Справа № 3/714/500/21
ЄУН:714/1070/21
"30" листопада 2021 р. м.Герца
Суддя Герцаївського районного суду Чернівецької області Костишин Н.Я., розглянувши матеріали, які надійшли з відділення поліції №4 (м.Герца) ЧРУП ГУНП в Чернівецькій області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканця АДРЕСА_1 , працюючого водієм, громадянина України, за ч.1 ст. 44-3 КУпАП,-
Відносно ОСОБА_1 поліцейським ЧПП ВП №4 (м.Герца) ЧРУП ГУНП в Чернівецькій області складено протокол про адміністративне правопорушення, в якому зазначено, що 10.10.2021 року о 14 год. 03 хв. на автодорозі «Т-2606-с.Тернавка-м.Герца (3 км)» ОСОБА_1 будучи водієм маршрутного транспортного засобу на марштуті «Чернівці-Герца-Дяківці» здійснював перевезення без вдягнутих засобів індивідуального захисту, а саме маски чи респіратора, що закриває рот та ніс, чим порушив п.п.10 п.2-2 постанови КМУ №1236 від 09.12.2020 року зі змінами від 17.02.2021 року.
ОСОБА_1 в судовому засіданні пояснив, що дійсно у зазначені в протоколі дату і час під час перевезення пасажирів не користувався засобом індивідуального захисту. Водночас просить врахувати, що відповідальність за таке правопорушення передбачена ч.2 ст.44-3 КУпАП, а не ч.1 ст.44-3 КУпАП. Тому просить провадження по справі закрити.
Дослідивши протокол про адміністративне правопорушення та додані до нього матеріали, суд приходить до наступного висновку.
Відповідно до ст.245 КУпАП завданням провадження у справах про адміністративне правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності із законом, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень.
Згідно зі ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Дії ОСОБА_1 працівниками поліції кваліфіковані за ч.1ст.44-3 КУпАП.
Відповідно до змін, внесених до КУпАП Законом України «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» №1000-IX від 06.11.2020 року, який набрав законної сили 21.11.2020 року, стаття 44-3 КУпАП викладена в новій редакції.
Згідно з чинною на день розгляду справи статтею 44-3 КУпАП, адміністративна відповідальність передбачена за частиною першою - за порушення правил щодо карантину людей, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм, передбачених Законом України "Про захист населення від інфекційних хвороб", іншими актами законодавства, а також рішень органів місцевого самоврядування з питань боротьби з інфекційними хворобами; за частиною другою - за перебування в громадських будинках, спорудах, громадському транспорті під час дії карантину без вдягнутих засобів індивідуального захисту, зокрема респіраторів або захисних масок, що закривають ніс та рот, у тому числі виготовлених самостійно.
Відповідно до ст.8 КУпАП особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, підлягає відповідальності на підставі закону, що діє під час і за місцем вчинення правопорушення. Закони, які пом'якшують або скасовують відповідальність за адміністративні правопорушення, мають зворотну силу, тобто поширюються і на правопорушення, вчинені до видання цих законів. Закони, які встановлюють або посилюють відповідальність за адміністративні правопорушення, зворотної сили не мають. Провадження в справах про адміністративні правопорушення ведеться на підставі закону, що діє під час і за місцем розгляду справи про правопорушення.
Отже, зважаючи на те, що Законом України «Про внесення змін до КодексуУкраїни про адміністративні правопорушення щодо запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» №1000-IX від 06.11.2020 року була пом'якшена відповідальність особи за перебування в громадських будинках, спорудах, громадському транспорті без вдягнутих засобів індивідуального захисту, вказаний закон поширюється на інкриміноване ОСОБА_1 правопорушення.
Тобто дії ОСОБА_1 , зазначені в протоколі про адміністративне правопорушення, фактично підпадають під ч.2 ст.44-3 КУпАП. Розгляд справ про адміністративні правопорушення, передбачені ч.2 ст.44-3 КУпАП, відповідно до ст.222 КУпАП віднесено до підвідомчості органів Національної поліції.
Таким чином, в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1ст.44-3 КУпАП.
Крім того, звертаю увагу, що норма ч.1 статті 44-3 КУпАП є бланкетною, тобто нормою, яка лише називає або описує правопорушення, а для повного визначення його ознак відсилає до інших галузей права. Конкретизований зміст бланкетної диспозиції передбачає певну деталізацію відповідних положень інших нормативно-правових актів, що наповнює норму більш конкретним змістом, для встановлення саме тих ознак, які мають значення для правової кваліфікації за відповідною статтею чи частиноюстатті КУпАП.
Формулювання суті правопорушення повинно містити відомості про вчинене правопорушення згідно з диспозицією ч.1 статті 44-3 КУпАП з конкретизацією суті порушення у відповідності до вказаної постанови КМУ №1236 від 09.12.2020 року.
Однак в протоколі про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 зазначено про порушення останнім п.п.10 п.2-2 постанови КМУ №1236 від 09.12.2020 року, якого в змісті постанови взагалі немає.
Самостійно редагувати викладену в протоколі фабулу адміністративного правопорушення, у випадку коли така не відображає всіх істотних ознак складу правопорушення, а також відшуковувати докази на користь обвинуваченого, суд не має права, оскільки це суперечитиме вимогам законодавства.
Відповідно до п.1 ст.247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події та складу адміністративного правопорушення.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про необхідність закриття провадження у справі на підставі п.1 ст.247 КУпАП за відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.44-3 КУпАП.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст.283, 284 КУпАП, -
Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.44-3 КУпАП закрити на підставі п.1 ст.247 КУпАП за відсутністю в його діях складу правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Чернівецького апеляційного суду через Герцаївський районний суд Чернівецької області протягом десяти днів з дня її винесення шляхом подачі апеляційної скарги.
Суддя