22 листопада 2021 року Справа №160/12673/19
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кальника В.В., розглянувши питання про поновлення провадження в адміністративній справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Караван-Дніпропетровськ" до Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового-повідомлення рішення від 14.06.2019 року №0018031404, -
В провадженні Дніпропетровського окружного адміністративного суду знаходиться справа № 160/12673/19 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Караван-Дніпропетровськ" до Головного управління ДФС у Дніпропетровській області визнання протиправним та скасування податкового-повідомлення рішення від 14.06.2019 року №0018031404.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10.02.2020 року провадження в адміністративній справі № 160/12673/19 було зупинено до набрання законної сили рішенням суду по справі № 160/12013/19.
09.11.2021 року від представника відповідача до суду надійшла заява про поновлення провадження у справі № 160/12637/19, яка обґрунтована тим, що постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 10.03.2021 року у справі 160/12013/19 апеляційні скарги Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області, Дніпровської міської ради задоволено. В задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Караван-Дніпропетровськ» до Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області про визнання протиправними дії, визнання протиправними та скасування витягів відмовлено.
За даними комп'ютерної програми "Діловодство спеціалізованого суду"постанова Третього апеляційного адміністративного суду у справі 160/12013/19 набрала законної сили 10.03.2021 року.
Враховуючи норми частини першої статті 237 КАС України, в силу якої провадження у справі поновлюється за клопотанням учасників справи або за ініціативою суду не пізніше десяти днів з дня отримання судом повідомлення про усунення обставин, що викликали його зупинення, а також те, що обставини, які були підставою для зупинення провадження відпали, провадження у справі слід поновити.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку про наявність підстав для поновлення провадження в адміністративній справі.
Також, 09.11.2021 року від представника відповідача до суду надійшла заява, в якій він просить суд:
- замінити відповідача по справі - ГУ ДФС у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 39232197) на ГУ ДПС у Дніпропетровській області, як відокремлений підрозділ (код ЄДРПОУ 44118658) по справі 160/12673/19.
В обґрунтування заяви відповідач зазначив, що приписи адміністративного судочинства не пов'язують процесуальне правонаступництво з обов'язковою наявністю факту припинення юридичної особи, а пов'язують заміну сторони з вибуттям особи саме з відносин, щодо яких виник спір. Такі правила КАС України встановлені виходячи із специфіки публічно-правових відносин, а саме, з тією обставиною, що повноваження відповідних державних органів, зокрема і контролюючих, не є статичними, а можуть передаватись від одного органу до іншого у випадку зміни законодавства. При цьому, момент переходу таких повноважень від одного органу до іншого відбувається не після внесення запису в реєстр про припинення певного органу, який втрачає повноваження, а за наслідками видання відповідного розпорядчого акту Кабінетом Міністрів України.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
Однією з конституційних засад правосуддя, визначених статтею 129-1 Конституції України, є обов'язковість судових рішень, а незабезпечення реального виконання судового рішення, що набрало законної сили, нівелює інститут судового захисту порушених прав особи, яка зверталася до суду.
Частинами 1, 2 ст. 14 КАС України визначено, що судове рішення, яким закінчується розгляд справи в адміністративному суді, ухвалюється іменем України. Судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
Відповідно до ч. 1 ст. 17 Закону України “Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини”, суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.
У справі “Юрій Миколайович Іванов проти України”, Європейський суд з прав людини проголосив, що право на суд, було б ілюзорним, якби національна правова система Високої Договірної Сторони дозволяла, щоб остаточне, обов'язкове для виконання судове рішення залишалося невиконаним на шкоду будь-якої зі сторін. Ефективний доступ до суду включає право на виконання судового рішення без невиправданих затримок.
Як встановлено судом, Постановою Кабінету Міністрів України № 537 від 19.06.2019 “Про утворення територіальних органів Державної податкової служби” утворено як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної податкової служби України за переліком згідно з додатком 1, а також реорганізовано територіальні органи Державної фіскальної служби України шляхом їх приєднання до відповідних територіальних органів Державної податкової служби України за переліком згідно з додатком 2. Згідно з додатками 1 та 2 вищевказаної Постанови, утворено Головне управління ДПС у Дніпропетровської області, до якого приєдналось Головне управління ДФС у Дніпропетровської області.
На виконання п.1 постанови Наказом Державної податкової служби України №14 від 12.07.2019 “Про затвердження Положення про територіальні органи ДПС” затверджено Положення про Головне управління ДПС у Дніпропетровської області, відповідно до п.1 якого ГУ ДПС у Дніпропетровській області є правонаступником усіх прав та обов'язків ГУ ДФС у Дніпропетровській області.
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області розпочало свою діяльність 03.09.2019 року відповідно до наказу ГУ ДПС від 03.09.2019 №17 “Про початок діяльності Головного управління ДПС у Дніпропетровській області”.
Таким чином, відбулося публічне правонаступництво (передання адміністративної компетенції) від одного суб'єкта владних повноважень - Головного управління ДФС у Дніпропетровській області до іншого - Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, останній з яких набув адміністративну компетенцію попереднього, ставши його правонаступником.
Відповідно до ст. 104 ЦК України, юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов'язки переходять до правонаступників.
Відповідно до ч.ч. 1, 4 ст. 379 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи, суд може замінити сторону виконавчого провадження її правонаступником.
Положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.
Згідно зі ст. 52 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов'язкові для особи, яку він замінив.
Суд зазначає, що заміна сторони у відносинах, щодо яких виник спір, (процесуальне правонаступництво) можлива на будь-якій стадії адміністративного процесу, як на стадії розгляду справи так і на стадії виконання судового рішення, яке набрало законної сили, зокрема, і до видання виконавчого листа, і відбувається виключно за відповідним рішенням суду, а не державного виконавця (що стосується заміни сторони виконавчого провадження), незалежно від того виданий судом виконавчий лист на момент звернення із заявою про правонаступництво та чи пред'явлений він (виконавчий лист) до примусового виконання.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 29 січня 2020 року у справі № 815/1303/17.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає за необхідне здійснити заміну відповідача у справі на належного, а саме на Головне управління ДПС у Дніпропетровській області, як відокремлений підрозділ (код ЄДРПОУ 44118658).
Керуючись ст.ст. 52, 248, 256 КАС України, суддя, -
Заяву представника відповідача про поновлення провадження у справі № 160/12637/19 - задовольнити.
Поновити провадження в адміністративній справі № 160/12673/19 за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Караван-Дніпропетровськ" до Головного управління ДФС у Дніпропетровській області визнання протиправним та скасування податкового-повідомлення рішення від 14.06.2019 року №0018031404.
Заяву представника відповідача про заміну сторони у справі 160/12673/21 - задовольнити.
Замінити відповідача у справі 160/12673/19 з ГУ ДФС у Дніпропетровській області на ГУ ДПС у Дніпропетровській області, як відокремлений підрозділ (код ЄДРПОУ 44118658).
Судове засідання призначити на 10:00 год., 06.12.2021 року, у приміщенні Дніпропетровського окружного адміністративного суду, за адресою: 49089, м. Дніпро, вул. Академіка Янгеля, 4, зала № 4.
Копію ухвали та повістки про виклик до суду надіслати особам, які беруть участь у справі.
Ухвала оскарженню не підлягає. Відповідно до 256 КАС України ухвали суду, які не можуть бути оскаржені, набирають законної сили з моменту постановлення.
Суддя В.В. Кальник