07 жовтня 2021 року м. Дніпросправа № 215/1829/21
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Божко Л.А. (доповідач),
суддів: Дурасової Ю.В., Лукманової О.М.,
розглянувши у порядку письмового провадження в м.Дніпрі апеляційну скаргу ОСОБА_1 на ухвалу Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02.07.2021 (суддя Верба І.О.) за позовом ОСОБА_1 до Начальника Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у місті Кривий Ріг ради Каретіна Оксана Володимирівна про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,-
У березні 2021 ОСОБА_1 звернувся до Тернівського районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області з адміністративним позовом до начальника Управління праці та соціального захисту населення виконкому Тернівської районної у місті ради Каретіної Оксани Володимирівни в якому просив визнати протиправною бездіяльності начальника Управління праці та соціального захисту населення виконкому Тернівської районної у місті ради Каретіної Оксани Володимирівни за результатом розгляду заяви від 22.11.2019 вх. 3205 у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень, яка виявилась у неналежному застосуванні управлінської функції у розумінні статті 144 Конституції України та зобов'язати прийняти індивідуальний акт відповідно пункту 19 частини першої статті 4 КАС України та статті 46 Конституції України; визнатия протиправною бездіяльності начальника Управління праці та соціального захисту населення виконкому Тернівської районної у місті ради Каретіної Оксани Володимирівни за результатом розгляду заяви від 22.11.2019 вх. 3205 у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень, яка виявилась у порушенні правового порядку статей 3, 19, 21, 68, 92 Конституції України, статті 1 Закону України “Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії”; визнання протиправною бездіяльності начальника Управління праці та соціального захисту населення виконкому Тернівської районної у місті ради Каретіної Оксани Володимирівни за результатом розгляду заяви від 22.11.2019 вх. 3205 у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень, яка виявилась у непідкоренні статей 3, 21, 22, 48 Конституції України та встановлення наявності компетенції (повноважень) призначити соціальну допомогу, яка є основним джерелом існування і забезпечує рівень життя не нижчий від прожиткового мінімуму.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02 липня 2021 р. закрити провадження в адміністративній справі № 215/1829/21 в частині позовних вимог ОСОБА_1 до начальника Управління праці та соціального захисту населення виконкому Тернівської районної у місті ради Каретіної Оксани Володимирівни про встановлення наявності у відповідача компетенції (повноважень) призначити соціальну допомогу, яка є основним джерелом існування і забезпечує рівень життя не нижчий від прожиткового
Ухвала суду обгрунтовано тим, що позивач у спірних правовідносинах не є суб'єктом владних повноважень, а відповідач виступає суб'єктом владних повноважень, позивач не має права звернення до суду з позовом до відповідача про встановлення наявності чи відсутності у відповідача компетенції (повноважень).
В апеляційній скарзі ОСОБА_1 просить дану ухвалу скасувати. Вказує, що суд не встановив організаційну -правову форму відповідача з урахуванням с.78 Цивільного Кодексу України та п.30ч.1 ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Переглядаючи справу, колегія суддів виходить з наступного:
Відповідно до частини першої статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист, зокрема, шляхом встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень.
Згідно із пунктом 3 частини другої статті 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах між суб'єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень.
Зі змісту наведених норм процесуального закону вбачається, що компетенційний спір виникає між суб'єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління (публічної адміністрації), у тому числі делегованих повноважень.
Таким чином, оскільки позивач у спірних правовідносинах не є суб'єктом владних повноважень, а відповідач виступає суб'єктом владних повноважень, позивач не має права звернення до суду з позовом до відповідача про встановлення наявності чи відсутності у відповідача компетенції (повноважень).
За таких обставин, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, та вважає, що судове рішення ухвалено з додержанням норм процесуального права, у зв'язку з чим апеляційну скаргу залишає без задоволення, а ухвалу суду - без змін.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 6, 7, 8, 9, 242, 243, 308, 312, 315, 316, 321, 322, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Ухвалу Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02.07.2021 залишити - без змін.
Постанова суду набирає законної сили з 07 жовтня 2021 року та оскарженню не підлягає.
Головуючий - суддя Л.А. Божко
суддя Ю. В. Дурасова
суддя О.М. Лукманова