ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
м. Київ
17.11.2021Справа № 910/13179/21
за позовом Північного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Фортіс-Україна"
про стягнення 680 000,00 грн
Суддя Зеленіна Н.І.
Секретар судового засідання Дарменко В.В.
Представники сторін: відповідно до протоколу судового засідання.
Північне міжобласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України звернулося до Господарського суду міста Києва з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Фортіс-Україна" про стягнення 680 000 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані несвоєчасним виконанням відповідачем його зобов'язань щодо сплати штрафу накладеного на відповідача рішенням №60/74-р/к від 07.11.2019, у зв'язку з чим позивач просить стягнути з відповідача штраф у розмірі 340 000,00 грн та пеню у розмірі 340 000,00 грн.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 17.08.2021 відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 21.09.2021.
Протокольною ухвалою суду від 21.09.2021 відкладено підготовче засідання на 20.10.2021.
Протокольною ухвалою суду від 20.10.2021 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 17.11.2021.
У судовому засіданні 17.11.2021 суд заслухав вступне слово представника позивача, яка підтримувала позовні вимоги та просила задовольнити позов.
Представник відповідача у судове засідання 17.11.2021 не з'явився, причин неявки суду не повідомив, про місце, дату та час судового розгляду був належним чином повідомлений.
Відповідач не подав до суду відзив на позов, тобто не скористався наданим їм процесуальним правом, передбаченим статтею 178 Господарського процесуального кодексу України.
Суд дослідив зібрані в матеріалах справи докази, заслухав пояснення представника позивача, як щодо дослідження доказів, так і по суті позовних вимог.
17.11.2021 у судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суд міста Києва
Рішенням Адміністративної колегії Київського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України №60/74-р/к від 07.11.2019 у справі №48/60/51-рп/к.19 "Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафу" на Товариство з обмеженою відповідальністю "Фортіс-Україна" (код ЄДРПОУ - 4138104) накладено штраф у загальному розмірі 340 000,00 грн за вчинення порушень, передбачених п. 4 ч. 2 ст. 6, п. 1 ст. 50 Закону України "Про захист економічної конкуренції", у вигляді антиконкурентних узгоджених дій, які стосуються спотворення результатів торгів під час участі у процедурах закупівлі (ідентифікатори закупівлі - UA-2017-07-13-000244-b, UA-2017-07-19-000434-b, UA-2017-08-23-000911-с, UA-2017-08-28-001052-с, UA-2017-08-29-001330-с.
Рішення Адміністративної колегії Київського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України №60/74-р/к від 07.11.2019 було направлено за місцезнаходженням відповідача (04050, м. Київ, вул. Дегтярівська, буд. 8-А, офіс 406) разом із супровідним листом №60-02/6420 від 11.11.2019.
Як вбачається із поштового повернення, вказане рішення було повернуто на адресу Відділення у зв'язку із закінченням терміну зберігання.
Відповідно до ст. 238 Господарського кодексу України за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків. Види адміністративно-господарських санкцій, умови та порядок їх застосування визначаються цим Кодексом, іншими законодавчими актами. Адміністративно-господарські санкції можуть бути встановлені виключно законами.
Відповідно до ч. 1 ст. 56 Закону України "Про захист економічної конкуренції", у разі, якщо вручити рішення, розпорядження, немає можливості, зокрема, внаслідок відсутності фізичної особи за останнім відомим місцем проживання (місцем реєстрації), рішення, розпорядження органів Антимонопольного комітету України вважається таким, що вручене відповідачу, через десять днів з дня оприлюднення інформації про прийняте рішення, розпорядження в офіційному друкованому органі (газета Верховної Ради України "Голос України", газета Кабінету Міністрів України "Урядовий кур'єр", "Офіційний вісник України", друковані видання відповідної обласної ради за останнім відомим місцем проживання чи місцем реєстрації, юридичної адреси відповідача).
У подальшому інформація про рішення Адміністративної колегії Київського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України №60/74-р/к від 07.11.2019 була опублікована на сторінках газети "Урядовий кур'єр" №212 (6826) від 31.10.2020.
З огляду на зазначене, рішення Адміністративної колегії Київського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України №60/74-р/к від 07.11.2019 вважається врученим відповідачу 10.11.2020.
Отже, кінцевим терміном сплати відповідачем штрафу є 11.01.2021.
Рішення Адміністративної колегії Київського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України №60/74-р/к від 07.11.2019 не оскаржувалося у судовому порядку, не переглядалося Антимонопольним комітетом України, а відтак є обов'язковим до виконання.
Спір у справі виник у зв'язку із несплатою відповідачем суми штрафу у розмірі 340 000,00 грн. Також позивач просить стягнути з відповідача пеню за несвоєчасну оплату штрафу у розмірі 340 000,00 грн.
Розпорядженням Антимонопольного комітету України №23-рп від 02.06.2020 змінено назву позивача на Північне міжобласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України.
Відповідно до ч. 2 ст. 56 Закону України "Про захист економічної конкуренції" рішення та розпорядження органів Антимонопольного комітету України, голів його територіальних відділень є обов'язковими до виконання.
Згідно з ч. 3 ст. 56 зазначеного закону особа, на яку накладено штраф за рішенням органу Антимонопольного комітету України, сплачує його у двомісячний строк з дня одержання рішення про накладення штрафу.
Згідно п. 8 ст. 56 Закону України "Про захист економічної конкуренції" протягом п'яти днів з дня сплати штрафу суб'єкт господарювання зобов'язаний надіслати відповідно до Антимонопольного комітету України або його територіального відділення документи, що підтверджують сплату штрафу.
У матеріалах справи відсутні докази надсилання відповідачем до Відділення документів, що підтверджують сплату штрафу.
Відповідно до ч. 1 ст. 73 Господарського процесуального кодексу України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Станом на день розгляду спору штраф відповідачем не сплачений, доказів зворотного суду не надано.
Таким чином, відповідач, всупереч вимогам ч. 2 ст. 56 Закону України "Про захист економічної конкуренції" ухилився від сплати накладеного на нього позивачем штрафу у встановлений Законом термін.
Враховуюче викладене вище, суд вважає позовні вимоги щодо стягнення з відповідача штрафу у розмірі 340 000,00 грн обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Крім того, позивач просить стягнути з відповідача пеню у розмірі 340 000,00 грн за прострочення сплати штрафу за період 12.01.2021-03.08.2021.
Так, господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання у ГК України визнаються штрафними санкціями (ч. 1 ст. 230 Господарського кодексу України).
Відповідно до п. 1 ст. 231 Господарського кодексу України законом щодо окремих видів зобов'язань може бути визначений розмір штрафних санкцій, зміна якого за погодженням сторін не допускається.
Відповідно до статті 56 Закону України "Про захист економічної конкуренції" за кожний день прострочення сплати штрафу стягується пеня у розмірі півтора відсотка від суми штрафу. Розмір пені не може перевищувати розміру штрафу, накладеного відповідним рішенням органу Антимонопольного комітету України.
Суд перевірив заявлений позивачем період нарахування пені та кількість днів, та дійшов висновку про їх правильність та обґрунтованість.
Розмір пені за прострочення сплати штрафу відповідачем перевищує розмір стягнутого рішенням штрафу, а відтак, сума пені, що підлягає стягненню з урахуванням встановлених ст. 56 Закону України "Про захист економічної конкуренції" обмежень, становить 340 000,00 грн.
Отже, вимога позивача про стягнення пені у сумі 340 000,00 грн є правомірною та обґрунтованою.
Відповідно до ч. 7 ст. 56 Закону України "Про захист економічної конкуренції", у разі несплати штрафу у строки, передбачені рішенням, та пені, органи Антимонопольного комітету України стягують штраф та пеню в судовому порядку.
Станом на день розгляду спору штраф та пеня не сплачені, доказів на підтвердження їх оплати відповідачем не надано.
З урахуванням вищевикладених обставин, суд вважає позовні вимоги про стягнення з відповідача штрафу та пені доведеними, обґрунтованими, такими, що відповідають фактичним обставинам справи і не спростовані належним чином і у встановленому законом порядку відповідачем, а відтак, заявлені вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України, судовий збір покладається на відповідача.
Керуючись ст. 2, 74, 76-80, 129, 236-242 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд міста Києва
1. Позовні вимоги Північного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України - задовольнити повністю.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Фортіс-Україна" (04050, м. Київ, вул. Дегтярівська, буд. 8А, офіс 406, код ЄДРПОУ - 41387104) в дохід загального фонду Державного бюджету України (на рахунок: УК у Шевченківському районі міста Києва, код ЄДРПОУ 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), номер рахунку (IBAN): UA518999980313060106000026011, код класифікації доходів бюджету: 21081100 "Адміністративні штрафи та інші санкції") 340 000 (триста сорок тисяч) грн - штрафу та 340 000 (триста сорок тисяч) грн - пені.
3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Фортіс-Україна" (04050, м. Київ, вул. Дегтярівська, буд. 8А, офіс 406, код ЄДРПОУ - 41387104) на користь Північного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України (03035, м. Київ, вул. Митрополита Василя Липківського, буд. 45, код ЄДРПОУ - 21602826) 10 200 (десять тисяч двісті) грн - витрат по сплаті судового збору.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
На рішення може бути подано апеляційну скаргу протягом 20 днів з дня підписання повного тексту.
Рішення суду набирає законної сили у порядку і строки, передбачені ст. 241 Господарського процесуального кодексу України.
Повний текст рішення складено 29.11.2021.
Суддя Н.І. Зеленіна