Постанова від 29.11.2021 по справі 400/4136/21

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 листопада 2021 р.м.ОдесаСправа № 400/4136/21

Головуючий в 1 інстанції: Лісовська Н. В.

П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

судді-доповідача: Димерлія О.О.

суддів: Шляхтицького О.І. , Єщенка О.В.

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційні скарги ОСОБА_1 , Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області на рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 26.07.2021 року по справі №400/4136/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії

УСТАНОВИВ:

У червні 2021 року ОСОБА_1 звернувся до Миколаївського окружного адміністративного суду із позовною заявою, у якій просив суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо відмови ОСОБА_1 в проведенні перерахунку пенсії з 01.04.2019 р. на підставі довідки державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Миколаївській області" про розмір грошового забезпечення від 18.05.2021 р. № 33/35-Д-03 у розмірі 86% грошового забезпечення у розмірі 100% обчисленої суми пенсії;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області провести з 01.04.2019 р. перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії на підставі довідки державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Миколаївській області" про розмір грошового забезпечення від 18.05.2021 р. № 33/35-Д-03 у розмірі 86% грошового забезпечення у розмірі 100% обчисленої суми пенсії, з урахуванням раніше проведених виплат.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначав, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Миколаївській області протиправно відмовлено в проведенні перерахунку його пенсії з 01.04.2019 р. на підставі довідки державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Миколаївській області" про розмір грошового забезпечення від 18.05.2021 р. № 33/35-Д-03.

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Миклаївській області з позовними вимогами не погоджувалось та вважало їх необґрунтованими з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву вказуючи, що вчиненню передбачених Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45, дій щодо перерахунку пенсій передує повідомлення Пенсійного фонду України про підстави такого перерахунку та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Однак, таке повідомлення до ГУ ПФУ в Миколаївській області не надходило. Також, оскільки перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення здійснюється на у мовах визначених Кабінетом Міністрів України, а п.п.1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" рішенням Окружного адміністративного суду м.Києві від 12.12.2018р. у справі №826/3858/18 (набрало законної сили 05.03.2019р.) визнано протиправними та нечсинними, на думку відповідача, немає законодавчо передбачених підстав для проведення перерахунку пенсії позивача на підставі оновленої довідки від 18.05.2021 р. № 33/35-Д-03. Крім того, як зазачав відповідач, уповноваженим органом на підготовку та подання органу Пенсійного фонду України довідок про розмір грошового забезпечення пенсіонерів органів внутрішніх справ є Міністерство внутрішніх справ в особі уповноваженого структурного підрозділу Департаменту персоналу Міністерства внутрішніх справ України. Решата позовних вимог ОСОБА_1 є передчасними.

Скориставшись наданим приписами чинного процесуального законодавства правам позивачем до суду першої інстанції подано відповідь на відзив, у якій зазначено, що підставою для вчинення дій спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій також може бути відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи. На думку відповідача, уповноваженим органом на підготовку довідок про розмір грошового забезпечення пенсіонерів органів внутрішніх справ є саме державна установа "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Миколаївській області".

Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 26.07.2021 року по справі № 400/4136/21 позов ОСОБА_1 задоволено частково.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо відмови в проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.12.2019 р. на підставі довідки державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Миколаївській області" про розмір грошового забезпечення від 18.05.2021 р. № 33/35-Д-03 у розмірі 86% грошового забезпечення у розмірі 100% обчисленої суми пенсії.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області провести з 01.12.2019 р. перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Миколаївській області" про розмір грошового забезпечення від 18.05.2021 р. № 33/35-Д-03 у розмірі 86% грошового забезпечення у розмірі 100% обчисленої суми пенсії, з урахуванням раніше проведених виплат.

У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Задовольняючи позовні вимоги частково суд першої інстанції вказав на те, що з 19.11.2019 р. - з дня набрання законної сили судовим рішенням у справі № 826/12704/18 п. 3 Постанови № 103 втратив чинність, а інші нормативні акти, які б надалі обмежували склад та розмір грошового забезпечення осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) для обчислення та перерахунку пенсії, відсутні. Отже, після отримання довідки від 18.05.2021 р. № 33/35-Д-03 у відповідача виник обов'язок перерахувати пенсію ОСОБА_1 з 01.12.2019 р., а не з 01.04.2019 р., виходячи з 86% грошового забезпечення та виплатити її у розмірі 100% суми підвищення пенсії з урахуванням раніше проведених виплат.

Не погоджуючись із рішенням суду першої інстанції в частині здійснення перерахунку пенсії з 01.12.2019р. ОСОБА_1 подано апеляційну скаргу, у якій зазначено про неправильне застосування окружним адміністративним судом норм матеріального права, що, на думку позивача, є підставою для зміни в означеній частині судового рішення, зазначивши дату з якої необхідно провести перерахунок його пенсії - 01.04.2019р.

В обґрунтування апеляційної скарги ОСОБА_1 зазначає, що саме з 01.04.2019р. він має право на перерахунок пенсії на підставі довідки державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Миколаївській області" про розмір грошового забезпечення від 18.05.2021 р. № 33/35-Д-03 у розмірі 86% грошового забезпечення у розмірі 100% обчисленої суми пенсії. Позивач стверджує, що п.3 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" на нього не поширюється. Як наголошує позивач, він ніколи не мав статусу міліціонера (поліцейського) та не перебував на службі в міліції (Національній поліції).

Не погоджуючись із рішенням суду першої інстанції в частині задоволених позовних вимог Головним управлінням Пенсійного фонду України в Миколаївській області подано апеляційну скаргу у якій зазначено про порушення окружним адміністративним судом норм матеріального права, а тому відповідач просить оскаржуване рішення скасувати та ухвалити нове, яким у задоволенні позовних вимог відмовити повністю.

В обґрунтування апеляційної скарги ГУ ПФУ в Миколаївській області не зазначено, у чому саме полягає неправильність чи неповнота дослідження доказів і встановлення обставин у справі та (або) застосування норм права, а зміст апеляційної скарги дублює зміст відзиву на позовну заяву (а.с.42-45, а.с.62-64).

В силу приписів пунктів 1, 3 частини 1 статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними матеріалами.

Розглянувши доводи апеляційних скарг, перевіривши матеріали справи, у системному зв'язку з положеннями чинного законодавства, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що апеляційна скарга позивача підлягає задоволенню, апеляційна скарга відповідача підлягає частковому задоволенню, з урахуванням такого.

Зокрема, колегією суддів установлено, що наказом командувача Внутрішніх військ МВС України від 20.12.2020р. №141о/с ОСОБА_1 звільнено у запас Збройних Сил України за пунктом «б» частини 6 статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».

01.01.2011р. ОСОБА_1 призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у розмірі 86% грошового забезпечення.

30.08.2017 року Кабінет Міністрів України прийнято постанову №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (набрала чинності 01.03.2018 року), якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років.

Пунктом 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

21.02.2018 року Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову №103, пунктами 1, 2 якої установлено перерахувати з 1 січня 2018 року пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення зі служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до Постанови № 704.

З матеріалів справи убачається, що 22.03.2018р. управлінням МВС України в Миколаївській області складено довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , у якій відповідно до статті 63 Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України від 21.02.2018р. №103 та від 30.08.2017р. №704, визначено розмір посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткову надбавку за вислугу років за відповідною посадою, за нормими, чинними 01.03.2018р.

У подальшому, на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», на підставі довідки про розмір грошового забезпечення Головним управлінням ПФУ в Миколаївській області у 2018р. здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018р. із урахуванням посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та процентної надбавки за вислугу років, виходячи з 70% розміру грошового забезпечення.

Не погодившись із здійсненням перерахунку його пенсії з урахуванням 70% розміру грошового забезпечення ОСОБА_1 за захистом прав, свобод та охоронюваних законом інтересів звернувся до суду.

Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 26.12.2018р. у справі №400/2879/18 (набрало законної сили 26.03.2019р.) позов ОСОБА_1 задоволено повністю.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018 в розмірі 70% суми грошового забезпечення.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії в розмірі 86% грошового забезпечення відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», починаючи з 01.01.2018р.

На підставі вищеозначеного судового рішення Головним управлінням Пенсійного фонду України в Миколаївській області проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням 86% розміру грошового забезпечення.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 року, по справі № 826/3858/18 визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб» та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та зобов'язано Кабінет Міністрів України невідкладно після набрання рішенням суду законної сили опублікувати резолютивну частину рішення суду про визнання нормативно-правового акта протиправним та нечинним в окремій його частині у виданні, в якому було офіційно оприлюднено нормативно-правовий акт.

Рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року по справі № 826/3858/18 набрало законної сили 05.03.2019 року.

У зв'язку з чим, 23.04.2021р. ОСОБА_1 звернувся до державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Миколаївській області" із заявою щодо надання до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення.

За результатом розгляду вищеозначеного звернення, державною установою "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Миколаївській області" виготовлено та направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області довідку від 18.05.2021р. №33/35-Д-03 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на березень 2019р.

21.05.2021р. ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області із заявою щодо проведення перерахунку пенсії з 01.04.2019р. на підставі довідки державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Миколаївській області" про розмір грошового забезпечення від 18.05.2021 р. № 33/35-Д-03.

За наслідками розгляду вищевказаного звернення ГУ ПФУ в Миколаївській області на ім'я ОСОБА_2 надіслано лист від 04.06.2021р. №5676-5462/Д-02/8-1400/21, у якому зазначено, що рішенням Окружного адміністративного суду м.Києва від 14.05.2019р. у справі №826/12704/18 визнано протиправним та скасовано пункт 3 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб". При цьому, після набрання вказаним судовим рішенням законної сили жодних нормативно-правових актів щодо визначення умов та порядку проведення перерахунку пенсій Кабінетом Міністрів України не приймалось.

Не погодившись із відмовою Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо проведення перерахунку пенсії, викладеною в листі від 04.06.2021р. №5676-5462/Д-02/8-1400/21, ОСОБА_1 за захистом прав, свобод та охоронюваних законом інтересів звернувся до суду.

Відповідно до ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", яким держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Статтею 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" передбачено, що при настанні обставин, які тягнуть за собою зміну розміру пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та їх сім'ям, перерахунок цих пенсій провадиться відповідно до строків, встановлених частиною четвертою статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Згідно із статею 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням у дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі, якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

30.08.2017 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", якою збільшено розмір грошового забезпечення військовослужбовців.

З урахуванням пункту 10 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704, вона набирає чинності з 01.03.2018 року.

Отже, з набранням чинності постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704, якою змінено (збільшено) розміри грошового забезпечення військовослужбовців, у позивача виникли підстави для перерахунку пенсії.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45, пунктом 1 якого передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Відповідно до пункту 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постановою Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1, про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Тотожні за містом положення щодо процедури перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовців у разі зміни розміру їх грошового забезпечення містяться у пунктах 2, 3 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45.

Відповідно до пункту 3 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45, на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

За приписами пункту 4 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45, перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Якщо внаслідок перерахунку її розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

21.02.2018 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", у пункті 1 якої зазначено: «Перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 01 березня 2018 року, з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб"».

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 р. у справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019р., визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатка 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Отже, внесені постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. № 103 зміни, зокрема, до додатку 2 Порядку № 45, судом визнано протиправними та нечинними, а тому з 05.03.2019р., тобто з дати набрання законної сили рішенням суду у справі № 826/3858/18, діє редакція додатку 2 до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45, яка діяла до вказаних змін.

Також, в рішенні Одеського окружного адміністративного суду від 10.12.2020 року по справі № 420/10039/20 установлено, що постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 року у справі № 826/6453/18 визнано протиправним та скасовано п. 6 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. № 103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб”. З вказаної дати п. 4 Постанови № 704, який був змінений п.6 Постанови №103, у попередній редакції: “Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14”. При цьому, до 29.01.2020 року вказаний пункт Постанови № 704 діяв у такій редакції: “Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 р., на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14”. У розрізі змін, спричинених постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 року у справі №826/6453/18, виникли підстави для проведення перерахунку пенсії, оскільки величина, з якої вираховується посадовий оклад та оклад за військовим званням, змінилась, а саме - “прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений законом на 1 січня 2018 р.” змінено на “прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року)”.

Як було зазначено вище, на державною установою "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Миколаївській області" виготовлено та направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області довідку від 18.05.2021р. №33/35-Д-03 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на березень 2019р.

Апеляційний суд зазначає, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій може бути як відповідна заява пенсіонера з доданими до неї документами, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені у Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45, повідомляють відповідний орган Пенсійного фонду України.

При цьому, перерахунок може бути здійснено після надходження до органу Пенсійного фонду довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій військовослужбовців.

Отже, за наслідками отримання довідки державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Миколаївській області" від 18.05.2021р. №33/35-Д-03 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на березень 2019р. у Головного управління ПФУ в Миколаївській області виник обов'язок із здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 .

З урахуванням наведеного, колегія суддів погоджується з висновком окружного адміністративного суду щодо правомірності та обгрунтованості позовних вимог ОСОБА_1 в частині визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо відмови ОСОБА_1 в проведенні перерахунку пенсії на підставі довідки державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Миколаївській області" про розмір грошового забезпечення від 18.05.2021 р. № 33/35-Д-03 та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області здійснити такий перерахунок.

Стосовно позовної вимоги ОСОБА_1 про проведення перерахунку пенсії з урахуванням 86% розміру грошового забезпечення, колегія судді вказує на таке.

Так, згідно на виконання рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 26.12.2018р. у справі №400/2879/18 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Миколаївській області проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням 86% розміру грошового забезпечення.

Жодних доказів на підтвердження того, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Миколаївській області проведено новий перерахунок пенсії із застосуванням іншого розміру грошового забезпечення матеріали справи не містять.

Отже, з огляду на відсутність наразі спору в означеній частині, колегія суддів вважає передчасними позовні вимоги ОСОБА_1 про проведення перерахунку пенсії з урахуванням 86% розміру грошового забезпечення та відповідно неправильними висновки суду першої інстанції.

Що стосується дати з якої необхідно провести перерахунок пенсії позивача, суд апеляційної інстанції зазначає.

Як установлено апеляційним судом та зазначено вище, наказом командувача Внутрішніх військ МВС України від 20.12.2020р. №141о/с ОСОБА_1 звільнено у запас Збройних Сил України за пунктом «б» частини 6 статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».

Пункт 3 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" стосується пенсій, призначених особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції).

Натомість, позивач не проходив службу в органах внутрішніх справ (міліції).

Означене, серед іншого, підтверджується, довідками про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 від 22.03.2018р., від 18.05.2021р. №33/35-Д-03, у яких визначено розмір грошового забезпечення станом на 01.03.2018р. та станом на березень 2019р. відповідно.

У зв'язку з чим, підстави за наявності яких у органу Пенсійного фонду виник обов'язок із проведення перерахунку пенсії позивача виникли, зокрема, після набрання законної сили рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 р. у справі №826/3858/18.

Таким чином, саме з 01.04.2019р. (першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії) необхідно здійснити перерахунок пенсії позивача, що відповідно спростовує висновок окружного адміністративного суду у відповідній частині обґрунтувань судового рішення.

З урахуванням означеного, перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії в розмірі 100% обчисленої суми пенсії ГУ ПФУ в Миколавській області необхідно здійснити з 01.04.2019р.

Стосовно доводів скаржника про те, що довідку про розмір грошового забезпечення від 18.05.2021р. №33/35-Д-03 видано не уповноваженою особою, колегія суддів акцентує увагу на такому.

Наказом Міністерства внутрішніх справ України №129 від 25.02.2019р. визначено, що в Міністерстві внутрішніх справ України уповноваженим структурним підрозділом з підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунку) пенсії є Департамент персоналу, організації освітньої та наукової діяльності Міністерства внутрішніх справ України.

Наказом Міністерства внутрішніх справ від 23.12.2019р. №1088 "Про внесення змін до Структури апарату Міністерства внутрішніх справ України" Департамент персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України реорганізовано у Департамент персоналу МВС України.

У подальшому, пунктом 1 наказу Міністерства внутрішніх справ України №291 від 16.04.2021 року ''Про внесення змін до наказу Міністерства внутрішніх справ України від 25.02.2019 р. №129'', викладено в новій редакції підпункти 1 і 2 пункту 1 наказу, зокрема:

''1. Визначити в Міністерстві внутрішніх справ України:

1) Департамент персоналу уповноваженим структурним підрозділом з підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунку) пенсій з покладанням таких функцій на управління координації пенсійних питань та соціальної роботи цього Департаменту;

2) територіальні медичні об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по областях, місту Києву уповноваженими установами за видачу довідок про розмір грошового забезпечення з покладанням таких функцій на відповідні сектори (відділ) із соціально-гуманітарних питань цих державних установ''.

З урахуванням наведеного, апеляційний суд дійшов висновку, що державна установа «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Миколаївській області» уповноважена видавати довідки про розмір грошового забезпечення.

При цьому, суд вважає, що поняття «документи для призначення (перерахунку) пенсій» є значно ширшим, ніж поняття «довідка про розмір грошового забезпечення», а пункт 2 наказу Міністерства внутрішніх справ України №291 від 16.04.2021 року конкретизує, які документи можуть видаватись територіальними медичними об'єднаннями Міністерства внутрішніх справ України по областях.

Крім того, на момент виникнення спірних правовідносин правомірність довідки відповідачем не ставилась під сумнів та жодних доводів стосовно її видачі не уповноваженим органом лист ГУ ПФУ в Миколаївській області від 04.06.2021р. №5676-5462/Д-02/8-1400/21 не містить.

Відповідно до п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення.

Згідно із практикою Європейського суду з прав людини, очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах.

Щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд, що і вчинено апеляційним судом у даній справі.

Межі перегляду судом апеляційної інстанції справи визначено статтею 308 КАС України, відповідно до частини 2 якої суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.

Пунктом 2 частини 1 статті 315 КАС України передбачено, що за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.

Статтею 317 КАС України визначено, що підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є: 1) неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; 2) недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; 3) невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; 4) неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

Неправильним застосуванням норм матеріального права вважається: неправильне тлумачення закону або застосування закону, який не підлягає застосуванню, або незастосування закону, який підлягав застосуванню.

Порушення норм процесуального права може бути підставою для скасування або зміни рішення, якщо це порушення призвело до неправильного вирішення справи.

Відтак, у зв'язку із тим, що висновки, викладені у рішенні суду першої інстанції, не відповідають обставинам справи, суд апеляційної інстанції дійшов висновку щодо необхідності оскаржуваного рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 26.07.2021 року по справі №400/4136/21 скасувати в частині щодо проведення перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням 86% розміру грошового забезпечення та змінити в частині дати з якої необхідно здійснити перерахунок пенсії позивача.

Керуючись ст.ст. 308, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, апеляційний суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити.

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області задовольнити частково.

Рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 26.07.2021 року по справі №400/4136/21 скасувати в частині щодо проведення перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням 86% розміру грошового забезпечення.

Рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 26.07.2021 року по справі №400/4136/21 змінити в частині дати з якої необхідно здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 .

Викласти мотивувальну частину рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 26.07.2021 року по справі №400/4136/21 в частині дати з якої необхідно здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 в редакції даного судового рішення.

Викласти абзаци 2, 3 резолютивної частини рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 26.07.2021 року по справі №400/4136/21 в частині дати з якої необхідно здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 в наступній редакції:

«Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо відмови в проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 р.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області провести з 01.04.2019 р. перерахунок пенсії ОСОБА_1 ».

В іншій частині рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 26.07.2021 року по справі №400/4136/21 залишити без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її підписання суддями та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня отримання сторонами копії судового рішення.

Суддя-доповідач Димерлій О.О.

Судді Шляхтицький О.І. Єщенко О.В.