29 листопада 2021 року м. Кропивницький Справа № 340/4252/21
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Дегтярьової С.В., розглянув у порядку спрощеного провадження (письмового провадження) адміністративну справу
за позовом: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )
до відповідача: Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (25009, м. Кропивницький, вул. Соборна, 7а, ЄДРПОУ 20632802)
про визнання протиправною відмову та зобов'язання вчинити певні дії, -
Позивач звернувся з позовом до суду, в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, викладеного у листі від 26.05.2021 р. №2958-2984/Д-02/8-1100/21 про зміну відсотку (проценту) розрахунку його пенсії від розміру заробітної плати з 86% до 60% та обмеження її граничним розміром;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області здійснити йому з 13 грудня 2019 року перерахунок та виплату раніше призначеної пенсії по інвалідності відповідно до ч.20 ст.86 Закону України “Про прокуратуру” від 2014 року №1697-VІІ та ст.50-1 Закону №1789-ХІІ від 05.11.1991 р., з розрахунку 86% від суми місячної заробітної плати, на підставі довідки Київської обласної прокуратури від 19.04.2021 р. №21ф-128 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), без обмеження її максимальним розміром;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві виплатити різницю між нарахованою після перерахунку та фактично отриманою ним пенсією разово та однією сумою з урахуванням довідки Київської обласної прокуратури від 19.04.2021 р. №21ф-128 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії.
Ухвалою судді Кіровоградського окружного адміністративного суду від 02.08.2021 р. відкрито провадження у справі та вирішено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (а.с.22).
Позов мотивовано тим, що він з 2005 р. перебував на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві, а з 2020 року в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Кіровоградській області та отримує пенсію по інвалідності ІІ групи у відповідності до ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" в розмірі 86% від суми місячної (чинної) заробітної плати, до якої включені всі види оплати праці. Зазначав, що призначена йому пенсія перераховувалась відповідно до ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" на підставі довідки прокуратури Київської області №18ф-35 від 06.02.2017 р., у розмірі 86% від суми місячної заробітної плати. Вказує, що відповідачем, на підставі довідки Київської обласної прокуратури про розмір заробітної плати №21ф-128 від 19.04.2021 проведено перерахунок пенсії з розрахунку 60%, з додатковим обмеженням розміру пенсії 10-ма прожитковими мінімумами, встановленим для осіб, які втратили працездатність. Позивач вважає такі дії та рішення відповідача протиправними, і такими, що порушують його конституційні права на належне пенсійне забезпечення.
Від відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву із запереченнями проти позову. Відповідач стверджував, що вимога позивача про проведення перерахунку пенсії та її виплати без обмеження максимальним розміром суперечить абз.6 ч.15 ст.86 Закону України “Про прокуратуру”.
Додатково відповідач посилався на те, що з 01.04.2021 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 16.12.2020 року №1279 “Деякі питання організації виплати пенсії та грошової допомоги”, якою внесені зміни до Порядку виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках, затвердженому постановою КМУ від 30.08.1999 року №1596. Відповідно до зазначених змін, фінансування виплат пенсій здійснюється централізовано, тобто Пенсійним Фондом України, а не головними управліннями Пенсійного Фонду України в областях, м. Києві, як це було раніше. А тому, на думку відповідача, головне управління з квітня 2021 року позбавлене функції фінансування виплати пенсій. З цих підстав просив суд у задоволенні позову відмовити (а.с.25-27).
Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення її учасників (у письмовому провадженні), дослідивши письмові докази, зазначає наступне.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Кіровоградській області та з 17.02.2005 р. отримує пенсію по інвалідності у відповідності до ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" (у редакції, що діяла на момент призначення пенсії), у розмірі 86% від суми місячної заробітної плати (а.с.31).
19.04.2021 Київською обласною прокуратурою видано позивачу довідку №21ф-128 про розмір заробітної плати станом на 15.03.2021 року, що враховується для перерахунку пенсії (а.с.16).
Позивач звертався до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області із заявами від 28.04.2021 та 14.05.2021 про перерахунок пенсії з 01.04.2021 року, до якої додавав довідку Київської обласної прокуратури №21ф-128 від 19.04.2021 року (а.с.17-18).
За наслідками розгляду заяви від 28.04.2021 р. відповідач листом від 26.05.2021 р. №2958-2984/Д-02/8-1100/21 повідомив позивачу, що на підставі довідки від 19.04.2021 р. №21ф-128, виданої прокуратурою Київської області йому з 01.04.2021 р. проведено перерахунок розміру пенсії по інвалідності з розрахунку 60% грошового забезпечення. На час проведення зазначеного перерахунку застосуванню, при визначенні розміру пенсії, підлягають, на думку відповідача, чинні норми статті 86 Закону України «Про прокуратуру», згідно з приписами якої максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність. Розмір пенсійної виплати після проведеного перерахунку з 01.04.2021 р. склав 40320,00 грн. проте, з урахуванням обмежень, встановлених ч.15 ст.86 ЗУ «Про прокуратуру» з 01.12.2020 р. становить 17690,00 грн. Підстави для перерахунку пенсії з 01.04.2021 р. без обмеження її граничним розміром відсутні (а.с.19).
Позивач, не погодившись із таким перерахунком його пенсії, звернувся до суду для захисту своїх прав та інтересів.
На час призначення позивачу пенсії (2005 рік) особливості пенсійного забезпечення прокурорів і слідчих визначалися статтею 50-1 Закону України “Про прокуратуру” від 05.11.1991 №1789-ХІІ (далі - Закон №1789-ХІІ).
Прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку (ч.1 ст.50-1 Закону №1789-ХІІ у редакції чинній на час виходу позивача на пенсію).
Відповідно до ч.8 ст.50-1 Закону №1789-ХІІ у редакції чинній на час виходу позивача на пенсію, прокурорам і слідчим, що визнані інвалідами I або II групи, призначається пенсія по інвалідності в розмірах, передбачених частиною першою цієї статті, за наявності стажу роботи в органах прокуратури не менше 10 років.
Згідно ч.12 ст.501 Закону №1789, у редакції чинній на час виходу позивача на пенсію, обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Як описано вище, пенсія позивачу призначена в розмірі 86% грошового забезпечення.
14.10.2014 ухвалено новий Закон України “Про прокуратуру” №1697-VІІ, який набрав чинності з 15.07.2015 року (далі - Закон №1697-VІІ).
Правове регулювання питання пенсійного забезпечення працівників органів прокуратури закріплено у статті 86 Закону №1697-VII.
Згідно ч.2 ст.86 Закону №1697-VII пенсія призначається в розмірі 60 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.
Судом встановлено, що відповідачем 05 травня 2021 року за рішенням №930030831839 здійснено перерахунок пенсії позивача з 01.04.2021 року з розрахунку 60% розміру заробітної плати (а.с.108).
З матеріалів справи встановлено, що позивач оспорює лише застосування 60%-го розміру заробітної плати під час перерахунку, а також обмеження пенсії до виплати максимальним розміром.
З матеріалів пенсійної справи вбачається, що попередній перерахунок пенсії, який відповідачем проведено 21.09.2020 року здійснено з розрахунку 86% розміру грошового забезпечення (а.с.106).
Поданий відзив не містить будь-яких мотивів та причин чому відповідачем застосовано під час перерахунку 05.05.2021 року пенсії саме 60%-вий розмір грошового забезпечення.
З матеріалів справи та доводів позову та відзиву вбачається, що пенсійний орган погоджується з наявністю у позивача права на перерахунок пенсії, проте заперечує щодо перерахунку пенсії виходячи із розміру 86% від розміру заробітної плати, що визначена у довідці, та заперечує неможливість застосування обмеження максимального розміру пенсії.
Рішенням Конституційного Суду України від 13 грудня 2019 року №7-р(ІІ)/2019 у справі №3-209/2018(2413/18, 2807/19) визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року №1697-VII зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. Положення частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення.
Пунктом 3 установлено такий порядок виконання цього рішення:
- частина двадцята статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення;
- частина двадцята статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року №1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції: "20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки".
З аналізу вищезазначеного вбачається, що на момент розгляду цієї справи законодавством України передбачено можливість перерахунку раніше призначених пенсій відповідно до частини двадцятої статті 86 Закону № 1697-VII, відповідно до якої таке право може бути реалізовано за умови прийняття нормативно-правових актів про підвищення заробітної плати працівникам органів прокуратури та надання позивачем довідки про заробітну плату при звернення до органів Пенсійного фонду України з відповідною заявою.
Вказаний правовий висновок узгоджується із правовою позицією, висловленою у рішенні Верховного Суду від 14 вересня 2020 року у зразковій справі №560/2120/20, залишеному без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 20 січня 2021 року (провадження № 11-337заі20).
Враховуючи наведене, суд погоджується з тим, що позивач має право на перерахунок пенсії відповідно до статті 86 Закону №1697-VII на підставі довідки прокуратури Київської області від 19 квітня 2021 року №21ф-128.
З матеріалів справи та доводів касаційної скарги вбачається, що пенсійний орган погоджується з наявністю у позивача права на перерахунок пенсії, проте заперечує щодо перерахунку пенсії виходячи із розміру 86% від розміру заробітної плати, що визначена у довідці без обмеження максимального розміру пенсії.
Відповідно до частини двадцятої статті 86 Закону № 1697-VІІ з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 13 грудня 2019 року № 7-р(ІІ)/2019 призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки.
Таким чином, оскільки призначення та перерахунок пенсії є різними за змістом та механізмом процедурами їх проведення, внесені зміни до статті 50-1 Закону №1789-ХІІ щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 60 процентів від суми місячного (чинного) заробітку, а також положення частини другої статті 86 Закону №1697-VII, якими встановлено, що пенсія призначається в розмірі 60 відсотків від суми місячної (чинної) заробітної плати, не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, отже при перерахунку пенсії прокурорів має застосовуватись норма, що визначає розмір місячного (чинного) заробітку у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.
Наведена позиція щодо послідовності застосування норм закону, якими визначається відсоток, з якого обчислюється пенсія, збігається з висновками Верховного Суду, викладеними у рішенні від 4 лютого 2019 року, яке набрало законної сили 16 жовтня 2019 року, у зразковій справі №240/5401/18, в якій йдеться про зменшення відсоткового значення грошового забезпечення при перерахунку пенсії військовослужбовців.
Крім того, суд звертає увагу на те, що Верховний Суд України у постанові від 6 жовтня 2015 року у справі №127/11720/14-а та Верховний Суд у постанові від 8 червня 2021 року у справі №263/15245/16-а висловили позицію щодо зміни розміру відсотків пенсії колишнім працівникам прокуратури при її перерахунку. Вказана позиція зводиться до того, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватись норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а внесені зміни до статті 50-1 Закону №1789-ХІІ на момент звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії, щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.
Подібна правова позиція за схожих обставин також була застосована Верховним Судом у постановах від 3 травня 2018 року у справа № 308/11498/16-а, від 22 червня 2018 року у справі №635/6663/16-а, від 19 червня 2018 року у справі №725/1352/16-а) та від 29 червня 2020 року у справі № 490/5366/16-а.
Враховуючи викладене, суд погоджується з позицією ОСОБА_1 про те, що при перерахунку пенсії прокурорів має застосовуватися норма, що визначає розмір місячного (чинного) заробітку у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а наступні зміни законодавства стосувалися зміни розміру відсотків при призначенні пенсії прокурорам, в даному випадку - 86%, а не 60%.
Однак, позивач просить суд здійснити перерахунок пенсії виходячи з розрахунку 86% від суми місячної заробітної плати з 13.12.2019 року.
Постановою Деснянського районного суду м. Києва від 31 липня 2017 року у справі №754/3033/17 визнано протиправними дії Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного Фонду України в м. Києві від 10.02.2017 щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії на підставі довідки Прокуратури Київської області № 18ф-35 від 06.02.2017 та зобов'язано Лівобережне об'єднане управління Пенсійного Фонду України в м. Києві здійснити з 01.02.2016 перерахунок та виплату пенсії позивачу відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції від 28.01.2005), виходячи з розрахунку 86% від суми місячної заробітної плати, зазначеної у довідці Прокуратури Київської області № 18ф-35 від 06.02.2017 без обмеження її граничного розміру, з урахуванням раніше проведених виплат.
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 12.09.2017 постанову Деснянського районного суду м. Києва від 31.07.17 р. у справі №754/3033/17 змінено шляхом зміни періоду, з якого має бути здійснений перерахунок, а саме - з 01.02.2017 року. У іншій частині постанову залишено без змін (а.с.86-89).
Перерахунки та подальші виплати на підставі вказаного рішення суду проведено із розрахунку 86% від суми місячної заробітної плати.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що позивач звертався із заявою до відповідача про перерахунок пенсії з 01.04.2021 року на підставі довідки від 19.04.2021 р. №21ф-128, виданої прокуратурою Київської області, в якій вказаний розмір заробітної плати за відповідною посадою за нормами, чинними на 15.03.2021 року (а.с.16-17).
С матеріалів пенсійної справи встановлено, що змінено розрахунок пенсії з 86% від суми місячної заробітної плати на 60% відповідачем під час перерахунку пенсії позивача з 01.04.2021 року, а не з 13.12.2019 року, як вказує позивач (а.с.108).
До 01.04.2021 року позивач отримував пенсію із розрахунку 86% від суми місячної заробітної плати, що підтверджується матеріалами пенсійної справи (а.с.89-107).
З огляду на те, що зменшення з 86% від суми місячної заробітної плати на 60% відповідачем здійснено під час перерахунку пенсії позивача з 01.04.2021 року, а не з 13.12.2019 року, суд вважає за необхідне зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області здійснити перерахунок ОСОБА_1 пенсії за вислугу років виходячи з 86% від суми заробітної плати саме з 01.04.2021 року, тобто з тієї дати, з якої фактично змінився такий розмір.
Щодо позовних вимог про здійснення перерахунку пенсії без обмеження максимальним розміром, суд зазначає.
Обмеження максимального розміру пенсії вперше були введені в дію Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 8 липня 2011 року № 3668-VІ (далі - Закон № 3668-VІ).
За положеннями статті 2 Закону №3668-VI, який набрав чинності 1 жовтня 2011 року, (в редакції, чинній на час здійснення перерахунку пенсії позивача) максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до Митного кодексу України, законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про статус народного депутата України", "Про Національний банк України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про дипломатичну службу", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про судову експертизу", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів","Про наукову і науково-технічну діяльність", "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", "Про пенсійне забезпечення", "Про судоустрій і статус суддів", Постанови Верховної Ради України від 13 жовтня 1995 року "Про затвердження Положення про помічника-консультанта народного депутата України", не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Відповідно до абз.6 ч.15 ст.86 Закону України "Про прокуратуру" максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність.
Відтак, на осіб, яким пенсія перерахована відповідно до нормативно-правових актів, вказаних у статті 2 Закону № 3668-VІ, зокрема, Закону України "Про прокуратуру", та розмір якої перевищує максимальний розмір, встановлений цим Законом, поширюються приписи законодавства, чинні на час здійснення такого перерахунку.
Зазначені вище положення Закону №3668-VI не визнавались Конституційним Судом України такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), отже, є чинними і підлягають виконанню.
Вказана позиція узгоджується із висновками Верховного Суду, викладеними у постановах від 2 травня 2018 року у справі №704/87/17, від 3 квітня 2018 року у справі №361/4922/17, від 15 травня 2019 року у справі №554/4191/17, від 21 листопада 2019 року у справі №161/14321/16-а та від 10 грудня 2020 року у справі №580/492/19.
Згідно абзацом 1 пункту 2 розділу ІІ “Прикінцевих та перехідних положення” Закону №3668-VI обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.
При цьому абзацом другим пункту 2 розділу ІІ "Прикінцевих та перехідних положення" Закону №3668-VI визначено, що пенсіонерам, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом і в яких розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) перевищує максимальний розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання), встановлений цим Законом, виплата пенсії здійснюється без індексації, без застосування положень частин другої та третьої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та проведення інших перерахунків, передбачених законодавством, до того часу, коли розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) відповідатиме максимальному розміру пенсії (щомісячного довічного грошового утримання), встановленому цим Законом.
Наведені в пункті 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 3668-VI норми є спеціальними, оскільки дія їх розповсюджується на окрему групу суб'єктів, яка обумовлена певними особливостями (зокрема, осіб, пенсія яким призначена до набрання чинності цим Законом, в яких розмір пенсії перевищує максимальний розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання), встановлений цим Законом тощо).
Положення цього пункту спрямовані на врегулювання питань, які виникають у зв'язку із застосуванням Закону №3668-VI щодо осіб, права яких внаслідок такого застосування могли підлягати звуженню. У зв'язку з цим положення пункту 2 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №3668-VI, а саме - усі його чотири абзаци, застосовуються у системному зв'язку між собою.
Таким чином, пункт 2 розділу ІІ Закону № 3668-VI в контексті перехідних положень не регулює питання обмеження максимальним розміром пенсії осіб, у яких на 1 жовтня 2011 року вона не досягала максимального розміру (десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність).
Законом України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» від 23.12.2010 р. №2857-VI встановлено розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність в сумі 784,00 грн. з 01.10.2011 року.
Судом встановлено, що основний розмір пенсії позивача до перерахунку 03.10.2017 року склав 4733,04 грн., що 10 прожиткових мінімумів не перевищував (784,00 грн. х 10 = 7840,00 грн.) (а.с.84 зв.).
Оскільки на момент набрання чинності Законом №3668-VI пенсія позивача не перевищувала законодавчо встановленого максимального розміру, суд приходить до висновку, що на неї не поширюються норми пункту 2 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №3668-VI.
Текстуальний аналіз пункту 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 3668-VI дає підстави для висновку, що метою вказаної норми є деталізація умов дії положень статті 2 цього ж Закону лише щодо категорії пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом та перевищує встановлений максимальний розмір пенсії.
Відтак, на осіб, яким пенсія перерахована відповідно до нормативно-правових актів, вказаних у статті 2 Закону № 3668-VI, та розмір якої перевищує максимальний розмір, встановлений даним Законом, поширюються приписи законодавства, чинні на час здійснення такого перерахунку.
З досліджених судом доказів вбачається, що внаслідок перерахунку пенсії позивача у 2021 році її розмір перевищив максимальний. Оскільки таке перевищення стало результатом перерахунку в період дії загальної норми частини першої статті 2 Закону №3668-VI, то до регулювання спірних правовідносин слід застосовувати положення вказаної статті, яка встановлює обмеження пенсії десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність.
Зазначені положення Закону №3668-VI неконституційними не визнавалися, є чинними, а тому обов'язкові для застосування.
Викладені вище висновки узгоджуються із правовою позицією, висловленою Верховним Судом у постанові від 10.09.2021 у справі №580/5238/20.
Отже, позовні вимоги в частині здійснення перерахунку пенсії без обмеження її максимальним розміром є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.
Позивач просить суд визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, викладеного у листі від 26.05.2021 р. №2958-2984/Д-02/8-1100/21 про зміну відсотку (проценту) розрахунку його пенсії від розміру заробітної плати з 86% до 60% та обмеження її граничним розміром.
Суд звертає увагу позивача на те, що лист Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області №2958-2984/Д-02/8-1100/21 від 26.05.2021 є інформацією (повідомленням) про прийняті рішення (здійснені/не здійснені) дії, а тому сам по собі рішенням суб'єкта владних повноважень у розумінні вимог КАС України не є.
Натомість, таким рішенням є рішення №930030831839 від 05.05.2021 р., яким вперше зменшено відсотковий розмір під час перерахунку пенсії з 86% до 60%.
Таким чином, зменшення відсоткового розміру під час перерахунку пенсії з 86% до 60% передбачене рішенням №930030831839 від 05.05.2021 р., а не встановлене листом Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області №2958-2984/Д-02/8-1100/21 від 26.05.2021 р., як вказано позивачем у своєму позові, а тому належним способом захисту у даному випадку є визнання протиправним та скасування такого рішення в частині застосування відсотку розрахунку пенсії у розмірі 60% від розміру заробітної плати.
Додатково позивач просить суд зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області здійснити йому перерахунок та виплату раніше призначеної пенсії по інвалідності без обмеження її максимальним розміром та зобов'язати виплатити різницю між нарахованою після перерахунку та фактично отриманою ним пенсією разово та однією сумою з урахуванням довідки Київської обласної прокуратури від 19.04.2021 р. №21ф-128 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії.
З огляду на те, що протиправність рішення №930030831839 від 05.05.2021 р. в частині застосування відсоткового значення розміру пенсії у 60% від суми місячної заробітної плати, встановлена судом та описана вище, підлягає задоволенню позовна вимога про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років з 01.04.2021 року з розрахунку 86% від суми місячної заробітної плати з виплатою різниці між фактично отриманою та перерахованою сумою пенсії.
При цьому позовні вимоги щодо зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату раніше призначеної пенсії за вислугою років без обмеження граничного розміру пенсії, не підлягають задоволенню з підстав зазначених вище.
З приводу зобов'язання виплатити різницю між нарахованою після перерахунку та фактично отриманою позивачем пенсією разово та однією сумою суд вважає за необхідне вказати наступне.
Відповідно до частини першої статті 370 Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
При цьому, частиною першою статті 372 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у разі необхідності спосіб, строки і порядок виконання можуть бути визначені у самому судовому рішенні. Так само на відповідних суб'єктів владних повноважень можуть бути покладені обов'язки щодо забезпечення виконання рішення.
У даному випадку способом виконання дій, які має вчинити за рішенням суду суб'єкт владних повноважень - Головне управління Пенсійного фонду України у Кіровоградській області, є виплата належних позивачу сум після перерахунку у встановленому законодавством розмірі, інший спосіб виконання в спірних правовідносинах нормативно не визначено, відтак позивачем не доведено порушення чи обмеження права позивача на виплату належної йому суми одним платежем, а тому позовні вимоги в цій частині задоволенню не підлягають.
Що стосується кількості платежів у межах однієї суми коштів, то сплата суми в декілька платежів не порушує прав особи на соціальний захист у формі пенсійного забезпечення, адже метою судового захисту є спонукання суб'єкта владних повноважень до належного виконання адміністративних функцій у повному обсязі, що полягає у проведенні розрахунку за усією належною до одержання сумою пенсії.
Щодо посилань на постанову Кабінету Міністрів України від 16.12.2020 року №1279 “Деякі питання організації виплати пенсії та грошової допомоги”, якою внесені зміни до Порядку виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках, затвердженому постановою КМУ від 30.08.1999 року №1596, суд вважає за необхідне вказати наступне.
Згідно з підпунктом 5 пункту 4 Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 № 28-2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.01.2015 за № 40/26485, Головне управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань здійснює призначення (перерахунок) та виплату пенсій військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу та іншим особам (крім військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей), які мають право на пенсію згідно із Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.
Механізм виплати, зокрема, пенсій їх одержувачам головними управліннями Пенсійного фонду України в областях, м. Києві (далі - органи Пенсійного фонду) шляхом зарахування на поточні рахунки одержувачів пенсії (далі - одержувачі), а у разі їх смерті - на поточні рахунки осіб, які мають право на отримання допомоги на поховання та недоотриманої суми пенсії, в уповноважених банках, визначає Порядок виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках, затверджений постановою КМУ від 30.08.1999 року №1596 (далі - Порядок №1596).
Згідно п.3 Порядку №1596 виплата і доставка пенсій здійснюється уповноваженими банками на умовах, визначених цим Порядком, та на підставі договорів, що укладаються між уповноваженими банками, Пенсійним фондом України та органами Пенсійного фонду.
Відповідно до абзацу 5 п.10 Порядку №1596 органи Пенсійного фонду України формують перелік одержувачів на підставі отриманих заяв про виплату пенсії з відкриттям рахунка та разом із необхідними для відкриття поточних рахунків таким особам документами та відомостями, визначеними нормативно-правовими актами Національного банку, подають його відповідному уповноваженому банку у строки, визначені у договорі, але не пізніше ніж через п'ять робочих днів з дати прийняття документів.
У відповідності до п.12 Порядку №1596, органи Пенсійного фонду на підставі заяв, передбачених пунктом 10 цього Порядку, складають:
- списки на зарахування пенсій на поточні рахунки (далі - списки) згідно з додатком 2 у двох примірниках;
- опис списків на зарахування пенсій на поточні рахунки (далі - опис) згідно з додатком 3 у трьох примірниках.
Згідно п.13 Порядку №1596 списки у двох примірниках за один день до початку кожного виплатного періоду, за який виплачується пенсія, подаються органами Пенсійного фонду відповідним установам уповноважених банків разом з двома примірниками описів.
Під час централізованого перерахування коштів списки подаються уповноваженим банкам виключно в електронній формі через Пенсійний фонд України.
Відповідно до п.14 Порядку №1596 на підставі складених документів Пенсійний фонд України проводить протягом місяця за датами у межах виплатного періоду перерахування уповноваженим банкам коштів, необхідних для виплати пенсій через поточні рахунки одержувачів.
У відповідності п.15 Порядку №1596 зарахування сум пенсій та грошової допомоги уповноваженими банками на поточні рахунки одержувачів проводиться не пізніше наступного операційного дня після надходження відповідних сум від Пенсійного фонду України.
Для забезпечення своєчасної виплати пенсій кошти перераховуються не пізніше ніж за один операційний день до встановленої дати виплати.
З системного аналізу вказаних норм судом встановлено, що саме на Головне управління Фонду покладено обов'язок призначення (перерахунку) та виплати пенсій. При чому, така виплата здійснюється за відповідним механізмом, передбаченим Порядком №1596 через відповідні рахунки в банках за процедурою, шляхом забезпечення, в тому числі, централізованого перерахування коштів для виплати пенсій за списками, обов'язок складання та подання установам уповноважених банків через Пенсійний фонд України яких, покладено на Головні управління.
Враховуючи вищевикладене, суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Судові витрати сторонами не понесені.
Керуючись ст.ст.132, 139, 143, 242-246, 255, 287, 293, 295-297 КАС України, суд, -
1. Адміністративний позов задовольнити частково.
2. Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області №930030831839 від 05.05.2021 року про перерахунок пенсії ОСОБА_1 в частині застосування з 01.04.2021 року відсоткового значення у 60% від суми місячної заробітної плати.
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області здійснити з 01.04.2021 року перерахунок ОСОБА_1 пенсії виходячи з 86% від суми заробітної плати, вказаної у довідці Київської обласної прокуратури №21ф-128 від 19.04.2021 року, та виплатити заборгованість, яка можливо виникне у зв'язку з таким перерахунком.
4. В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295 - 297 КАС України.
Повний текст судового рішення виготовлено 29.11.2021 року у зв'язку з перебуванням судді Дегтярьової С.В. у відпустці, на лікарняному та проходженням курсу підтримання кваліфікації суддів адміністративних судів в період з 16.08.2021 року по 17.09.2021 року включно, та у період з 11.11.2021 року по 26.11.2021 року включно, а також значним навантаження через велику кількість позовів, що надходять до суду.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду С.В. Дегтярьова