Постанова від 29.11.2021 по справі 280/5926/20

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 листопада 2021 року м. Дніпросправа № 280/5926/20

Третій апеляційний адміністративний суд

у складі колегії суддів:

судді - доповідача Чумака С.Ю.,

суддів: Чабаненко С.В., Юрко І.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження у м. Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області

на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 6 квітня 2021 року у справі № 280/5926/20 (суддя І інстанції - Сіпака А.В.)

за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив:

- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови йому, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1-ї категорії, інваліду 3 групи, в перерахунку та виплаті пенсії на підставі частини 3 статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 № 796-XII (далі - Закон № 796);

- зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату пенсії позивача, обчисливши її з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, відповідно до частини 3 етапі 50 Закону № 796 без застосування положень постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 01.10.2017, з урахуванням проведених виплат.

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 6 квітня 2021 року позов задоволений частково:

- визнано протиправною відмову позивачу Головним управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області в перерахунку та виплаті пенсії на підставі частини 3 статті 59 Закону № 796;

- зобов'язано відповідача провести перерахунок пенсії позивачу на підставі частини третьої статті 59 Закону № 796 виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, починаючи з 25 квітня 2019 року та провести виплати з урахуванням раніше виплачених сум.

У задоволенні іншої частини позову відмовлено.

В апеляційній скарзі відповідач просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні позову, оскільки в розумінні примітки до ст. 10 Закону № 796 позивач не є військовослужбовцем, а тому приписи статті 59 цього Закону на нього не розповсюджуються.

У частині відмови в позові рішення суду не оскаржено.

Суд апеляційної інстанції розглянув справу відповідно до приписів статті 311 КАС України в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ ТА ВИЗНАЧЕНІ ВІДПОВІДНО ДО НИХ СПІРНІ ПРАВОВІДНОСИНИ

Позивач є особою, котра постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1) та є інвалідом ІІІ групи, що підтверджується посвідченням від 15.08.2019 серії НОМЕР_1 . (а.с. 5), у зв'язку з чим отримує пенсію відповідно до Закону № 796, що відповідачем не заперечується.

Згідно з актом огляду МСЕК від 15.10.2003 серія АГ № 030154 позивачу встановлена ІІІ група інвалідності із відміткою: «захворювання пов'язане із роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС», ступінь втрати професійної працездатності становить 30%. (а.с. 7)

Відповідно до відомостей військового квитка серії НОМЕР_2 від 04.10.1996 позивач у період з 05.02.1979 по 01.09.1996 проходив військову службу, а саме: з 05.02.1979 по 13.05.1982 проходив службу в органах Держбезпеки на посадах оперативно-технічного складу; з 13.05.1982 по 01.09.1996 проходив службу в органах Держбезпеки на посадах технічного складу. (а.с. 8)

У період з 12.07.1986 по 02.08.1986 ОСОБА_1 виконував службові обов'язки з ліквідації наслідків аварії в 30-кілометровій зоні Чорнобильської АЕС. Вказана інформація також підтверджується Довідкою від 02.08.1986, наданою до суду відповідачем. (а.с. 24)

Позивач звернувся до пенсійного органу із вимогою здійснити перерахунок та виплату пенсії, обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Листом від 04.05.2020 № 3242-3410/Ж-02/8-0800/20 йому було відмовлено у перерахунку, оскільки в пенсійній справі відсутні документи про те, що позивач був призваний на військові збори та інвалідність пов'язана з виконанням військових обов'язків. (а.с. 11)

Задовольняючи позов частково, суд першої інстанції виходив з того, що позивач під час ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС перебував на службі в органах Держбезпеки, а тому має право на обчислення пенсії відповідно до приписів ч. 3 ст. 59 Закону № 796.

НОРМИ ПРАВА, ЯКІ РЕГУЛЮЮТЬ СПІРНІ ПРАВОВІДНОСИНИ, ТА ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ СУДОМ

Статтею 59 Закону № 796 врегульовані питання стосовно пенсій військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи.

Відповідно до ч. 3 зазначеної статті в редакції, яка є чинною з 01.10.2017, особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

Рішенням Конституційного Суду України від 25 квітня 2019 року № 1-р (ІІ)/2019 визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), словосполучення «дійсної строкової служби», яке міститься у положеннях ч. 3 ст. 59 Закону № 796 зі змінами, за якими визнання розміру відшкодування заподіяної внаслідок ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС шкоди при обчисленні пенсії виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, поширюються лише на категорію військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю.

Згідно зі ст. 152 Конституції України закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.

Отже, з 25 квітня 2019 року приписи частини 3 статті 59 Закону № 796 застосовуються до всіх військовослужбовців, а не тільки для тих, хто під час ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи проходив дійсну строкову службу.

Разом з тим, згідно з приміткою до статті 10 Закону № 796 у цій статті і надалі до військовослужбовців належать: особи офіцерського складу, прапорщики, мічмани, військовослужбовці надстрокової служби, військовозобов'язані, призвані на військові збори, військовослужбовці-жінки, а також сержанти (старшини), солдати (матроси), які перебувають (перебували) на дійсній строковій службі у збройних силах, керівний і оперативний склад органів Комітету державної безпеки, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, а також інших військових формувань.

Отже, в розумінні Закону № 796 до військовослужбовців належить лише керівний і оперативний склад органів Комітету державної безпеки.

Натомість, як зазначено у військовому квитку позивача з 13.05.1982 по 01.09.1996, тобто і в період з 12.07.1986 по 02.08.1986, коли позивач виконував службові обов'язки з ліквідації наслідків аварії в 30-кілометровій зоні Чорнобильської АЕС, він проходив службу в органах Держбезпеки на посадах технічного складу.

При цьому перебування позивача під час ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у складі оперативної групи КДБ СРСР не має правового значення для вирішення спору, оскільки позивач у цій групі займав посаду технічного, а не оперативного складу. Відомості про обіймання ним в період з 12.07.1986 по 02.08.1986 посади оперативного складу органів Держбезпеки в матеріалах справи, зокрема військовому квитку та довідці від 2 серпня 1986 року, відсутні.

Таким чином, в розумінні Закону № 796 позивач не є військовослужбовцем, а тому на нього не розповсюджуються приписи ч. 3 ст. 59 Закону № 796, у зв'язку з чим відповідачем правомірно у перерахунку пенсії відмовлено.

ВИСНОВОК АПЕЛЯЦІЙНОГО СУДУ

Вказані обставини не враховано судом першої інстанції, що призвело до неправильного вирішення справи.

З урахуванням викладеного суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що судом першої інстанції неправильно застосовано норми матеріального права, що є підставою для скасування рішення суду першої інстанції та ухвалення нового рішення про відмову в позові.

Оскільки справа є справою незначної складності відповідно до п. 3 ч. 6 ст. 12 КАС України, судове рішення суду апеляційної інстанції згідно з п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України не підлягає оскарженню в касаційному порядку, крім випадків, передбачених цим пунктом.

На підставі викладеного, керуючись ст. 242, 243, 308, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області задовольнити.

Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 6 квітня 2021 року у справі № 280/5926/20 скасувати.

У задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії відмовити.

Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з дати її прийняття і касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.

Суддя-доповідач С.Ю. Чумак

суддя С.В. Чабаненко

суддя І.В. Юрко