вул. Коцюбинського, 2А, м. Ужгород, 88000, e-mail: inbox@zk.arbitr.gov.ua, вебадреса: http://zk.arbitr.gov.ua
"30" листопада 2021 р. м. Ужгород Справа № 907/285/21
Суддя Господарського суду Закарпатської області Андрейчук Л.В., розглянувши матеріали справи
за позовом Акціонерного товариства «Українська залізниця» в особі регіональної філії «Донецька залізниця», акціонерного товариства «Українська залізниця», м. Лиман
до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю «Убдізель», м. Ужгород
про стягнення 170600,00 грн
Секретар судового засідання - Корольчук М.М.
Сторони не викликались
Позивач звернувся до суду з вимогою Стягнути з відповідача штраф за невірно зазначену в накладній масу вантажу в розмірі 170600,00 грн. Позов заявлено з посиланням на Статут залізниць України та Правила оформлення перевізних документів, затверджених наказом Міністерства транспорту України 21.11.2000 №644.
Ухвалою Господарського суду Закарпатської області від 26.04.2021 позовну заяву було повернуто позивачу.
Постановою Західного апеляційного Господарського суду від 22.07.2021 року апеляційну скаргу Акціонерного товариства «Українська залізниця» в особі регіональної філії «Донецька залізниця», акціонерного товариства «Українська залізниця», м. Лиман - постановлено задоволено. Ухвалу Господарського суду Закарпатської області від 26.04.2021 року у справі №907/285/21-скасовано. Справу передано до Господарського суду Закарпатської області для продовження розгляду.
На виконання постанови Західного апеляційного господарського суду вимогам ст.ст. 162-164 Господарського процесуального кодексу України та підлягає прийняттю до розгляду.
11 серпня 2021 року Ухвалою Господарського суду Закарпатської області позовну заяву було залишено без руху у зв'язку з необхідністю подати суду повернуту ним разом з ухвалою суду від 26.04.2021 позовну заяву з додатками для здійснення їх подальшого розгляду
На виконання вищевказаної ухвали позивачем до суду надіслано заяву з додатками про усунення недоліків №2022/611 від 30.08.2021 року (вх№02.3.1-02/6291/21 від 06.09.2021 р.), за наслідками розгляду якої суд дійшов висновку, що позивач усунув виявленні у позовній заяві недоліки
Ухвалою суду від 04.10.2021 відкрито провадження у справі, постановлено розглянути спір за правилами спрощеного позовного провадження, встановлено сторонам процесуальні строки для подання заяв по суті спору.
Попередній розрахунок понесених позивачем судових витрат становить суму 2319,45 грн сплаченого судового збору.
Відповідач не скористався наданим йому правом надати суду відзив на позов. Враховуючи, що про час та місце розгляду справи відповідач був повідомлений своєчасно та належним чином (ухвала суду була надіслана на його офіційну юридичну адресу), суд дійшов висновку, що він мав час та можливість надати свої заперечення з приводу предмета спору, та докази, які мають значення для розгляду справи по суті.
Учасник справи розпоряджається своїми правами на власний розсуд (ч. 2 ст. 14 ГПК України).
Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій (ч. 4 ст. 13 ГПК України).
Відтак, відповідно до положень ч.ч. 8, 9 ст. 165, ч. 1 ст. 251 ГПК України у зв'язку з ненаданням відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Відповідно до ст. 233 Господарського процесуального кодексу України рішення у справі прийнято у нарадчій кімнаті за результатами дослідження та оцінки доказів, поданих сторонами у спорі.
Правова позиція позивача
Позивач звернувся до суду з вимогою стягнути з відповідача штраф за невірно зазначену в накладній масу вантажу в розмірі 170 600,00 грн. Позивач стверджує, що відповідач неправильно зазначив у накладній масу вантажу, внаслідок чого відправнику нарахований штраф у розмірі п'ятикратної провізної плати за всю відстань перевезення. Крім того позивач надав позивачем розрахунок штрафу у якого вбачається, що суму заявлених до стягнення грошових коштів було ним обчислено з вартості провізної плати вантажу, з розрахунку 34 120,00 грн х на 5-тикратний розмір провізної плати, що становить 170 600,00 грн.
Заперечення відповідача
Відповідач не надав відзиву на позовну заяву.
25.08.2020, відповідно до накладної №3589447, яка згідно зі ст. 6 Статуту залізниць України є основним перевізним документом та обов'язковою двосторонньою формою угоди на перевезення вантажу, зі станції Тернопіль регіональної філії «Південна залізниця» на станцію Сартана регіональної філії «Донецька залізниця», було відправлено вагон № 66166661 з вантажем - лом чорних металів.
На станції призначення - Сартана, на підставі акту загальної форми №36692 від 31.08.2020 станції Волноваха регіональної філії «Донецька залізниця» АТ «Укрзалізниця» було проведено комісійне контрольне зважування вагону №66166661 на справних повірених вагонних вагах вантажоодержувача. В результаті переважування вантажу у вказаному вагоні було виявлено розбіжності між даними, вказаними в накладній, з фактичною масою вантажу, про що складено комерційний акт. Результати переважування зафіксовані в Книзі переважування вантажів 01.09.2020.
За результатами комісійного зважування працівниками станції Волноваха регіональної філії «Донецька залізниця» АТ «Укрзалізниця» був складений комерційний акт № 486202/360 від 01.09.2020, яким було підтверджено розбіжності фактичної маси вантажу з масою менше документа на 1100 кг.
Відповідно до вказаної накладної, відправником вантажу є ТОВ «Убдізель». Маса вантажу визначена вантажовідправником без участі представників залізниці, завантаження проводилося силами та засобами вантажовідправника, що підтверджується відповідними відмітками у графах 24, 26, 28 перевізного документу.
У відповідності з вимогами ст. ст. 118, 122 Статуту залізниць України за неправильно зазначену у накладній масу вантажу відправнику нарахований штраф у розмірі п'ятикратної провізної плати за всю відстань перевезення, а саме: -провізна плата по накладній № 35689447 за вагон №66166661 складає 34120,00 грн., штраф складає: 34 120,00 грн. х 5 = 170 600,00 грн. Таким чином, сума штрафу, що підлягає стягненню по зазначеному вище перевізному документу, складає 170 600, 00 грн.
Вказані обставини і стали підставою звернення до суду з метою стягнення штрафу в сумі 170 600,00 грн.
Пунктом 1 частини 2 статті 11 Цивільного кодексу України передбачено, що однією із підстав виникнення цивільних прав та обов'язків є договори та інші правочини.
Статтею 908 ЦК України обумовлено, що перевезення вантажу здійснюється за договором перевезення. Загальні умови перевезення визначаються цим Кодексом, іншими законами, транспортними кодексами (статутами), нормативно-правовими актами та правилами, що видаються відповідно до них.
Згідно із ч. 1 ст. 909 ЦК України за договором перевезення вантажу одна сторона (перевізник) зобов'язується доставити довірений їй другою стороною (відправником) вантаж до пункту призначення та видати його особі, яка має право на одержання вантажу (одержувачеві), а відправник зобов'язується сплатити за перевезення вантажу встановлену плату.
Частиною 3 ст. 909 ЦК України визначено, що укладення договору перевезення вантажу підтверджується складенням транспортної накладної (коносамента або іншого документа, встановленого транспортними кодексами (статутами).
Згідно з ч. 5 ст. 307 ГК України умови перевезення вантажів окремими видами транспорту, а також відповідальність суб'єктів господарювання за цими перевезеннями встановлюються транспортними кодексами, транспортними статутами та іншими нормативно - правовими актами.
У разі порушення зобов'язань, що випливають із договору перевезення, сторони несуть відповідальність, встановлену за домовленістю сторін, якщо інше не передбачено цим Кодексом, іншими законами, транспортними кодексами (Статутами) (ст. 920 Цивільного кодексу України).
Предметом даного спору є стягнення Залізницею штрафу за неправильне зазначення у накладних маси вантажу.
Згідно зі ст.3 Закону України "Про залізничний транспорт", законодавство про залізничний транспорт загального користування складається, зокрема, із Статуту залізниць України (надалі - Статут ), що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 06.04.1998р. №457 ( із послідуючими змінами та доповненнями).
Стаття 5 Статуту відносить до компетенції Міністерства транспорту України затвердження нормативних документів на підставі цього Статуту, які є обов'язковими для всіх юридичних і фізичних осіб на території України.
В розумінні ст.6 Статуту накладна є основним перевізним документом встановленої форми, що надається залізниці відправником разом з вантажем. Накладна є обов'язковою двосторонньою письмовою формою угоди на перевезення вантажу, що укладається між відправником та залізницею на користь третьої сторони - одержувача. Накладна одночасно є договором на заставу вантажу для забезпечення гарантії внесення належної провізної плати та інших платежів за перевезення. Накладна супроводжує вантаж на всьому шляху перевезення до станції призначення.
Під час здавання вантажів для перевезення відправник повинен зазначити їх масу у накладній-основному перевізному документі, який підтверджує укладення договору перевезення вантажу (ст.37 Статуту).
За правилами ст.24 Статуту, залізниці надано право періодично перевіряти кількість та масу вантажу, зазначених вантажовідправником у накладній. При цьому, статтею 122 Статуту установлена відповідальність вантажовідправника у вигляді штрафу за неправильне зазначення в накладній маси вантажу.
Маса вантажу вважається правильною, якщо різниця між фактично виявленою масою і зазначеною в перевізних документах не перевищує 0,2% (п.2.6 Правил оформлення перевізних документів, затверджених Наказом Міністерства транспорту України №644 від 21.11.2000 - надалі Правила).
Якщо під час перевезення вантажу або на станції його призначення буде виявлено неправильне зазначення у накладній маси, кількості місць вантажу, його назви, коду та адреси одержувача з відправника, порту стягується штраф у розмірі згідно зі ст. 118 Статуту.
Дана обставина засвідчується актом загальної форми, якщо за цим фактом не складався комерційний акт (п.5.5 Правил).
Частиною 1 ст.26 Закону України "Про залізничний транспорт" передбачено, що обставини, які можуть слугувати підставою для майнової відповідальності перевізників, відправників і одержувачів вантажу, багажу, вантажобагажу, пасажирів засвідчуються актами. Аналогічну норму містить ст.129 Статуту залізниць. За правилами цієї статті комерційний акт складається, зокрема, для засвідчення невідповідності найменування, маси і кількості місць вантажу, багажу чи вантажобагажу даним, зазначеними у транспортних документах. Вищевказаною статтею передбачено, що порядок складання комерційних актів та актів загальної форми встановлюється Правилами. Правила складання актів затверджені наказом Міністерства транспорту України від 28.05.2002 №334 (далі - Правила складання актів), які у п. 2 передбачають, що відомості у комерційному акті зазначаються на підставі перевізних документів та виявлених обставин.
Комерційним актом №486202/360 від 01.09.2020 підтверджується перевищення маси вантажу у вагонах від маси, що зазначена у накладних на перевезення, на 1100 кг. Таке перевищення складає більше 0,2%.
Із матеріалів справи слідує, що відправник здійснював зважування вагону №66166661 по відправці вагонними вагами (150 т).
Залізницею у відповідності до Правил перевезень вантажів контрольне зважування проведене на справних 150-ти тонних вагонних вагах типу, які пройшли повірку 01.09.2020, що свідчить про їх відповідність державним вимогам та стандартам щодо вимірювальної техніки.
При цьому суд вважає за необхідне зазначити, що за відображеними у комерційному акті даними, Залізницею зважування проводилося двічі. В обох випадках, вага вантажу зафіксована одна і таж сама.
З огляду на викладене, суд дійшов до висновку, що позивачем доведено факт неправильного зазначення відповідачем у накладних маси вантажу. Ця обставина засвідчена належним та допустимим доказом - комерційним актом та є підставою для покладення на вантажовідправника відповідальності.
У відповідності до ст.ст.118, 119 Статуту, штраф підлягає стягненню за самий факт допущення відправником порушень.
Згідно ст.122 Статуту за неправильно зазначені у накладній масу, кількість місць вантажу, його назву, код та адресу одержувача з відправника стягується штраф у розмірі згідно із ст. 118 цього Статуту.
Суд звертає увагу відповідача на те, що законодавець передбачив відповідальність відправника не за порушення допущені при зважуванні, а за неправильне відображення його результатів у накладній. Саме це має місце у спірних правовідносинах. Адже матеріалами справи не зафіксовано факту несправності ваг, що належать відповідачу. Однак у справі є всі належні та допустимі докази того, що результати проведеного зважування невірно відображені господарським товариством у товаросупровідних документах.
Із наданого позивачем розрахунку штрафу вбачається, що суму заявлених до стягнення грошових коштів було ним обчислено з вартості провізної плати вантажу, з розрахунку 34 120,00 грн х на 5-тикратний розмір провізної плати, що становить 170 600,00 грн.
Положеннями статей 13-14 ГПК України унормовано, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Збирання доказів у господарських справах не є обов'язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
В той же час, кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Відповідно до статей 73, 74, 76-80 Господарського процесуального кодексу України, доказами у справі є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність чи відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності (ч.1 ст. 89 ЦПК України).
Наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
За таких обставин, розглянувши спір на підставі поданих позивачем доказів, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню в сумі 170 600,00 грн.
Розподіл судових витрат.
Судові витрати на підставі статті 129 Господарського процесуального кодексу України покладаються на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Відтак, на відповідача покладається 2 319,45 грн витрат на оплату судового збору.
Враховуючи наведене та керуючись статтями 2, 13, 73, 74, 80, 129, 236, 238, 240, 248, 252 Господарського процесуального кодексу України, суд
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «УБДІЗЕЛЬ» (88000, Закарпатська обл., місто Ужгород, вул. Заньковецької Марії, будинок 5, офіс 7, код ЄДРПОУ 34561793) на користь з Акціонерного товариства "Українська залізниця" (03680, м. Київ, вул. Єжи Гедройця 5, код ЄДРПОУ 40075815) в особі Регіональної філії "Донецька залізниця" Акціонерного товариства "Українська залізниця" (84400, Донецька область, м. Лиман, вул. Привокзальна, 22, код ЄДРПОУ 40150216) суму 170 600,00 грн (сто сімдесят тисяч шістсот гривень 00 коп.), а також суму 2 319,45 грн (дві тисячі триста дев'ятнадцять гривень 45 коп.) у відшкодування витрат по сплаті судового збору.
Рішення набирає законної сили в порядку ст. 241 Господарського процесуального кодексу України та може бути оскаржене до Західного апеляційного господарського суду у строк, визначений ст. 256 Господарського процесуального кодексу України.
Вебадреса сторінки на офіційному вебпорталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається- http://court.gov.ua/fair/sud5008/ або http://www.reyestr.court.gov.ua
Суддя Л.В. Андрейчук