2021 року о 15 год. 30 хв., на підставі ст.ст. 3, 5 Угоди між Україною та Європейським Співтовариством «Про реадмісію осіб» відповідач був переданий на територію України представникам 31 (Чернівецького) прикордонного загону в ході прикордонно-представницької зустрічі у міжнародному пункті пропуску для автомобільного сполучення «Порубне - Сірет» та цього ж дня о 15 год. 30 хв. його затримано терміном на три доби у зв'язку із вчиненням правопорушення передбаченого ч. 2 ст. 204-1 за фактомнезаконне перетинання державного кордону із України в Румунію, в складі групи осіб, поза пунктами пропуску через державний кордон України, без документів, що посвідчують особу та надають право на виїзд з території України, на напрямку 802 прикордонного знаку, на території Красноїльської об'єднаної територіальної громади, Чернівецького району, Чернівецької області, на ділянці відповідальності відділення інспекторів прикордонної служби «Нижні Петрівці» відділу прикордонної служби «Красноїльськ».
Так, правовий статус іноземців та осіб без громадянства, які перебувають в Україні, порядок їх в'їзду в Україну та виїзду з України визначено Законом України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства»
З системного аналізу положень ст.ст. 26, 30 вказаного Закону вбачається, що примусовому видворенню іноземця повинні передувати дві обставини, а саме: прийняття рішення відповідним компетентним органом про примусове повернення та ухилення від виїзду після прийняття рішення про повернення або наявність обґрунтованих підстав вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятимуться від виконання такого рішення.
Надані представником позивача докази та пояснення відповідача в судовому засіданні свідчать про те, що відповідач ухилятиметься від самостійного та добровільного залишення території України, оскільки останній відрахований з Європейського університету (м. Київ), куди прибув у законний спосіб на навчання 12.07.2018 року, а також 30.11.2021 року його посвідка на тимчасове проживання на території України була скасована та він в складі групи осіб був затриманий після незаконного перетинання території України, називав представникам прикордонної поліції Румунії неправдиві відомості щодо свої анкетних даних, мав на меті в подальшому незаконно потрапити до країн Європи, а тому підлягає видворенню за межі території України.
Будь-яких доказів, що відповідач підпадає під захист статті 3 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод або ст. 31 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства" матеріали справи не містять.
Статтею 289 КАС України передбачено, що підставами для застосування судом за позовом відповідного компетентного органу такого заходу як затримання іноземця або особи без громадянства з метою ідентифікації та (або) забезпечення видворення за межі території України може бути наявність обґрунтованих підстав вважати, що іноземець або особа без громадянства, стосовно якої подано адміністративний позов про примусове видворення, ухилятиметься від виконання рішення про її примусове видворення, перешкоджатиме проведенню процедури видворення чи реадмісії відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію або якщо існує ризик її втечі, а так само у разі відсутності в іноземця або особи без громадянства, яка вчинила порушення законодавства України з прикордонних питань або про правовий статус іноземців, документа, що дає право на виїзд з України.
Враховуючи обставини справи, надані представником позивача докази, відсутність близьких родичів, місця проживання на території України та відсутність можливості застосування альтернативних заходів, які передбачені п.п. 3,4 ч. 1 ст. 289 КАС України, суд вважає доведеним наявність ризику того, що відповідач ухиляється від його примусового видворення, а тому останнього слід затримати з метою забезпечення примусового видворення.
Частиною одинадцятою ст. 289 КАС України передбачено, що строк затримання іноземців в пунктах тимчасового перебування становить шість місяців.
Враховуючи обставини справи, рішення суду в частині видворення слід допустити до негайного виконання відповідно до вимог п. 3 ч. 2 ст. 371 КАС України.
На підставі вище викладеного та керуючись ст.ст. 30, 26 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», ст.ст. 2, 5-10, 14, 72-79, 90, 94, 241-246, 250, 251, 255, 268-272, 288, 293, 295 КАС України, -
Позов задовольнити.
Примусово видворити громадянина Народної Республіки Бангладеш ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , за межі території України до Народної Республіки Бангладеш.
Затримати з метою забезпечення примусового видворення громадянина Народної Республіки Бангладеш ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , з поміщенням його пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, на строк 6 (шість) місяців, починаючи з часу фактичного затримання, а саме з 15 год. 30 хв. 28.11.2021 року.
Копію рішення невідкладно видати учасникам справи.
Допустити негайне виконання рішення відповідно до вимог п. 3 ч. 2 ст. 371 КАС України.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення або в той самий строк через Першотравневий районний суд м. Чернівці з урахуванням вимог пп. 15.5 п. 15 Розділу 7 Перехідних положень КАС України.
Повний текст рішення виготовлений 01.12.2021 року о 12 год. 30 хв.
Суддя Першотравневого
районного суду м.Чернівці А. В. Федіна