П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
29 листопада 2021 р.м.ОдесаСправа № 540/3522/21
Колегія суддів П'ятого апеляційного адміністративного суду у складі головуючого судді Вербицької Н.В., суддів Джабурії О.В., Кравченка К.В., розглянувши можливість відкриття апеляційного провадження за апеляційною скаргою Митниці в Херсонській області, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі на рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 18 жовтня 2021 року по справі за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю "МЕГАОПТСТРОЙ" до Митниці в Херсонській області, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі про визнання протиправним та скасування рішення про коригування митної вартості товарів від 12.07.2021 року №UA508040/2021/000158/1,-
02 листопада 2021 року до Херсонського окружного адміністративного суду надійшла апеляційна скарга Митниці в Херсонській області, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі на зазначене рішення, яким позовну заяву ТОВ "МЕГАОПТСТРОЙ" задоволено, в прохальній частині якої міститься клопотання щодо відстрочення сплати судового збору
Ухвалою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 03 листопада 2021 року апелянту відмовлено в задоволені клопотання про відстрочення сплати судового збору та апеляційну скаргу залишено без руху з наданням десятиденного строку на усунення недоліків апеляційної скарги.
15 листопада 2021 року від апелянта до суду надійшло клопотання, в якому ставиться питання про відстрочення сплати судового збору з посиланням на те, що його кошторис не затверджено та асигнувань на сплату судового збору не надходило.
26 листопада 2021 року до суду апеляційної інстанції надійшли матеріали даної справи, які підтвердили, що за подачу апеляційної скарги апелянту слід було сплатити 3723,08 грн.
Розглянувши подане апелянтом клопотання, судова колегія приходить до висновку, що воно не підлягає задоволенню, з огляду на таке.
Митницею в Херсонській області, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі при подачі апеляційної скарги по даній справі вже заявлялося клопотання про відстрочення сплати судового збору, проте судом відмовлено у його задоволенні із зазначенням, які умови для відстрочення сплати збору є поважними згідно приписів Закону України «Про судовий збір» та з підстав відсутності належних доказів існування таких умов щодо апелянта.
За приписами частини першої статті 133 Кодексу адміністративного судочинства України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Визначення майнового стану сторони є оціночним та залежить від доказів, якими обґрунтовується рівень її майнового стану. Якщо залежно від рівня майнового стану сторона позбавлена можливості сплатити судовий збір, то такі обставини є підставою для відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати.
Відповідач, маючи однаковий обсяг процесуальних прав і обов'язків поряд з іншими учасниками справи, діє як суб'єкт владних повноважень та є бюджетною установою, що фінансується з Державного бюджету України, а тому обмежене її фінансування, зокрема, в частині видатків, передбачених на сплату судового збору, не є підставою для відстрочення, розстрочення, зменшення розміру або звільнення від сплати судових витрат останнього, оскільки кошти на вказані цілі повинні бути передбачені у кошторисі установи своєчасно і у повному обсязі.
Таким чином, особа, яка звертається до суду апеляційної інстанції, повинна дотримуватися вимог процесуального закону стосовно форми і змісту апеляційної скарги щодо сплати судового збору за подання такої скарги та вчиняти усі можливі та залежні від неї дії для виконання такого обов'язку.
Статтею 8 Закону України "Про судовий збір" встановлено умови, перелік суб'єктів та коло певних правовідносин, за яких суд враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі, а також зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати.
Отже, Кодексом адміністративного судочинства України та Законом України "Про судовий збір" встановлено вичерпний перелік умов, суб'єктів та коло правовідносин, за наявності яких, з огляду на майновий стан сторони, суд може, зокрема відстрочити сплату судового збору.
Зазначені відповідачем підстави для відстрочення від сплати судового збору не підпадають під критерій поважних, оскільки стосуються адміністративно-організаційної діяльності суб'єкта владних повноважень.
Статтею 129 Конституції України, як однією із засад судочинства, визначено рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом.
При здійсненні судочинства, суд повинен забезпечити процесуальну рівність сторін, не допускати процесуальних переваг однієї сторони перед іншою.
Так, відповідно до пункту 6 частини п'ятої статті 44 Кодексу адміністративного судочинства України учасники справи зобов'язані виконувати процесуальні дії у встановлені законом або судом строки.
У даному випадку, обов'язок учасника справи щодо сплати судового збору за подання апеляційної скарги, передбачений підпунктом 3 пункту 3 частини другої статті 4 Закону України «Про судовий збір», і не може порушити принципу розумної пропорційності, доступу до суду, передбаченого пунктом 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Згідно з положеннями Закону України «Про судовий збір» органам Держмитслужби не надано пільг щодо сплати судового збору.
Проаналізувавши викладе та зміст клопотання про відстрочення сплати судового збору, суд вважає, що відповідачем не наведено обставин, які мали б виключний характер та свідчили б про наявність достатніх підстав для відстрочення сплати судового збору.
Митниця в Херсонській області, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі також не надала жодних доказів щодо вчинення дій на забезпечення сплати судового збору по даній справі.
Відповідно до рішення Європейського суду з прав людини від 19.06.2001 у справі “Креуз проти Польщі” “право на суд” не є абсолютним, воно може обмежуватися державою різноманітними засобами, в тому числі фінансовими.
За таких обставин, у суду відсутні правові підстави для задоволення клопотання апелянта про відстрочення сплати судового збору.
Відповідно до ч.2 ст.298 КАС України до апеляційної скарги, яка оформлена з порушенням вимог, встановлених ст.. 296 цього Кодексу, застосовуються положення ст.169 даного кодексу.
Згідно з п. 1 ч. 4 ст. 169 КАС України позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк.
Відповідно до ч. 8 ст. 169 КАС України повернення апеляційної скарги не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
За вказаних обставин, у зв'язку із не усуненням апелянтом недоліків апеляційної скарги у визначений судом строк, апеляційна скарга Митниці в Херсонській області, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі підлягає поверненню.
Керуючись ст.169, ст. 296, 298, 321 КАС України, колегія суддів -
Відмовити Митниці в Херсонській області, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі в задоволенні клопотання про відстрочення сплати судового збору.
Повернути апеляційну скаргу Митниці в Херсонській області, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі на рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 18 жовтня 2021 року.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з дати її підписання та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з моменту складення судового рішення.
Суддя-доповідач Вербицька Н. В.
Судді Кравченко К.В. Джабурія О.В.