Постанова від 29.11.2021 по справі 540/1095/21

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 листопада 2021 р.м.ОдесаСправа № 540/1095/21

Головуючий І інстанції Кисильова О.Й.

П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді - Осіпова Ю.В.,

суддів - Косцової І.П., Скрипченка В.О.,

розглянувши в порядку письмового провадження в м. Одесі апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області на рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 26 квітня 2021 року (м.Херсон, дата складання повного тексту судового рішення - 26.04.2021р.) у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

22.03.2021р. ОСОБА_1 звернувся до Херсонського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до ГУ ПФУ в Херсонській області, в якому просив суд:

- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо відмови йому у перерахунку пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується при перерахунку пенсій від 28.12.2020р. №3.1/829вн/Явт на підставі постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018р. №103 та Порядку проведення перерахунку пенсій (затв. Постановою КМУ від 13.02.2008р. №45), за нормами чинними станом на 05.03.2019р.;

- зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату йому пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на підставі довідки Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції про розмір грошового забезпечення, що враховується при перерахунку пенсій, з урахуванням: посадового окладу у розмірі - 8880 грн., окладу за військовим (спеціальним) званням «полковник» - 1480 грн., надбавки за вислугу років 50% - 5180 грн., надбавки за особливості проходження служби 50% - 7770 грн., надбавки за службу в умовах режимних обмежень 15% - 1332 грн., премії 200% - 17760 грн., виходячи з розрахунку 79% грошового забезпечення починаючи з 01.04.2019р. з урахуванням здійснених раніше виплат.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позиває є пенсіонером Збройних Сил України, отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та, з дня набрання чинності рішенням Окружного адміністративного суду м.Києва від 12.12.2018р. по справі № 826/3858/18, має право на перерахунок призначеної пенсії з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення. Однак, ГУ ПФУ в Херсонській області протиправно та безпідставно відмовлено йому у такому перерахунку на підставі довідки Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції від 28.12.2020р. №3.1/829вн/Явт, що стало підставою для звернення до суду з даним позовом.

Представник відповідача надав до суду першої інстанції письмовий відзив, у якому позовні вимоги не визнав та просив відмовити у їх задоволенні.

Рішенням Херсонського окружного адміністративного суду від 26 квітня 2021 року (ухваленим в порядку письмового провадження) позов ОСОБА_1 - задоволено. Визнано протиправними дії ГУ ПФУ в Херсонській області щодо відмови в перерахунку ОСОБА_1 пенсії відповідно до довідки Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції від 28.12.2020р. №3.1/829-вн/Явт про розмір грошового забезпечення. Зобов'язано відповідача здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії відповідно до довідки Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції від 28.12.2020р. №3.1/829-вн/Явт про розмір грошового забезпечення, з урахуванням: посадового окладу у розмірі 8880 грн., окладу за військовим (спеціальним) званням полковник - 1480 грн., надбавки за вислугу років 50% - 5180 грн., надбавки за особливості проходження служби 50% - 7770 грн., надбавки за службу в умовах режимних обмежень 15% - 1332 грн., премії 200 % - 17760 грн., із розрахунку 79% суми грошового забезпечення, починаючи з 01.04.2019р., з урахуванням виплачених сум. Стягнуто на користь позивача судові витрати зі сплати судового збору у сумі 908 грн. за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ПФУ в Херсонській області.

Не погоджуючись із зазначеним рішенням суду 1-ї інстанції, відповідач 21.05.2021р. подав апеляційну скаргу, в якій зазначив, що судом, при винесенні оскаржуваного рішення порушено норми матеріального та процесуального права, просив скасувати рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 26.04.2021р. та прийняти нове, яким відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

01.06.2021р. матеріали даної справи, разом із апеляційною скаргою відповідача, надійшли до П'ятого апеляційного адміністративного суду.

Ухвалою судді П'ятого апеляційного адміністративного суду від 07.06.2021р. вказану вище апеляційну скаргу - залишено без руху.

Ухвалами П'ятого апеляційного адміністративного суду від 25.06.2021р. відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою ГУ ПФУ в Херсонській області та призначено її до розгляду в порядку письмового провадження.

26.07.2021р. до суду апеляційної інстанції надійшов письмовий відзив на апеляційну скаргу, у якому позивач заперечував щодо її задоволення, посилаючись на безпідставність викладених у ній доводів та просив оскаржуване рішення суду першої інстанції залишити без змін, вважаючи його законним та обґрунтованим.

Відповідно до п.3 ч.1 ст.311 КАС України апеляційні скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, судом 2-ї інстанції можуть бути розглянуті в порядку письмового провадження.

Суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги (ч.1 ст.308 КАС України).

Розглянувши матеріали даної справи, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши законність та обґрунтованість судового рішення у межах заявлених позовних вимог та доводів апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку про наявність підстав для її часткового задоволення.

Судом першої інстанції встановлені наступні обставини.

Позивач - ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Херсонській області та отримує пенсію за вислугу років на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Отримавши від Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції нові довідки від 03.11.2020р. №3.1/11693/Явт та від 28.12.2020р. №3.1/829-вн/Явт про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, позивач 14.01.2021р. звернувся до відповідача із письмовою заявою про перерахунок розміру його пенсії.

Проте, листом ГУ ПФУ в Херсонській області від 18.03.2021р. за №1565-1617/К-03/8-2100/21 позивача було повідомлено про відсутність підстав для проведення перерахунку його пенсії.

Не погоджуючись із такими діями (відмовою) відповідача, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Вирішуючи справу по суті та повністю задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив із обґрунтованості та доведеності заявлених позовних вимог та, як наслідок, наявності підстав для прийняття відповідачем довідки Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції від 28.12.2020р. за №3.1/829-вн/Явт та вчинення дій щодо перерахунку пенсії позивача на підставі викладених в ній даних.

Однак, колегія суддів апеляційного суду, уважно дослідивши матеріали даної справи та наявні в них докази, не у повній мірі погоджується з такими висновками суду 1-ї інстанції та вважає їх частково необґрунтованими, з огляду на наступне.

Частиною 2 ст.19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст.46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Таким чином, право особи на отримання пенсії, як складової права на соціальний захист, є її конституційним правом.

Згідно зі ст.9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991р. №2011-XII, держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія) та одноразові додаткові види грошового забезпечення.

За правилами ч.1 ст.15 Закону №2011-XII, пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992р. №2262-ХІІ.

Так, у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку (ч.18 ст.43 Закону №2262-ХІІ).

Відповідно до ч.3 ст.51 Закону №2262-ХІІ, перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано положеннями ст.63 Закону №2262-XII, згідно з якими перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому, перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

У свою чергу, порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-XII, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008р. №45.

Відповідно до п.1 Порядку № 45, пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017р. №704 визначено, зокрема, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення (п.2). Також, вказаним нормативно-правим актом встановлено тарифну сітку розрядів та коефіцієнтів посадових окладів, схему тарифних розрядів за основними типовими посадами, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями.

З урахуванням п.10 згаданої вище Постанови, вона набрала чинності з 01.03.2018р.

21.02.2018р. Кабінетом Міністрів України було прийнято Постанову «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» №103, п.1 якої зобов'язано перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом №2262-XII до 01.03.2018р. (окрім пенсій, призначених згідно із цим Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби, що визначені станом на 01.03.2018р. відповідно до Постанови №704.

Згідно з п.7 Постанови КМУ №103, серед інших, Міністерству юстиції після набрання чинності цією постановою приписано забезпечити оформлення та подання до органів ПФУ довідок про розміри грошового забезпечення, визначені в п.1 цієї постанови, відповідно до Порядку №45.

Окрім того, Постановою КМУ №103 внесено ряд змін до Порядку №45, зокрема, п.5 та додаток 2 викладені в новій редакції, з урахуванням чого такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, виключено.

Так, за правилами п.5 Порядку №45, під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Відповідно до п.п.2,3 Порядку №45, ПФУ після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, та надсилає відповідну інформацію, зокрема, Мін'юсту. Головні управління ПФУ у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням ПФУ.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Надаючи оцінку судовому рішенню 1-ї інстанції у межах доводів та вимог апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції звертає увагу, що рішенням Окружного адміністративного суду м.Києва від 12.12.2018р. по справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019р., визнано протиправними та нечинними п.п.1,2 Постанови КМУ №103 та зміни до п.5 і додатка 2 Порядку №45.

Згідно з ч.2 ст.265 КАС України, нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.

Таким чином, пункти постанови Кабінету Міністрів України, що були предметом судового розгляду є нормативно-правовими актами, які втрачають чинність з моменту набрання законної сили судовим рішенням, яким вони визнані протиправними та нечинними.

Оскільки, зміни внесені Постановою №103, зокрема до додатку 2 до Порядку №45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, визнані судом протиправними та нечинними, то з 05.03.2019р. - дня набрання законної сили рішенням у справі №826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.

Поряд із цим, алгоритм дій, які повинні вчинити, у цьому випадку, ГУ ПФУ в Херсонській області та державний орган, з якого позивач був звільнені із служби, у зв'язку із втратою чинності положеннями п.п.1,2 Постанови №103 та змін до п.5 і додатку 2 Порядку №45 не змінився.

Спірні правовідносини між сторонами у межах даної справи виникли з приводу відмови ГУ ПФУ в Херсонській області щодо проведення позивачу перерахунку пенсії на підставі довідки Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції про розмір грошового забезпечення від 28.12.2020р. № 3.1/829вн/Явт.

Разом із тим, відповідач стверджує, що на виконання судового рішення у справі №540/3082/20 вказаним вище державним органом видано позивачу довідку від 03.11.2020р. №3.1/11693/Явт, яка містить відомості щодо складу та розміру його грошового забезпечення для перерахунку пенсії. У той же час, довідка від 28.12.2020р. за №3.1/829вн/Явт, на підставі якої ОСОБА_1 просить перерахувати розмір його пенсії, містить суттєві відмінності, що ставить під сумнів достовірність та обґрунтованість її видачі.

З метою повного встановлення всіх обставин справи, судом апеляційної інстанції направлено запит від 06.09.2021р. №540/1095/21/34586/21 на адресу Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції, з проханням надати:

- відомості щодо складових грошового забезпечення, зазначеного у довідках від 03.11.2020р. №3.1/11693/Явт та від 28.12.2020р. №3.1/829-вн/Явт, виданих на ім'я ОСОБА_1 ;

- відомості щодо підстав видачі нової довідки від 28.12.2020р. за №3.1/829-вн/Явт про розмір грошового забезпечення позивача;

- належним чином засвідчену копію актуальної (відкоригованої) довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019р., що враховується для перерахунку пенсії за посадою «начальник управління ДДУПВП в Херсонській області».

За результатами розгляду судового запиту, листами Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції від 23.09.2021р. №15/2118/Квш та від 08.11.2021р. №15/2362/Яг повідомлено про те, що у вищезазначених довідках (у т.ч. довідці, направленої листом від 23.09.2021р.) було невірно зазначено складові грошового забезпечення позивача та неправильно визначені їх показники, що стало підставою для їх відкликання.

Додатком до листа від 08.11.2021р. №15/2362/Яг, Південним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції було направлено відкориговану (актуальну) довідку від 08.11.2021р. №15/2362/Яг про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019р., що враховується для перерахунку пенсії позивача за посадою «начальник управління ДДУПВП в Херсонській області».

Дослідивши надану суду 2-ї інстанції копію відкоригованої довідки про розмір грошового забезпечення, колегією суддів встановлено наступні складові грошового забезпечення позивача: посадовий оклад - 8880 грн., оклад за військовим званням (полковник) - 1480 грн., надбавка за вислугу років (50%) - 5180 грн., надбавка за особливості проходження служби (50%) - 7770 грн. та премія (225,80%) - 20051,04 грн.

Тобто, надана державним органом довідка передбачає додаткові види грошового забезпечення, що передбачені Постановою КМУ №704, які не були включені у раніше подану довідку на підставі якої відповідачем - ГУ ПФУ в Херсонській області вже було здійснено перерахунок пенсії позивача у 2018р.

Колегія суддів звертає увагу на те, що питання про подання та оформлення документів для перерахунку пенсій відповідно до Закону №2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, врегульовано відповідним Порядком, який затверджено постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007р. №3-1.

У відповідності до п.23 Порядку №3-1, перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому ст.63 Закону №2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Згідно з п.24 Порядку №3-1, про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі ст.63 Закону №2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Отже, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють орган ПФУ.

Таким чином, з 05.03.2019р. виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років, а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії.

До того ж, аналогічна правова позиція щодо застосування зазначених норм права вже була висловлена Верховним Судом у рішенні від 17.12.2019р. по справі №160/8324/19.

При цьому, п.4 Порядку №45 передбачено, що перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені ч.ч.2,3 ст.51 Закону №2262-ХІІ.

Як встановлено судом апеляційної інстанції та підтверджується матеріалами справи, позивач, отримавши оновлену довідку про розмір його грошового забезпечення, звернувся до пенсійного органу із заявою про перерахунок його пенсії з урахуванням грошового забезпечення, визначеного у відповідній довідці.

Однак, відповідачем відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії позивача з урахуванням нової довідки про розмір його грошового забезпечення, посилаючись на те, що після набрання законної сили рішенням Окружного адміністративного суду м.Києва від 12.12.2018р., яким було визначено протиправними та нечинними п.п.1,2 Постанови №103, інших нормативно-правових актів щодо визначення умов, порядку та розмірів перерахунку пенсії Урядом не приймалось.

Натомість, судова колегія наголошує на тому, що право позивача на перерахунок його пенсії є беззаперечним, а передумовою для його проведення є оформлення Південним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції відповідної довідки.

Водночас, посилання ГУ ПФУ в Херсонській області на те, що у нього відсутні підстави для здійснення перерахунку пенсії за відповідною довідкою, з огляду на те, що п.п.1,2 Постанови №103 втратили чинність 05.03.2019р., суд апеляційної інстанції оцінює критично, оскільки факт визнання нечинними вказаних норм не позбавляє права позивача на перерахунок його пенсії, у зв'язку з підвищенням розміру грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії.

Таким чином, враховуючи викладені обставини, колегія суддів доходить до аналогічного, що і суд 1-ї інстанції висновку про те, що ГУ ПФУ в Херсонській області протиправно ухиляється від проведення перерахунку пенсії позивача із врахуванням всіх складових грошового забезпечення, визначених у довідці органу, уповноваженого на її видачу, а тому позовні вимоги у відповідній частині є цілком обґрунтованими та правомірними.

Однак, враховуючи, що спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання (неналежного виконання) рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення, колегія суддів враховуючи ч.2 ст.9 КАС України, вважає, що в даному випадку необхідно, з метою повного захисту прав та інтересів позивача, вийти за межи заявлених позовних вимог та застосувати такий спосіб захисту прав, як зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії відповідно до довідки Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції від 08.11.2021р. №15/2362/Яг про розмір грошового забезпечення у розмірі 79% грошового забезпечення позивача, яке складається із: посадового окладу - 8880 грн., окладу за військовим званням (полковник) - 1480 грн., надбавки за вислугу років (50%) - 5180 грн., надбавки за особливості проходження служби (50%) - 7770 грн. та премії (225,80%) - 20051,04 грн.

При цьому, визначаючись щодо строку з якого позивачу слід здійснити перерахунок пенсії, колегія суддів враховує, що строки перерахунку призначених пенсій передбачені ст.51 Закону №2262-ХІІ. Зокрема, ч.2 вказаної статті визначено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам та мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо ж при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Враховуючи викладене, перерахунок пенсії позивачу повинен бути проведений з 01.04.2019р., тобто з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії (у даному випадку набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18).

Інші доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, викладених у зазначеному рішенні суду 1-ї інстанції.

Слід також зазначити про те, що за правилами ст.ст.9,77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд, згідно зі ст.90 цього ж Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Згідно з ч.2 ст.77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти позову, що, у свою чергу, не було відповідним чином реалізовано апелянтом при розгляді справи в судах 1-ї та 2-ї інстанцій.

У силу вимог п.2 ч.1 ст.315 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право змінити судове рішення.

Відповідно до ч.1 ст.317 КАС України, підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є:

1) неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи;

2) недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими;

3) невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи;

4) неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

Згідно з ч.4 ст.317 КАС України, зміна судового рішення може полягати в доповненні або зміні його мотивувальної та (або) резолютивної частини.

Враховуючи, що суд 1-ї інстанції повно встановив обставини справи та обґрунтовано надав їм юридичну оцінку, проте, у зв'язку із помилковим визначенням уповноваженим органом складових грошового забезпечення позивача (зокрема у довідках від 03.11.2020р. №3.1/11693/Явт та від 28.12.2020р. №3.1/829-вн/Явт), обрав «неефективний» спосіб відновлення порушеного права ОСОБА_1 , суд апеляційної інстанції вважає за необхідне частково змінити рішення суду першої інстанції, шляхом викладення його резолютивної частини в іншій редакції.

Керуючись ст.ст.308,311,315,316,317,321,322,325,329 КАС України, апеляційний суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області - задовольнити частково.

Рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 26 квітня 2021 року - змінити та викласти абзаци 2 і 3 його резолютивної частини в наступній редакції:

«Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо відмови в перерахунку ОСОБА_1 пенсії відповідно до довідки Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції про розмір його грошового забезпечення, із урахуванням посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії у відповідності до довідки Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції від 08.11.2021р. №15/2362/Яг у розмірі 79% його грошового забезпечення, яке складається з: посадового окладу - 8880 грн., окладу за військовим званням (полковник) - 1480 грн., надбавки за вислугу років (50%) - 5180 грн., надбавки за особливості проходження служби (50%) - 7770 грн. та премії (225,80%) - 20051,04 грн., починаючи з 01.04.2019р., з урахуванням виплачених сум».

В іншій частині рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 26 квітня 2021 року - залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повний текст постанови виготовлено 29.10.2021р.

Головуючий у справі

суддя-доповідач: Ю.В. Осіпов

Судді: І.П. Косцова

В.О. Скрипченко