Постанова від 29.11.2021 по справі 120/1650/21-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 120/1650/21-а

Головуючий суддя 1-ої інстанції - Шаповалова Т.М.

Суддя-доповідач - Ватаманюк Р.В.

29 листопада 2021 року

м. Вінниця

Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Ватаманюка Р.В.

суддів: Драчук Т. О. Полотнянка Ю.П. ,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 12 липня 2021 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 (далі - позивач) до Вінницького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - відповідач) про визнання протиправним та скасування наказу,

ВСТАНОВИВ:

І. КОРОТКИЙ ЗМІСТ ПОЗОВНИХ ВИМОГ

Позивач 01.03.2021 звернувся із позовом до Вінницького окружного адміністративного суду в якому просив:

- визнати протиправним та скасувати наказ військового комісара Вінницького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 27.01.2021 №36 «Про результати проведення службового розслідування» в частині пункту 2;

- зобов'язати Вінницький обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки виплатити позивачу утримані із його грошового забезпечення кошти за лютий 2021 року, а саме 100% премії, у сумі 1900 гривень.

ІІ. ЗМІСТ СУДОВОГО РІШЕННЯ СУДУ ПЕРШОЇ ІНСТАНЦІЇ

Рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 12.07.2021 у задоволенні позову відмовлено.

Приймаючи оскаржуване рішення суд першої інстанції виходив з того, що відповідальність за точне ведення і додержання вимог зберігання обліково-алфавітних книг, особових справ, книг протоколів засідань комісій з питань приписки і призовних комісій та інших документів, заведених на призовників, несе особисто начальник другого відділення військового комісаріату, посада якого прирівнюється до посади позивача. Виявленні та допущені позивачем порушення, які стосуються оформлення справ призовників, книги протоколів засідань призовної комісії, обліково-алфавітних книг в цілому впливають на організацію обліку призовників та виконання призову, а тому оскаржуваний наказ винесений в порядок і спосіб, що передбачений Конституцією та Законами України.

Разом з тим, неможливість виконання позивачем у повній мірі своїх посадових обов'язків у зв'язку із перебуванням на лікарняному, у відпустці та добових чергуваннях, то такі обставини не можуть звільняти позивача від виконання його посадових обов'язків.

ІІІ. ДОВОДИ АПЕЛЯЦІЙНОЇ СКАРГИ

Не погоджуючись з рішенням суду, позивач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити повністю.

Аргументами на підтвердження вимог скарги зазначає, що відповідач не надав жодних доказів щодо фактів викладених в акті службового розслідування. Відповідач, як суб'єкт владних повноважень, відповідно до КАС України зобов'язаний довести правомірність свої дій в адміністративному процесі.

Крім того, суд першої інстанції не надав вмотивованих аргументів щодо свого рішення в частині статті 102 Дисциплінарного статуту, відносно оголошення позивачу дисциплінарного стягнення у вигляді попередження про неповну службову відповідальність на штатній посаді, на якій ОСОБА_1 жодного дисциплінарного проступку не вчинив, мотивувавши його лиш схожістю функціональних обов'язків.

ІV. ВІДЗИВ НА АПЕЛЯЦІЙНУ СКАРГУ

Відповідач подав відзив на апеляційну скаргу зазначивши, що накладення дисциплінарного стягнення відбулося на підставі службового розслідування, що чітко проводилося відповідно до вимог Порядку проведення службового розслідування у збройних Силах України затвердженого наказом Міністра оборони України від 21.11.2007 № 608.

При цьому, відповідальність за точне ведення і додержання вимог зберігання обліково-алфавітних книг, особових справ, книг протоколів засідань комісій з питань приписки і призових комісій та інших документів, заведених на призовників, несе особисто начальник другого відділення військового комісаріату.

V. РУХ СПРАВИ У СУДІ АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЇ

Ухвалою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 01.09.2021 відкрито апеляційне провадження у справі.

Ухвалою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 13.09.2021 справу призначено до апеляційного розгляду в порядку письмового провадження на 11.11.2021.

Враховуючи, що рішення суду першої інстанції прийняте у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, а в матеріалах справи достатньо доказів для прийняття законного і обґрунтованого рішення, колегія суддів визнала за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження на підставі п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України.

VІ. ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ ПЕРШОЇ ІНСТАНЦІЇ

Згідно наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 15.11.2019 № 324 майора ОСОБА_1 призначено на посаду заступника військового комісара - начальника відділення комплектування ІНФОРМАЦІЯ_1 та відповідно до наказу військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_2 від 20.11.2019 №127 позивач з 20.11.2019 виконував обов'язки за посадою.

Відповідно до наказу командувача військ оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (по особовому складу) № 341 від 27.11.2020 ОСОБА_1 , заступника військового комісара - начальника відділення комплектування ІНФОРМАЦІЯ_1 призначено начальником відділення призову Чернівецького районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки цієї самої області.

Відповідно до наказу військового комісара Чернівецького районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки № 1 від 04.01.2021 (по стройовій частині) позивач приступив до виконання службових обов'язків 01.01.2021.

Наказом військового комісара Вінницького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки "Про підсумки проведення призову громадян України на строкову військову службу восени 2020 року" від 23.12.2020 № 625 було призначено службове розслідування з метою з'ясування причин та обставин невиконання Чернівецьким районним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки наряду по призову на строкову військову службу восени 2020 року.

Результати розслідування зафіксовано у акті проведення службового розслідування від 22.01.2021.

Розпорядженням військового комісара Вінницького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 10.09.2020 №6/2652 для Чернівецького районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки було визначено планове завдання на призов громадян України на строкову військову службу восени 2020 року в кількості 9 чоловік.

В результаті проведених особовим складом Чернівецького районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки підготовчих заходів, згідно Організаційно-методичних вказівок (розпорядження військового комісара ОТЦК та СП від 04.08.2020 №6/2131) було призвано та направлено для проходження строкової військової служби восени 2020 року лише 5 чоловік, що становить 55,6 % виконання планового завдання.

В ході здійснення перевірки було виявлено ряд порушень організації обліково-призовної роботи, що спричинили не виконання планового завдання із призову громадян України на строкову військову службу восени 2020 року.

По перше, з питань організації військового обліку:

військовий облік призовників, не організований та ведеться з порушенням вимог Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу", Постанови Кабінету Міністрів України від 21.03.2002 № 352 "Про затвердження Положення про підготовку і проведення призову громадян України на строкову військову службу" та методичних посібників ІНФОРМАЦІЯ_4 ;

щомісячна відомість контролю за рухом призовних ресурсів (Ф-11) ведеться, але не відповідає описам та фактичній наявності особових справ в картотеках. Станом на момент перевірки у картотеці були відсутні 6 особових справ призовників; ОСОБА_2 - 2002 р.н., ОСОБА_3 - 2002 р.н., ОСОБА_4 - 2001 р.н., ОСОБА_5 - 2001 р.н., ОСОБА_6 - 1999 р.н., ОСОБА_7 1998 р.н.;

розноска рішень районної призовної комісії (далі - РПК) в обліково- алфавітних книгах робиться не своєчасно, під час вибіркової перевірки обліково-алфавітних книг було встановлено, що з 2018 року і по теперішній час відсутні рішення РПК в алфавітних книгах по наступних призовниках:

ОСОБА_8 , 2000 р.н. (звільнений від проходження військової служби протоколом РПК від 23.01.2018 №1);

ОСОБА_9 , 2000 р.н. (призваний на строкову військову службу протоколом РПК від 01.04.2019 №1);

ОСОБА_10 , 2000 р.н. (призваний на строкову військову службу протоколом РПК від 28.05.2020 №3);

ОСОБА_11 , 2000 р.н. (призваний на строкову військову службу протоколом РГЖ від 28.05.2020 №3);

ОСОБА_12 , 2001 р.н. (призваний на строкову військову службу протоколом РПК від 28.05.2020 №3);

ОСОБА_13 , 2001 р.н. (призваний на строкову військову службу протоколом РПК від 28.05.2020 №3);

ОСОБА_14 , 1998 р.н. (знятий із обліку призовників протоколом РПК від 31.05.2018 №10);

ОСОБА_15 , 1998 р.н. (призваний на строкову військову службу протоколом РПК від 19.11.2018 №7);

ОСОБА_16 , 1998 р.н. (направлений для проходження військової служби за контрактом восени 2018 року);

обліково-алфавітні книги зберігаються в шафі, яка не обладнана встановленим порядком, у відділенні призову, що не забезпечує контролю за допуском посадових осіб для роботи з ними, наказ військового комісара РТЦК та СП про допуск до роботи з обліково-алфавітними книгами відсутній.

По друге, виконання підготовчих заходів та проведення призову громадян України на строкову військову службу восени 2020 року:

оповіщення та розшук призовників проводився на неналежному рівні (при загальній кількості перебування на військовому обліку 326 призовників, 107 призовників рахується, як не з'явилися для проходження медичної та призовної комісії, поряд з цим при вибірковому огляді справ призовників, які рахуються в розшуку встановлено, що більшість з них не з'являються до військового комісаріату вже по 2-3 чергових призовів, але не зважаючи на це жодного рішення РПК по даним призовникам не прийнято. Крім того під час вивчення особової справи призовника ОСОБА_17 1999 р.н., який рахується у розшуку встановлено, що він відвідував військовий комісаріат, писав заяву на видачу йому дублікату посвідчення про приписку;

контроль за оповіщенням призовників сільськими, селищними радами не здійснюється, письмові повідомлення про результати оповіщення призовників сільськими, селищними радами формальні (працівниками РТЦК та СП не перевіряються, аналіз не проводиться до керівництва районну не доводився);

наради в районній державній адміністрації із керівництвом району, членами РПК, головами сільських та селищних рад щодо негайного прийняття заходів із виправлення справ та виконання планового завдання на призов посадовими особами районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки не ініціювались та не проводилась;

звернення до органів Національної поліції щодо громадян, які ухиляються від виконання військового обов'язку, для їх розшуку, затримання і доставки до РТЦК та СП направлялись (22.10.2020 №1182, 03.11.2020 №1124 та 10.12.2020 №1363) відповіді на зазначені звернення від Чернівецького ВП відповіді не надходило, зі слів посадових осіб РТЦК та СП допомоги у розшуку призовників працівники поліції не надавали, що свідчить про відсутність взаємодії керівного складу РТЦК та СП із керівництвом відділення поліції району, відсутність або не достатній рівень особистого авторитету керівництва РТЦК та СП в районі, що не дає можливості організації якісного та повноцінного виконання завдань повсякденної діяльності особовим складом РТЦК та СП;

керівництво району не володіло інформацією про критичний стан справ із виконання планового завдання з призову громадян України на строкову військову службу восени 2020 року (в доповіді голові РДА про підсумки призову восени 2020 року про неявку призовників написана одна стрічка, проблема не доведена до відома голови РДА);

підписи членів РПК в 107 справах призовників відсутні, можна зробити висновки, що засідання призовної комісії не проводяться або проводяться формально (РПК про розшук та передачу матеріалів до правоохоронних органів на призовників, які не з'явились на засідання призовної комісії в особовій справі не записано за весну та осінь 2020 року);

книга протоколів засідань РПК комісії на інвентарний облік не поставлена;

рішення про призов на строкову військову службу з призначенням до виду (роду військ) Збройних Сил, інших військових формувань, відповідно до особистих якостей, медичного огляду та анкетних даних РПК не приймаються, до особових справ призовників не зазначаються.

По третє, з питань підготовки та проведення приписки юнаків 2004 року народження до призовної дільниці:

протокол №1 від 04.01.2021 не розпечатаний та не підписаний членами комісії;

в особових справах призовників, які приписані до призовної дільниці відсутні підписи членів комісії, не зазначено вид (рід військ) Збройних Сил, інше військове формування, за якою доцільно використовувати призовника;

список громадян 2004 року народження, які підлягають приписці до призовної дільниці (Ф-1) не зареєстрований та не зшитий, графа 5 не заповнена;

зведений список громадян 2004 року народження, які проживають в Чернівецькому районі та підлягають приписці до призовної дільниці у 2021 році не зареєстрований та не зшитий, військовим комісаром не підписаний;

в плані підготовки і проведення приписки громадян до призовних дільниць відсутні відмітки про виконання запланованих заходів;

перелік лікувально-профілактичних закладів застарілий, не відповідає наявним лікувальним закладам регіону;

акт перевірки повноти включення громадян до зведеного списку (Ф2) складено формально, військовим комісаром не затверджений;

не у всіх особових справах призовників в наявності фотографії, посвідчення про приписку видаються не своєчасно.

По четверте, законність прийнятих РПК рішень про надання відстрочки чи звільнення від призову громадян призовного віку за різними обставинами:

відмітки про перевірку особових справ призовників, які користуються правом на відстрочку відсутні в 50% особових справ призовників;

призовнику ОСОБА_18 , 1994 р.н. надано незаконно відстрочку за доглядом за прабабусею в якої є її діти та онуки;

призовнику ОСОБА_19 , 1996 р.н. надано незаконно відстрочку по догляду за батьком інвалідом І групи в якого є дружина (матір призовника);

призовнику ОСОБА_20 , 1996 р.н. надано незаконно відстрочку по догляду за батьком інвалідом І групи в якого є дружина (матір призовника), донька 1977 року народження.

Відповідно до змісту акту, у своїх поясненнях посадові особи Чернівецького районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки зазначають наступне:

військовий комісар Чернівецького районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки підполковник ОСОБА_21 зазначає, що не приділяв належного контролю за підлеглим особовим складом щодо організації обліково-призовної роботи в РТЦК та СП, понадіявшись на їх професіоналізм та відданість справі;

начальник відділення призову Чернівецького районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки майор ОСОБА_1 , вважає що ним особисто було сплановано та виконано всі заходи щодо якісного та кількісного виконання планового завдання з призову громадян України, щодо загального незадовільного стану справ зазначає, що це не може вплинути на виконання планового завдання і не є важливим фактором в цілому в організації обліково-призовної роботи. Також просить врахувати при оцінці його службової діяльності по виконанню планового завдання з призову громадян України на строкову військову службу факт його хвороби під час проведення призову.

За висновками акту службового розслідування Начальник відділення призову Чернівецького районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки майор ОСОБА_1 не опанував в повній мірі своїми посадовими обов'язками, не організував належну роботу особового складу відділення призову щодо виконання заходів підготовки громадян України до військової служби, ведення обліку призовників та організації заходів призову громадян України для проходження строкової військової служби, що призвело до незадовільного стану справ у відділенні призову та не виконанню визначеного планового завдання.

Також у акті зроблено висновок, що керівництво Чернівецького районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки в особі військового комісара та начальника відділення призову своїм неналежним виконанням службових обов'язків з питань контролю, організації та виконання заходів обліково-призовної роботи, підготовки та проведення призову громадян України на строкову військову службу восени 2020 року, відсутністю дієвої взаємодії із керівництвом району, керівниками підприємств та організацій, відсутністю або не достатнім рівнем особистого авторитету в районі призвели до незадовільного стану справ з питань організації обліково- призовної роботи, підготовки до військової служби та не виконання планового завдання із призову громадян України на строкову військову службу восени 2020 року.

Керуючись наказом Міністра оборони України від 21.11.2017 №608 «Про затвердження Порядку проведення службового розслідування у Збройних Силах України» та на підставі вищевикладеного, запропоновано: за неналежне виконання своїх службових обов'язків, порушення вимог статей 37 та 90 Постанови Кабінету Міністрів України від 21.03.2002 № 352 "Про затвердження Положення про підготовку і проведення призову громадян України на строкову військову службу", а також вимог ст.16 Внутрішнього Статуту Збройних Сил України відповідно до вимог ст.'' 45, 48, 55 Дисциплінарного Статуту Збройних Сил України майора ОСОБА_1 , начальника відділення призову Чернівецького районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки притягнути до дисциплінарної відповідальності.

На підставі акта проведення службового розслідування від 22.01.2021, наказом військового комісара Вінницького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (з адміністративно-господарської діяльності) "Про результати проведення службового розслідування" від 27.01.2021 № 36 на ОСОБА_1 накладено дисциплінарне стягнення "попередження про неповну службову відповідність".

Крім того, відповідно до наказу Військового комісара Чернівецького районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (по стройовій частині) № 91 позивач перебував у щорічній основній відпустці з 28.09.2020 по 13.10.2020.

Відповідно до наказу Військового комісара Чернівецького районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (по стройовій частині) № 111 від 23.11.2020 позивач перебував на лікуванні у Шаргородській РЦПМСД з 21.11.2020 до 11.12.2020.

З 11.12.2020 по 24.12.2020 позивач перебував на лікуванні у Вінницькому обласному клінічному госпіталі ветеранів війни Вінницької обласної ради м. Вінниця, що підтверджується наказом Військового комісара Чернівецького районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (по стройовій частині) № 117 від 11.12.2020.

Згідно наказу військового комісара Чернівецького районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки №124 від 24.12.2020 ОСОБА_1 звільнено від виконання службових обов'язків у зв'язку із хворобою на 7 днів з 25.12.2020 до 31.12.2020.

Відповідно до наказу Військового комісара Чернівецького районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (по стройовій частині) № 1 від 04.01.2021 вважати таким, що прибув і приступив до виконання службових обов'язків 01.01.2021.

VІІ. ПОЗИЦІЯ СЬОМОГО АПЕЛЯЦІЙНОГО АДМІНІСТРАТИВНОГО СУДУ

Апеляційний суд погоджується з висновками суду першої інстанції за такими доводами.

Відповідно до ч. 1 ст. 308 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Частиною 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Порядок проходження військової служби, права та обов'язки військовослужбовців визначаються ч. 1 ст. 1 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" від 25.03.1992 № 2232-XII (далі - Закон № 2232-XII) та іншими законами, відповідними положеннями про проходження військової служби, що затверджуються Президентом України, та іншими нормативно-правовими актами.

Згідно ч. 1, 3 ст. 1 Закону № 2232-XII захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.

Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.

Загальні права та обов'язки військовослужбовців Збройних Сил України і їх взаємовідносини, обов'язки основних посадових осіб полку і його підрозділів, правила внутрішнього порядку у військовій частині та її підрозділах визначає Статут внутрішньої служби, затверджений Законом України «Про Статут внутрішньої служби Збройних Сил України» № 548-XIV від 24 березня 1999 року.

Відповідно до статті 16 Статуту внутрішньої служби кожний військовослужбовець зобов'язаний виконувати службові обов'язки, що визначають обсяг виконання завдань, доручених йому за посадою. Ці обов'язки визначаються статутами Збройних Сил України, а також відповідними посібниками, порадниками, положеннями, інструкціями.

Згідно статті 37 Статуту внутрішньої служби військовослужбовець, зокрема, зобов'язаний неухильно виконати відданий йому наказ у зазначений термін. Про виконання або невиконання наказу військовослужбовець зобов'язаний доповісти командирові (начальникові), який віддав наказ, і своєму безпосередньому командирові (начальникові), а також вказати причини невиконання наказу або його несвоєчасного (неповного) виконання. Якщо військовослужбовець розуміє, що він неспроможний виконати наказ своєчасно та у повному обсязі, він про це зобов'язаний доповісти вищезазначеним особам негайно.

Статтею 59 Статуту внутрішньої служби, крім іншого, встановлено, що командир (начальник) зобов'язаний знати стан справ у дорученій йому військовій частині, на кораблі (у підрозділі), ділові, морально-психологічні якості безпосередньо підпорядкованих військовослужбовців, бойову та іншу техніку, озброєння, що є в частині, на кораблі (у підрозділі), вміло керувати військовою частиною, кораблем (підрозділом) як у повсякденному житті, так і під час виконання бойових завдань; постійно вдосконалювати особисту підготовку; завжди мати точні відомості про особовий склад, озброєння, боєприпаси, бойову та іншу техніку, пальне, матеріальні засоби (кошти), що є у військовій частині, на кораблі (у підрозділі) за штатом, списком і в наявності; встановлювати у військовій частині, на кораблі (у підрозділі) такий внутрішній порядок, який гарантував би неухильне виконання законів України і положень статутів Збройних Сил України; показувати приклад дисциплінованості, неухильного виконання вимог законодавства, наказів і розпоряджень командирів (начальників); бути ввічливим і справедливим у ставленні до підлеглих, не принижувати їх честі і гідності; проводити роботу щодо зміцнення військової дисципліни, запобігання надзвичайним подіям, кримінальним та іншим правопорушенням серед особового складу, своєчасно виявляти й усувати їх причини; аналізувати стан військової дисципліни і об'єктивно доповідати про це старшому командирові (начальникові).

Статтями 26 та 27 Статуту внутрішньої служби визначено, що військовослужбовці залежно від характеру вчиненого правопорушення чи провини несуть дисциплінарну, адміністративну, матеріальну, цивільно-правову та кримінальну відповідальність згідно із законом.

За приписами преамбули Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, затверджений Законом України від 24.03.1999 № 551-ХIV (далі - Дисциплінарний статут), цей Статут визначає сутність військової дисципліни, обов'язки військовослужбовців, а також військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів щодо її додержання, види заохочень та дисциплінарних стягнень, права командирів щодо їх застосування, а також порядок подання і розгляду заяв, пропозицій та скарг.

Відповідно до частини 3 статті 5 Дисциплінарного статуту стосовно кожного випадку правопорушення командир зобов'язаний прийняти рішення щодо необхідності притягнення винного до відповідальності залежно від обставин скоєння правопорушення, ступеня вини, попередньої поведінки порушника та розміру завданих державі та іншим особам збитків.

Під час накладення дисциплінарного стягнення та обрання його виду враховується: характер та обставини вчинення правопорушення, його наслідки, попередня поведінка військовослужбовця, а також тривалість військової служби та рівень знань про порядок служби.

Статтями 1, 2 Дисциплінарного статуту визначено, що військова дисципліна - це бездоганне і неухильне додержання всіма військовослужбовцями порядку і правил, встановлених військовими статутами та іншим законодавством України. Військова дисципліна ґрунтується на усвідомленні військовослужбовцями свого військового обов'язку, відповідальності за захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, на їх вірності Військовій присязі.

Згідно зі статтею 45 Дисциплінарного статуту визначено, що у разі невиконання (неналежного виконання) військовослужбовцем своїх службових обов'язків порушення військовослужбовцем військової дисципліни або громадського порядку командир повинен нагадати йому про обов'язки служби, а за необхідності - накласти дисциплінарне стягнення. За вчинення адміністративних правопорушень військовослужбовці несуть дисциплінарну відповідальність за цим Статутом, за винятком випадків, передбачених Кодексом України про адміністративні правопорушення.

Приписами статті 68 Дисциплінарного статуту на молодших та старших офіцерів можуть бути накладені такі дисциплінарні стягнення: зауваження; догана; сувора догана; попередження про неповну службову відповідність; пониження в посаді; пониження військового звання на один ступінь; звільнення з військової служби за службовою невідповідністю; позбавлення військового звання.

Статтями 83 - 86 Дисциплінарного статуту визначено, що на військовослужбовця, який порушує військову дисципліну або громадський порядок, можуть бути накладені лише ті дисциплінарні стягнення, які визначені цим Статутом і відповідають військовому званню військовослужбовця та дисциплінарній владі командира, що вирішив накласти на винну особу дисциплінарне стягнення.

Прийняттю рішення командиром про накладення на підлеглого дисциплінарного стягнення може передувати службове розслідування. Воно проводиться з метою уточнення причин і умов, що сприяли вчиненню правопорушення, та ступеня вини.

Службове розслідування призначається письмовим наказом командира, який вирішив притягти військовослужбовця до дисциплінарної відповідальності. Воно може бути проведено особисто командиром, доручено офіцерові чи прапорщикові (мічманові), а у разі вчинення правопорушення рядовим (матросом) чи сержантом (старшиною) - також сержантові (старшині).

Після розгляду письмової доповіді про проведення службового розслідування командир проводить бесіду з військовослужбовцем, який вчинив правопорушення. Якщо вину військовослужбовця повністю доведено, командир приймає рішення про накладення дисциплінарного стягнення. Під час накладення дисциплінарного стягнення та обрання його виду враховується: характер та обставини вчинення правопорушення, його наслідки, попередня поведінка військовослужбовця, а також тривалість військової служби та рівень знань про порядок служби.

Пунктом 1 Розділу І «Загальні положення» Порядку проведення службового розслідування у Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 21.11.2017 № 608 (далі - Порядок № 608) цей Порядок визначає підстави та механізм проведення службового розслідування стосовно військовослужбовців Збройних Сил України (далі - Збройні Сили), а також військовозобов'язаних та резервістів (далі - військовослужбовці), які не виконали (неналежно виконали) свої службові обов'язки або вчинили правопорушення під час проходження служби (зборів).

За змістом пункту 1 Розділу ІІ «Підстави призначення та предмет службового розслідування» Порядку № 608 визначено, що службове розслідування може призначатися у разі:

- невиконання або неналежного виконання військовослужбовцем службових обов'язків, перевищення своїх повноважень, що призвело до людських жертв або загрожувало життю і здоров'ю особового складу, цивільного населення чи заподіяло матеріальну або моральну шкоду;

- невиконання або неналежного виконання вимог наказів та інших керівних документів, що могло негативно вплинути чи вплинуло на стан боєздатності, бойової готовності підрозділу чи військової частини або на стан виконання покладених на Збройні Сили завдань;

- неправомірного застосування військовослужбовцем фізичного впливу, зброї, спеціальних засобів або інших засобів ураження до інших військовослужбовців чи цивільних осіб, особливо, якщо це призвело до їх поранення, травмування або смерті;

- дій військовослужбовця, які призвели до спроби самогубства іншого військовослужбовця;

- втрати або викрадення зброї чи боєприпасів;

- порушення порядку та правил несення чергування (бойового чергування), вартової (вахтової) або внутрішньої служби, що могло спричинити або спричинило негативні наслідки;

- недозволеного розголошення змісту або втрати службових документів;

- внесення до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомостей про скоєне військовослужбовцем кримінальне правопорушення;

- повідомлення військовослужбовцю про підозру у вчиненні ним кримінального правопорушення;

- вчинення корупційного злочину або правопорушення, пов'язаного з корупцією;

- скоєння військовослужбовцем під час виконання обов'язків військової служби дорожньо-транспортної пригоди, внаслідок якої загинули або отримали тілесні ушкодження інші особи;

- надходження повідомлення (у тому числі анонімного) щодо порушення вимог Закону України «Про запобігання корупції», а наведена в ньому інформація стосується конкретної особи, містить фактичні дані, які можуть бути перевірені.

Службове розслідування може проводитися і в інших випадках з метою уточнення причин та умов, що сприяли правопорушенню, та встановлення ступеня вини посадових (службових) осіб.

Згідно пункту 2 Розділу ІІ «Підстави призначення та предмет службового розслідування» Порядку № 608 службове розслідування не призначається, якщо причини та умови, що сприяли вчиненню правопорушення, ступінь вини, розмір заподіяної матеріальної шкоди та інші обставини, які мають значення для прийняття рішення командиром (начальником) про накладення на підлеглого дисциплінарного стягнення, не потребують додаткового встановлення (уточнення) або їх встановлено під час проведення інспектування, інвентаризації, аудиту, за рішенням суду.

З метою перевірки інформації про факт правопорушення, з'ясування наявності підстав для призначення службового розслідування, обставин порушення виконавської дисципліни, а також якщо особу правопорушника не встановлено, але встановлено факт правопорушення, проводиться службова перевірка.

Проведення службової перевірки здійснюється за загальними правилами проведення службових розслідувань, встановленими розділами III та IV Порядку № 608, з урахуванням особливостей, передбачених розділом VII Порядку № 608.

Проведення службової перевірки здійснюється відповідно до розділу VII Порядку № 608.

Під час службової перевірки встановлюються:

-особа, яка вчинила дисциплінарне правопорушення або порушення виконавської дисципліни;

- обставини (час, місце, спосіб, наслідки тощо) правопорушення або порушення виконавської дисципліни;

- невиконані або неналежно виконані військовослужбовцем розпорядження, доручення, вказівки начальників, службові обов'язки;

- наявність чи відсутність події, щодо якої призначалася перевірка.

У разі необхідності уточнення причин та умов, що сприяли вчиненню дисциплінарного правопорушення, за фактом якого проведено службову перевірку, та ступеня вини військовослужбовця за результатами службової перевірки може бути проведено службове розслідування.

Службова перевірка проводиться за письмовим рішенням відповідного командира (начальника), у якому зазначаються відомості про посадових осіб, яким доручається проведення перевірки, її мета та дата завершення.

Письмове рішення командира (начальника) оформлюється шляхом накладення відповідної резолюції на документі (рапорті (доповіді) про необхідність у проведенні перевірки або виданні окремого доручення (доручення), розпорядження на її проведення.

Інші службові особи можуть звертатися за підпорядкованістю з клопотанням щодо призначення службової перевірки.

Результати службової перевірки оформлюються доповідною запискою на ім'я посадової (службової) особи, яка призначила перевірку. Доповідна записка підписується посадовою (службовою) особою, яка провела її одноособово, або головою комісії.

У доповідній записці зазначаються підстави та мета проведення службової перевірки, службові особи, які її проводили, вжиті заходи та отримані результати, висновки і пропозиції та інші відомості, необхідні для прийняття посадовою (службовою) особою, яка призначила перевірку, законного рішення.

Одночасне проведення службової перевірки та службового розслідування не допускається.

Колегія суддів апеляційного суду звертає увагу, що Порядок № 608 передбачає два комплекси заходів, які можуть бути застосовані відповідним командиром (начальником), залежно від обставин, які необхідно з'ясувати:

- у разі коли є повідомлення про вчинення дисциплінарного правопорушення, інформацію щодо якого необхідно перевірити, а винні особи невідомі. Потрібно з'ясувати наявність підстав для призначення службового розслідування, - призначається службова перевірка.

-у разі якщо відповідальні особи відомі та необхідно уточнити причини і умови, що сприяли вчиненню правопорушення, а також встановити ступінь вини особи (осіб), чиї дії або бездіяльність стали причиною вчинення правопорушення,- призначається службове розслідування.

До того ж, необхідно зазначити, що положення пункту 1 Розділу ІІ Порядку № 608 визначають випадки, в яких проводиться службове розслідування. Серед них є підстави, які зумовлені невиконанням військовослужбовцем своїх обов'язків, а також і певні факти, як от невиконання або неналежне виконання вимог наказів та інших керівних документів, втрата або викрадення зброї чи боєприпасів.

У даній справі, з боку ОСОБА_1 мало місце невиконання (неналежне виконання) службових обов'язків та, як наслідок, виявленні порушення, які стосуються оформлення справ призовників, книги протоколів засідань призовної комісії, обліково-алфавітних книг допущені позивачем та в цілому впливають на організацію обліку призовників та виконання призову.

Отже, встановленню підлягає наявність протиправності (бездіяльності) в діях ОСОБА_1 , причинного зв'язку між виконанням військовослужбовцем обов'язків військової служби та наслідками, що настали, вини військовослужбовця, порушень нормативно-правових актів, інших актів законодавства; причин та умов, що сприяли вчиненню правопорушення.

Ці обставини повинні бути обов'язково встановлені лише в ході проведення службового розслідування та зазначені в акті (висновку). Крім того, ці обставини повинні бути підтверджені відповідними доказами, які долучаються до матеріалів розслідування в додатках до акта службового розслідування.

Так, згідно висновків акту службового розслідування, наявного в матеріалах справи, та детально дослідженого судом першої інстанції начальник відділення призову Чернівецького районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки майор ОСОБА_1 не опанував в повній мірі своїми посадовими обов'язками, не організував належну роботу особового складу відділення призову щодо виконання заходів підготовки громадян України до військової служби, ведення обліку призовників та організації заходів призову громадян України для проходження строкової військової служби, що призвело до незадовільного стану справ у відділенні призову та не виконанню визначеного планового завдання.

Водночас, зроблено висновок, що керівництво Чернівецького районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки в особі військового комісара та начальника відділення призову своїм неналежним виконанням службових обов'язків з питань контролю, організації та виконання заходів обліково-призовної роботи, підготовки та проведення призову громадян України на строкову військову службу восени 2020 року, відсутністю дієвої взаємодії із керівництвом району, керівниками підприємств та організацій, відсутністю або не достатнім рівнем особистого авторитету в районі призвели до незадовільного стану справ з питань організації обліково - призовної роботи, підготовки до військової служби та не виконання планового завдання із призову громадян України на строкову військову службу восени 2020 року.

Зокрема, актом встановлено порушення з питань організації військового обліку. За висновками перевіряючих військовий облік призовників, не організований та ведеться з порушенням вимог Закону громадян України на строкову військову службу" та методичних посібників Вінницького України "Про військовий обов'язок і військову службу", Постанови Кабінету Міністрів України від 21.03.2002 № 352 "Про затвердження Положення про підготовку і проведення призову ОТЦК та СП.

Крім того, оповіщення та розшук призовників проводився на неналежному рівні (при загальній кількості перебування на військовому обліку 326 призовників, 107 призовників рахується, як не з'явилися для проходження медичної та призовної комісії, поряд з цим при вибірковому огляді справ призовників, які рахуються в розшуку встановлено, що більшість з них не з'являються до військового комісаріату вже по 2-3 чергових призовів, але не зважаючи на це жодного рішення РПК по даним призовникам не прийнято.

Отже, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що виявленні порушення, які стосуються оформлення справ призовників, книги протоколів засідань призовної комісії, обліково-алфавітних книг допущені позивачем та в цілому впливають на організацію обліку призовників та виконання призову.

При цьому, колегія суддів не погоджується з твердженнями позивача викладеними в апеляційній скарзі, щодо порушення відповідачем процедури проведення службового розслідування передбаченої чинним законодавством України, з огляду на таке.

Відповідно до ст. 85 Статуту службове розслідування призначається письмовим наказом командира, який вирішив притягти військовослужбовця до дисциплінарної відповідальності. Воно може бути проведено особисто командиром, доручено офіцерові чи прапорщикові (мічманові), а у разі вчинення правопорушення рядовим (матросом) чи сержантом (старшиною) - також сержантові (старшині).

На виконання пункту 86 Статуту, командир приймає рішення про накладення дисциплінарного стягнення, якщо вину військовослужбовця повністю доведено. Під час накладення дисциплінарного стягнення та обрання його виду враховується: характер та обставини вчинення правопорушення, його наслідки, попередня поведінка військовослужбовця, а також тривалість військової служби та рівень знань про порядок служби.

Згідно пунктів 97, 98 Дисциплінарного статуту, про накладені дисциплінарні стягнення військовослужбовцям може бути оголошено особисто, у письмовому наказі (розпорядженні), на нараді чи перед строєм військовослужбовців, які мають військові звання (обіймають посади) не нижче за військове звання (посаду) військовослужбовця, який вчинив правопорушення. Під час оголошення дисциплінарного стягнення до відома військовослужбовця доводять, в чому полягає порушення ним військової дисципліни чи громадського порядку.

Так, наказом військового комісара Вінницького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки "Про підсумки проведення призову громадян України на строкову військову службу восени 2020 року" від 23.12.2020 № 625 призначено службове розслідування з метою з'ясування причин та обставин невиконання Чернівецьким районним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки наряду по призову на строкову військову службу восени 2020 року, розслідування якого потрібно завершити до 22.01.2021.

Службове розслідування закінчено 22.01.2021 про що було складено Акт проведення службового розслідування.

На підставі акта проведення службового розслідування від 22.01.2021, наказом військового комісара Вінницького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (з адміністративно-господарської діяльності) "Про результати проведення службового розслідування" від 27.01.2021 № 36 на ОСОБА_1 накладено дисциплінарне стягнення "попередження про неповну службову відповідність".

Зазначений наказ був доведений до відома позивача, про що свідчить підпис ОСОБА_1 про ознайомлення із зазначенням дати.

Таким чином, накладення дисциплінарного стягнення відбулося на підставі службового розслідування, що чітко проводилося відповідно до вимог Порядку проведення службового розслідування у Збройних Силах України затвердженого наказом Міністра оборони України від 21.11.2007 № 608.

Стосовно твердження позивача, щодо оголошення дисциплінарного стягнення у вигляді попередження про неповну службову відповідальність на штатній посаді, на якій ОСОБА_1 жодного дисциплінарного порушення не скоював, колегія суддів зазначає.

Відповідно до матеріалів справи, у даному випадку службове розслідування призначено по факту невиконання Чернівецьким районним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки наряду по призову громадян на військову службу восени 2020 року.

При цьому аналізуючи посаду інструкцію ОСОБА_1 , та норми чинного законодавства відповідальними особами за організацію та проведення призову відповідно до посадових обов'язків є військовий комісар та позивач як на час зайняття ним посади заступника військового комісара-начальника відділення комплектування, так і начальника відділення призову.

Згідно п.37 та 90 Постанови КМУ від 21.03.2002 №352 (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) позивач несе відповідальність за достовірність обліку призовників, повноту і якість ведення облікової документації та її збереження, точне ведення і додержання вимог зберігання обліково-алфавітних книг, особових справ, книг протоколів засідань комісій з питань приписки і призовних комісій та інших документів, заведених на призовників.

Згідно статті 87 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, дисциплінарне стягнення має бути накладене не пізніше ніж за 10 діб від дня, коли командирові (начальникові) стало відомо про правопорушення, а у разі провадження службового розслідування - протягом місяця від дня його закінчення, не враховуючи часу перебування військовослужбовця на лікуванні або у відпустці. Під час накладення дисциплінарного стягнення командир не має права принижувати гідність підлеглого.

Дисциплінарне стягнення не може бути накладено після шести місяців з дня виявлення правопорушення. До зазначеного строку не зараховується час проведення службового розслідування, перебування військовослужбовця на лікуванні, у відпустці, під вартою, а також час відсутності на службі без поважних причин.

Статтею 102 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, передбачено, що дисциплінарне стягнення у вигляді попередження про неповну службову відповідальність застосовується один раз за час перебування військовослужбовця на штатній посаді і накладається наказом посадової особи, якій цим Статутом надано таке право.

Кандидатура військовослужбовця, на якого накладено дисциплінарне стягнення у вигляді попередження про неповну службову відповідальність, не подається протягом строку дії дисциплінарного стягнення до присвоєння чергового звання.

Отже, відповідно до вищезазначеного переміщення військовослужбовця на іншу посаду не звільняє його від відповідальності за вчинення правопорушення здійсненного на попередній посаді. Крім того, обов'язки пов'язані із організацією призову віднесені до посадових обов'язків позивача як за попередньою посадою, так і посадою, яку займав на час проведення службового розслідування та винесення оскаржуваного наказу.

Що стосується посилань позивача на неможливість виконання ним у повній мірі своїх посадових обов'язків у зв'язку із перебуванням на лікарняному, у відпустці та добових чергуваннях, то апеляційний суд погоджується з висновком суду першої інстанції, що такі обставини не можуть звільняти позивача від виконання його посадових обов'язків.

Крім того, відповідно до чинного законодавства підготовчі заходи проводяться постійно, поетапно у визначені часові проміжки, а не лише під час кампанії призову, що була визначена Указом Призедента України від 16.01.2020 № 13/2020 у період жовтня-грудня 2020 року.

Таким чином, виявлені факти невиконання нормативу по призову на строкову військову службу восени 2020 року та виявлені порушення, які допущені позивачем та призвели до таких наслідків, підтверджують правомірність винесення наказу військового комісара Вінницького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 27.01.2021 №36 «Про результати проведення службового розслідування» в частині пункту 2.

VІІІ. ВИСНОВОК ЗА РЕЗУЛЬТАТАМИ РОЗГЛЯДУ АПЕЛЯЦІЙНОЇ СКАРГИ

На підставі викладеного суд апеляційної інстанції вважає, що суд першої інстанції дійшов правильного висновку щодо відмови в задоволенні заявлених позовних вимог.

Оскільки доводи апеляційної скарги позивача не ґрунтуються на вимогах законодавства та не спростовують висновків суду першої інстанції, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи, та ухвалив судове рішення з дотриманням норм матеріального та процесуального права, а тому підстави для його скасування або зміни відсутні.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315, 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 12 липня 2021 року - без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст.ст.328, 329 КАС України.

Головуючий Ватаманюк Р.В.

Судді Драчук Т. О. Полотнянко Ю.П.