Рішення від 24.11.2021 по справі 906/744/21

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ

майдан Путятинський, 3/65, м. Житомир, 10002, тел. (0412) 48 16 20,

e-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, web: https://zt.arbitr.gov.ua,

код ЄДРПОУ 03499916

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"24" листопада 2021 р. м. Житомир Справа № 906/744/21

Господарський суд Житомирської області у складі:

судді Прядко О.В.,

секретар судового засідання: Ковтуненко Ю.В.

за участю представників сторін:

від позивача: не з'явився;

від відповідача: не з'явився;

від третьої особи: не з'явився;

прокурор: Цеміна Н.Ю. - посвідчення №058872 видане 21.12.2020;

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Житомирі справу

за позовом Керівника Бердичівської окружної прокуратури в інтересах держави в

особі Семенівської сільської ради

до Фізичної особи-підприємця Шуберанського Леоніда Тадеушовича

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на

стороні позивача - Бердичівської районної державної адміністрації

про повернення земельної ділянки водного фонду та водного об'єкту

Процесуальні дії по справі.

29.06.2021 Керівник Бердичівської окружної прокуратури Житомирської області в інтересах держави в особі Семенівської сільської ради звернувся до суду з позовом до Фізичної особи - підприємця Шуберанського Леоніда Тадеушовича, згідно з яким просить зобов'язати фізичну особу-підприємця Шуберанського Леоніда Тадеушовича (ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) повернути Семенівській сільській раді Бердичівського району Житомирської області (код ЄДРПОУ 04345463) водний об'єкт, який знаходиться на території Закутинецької сільської ради, за межами населених пунктів (притока р. Гуйва, басейн р. Тетерів) орієнтовною площею 7,8019 га, об'ємом 94,0 тис.м куб, на якому розташована гідротехнічна споруда - по типу водоскиду з широким порогом, одно пролітний, бутобетонний, шандори металеві розміром 1,2*2,0 м та земельну ділянку на якій вказаний водний об'єкт знаходиться.

Ухвалою господарського суду від 27.07.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; постановлено здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження; призначено підготовче засідання на 06.09.2021.

Ухвалою господарського суду від 06.09.2021 відкладено підготовче судове засідання на 27.09.2021.

Ухвалою господарського суду від 27.09.2021 продовжено строк підготовчого провадження на тридцять днів та відкладено підготовче засідання на 18.10.2021.

Ухвалою суду від 18.10.2021 закрито підготовче провадження та призначено справу №906/744/21 до судового розгляду по суті на 24.11.2021.

У судовому засіданні 24.11.2021 відповідно до ст. 240 ГПК України, суд оголосив вступну та резолютивну частини рішення.

Виклад позицій учасників судового процесу, заяви, клопотання.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що строк дії договору оренди №30-12, укладеного між Фізичною особою-підприємцем Шуберанським Леонідом Тадеушовичем та Бердичівською районною державною адміністрацією, закінчився 21.08.2017 і з цього часу у орендаря Фізичної особи-підприємця Шуберанського Леоніда Тадеушовича виник обов'язок повернути водний об'єкт та земельну ділянку на підставі ст. 51 Водного кодексу України та абз. 19 п. 4.4 договору.

В судовому засіданні прокурор позовні вимоги підтримав з підстав, викладених у позовній заяві, просив суд позов задовольнити.

Інші учасники справи не забезпечили явки своїх представників у призначене на 24.11.2021 судове засідання, проте така неявка не перешкоджає розгляду справи, позаяк присутність представників сторін не визнавалась обов'язковою, а матеріалів справи достатньо для розгляду справи по суті.

Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин.

21.08.2012 між Бердичівською районною державною адміністрацією (орендодавець/третя особа) та Фізичною особою-підприємцем Шуберанським Леонідом Тадеушовичем (орендар/відповідач) укладено договір оренди водного об'єкта загальнодержавної власності №30-12 (а.с.46-48), за умовами якого орендодавець надає на підставі розпорядження голови Бердичівської районної державної адміністрації від 13.08.2012 №412 та відповідно до ст. 51 Водного кодексу України, постанови Кабінету Міністрів України від 13.05.1996 №502 "Про затвердження порядку користування землями водного фонду", а орендар приймає в строкове платне користування водний об'єкт загальнодержавної власності (далі - об'єкт оренди), який знаходиться на території Закутинецької сільської ради, за межами населених пунктів (притока р. Гуйви басейн р. Тетерів) орієнтовною площею 7,8019, об'ємом 94,0 тис. куб м, на якому розташована гідротехнічна споруда - по типу водоскиду з широким порогом, однопролітний, бутобетонний, шандори металеві розмірами 1,2*2,0м. Водовідвід здійснюється через бутобетонну галерею розмірами 1,2*2,0 м, довжиною 5,0 м, напором на споруді 2,0 м для риборозведення. Об'єкт оренди є державною власністю і надбанням її громадян, які мають до них вільний доступ для купання, напування худоби, розведення водоплавної птиці (п.1.1. договору).

Відповідно до п. 2.1 договору, договір укладено на 5 років. Після закінчення строку договору орендар має переважне право поновити його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.

За умовами п.5.2 договору, дія договору припиняється, зокрема, у разі закінчення строку на який його було укладено.

Після закінчення терміну дії договору оренди, орендар зобов'язаний повернути орендодавцеві землі водного фонду та водний об'єкт у стані, не гіршому порівняно з тим, у якому він одержував їх в оренду. В разі, коли дії орендаря призвели до погіршення стану, відшкодувати витрати орендодавцеві у повному обсязі (п. 4.4. договору).

На виконання договору оренди від 21.08.2012, сторони підписали акт приймання-передачі об'єкта оренди (а.с.49).

Відповідно до акта інвентаризації водного об'єкта (ставка) та його гідротехнічних споруд на території Семенівської сільської ради Бердичівської району від 30.03.2017, вказаний водний об'єкт площею 7,8019 га перебуває в адміністративних межах Семенівської сільської ради в межах населеного пункту села Закутинці (а.с.51-52).

За інформацією викладеною у листі Семенівської сільської ради від 14.02.2020 №51 (а.с.15), зазначений договір оренди не продовжувався, а додаткові угоди до договору не укладалися. Також, з даного листа вбачається, що орендар у 2017 році звертався з заявою про переукладання договору оренди, однак сільська рада роз'яснила Шуберанському Л.Т. про необхідність виготовлення пакету документів для належного оформлення договору оренди. Станом на 14.02.2020 додаткових звернень по поновленню договору оренди від Шуберанського Л.Т. не надходило.

Бердичівська РДА листом від 14.04.2020 повідомила, що згідно з чинним законодавством на дату закінчення терміну дії договору, районна державна адміністрація втратила право розпорядження землями водного фонду для риборозведення (а.с.16).

Враховуючи викладене, оскільки строк договору оренди закінчився 21.08.2017 (після спливу 5 років), і з цього часу орендар - ФОП Шуберанський Л.Т. не виконав свого обов'язку повернути водний об'єкт та земельну ділянку на підставі ст. 51 Водного кодексу України та абз. 19 п. 4.4. Договору, прокурор звернувся до суду з даним позовом в інтересах держави в особі Семенівської сільської ради.

Норми права, застосовані судом, оцінка доказів, аргументів, наведених учасниками справи, та висновки щодо порушення, не визнання або оспорення прав чи інтересів, за захистом яких мало місце звернення до суду.

Згідно з ч. 1 ст. 13 та ч. 1 ст. 14 Конституції України, земля, її надра, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування.

Стаття 58 Земельного кодексу України (в редакції, чинній на момент укладання договору оренди) містить визначення земель водного фонду. Згідно з ч. 1 цієї статті до земель водного фонду належать землі, зайняті: а) морями, річками, озерами, водосховищами, іншими водними об'єктами, болотами, а також островами, не зайнятими лісами; б) прибережними захисними смугами вздовж морів, річок та навколо водойм, крім земель, зайнятих лісами; в) гідротехнічними, іншими водогосподарськими спорудами та каналами, а також землі, виділені під смуги відведення для них; г) береговими смугами водних шляхів.

Відповідно до ст. 3 Водного кодексу України (в редакції, чинній на час укладення договору) усі води (водні об'єкти) на території України становлять її водний фонд. До водного фонду України належать: 1) поверхневі води: природні водойми (озера); водотоки (річки, струмки) штучні водойми (водосховища, ставки) і канали; інші водні об'єкти; 2) підземні воді та джерела; 3) внутрішні морські води та територіальне море.

Статтею 5 Водного кодексу України (в редакції, чинній на час укладення договору) визначено водні об'єкті загальнодержавного і місцевого значення.

До водних об'єктів загальнодержавного значення належать: 1) внутрішні морські води та територіальне море; 2) підземні води, які є джерелом централізованого водопостачання; 3) поверхневі води (озера, водосховища, річки, канали), що знаходяться і використовуються на території більш як однієї області, а також їх притоки всіх порядків; 4) водні об'єкти в межах територій природно-заповідного фонду загальнодержавного значення, а також віднесені до категорії лікувальних.

Відповідно до ч. 1 ст. 51 Водного кодексу України (в редакції, чинній на момент укладання договору оренди), у користування на умовах оренди водні об'єкти (їх частини) місцевого значення та ставки, що знаходяться в басейнах річок загальнодержавного значення, можуть надаватися водокористувачам лише для риборозведення, виробництва сільськогосподарської і промислової продукції, а також у лікувальних і оздоровчих цілях.

Орендодавцями водних об'єктів загальнодержавного значення є Кабінет Міністрів України та місцеві державні адміністрації. Розподіл повноважень щодо передачі водних об'єктів загальнодержавного значення визначається Кабінетом Міністрів України відповідно до цього кодексу та інших законів України (частина 5, 6 ст. 51 Водного кодексу України (в редакції, чинній на момент укладання договору оренди).

Згідно з ч. 8 ст. 51 Водного кодексу України (в редакції, чинній на момент укладання договору оренди), умови, строки і збір за оренду водних об'єктів (їх частин) визначаються в договорі оренди за згодою сторін.

З 01.07.2013 набрав чинності Закон України "Про аквакультуру", відповідно до прикінцевих положень якого статтю 51 Водного кодексу України викладено у новій редакції.

Вказаний закон змінив існуючий підхід до процедури надання водних об'єктів в користування на умовах оренди, за яким в оренду надаються водні об'єкти у комплексі із земельною ділянкою під водою та водний простір (ч.4 ст. 51 Водного кодексу України).

Відповідно до прийнятих змін, чинне законодавство розрізняє різні процедури та принципи надання водних об'єктів.

По-перше, водосховища (крім водосховищ комплексного призначення), ставки, озера та замкнені природні водойми надаються в користування на умовах оренди відповідно та у порядку, передбаченому статтею 51 Водного кодексу України, для рибогосподарських потреб, культурно-оздоровчих, лікувальних, рекреаційних, спортивних і туристичних цілей, проведення науково-дослідних робіт.

Відповідно до статті 1 Водного кодексу України водосховище комплексного призначення - водосховище, яке відповідно до паспорта використовується для двох і більше цілей (крім рекреаційних).

Водні об'єкти надаються у користування на земельних торгах (статті 135 - 139 Земельного кодексу України) у комплексі із земельною ділянкою, органами, що здійснюють розпорядження земельними ділянками під водою (водним простором) згідно з повноваженнями, визначеними Земельним кодексом України (при цьому віднесення водного об'єкта до загальнодержавного або місцевого не має значення), відповідно до договору оренди, погодженого з територіальними органами Державного агентства водних ресурсів України.

Типовий договір оренди водних об'єктів затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 29.05.2013 № 420.

Надання водних об'єктів у користування на умовах оренди здійснюється за наявності паспорта водного об'єкта.

По-друге, частини рибогосподарських водних об'єктів, рибогосподарські технологічні водойми, акваторії (водний простір) внутрішніх морських вод, територіального моря, виключної (морської) економічної зони України, надаються в користування на умовах оренди відповідно до статті 14 Закону України "Про аквакультуру" для цілей аквакультури.

Відповідно до ст. 122 Земельного кодексу України, повноваження щодо надання водних об'єктів у користування на умовах оренди у межах населених пунктів належать сільським, селищним та міським радам, а за межами населених пунктів - Раді міністрів Автономної Республіки Крим та обласним державним адміністраціям.

Орендар набуває права користування водним об'єктом після державної реєстрації погодженого договору оренди водного об'єкта, який підписується сторонами після проведення торгів.

Невід'ємними частинами договору оренди водного об'єкту (його частини) є:

- план або схема об'єкта оренди;

- кадастровий план земельної ділянки з відображенням обмежень (обтяжень) та інших прав третіх осіб у її використанні та встановлених земельних сервітутів;

- акт визначення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості);

- акт приймання-передачі об'єкта оренди;

- проект відведення земельної ділянки;

- паспорт водного об'єкта, а в разі надання в оренду рибогосподарської технологічної водойми - паспорт та/або технічний проект рибогосподарської технологічної водойми.

Також у договорі оренди водного об'єкта зазначаються вимоги щодо експлуатації водного об'єкту та дотримання режимів його роботи.

Стосовно договорів оренди укладених до 01.07.2013, то відповідно до ст. 651 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно до ст. 652 ЦК України у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, договір може бути змінений або розірваний за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті зобов'язання.

Згідно з ст. 770 ЦК України, у разі зміни власника речі, переданої у найм (оренду), до нового власника переходять права та обов'язки наймодавця (орендодавця), якщо інше не передбачено договором.

Отже, вказані зміни в законодавстві полягали в комплексному та раціональному використанні земельної ділянки під водою та водного простору.

Як визначено п. 2.1. договору, після закінчення строку договору орендар має переважне право поновити його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.

Порядок поновлення договору оренди водного об'єкта передбачає, що зацікавлена особа звертається до спливу строку договору оренди у строк, встановлений договором, до органу місцевого самоврядування з листом-повідомленням про поновлення договору оренди водного об'єкта. До листа-повідомлення про поновлення договору оренди водного об'єкта орендар додає: проект додаткової угоди, паспорт водного об'єкта, документи на гідроспоруду (у разі наявності на водному об'єкті (його частині) гідротехнічних, господарських та інших споруд орендар водного об'єкта укладає окремий договір з їх власником).

Семенівська сільська рада зазначала, що у 2017 році ФОП Шуберанський Л.Т. звертався до сільської ради для переукладання договору, однак відповідачем не були надані відповідні документи для належного оформлення договору оренди, у зв'язку з чим рішення про поновлення дії договору не приймалось, додаткові угоди про продовження дії договору не укладались, акт приймання-передачі не підписувався.

Враховуючи, що строк договору оренди водного об'єкта загальнодержавної власності №30-12 від 21.08.2012 закінчився, у ФОП Шуберанського Л.Т. з 21.08.2017 виник обов'язок повернути водний об'єкт розпоряднику земельної ділянки водного фонду. В зв'язку з тим, що розпорядником земельної ділянки водного фонду є Семенівська сільська рада Бердичівського району, водний об'єкт, має бути повернутий саме Семенівській сільській раді.

Статтею 74 ГПК України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.

Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи (ст. 73 ГПК України).

В матеріалах справи відсутні докази повернення Семенівській сільській раді спірного водного об'єкта та земельної ділянки, на якій цей водний об'єкт розташований, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню.

Щодо права на звернення прокурора з позовом про повернення водного об'єкта суд враховує наступне.

Згідно зі статтею 1 Закону України "Про прокуратуру", прокуратура України становить єдину систему, яка в порядку, передбаченому цим Законом, здійснює встановлені Конституцією України функції з метою захисту, зокрема, загальних інтересів суспільства та держави.

У випадках, визначених Законом, на прокуратуру покладається функція з представництва інтересів громадянина або держави в суді (пункт 2 ч. 1 ст. 2 Закону).

Обґрунтовуючи звернення з позовом в інтересах держави, прокурор зазначив, що неналежне виконання підприємцем своїх зобов'язань за договором оренди водного об'єкта №30-12 від 21.08.2012 по поверненню водного об'єкта після закінчення строку дії договору призвело до користування земельною ділянкою водного фонду та водним об'єктом без відповідних правовстановлюючих документів та порушення прав територіальної громади. Проте Семенівська сільська рада як орган уповноважений здійснювати функції у спірних правовідносинах жодних заходів, спрямованих на усунення виявлених порушень держави, не вживала.

Як визначено ч. 4 ст. 23 Закону України "Про прокуратуру", наявність підстав для представництва має бути обґрунтована прокурором у суді. Прокурор здійснює представництво інтересів громадянина або держави в суді виключно після підтвердження судом підстав для представництва.

На виконання вимог ст.23 Закону України "Про прокуратуру" 10.06.2021 Бердичівською окружною прокуратурою направлено повідомлення Семенівській сільській раді (а.с.22-25), на яке отримано відповідь за вих.№639 від 24.06.2021. У листі Семенівська сільська рада вказала, що водний об'єкт, який розташований на території Семенівської сільської ради Бердичівського району Житомирської області, за межами населених пунктів ( притока р. Гуйва, басейн р. Тетерів) орієнтовною площею 7,8019 га, об'ємом 94,0 тис.куб.м., на якому розташована гідротехнічна споруда - по типу водоскиду з широким порогом, одно пролітний, бутобетонний, шандори металеві розміром 1,2*2,0 м, та земельну ділянку, на якій вказаний водний об'єкт розташований, не повернуто Семенівській сільській раді ФОП ШуберанськимЛ.Т. Також повідомлено, що Семенівська сільська рада не зверталась до суду з позовом до ФОП Шуберанського Л.Т. про зобов'язання повернути вищевказаний водний об'єкт (а.с.26).

Згідно з ч. 1 ст. 140 Конституції України, місцеве самоврядування є правом територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища та міста - самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.

Оцінивши в сукупності всі докази, суд зазначає, що факт незвернення до суду сільської ради з позовом, який би відповідав вимогам процесуального законодавства та мав змогу захистити інтереси жителів територіальної громади, свідчить про те, що вказаний орган місцевого самоврядування неналежно виконує свої повноваження щодо повернення земельної ділянки, а тому у прокурора виникають обґрунтовані підстави для захисту інтересів значної кількості громадян - жителів Семенівської об'єднаної територіальної громади та звернення до суду з таким позовом, що відповідає нормам національного законодавства та практиці Європейського суду з прав людини.

Відсутність оформленого договору оренди земельної ділянки водного фонду порушує право територіальної громади на належне поповнення бюджету, що забезпечується сплатою орендних платежів.

Щодо розподілу судових витрат

Судовий збір, в порядку ст. 129 Господарського процесуального кодексу України, покладається на відповідача.

Керуючись статтями 123, 129, 233, 236 - 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд,-

УХВАЛИВ:

1. Позов задоволити.

2. Фізичній особі-підприємцю Шуберанському Леоніду Тадеушовичу ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) повернути Семенівській сільській раді Бердичівського району Житомирської області (13372, Житомирська обл., Бердичівський р-н, село Семенівка, вул.Героїв Майдану, будинок 4, ідентифікаційний код 04345463) водний об'єкт, який знаходиться на території Закутинецької сільської ради, за межами населених пунктів (притока р. Гуйва, басейн р. Тетерів) орієнтовною площею 7,8019 га, об'ємом 94,0 тис.м3, на якому розташовані гідротехнічна споруда - по типу водоскиду з широким порогом, однопролітний, бутобетоннний, шандори металеві розміром 1,2*2,0 м.

3. Стягнути з Фізичної особи-підприємця Шуберанського Леоніда Тадеушовича ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 )

на користь Житомирської обласної прокуратури (10008, м. Житомир, вул. Святослава Ріхтера, 11, ідентифікаційний код 02909950):

- 2270,00 грн судового збору.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено: 01.12.21

Суддя Прядко О.В.

Віддрукувати:

1 - в справу

2 - позивачу - рек

3 - відповідачу - рек.

4 - третій особі - рек.

5 - Бердичівській окружної прокуратурі - рек