Справа № 760/24240/21
Провадження № 22-ц-вп/824/756/2021
29 листопада 2021 року м. Київ
Київський апеляційний суд у складі судді судової палати з розгляду цивільних справ Ігнатченко Н.В., розглянувши матеріали цивільної справи за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа - Служба у справах дітей та сім'ї Солом'янської районної в місті Києві державної адміністрації, про позбавлення батьківських прав,
26 листопада 2021 року до Київського апеляційного суду надійшли матеріали цивільної справи № 760/24240/21 з ухвалою Солом'янського районного суду м. Києва від 20 вересня 2021 року щодо визначення підсудності позовної заяви ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа - Служба у справах дітей та сім'ї Солом'янської районної в м. Києві державної адміністрації, про позбавлення батьківських прав.
Постановляючи ухвалу про направлення справи до суду вищої інстанції для визначення підсудності позовної заяви на підставі пункту 1 частини першої статті 31 ЦПК України, суд першої інстанції вважав, що позов за пред'явленими у ньому вимогами має подаватись за правилами загальної підсудності, тобто в суд за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання відповідача, яке у даному випадку знаходиться на тимчасово окупованих територіях Автономної Республіки Крим.
Дослідивши матеріали справи та зміст заявлених позовних вимог, апеляційний суд приходить до наступного висновку.
За змістом пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року кожен при вирішенні спору щодо його цивільних прав та обов'язків має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Поняття «суд, встановлений законом» включає в себе, зокрема, таку складову, як дотримання усіх правил юрисдикції та підсудності.
Згідно із частиною першою статі 8 Закону України «Про судоустрій та статус суддів» ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи в суді, до юрисдикції якого вона віднесена процесуальним законом.
Частиною першою статті 23 ЦПК України встановлено, що усі справи, що підлягають вирішенню в порядку цивільного судочинства, розглядаються місцевими загальними судами як судами першої інстанції, крім справ, визначених частинами другою та третьою цієї статті.
Вирішуючи питання про відкриття провадження у справі, суд повинен перевірити належність справ до його юрисдикції (предметної та суб'єктної) та підсудності (територіальної юрисдикції).
Територіальна юрисдикція визначається колом цивільних справ у спорах, вирішення яких віднесено до повноваження суду першої інстанції.
З матеріалів справи вбачається, що у вересні 2021 року ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до ОСОБА_2 , третя особа - Служба у справах дітей та сім'ї Солом'янської районної в м. Києві державної адміністрації, про позбавлення батьківських прав та збільшення розміру аліментів.
Ухвалою Солом'янського районного суду м. Києва від 8 вересня 2021 року у справі № 760/23412/21 позовні вимоги про позбавлення батьківських прав та збільшення розміру аліментів роз'єднано у самостійні провадження.
У межах даної справи (провадження) № 760/24240/21 предметом вирішення є вимоги позивача про позбавлення батьківських прав.
За загальним правилом частини першої статті 27 ЦПК України позови до фізичної особи пред'являються в суд за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем її проживання або перебування, якщо інше не передбачено законом.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджується матеріалами справи, що відповідач ОСОБА_2 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , що згідно адміністративно-територіального поділу не відноситься до Солом'янськогорайону м. Києва.
Згідно із положеннями статті 2 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», цей Закон визначає статус Автономної Республіки Крим та м. Севастополя, встановлює особливий правовий режим на цій території, визначає особливості діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій в умовах цього режиму, додержання та захисту прав і свобод людини і громадянина, а також прав і законних інтересів юридичних осіб.
Статтею 12 цього Закону встановлено, що у зв'язку з неможливістю здійснювати правосуддя судами Автономної Республіки Крим та м. Севастополя на тимчасово окупованих територіях, змінити територіальну підсудність судових справ, підсудних розташованим на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя судам, та забезпечити розгляд цивільних справ, підсудних місцевим загальним судам, розташованим на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя, - місцевими загальними судами м. Києва, що визначаються Апеляційним судом м. Києва.
Оскільки Апеляційний суд м. Києва ліквідовано на підставі Указу Президента України від 29 грудня 2017 року № 452/2017, то питання підсудності заяви про заміну сторони згідно положень статті 31 ЦПК України підлягає розгляду Київським апеляційним судом, юрисдикція якого поширюється на м. Київ та Київську область.
На підставі викладеного та з урахуванням навантаження місцевих районних судів м. Києва по цивільним справам, підсудність яких визначена Київським апеляційним судом, суд вважає за необхідне визначити підсудність цивільної справи за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа - Служба у справах дітей та сім'ї Солом'янської районної в м. Києві державної адміністрації, про позбавлення батьківських прав Солом'янському районному суду м. Києва.
Керуючись статями 23, 27 ЦПК України та статтею 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», суд
Визначити підсудність цивільної справи № 760/24240/21 за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа - Служба у справах дітей та сім'ї Солом'янської районної в місті Києві державної адміністрації, про позбавлення батьківських прав Солом'янському районному суду міста Києва.
Ухвала суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її постановлення та оскарженню в касаційному порядку не підлягає.
Суддя Н.В. Ігнатченко