4 червня 2010 р. м. Біла Церква
Білоцерківський міськрайонний суд Київської області
в складі: головуючого - судді Закаблука О.В.,
при секретарі судового засідання: Кузьмінській В.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України у м.Біла Церква, про визнання дій незаконними, зобов»язання проведення перерахунку доплати за проживання в зоні посиленого радіоекологічного контролю,-
Позивач звернувся до суду з названим позовом, мотивуючи тим, що відповідач безпідставно не нараховує йому доплати до пенсії за проживання у зоні посиленого радіоекологічного контролю згідно вимог Закону, як непрацюючому пенсіонеру, просить суд визнати дії відповідача в частині відмови у проведенні доплати до пенсії згідно ст. 39 ЗУ "Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" незаконними, визнати право на проведення перерахунку доплати до пенсії в розмірі однієї мінімальної заробітної плати, зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити доплату до пенсії з 01. 01.2008 р.
В попередньому судовому засіданні позивач позов уточнив, просив суд визнати дії відповідача в частині відмови в проведенні йому підвищення до пенсії незаконними, визнати його право на проведення перерахунку доплати до пенсії в розмірі однієї мінімальної заробітної плати та зобов'язати відповідача провести перерахунок і виплату позивачу підвищення до пенсії згідно ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за проживання на території радіоактивного забруднення з 22.05.2008р. в розмірі одної мінімальної заробітної плати, встановленої законодавством на відповідний період та зобов»язати відповідача в подальшому щомісячно виплачувати йому доплату до пенсії згідно вимог Законодавства.
Позивач в судовому засіданні позов підтримав повністю.
Представник відповідача, попереджений належним чином про час і місце розгляду справи, до суду не з'явився, надав письмові заперечення, які приєднані до справи, просить справу розглянути у відсутність представника відповідача, а тому суд вважає можливим вирішити справу у відсутність відповідача.
Як вбачається з письмових заперечень відповідача, Управління Пенсійного фонду України у м.Біла Церква позовні вимоги не визнає та зазначає, що порядок обчислення додаткових пенсій за проживання в зоні посиленого радіоекологічного контролю визначається КМ України. Доплата до пенсії відповідно до ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" позивачу не проводилась, так як позивач до 31. 01 2008 року був працюючим пенсіонером, а відповідно до Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік…» було внесено зміни до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», доплата до пенсії непрацюючим пенсіонерам не проводилась, а тому позивач взагалі не отримує доплату до пенсії за проживання в зоні підвищеного радіоекологічного контролю як непрацюючий пенсіонер. Вказують, що визнання рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року неконституційними положень Закону України «Про державний бюджет на 2008 рік…» не надає законодавчого права для застосування показника мінімальної заробітної плати для нарахування і не може бути реалізоване, так як не було збільшене фінансування «Чорнобильських» витрат, а тому відповідач діє в межах своїх повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України. Просять відмовити в задоволенні позовних вимог.
Заслухавши пояснення позивача, оглянувши матеріали справи, проаналізувавши докази в їх сукупності, суд приходить до висновків, які мотивує наступним чином.
Так, по справі встановлено, що позивач є таким, що постійно проживає в зоні посиленого радіоекологічного контролю, являється постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи та віднесений до 4 категорії, що підтверджується копією посвідчення серії НОМЕР_1 перебуває на обліку в управлінні ПФУ у м.Біла Церква, являється непрацюючим пенсіонером з 31.01.2008 року.
До пенсії позивача відповідачем доплата відповідно до ст.39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» не проводилась, так як Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік…» було внесено зміни до ст.39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», однак рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп/2008 визнано неконституційними положення Закону України «Про державний бюджет на 2008 рік…» в частині припинення виплат непрацюючим пенсіонерам, які проживають в зоні підвищеного радіоекологічного контролю, тобто позивач, як непрацюючий пенсіонер станом на 22.05.2008 року набув право на доплату за проживання в зоні підвищеного радіоекологічного контролю відповідно до ч.2 ст.39 Закону.
З матеріалів справи вбачається, що позивач зареєстрований і постійно проживає в м. Біла Церква, яке згідно постанови КМ України від за № 106 від 23.07.1991 року віднесено до зони посиленого радіоекологічного контролю.
Відповідно до ч.2 ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення , підвищуються у розмірах, встановлених частиною першою цієї статті.
А згідно ч.1 даної статті громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, провадиться доплата в таких розмірах:
-у зоні посиленого радіоекологічного контролю-одна мінімальна заробітна плата.
Отже, позивач, як непрацюючий пенсіонер, відповідно до Закону має право на доплату до пенсії за проживання на території радіоактивного забруднення в розмірі однієї мінімальної заробітної плати з 22.05.2008 року, відповідач незаконно не нараховував доплату позивачу згідно вимог Закону з названого періоду.
Судом також встановлено, що вказана доплата до пенсії взагалі не проводилась відповідачем, який 25.02.2010 року звернувся до відповідача з заявою про перерахунок його додаткового пенсійного забезпечення та 23.03.2010 року отримав відмову в проведенні перерахунку доплати до пенсії, внаслідок чого між сторонами виник спір про право на додаткове пенсійне забезпечення, який підлягає вирішенню судом в порядку цивільного судочинства.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до Закону України від 05.10.2006 року "Про внесення змін до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" було доповнено вказаний Закон ст.71, згідно якої дія положень цього Закону не може призупинятись іншими законами, крім Законів про внесення змін до цього Закону.
Відповідно до ч. 2 ст. 152 Конституції України, Закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік… було внесено зміни в ст.39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Відповідно до даних змін було визначено, що "Громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, провадиться доплата в порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України".
Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп визнані неконституційними положення Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік…", в т.ч. внесення змін до ст.39 Закону України " Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в частині того, що розміри щорічної допомоги на оздоровлення визначаються Кабінетом Міністрів України та обмежено право непрацюючих пенсіонерів на отримання встановленої Законом доплати до пенсійного забезпечення за проживання в зоні посиленого радіоекологічного контролю.
Рішення Конституційного Суду є обов'язковими до виконання на території України, остаточним і не може бути оскаржене.
Крім того, в п.5 зазначеного рішення вказано на те, що рішення Конституційного Суду України у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними.
Таким чином, виходячи із зазначених положень, позивач має право на виплату підвищення до пенсії відповідно до ст. 39 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за 2008 рік, починаючи з 22.05.2008 р.
Законом України "Про державний бюджет на 2008 рік…", ст.59 встановлено розміри мінімальної заробітної плати з 01 січня 2008 року - 515 грн., з 01 квітня 2008 року -525 грн., з 1 жовтня 2008 року - 545 грн., з 1 грудня - 605 грн.
Відповідно до ст. 55 Закону України " Про Державний бюджет України на 2009 рік", з 1 січня 2009 року розмір мінімальної заробітної плати становить 605 гривень, з 1 квітня 2009 року - 625 гривень, з 1 липня 2009 року - 630 гривень, з 1 жовтня 2009 року - 650 гривень, з 1 грудня 2009 року - 669 гривень на місяць.
Відповідно до ст. 2 Закону України "Про встановлення прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати" від 20.10.2009 р., розмір мінімальної заробітної плати з 1 листопада 2009 року - 744 гривні, з 1 січня 2010 року - 869 гривень, з 1 квітня - 884 гривні, з 1 липня - 888 гривень, з 1 жовтня - 907 гривень, з 1 грудня - 922 гривні.
Враховуючи все вищенаведене, суд вважає безпідставними посилання відповідачів на неможливість проведення перерахунку пенсійного забезпечення позивача з врахуванням вимог ст.39 ч.2 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які проживають в зоні посиленого радіоекологічного контролю» з часу відновлення прав пенсіонерів рішенням Конституційного Суду України, 22.05.2008 року.
Вищенаведене підтверджується показаннями позивача, запереченнями відповідача, відмовою відповідача в перерахунку доплати до пенсії від 23.10.2010 року, пенсійним посвідченням та трудовою книжкою позивача.
Позивач просить зобов»язати відповідача провести перерахунок з 22.05.2008 року, що вважається судом правомірним, однак вимога позивача про зобов»язання відповідача в подальшому щомісячно виплачувати доплату до пенсії відповідно до ст.39 Закону суперечить вимогам Законодавства, так як в силу Закону відповідач вже зобов»язаний при нарахуванні пенсійного забезпечення керуватись вимогами закону, посилання на те, що відповідач і в подальшому може допускати порушення прав позивача, є безпідставними та необґрунтованими, а тому позов підлягає до задоволення частково.
Вирішуючи питання присудження судових витрат та їх розподілу, суд встановив, що позивач звільнений від сплати судового збору на підставі Декрету КМ "Про державне мито". Відповідно до ч. 1 та 3 ст. 88 Цивільного процесуального кодексу України, суд присуджує стороні, на користь якої ухвалено рішення, понесені нею судові витрати з другої сторони. Якщо позивача, на користь якого ухвалено рішення, звільнено від судового збору, він стягується з відповідача в дохід держави.
Керуючись ст. 46 Конституції України, ст.39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп, ст. 59 Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», ст. 55 Закону України " Про Державний бюджет України на 2009 рік", ст. 2 Закону України "Про встановлення прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати", ст.ст. 267, 267 ЦК України, ст.ст. 10,11,88,208,209,215 ЦПК України, суд, -
Позов задовольнити частково.
Визнати право ОСОБА_1 на проведення йому перерахунку доплати до пенсії в розмірі однієї мінімальної заробітної плати відповідно до ст. 39 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"
Зобов'язати Управління пенсійного фонду України у м. Біла Церква провести перерахунок і виплату підвищення до пенсії ОСОБА_1 в розмірі одної мінімальної заробітної плати, встановленої законодавством на відповідний період, згідно ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" починаючи з 22.05.2008 р.
Від сплати судового збору позивача звільнити.
Стягнути з Управління пенсійного фонду України у м. Біла Церква на користь
ОСОБА_1 37 грн. - сплачені ним витрати за інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи та 51,00 грн. судового збору в дохід держави.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання заяви на його апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано.
Рішення може бути оскаржене до Апеляційного суду Київської області через Білоцерківський міськрайонний суд. Заяву про апеляційне оскарження рішення суду може бути подано протягом десяти днів з дня проголошення рішення. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження .
Суддя: Закаблук О.В.