Копія:
Справа № 2-8026/10
Кіровський районний суд м.Кіровограда
29 червня 2010 року Кіровський районний суд м.Кіровограда в складі:
головуючого судді - Іванової Н.Ю.
при секретарі - Байрашевої В.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Кіровограді справу за позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в м.Кіровограді Кіровоградської області про визнання протиправною відмову у перерахунку пенсії, зобов»язання здійснити перерахунок пенсії та стягнення боргу, -
В травні 2010 року ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до Управління пенсійного фонду України в м.Кіровограді про визнання протиправною відмову у перерахунку пенсій, передбачених Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»; зобов»язання перерахувати державну пенсію в розмірі 6 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров»ю у розмірі 50 процентів мінімальної пенсії за віком, розмір якої визначений у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленому у законі про Державний бюджет України на 2010 рік; стягнення недорахованої суми державної та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров»ю за період з 01 вересня 2007 р. по 01 квітня 2010 р. в сумі 67021 грн. 47 коп. та понесених судових витрат.
В судове засідання позивач не з'явився. Після неодноразових письмових уточнень позовних вимог просить: визнати протиправною відмову Управління Пенсійного фонду України в м.Кіровограді Кіровоградської області у перерахунку пенсій, передбачених законом України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»; зобов»язати Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді Кіровоградської області провести перерахунок та нарахувати пенсію в розмірі 6 мінімальних пенсій за віком та щомісячну додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров»ю в розмірі 50 відсотків мінімальної пенсії за віком, а саме пенсію як інваліду 3 групи відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та виходячи зі встановленого розміру мінімальної пенсії за віком, з урахуванням виплачених сум з 1 вересня 2004 р. та стягнути понесені судові витрати.
Представник позивача в судовому засіданні уточнені позовні вимоги підтримала в повному обсязі.
Відповідач в судове засідання не з»явився. Надав письмові заперечення, в яких просить відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог до управління Пенсійного фонду України в м.Кіровограді. Посилається на те, що заявлений суб»єкт оскарження не є розпорядником коштів і правомірно здійснював спірні виплати в межах фінансування, на виконання Постанов Уряду. А вимога про зобов»язання здійснити перерахунок і нарахувати пенсію позивачу з 01.09.2004 р. не підлягає задоволенню, оскільки порушений загальний строк позовної давності. Просить справу розглянути у його відсутності (а.с.17-19).
Суд, заслухавши пояснення представника позивача, з»ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, вивчивши письмові матеріали справи вважає, що позов підлягає задоволенню із слідуючих підстав.
Судом встановлено, що позивач має статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС І категорії та внаслідок захворювань, пов'язаних з виконанням робіт по ліквідації наслідків аварії визнаний інвалідом 3 групи.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров»я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Відповідно до частини першої статті 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, віднесеним до категорії 1, які є інвалідами першої групи призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров»ю, у розмірі - 100 відсотків мінімальної пенсії за віком, другої групи, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров»ю, у розмірі 75 відсотків мінімальної пенсії за віком, а особам, які є інвалідами третьої групи - у розмірі 50 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Згідно з частиною четвертою статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в усіх випадках розмір пенсій для інвалідів першої групи, щодо яких встановлено зв»язок з Чорнобильською катастрофою, не може бути нижчим 10 мінімальних пенсій за віком, другої групи - 8 мінімальних пенсій за віком, а для інвалідів третьої групи - не нижчим 6 мінімальних пенсій за віком.
Наявність права у позивача на призначення пенсії та додаткової пенсії в розмірах передбачених ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» є визначальною для вирішення даного спору, крім того це право гарантується Конституцією України (частина 2 статті 46 Конституції України).
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов»язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з положеннями частини четвертої статті 8 Цивільного процесуального кодексу України у разі невідповідності правового акта закону України або міжнародному договору, згода на обов»язковість якого надана Верховною радою України, суд застосовує акт законодавства, який має вищу юридичну силу.
Отже, за конституційними нормами, виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, відповідач повинен був виходити не з положень Постанов Кабінету Міністрів України, які істотно звужують обсяг встановлених законом прав позивача, а застосовувати положення частини першої статті 50 та частини четвертої статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Зі статей 50 та 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» вбачається, що під час визначення розміру пенсії та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров»ю, за основу їх нарахування береться мінімальна пенсія за віком.
За чинним законодавством розмір мінімальної пенсії за віком визначається лише за правилами, передбаченими частиною першою статті 28 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», іншого нормативно-правового акту, який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір, немає.
З огляду на викладене, посилання відповідача на положення частини третьої статті 28 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» є хибними. Оскільки, згідно з даними положеннями, мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абзацом першим частини першої цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом, оскільки наявність такої норми та відсутність іншого мінімального розміру пенсії за віком не є підставою для відмови в реалізації позивачем конституційної гарантії та права на отримання пенсії і щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров»ю, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, як це встановлене статтями 50 та 54 Закону № 796.
Безпідставним є також посилання відповідача на відсутність коштів, для забезпечення виплати зазначених пенсій в таких розмірах, оскільки органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов»язань, які встановлені статтею 46 Конституції України та статтями 50 та 54 Закону № 796, щодо визначення розміру та виплати пенсій.
Згідно з частиною третьою статті 67 Закону № 796, у разі збільшення визначеного законом розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, підвищується розмір пенсії визначений відповідно до статті 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров»ю, особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4, розмір щомісячної компенсації сім»ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
Аналіз зазначеної норми, яка є імперативною, свідчить, що підставою для перерахунку пенсії є встановлення нового розміру прожиткового мінімуму і цей перерахунок проводиться з дня встановлення цього мінімуму.
Відповідно до частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсій за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Таким чином, новий мінімальний розмір пенсії за віком залежить від нового розміру прожиткового мінімуму.
Оскільки пенсія позивача має визначатись виходячи з мінімальної пенсії за віком, яка встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, то у разі збільшення розміру цього прожиткового мінімуму перерахунок пенсії позивачу повинен проводитись, виходячи з нового розміру мінімальної пенсії за віком.
На підставі ст. 46 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» виплата не нарахованих сум пенсії за минулий час, які були не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, здійснюється без обмеження будь-яким строком. Враховуючи наведені доводи суд вважає, що до вимог позивача про перерахунок пенсії не застосовується позовна давність.
А тому слід зобов»язати відповідача провести перерахунок та виплату позивачу пенсії по інвалідності та додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров»ю згідно ст.ст. 50, 54 Закону № 796 з 1 вересня 2004 р. та провести відповідні нарахування та виплати з урахуванням виплачених сум.
Враховуючи вищенаведене, суд вважає, що відповідач неправомірно прийняв рішення про призначення позивачу пенсій у меншому розмірі ніж передбачено Законом № 796, а тому таке рішення слід визнати неправомірним.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст. 3, 16, 19, 46, 64, 92, 152 Конституції України, ст.ст. 50, 54, 62, 67 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст.28 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», ст.ст. 3, 15, 119, 120 ЦПК України, суд, -
Позов ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в м.Кіровограді Кіровоградської області про визнання протиправною відмову у перерахунку пенсії, зобов»язання здійснити перерахунок пенсії та стягнення боргу - задовольнити.
Визнати протиправною відмову Управління Пенсійного фонду України в м.Кіровограді Кіровоградської області у перерахунку пенсій, передбачених Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м.Кіровограді Кіровоградської області здійснити перерахунок і нарахувати ОСОБА_1 пенсію в розмірі 6 мінімальних пенсій за віком та щомісячну додаткову пенсію за шкоду заподіяну здоров»ю в розмірі 50 відсотків мінімальної пенсії за віком, а саме пенсію як інваліду 3 групи відповідно до норм Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та виходячи зі встановленого розміру мінімальної пенсії за віком з урахуванням виплачених сум з 01.09.2004 р.
На рішення суду протягом 10 днів може бути подана заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження або апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя підпис Н.Ю.Іванова
Згідно з оригіналом:
Суддя Кіровського районного
суду м.Кіровограда Н.Ю.Іванова