Постанова від 24.11.2021 по справі 520/9933/21

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 листопада 2021 р.Справа № 520/9933/21

Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

Головуючого судді: Спаскіна О.А.,

Суддів: Любчич Л.В. , Присяжнюк О.В. ,

за участю секретаря судового засідання Медяник А.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління ДПС у Харківській області, утвореного на правах відокремленого підрозділу ДПС України на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 29.07.2021 року, головуючий суддя І інстанції: Севастьяненко К.О., майдан Свободи, 6, м. Харків, 61022, повний текст складено 29.07.21 року по справі № 520/9933/21

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ЛІС-ІНФОРМ"

до Головного управління ДПС у Харківській області, Державної податкової служби України

про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю "ЛІС-ІНФОРМ", звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просив:

- визнати протиправним та скасувати рішення про відмову в реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних від 30.04.2021 №2616496/34015360, від 30.04.2021 №2616494/34015360 та від 30.04.2021 №2616498/34015360, які прийняті комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних;

- зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну №1 від 23.03.2021 на суму 132400,95 грн. в т.ч. ПДВ 22066,83 грн. в Єдиному реєстрі податкових накладних датою її фактичного отримання Державною податковою службою України - 26.03.2021;

- зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну №2 від 23.03.2021 на суму 96291,6 грн. в т.ч. ПДВ 16048,6 грн. в Єдиному реєстрі податкових накладних датою її фактичного отримання Державною податковою службою України - 31.03.2021;

- зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну №3 від 29.03.2021 на суму 36109,35 грн. в т.ч. ПДВ 6018,23 грн. в Єдиному реєстрі податкових накладних датою її фактичного отримання Державною податковою службою України - 31.03.2021;

- вирішити питання стосовно повернення сплаченого судового збору у розмірі 9080,0 грн. у відповідності до чинного законодавства України.

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 29.07.2021р. адміністративний позов - задоволено.

Визнано протиправним та скасовано рішення про відмову в реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних від 30.04.2021 №2616496/34015360, від 30.04.2021 №2616494/34015360 та від 30.04.2021 №2616498/34015360, які прийняті комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Зобов'язано Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну №1 від 23.03.2021 на суму 132400,95 грн. в т.ч. ПДВ 22066,83 грн. в Єдиному реєстрі податкових накладних датою її фактичного отримання Державною податковою службою України - 26.03.2021.

Зобов'язано Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну №2 від 23.03.2021 на суму 96291,6 грн. в т.ч. ПДВ 16048,6 грн. в Єдиному реєстрі податкових накладних датою її фактичного отримання Державною податковою службою України - 31.03.2021.

Зобов'язано Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну №3 від 29.03.2021 на суму 36109,35 грн. в т.ч. ПДВ 6018,23 грн. в Єдиному реєстрі податкових накладних датою її фактичного отримання Державною податковою службою України - 31.03.2021.

Стягнуто на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ЛІС-ІНФОРМ" (вул. Серпова, буд. 4, м. Харків, 61166, код ЄДРПОУ 34015360) судові витрати в розмірі 9080,0 грн. (дев'ять тисяч вісімдесят гривень) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Харківській області (вул. Пушкінська, буд. 46, м. Харків, 61057, код ЄДРПОУ 43983495).

Відповідач, Головне управління ДПС у Харківській області, не погодившись з даним рішенням суду, подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати оскаржуване рішення та ухвалити нове, яким відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги зазначає, що приймаючи зазначене рішення суд першої інстанції дійшов до помилкових висновків, які призвели до неправильного вирішення справи, неповно з'ясував всі обставини справи, що мають значення при вирішенні спору, невірно застосував до спірних правовідносин вимоги матеріального та процесуального права.

В судове засідання суду апеляційної інстанції сторони не прибули, про дату, час і місце судового засідання повідомлені своєчасно та належним чином.

Відповідно до ч.2 ст. 313 КАС України неявка сторін або інших учасників справи, належним чином повідомлених про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає розгляду справи.

У зв'язку з неявкою у судове засідання всіх учасників справи фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу відповідно до вимог ч.4 ст.229 КАС України не здійснювалось.

Суд апеляційної інстанції розглянув справу в межах доводів та вимог апеляційної скарги відповідно до вимог ст.308 КАС України та керуючись ст.229 КАС України.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги, рішення суду першої інстанції, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції, що Товариство з обмеженою відповідальністю “Ліс - Інформ” зареєстроване в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців 14.03.2006. Як платник податків перебуває на обліку в Головному управлінні ДПС у Харківській області, Центральному управлінні, платником податку на додану вартість.

Основним видом діяльності ТОВ “Ліс - Інформ” є діяльність у сфері інжинірингу, геології та геодезії, надання послуг технічного консультування в цих сферах.

Згідно договору суборенди нежитлового приміщення №0401/21-2 від 04.01.2021 ТОВ “Ліс - Інформ” орендує у ФО-П ОСОБА_1 нежитлове приміщення за адресою: АДРЕСА_1 , площею 23 кв.м.

Згідно договору оренди майна (технічних засобів) №0201/19 від 02.01.2019 ТОВ “Ліс - Інформ” для здійснення господарської діяльності у відповідності до видів діяльності підприємства орендує у ТОВ “Земінформ” технічні засоби: приймачі GPS Торсоп НіРег+ 2 шт. зав. №272-0666, №272-0690, електронний тахеометр SOUNH NTS-355 R 1 шт. зав. №S1469, електронний тахеометр Trimble M3 З DR 1 шт. зав. № 110029, які з 09.03.2017 зареєстровані в Реєстрі апаратури супутникових радіонавігаційних систем геодезичного коду 9015 за товарною номенклатурою зовнішньоекономічної діяльності, що застосовується під час проведення топографо - геодезичних, картографічних, аерофотознімальних, проектних, дослідницьких робіт і вишукувань та кадастрових зйомок, крім апаратури зазначеного типу Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України.

Згідно договору найму (оренди) автомобіля від 01.07.2020 ТОВ “Ліс - Інформ” орендує транспортний засіб марки RENAULT, моделі KANGOO.

Відповідно до договору найму (оренди) транспортного засобу від 26.09.2019 ТОВ “Ліс - Інформ” орендує автомобіль марки TOYOTA, модель RAV4, тип загальний легковий універсал - В.

На підприємстві працювало 6 осіб (директор, фінансовий директор, спеціаліст з питань запобігання і виявлення корупції, головний інженер, бухгалтер, головний інженер проекту).

ТОВ “Ліс - Інформ” встановлює на території Україні для лісгоспів системи виявлення та реагування на пожежі в лісових масивах “АЗИМУТ”. Для цього ТОВ “Ліс-Інформ” має сертифікати відповідності: №UA1.10229.000053- 18, №UA0.YT.011504-19, №UA.P.000180-20.

Між Акціонерною компанією “Харківобленерго” (в якості замовника) та ТОВ “Ліс - Інформ” (в якості підрядника) укладений договір №Л3884 на виконання геодезичних робіт по проведенню виконавчої зйомки земельних ділянок під трансформаторними підстанціями, які знаходяться на території м. Харкова.

Відповідно до умов договору, роботи виконуються поетапно по кожній земельній ділянці окремо.

Так, п.4.3. договору передбачено, що роботи по договору виконуються в два етапи: 1-й етап - підготовчі та польові роботи; 2-й етап - камеральні роботи. Зміст виконання робіт визначено в Технічному завданні, яке є додатком №2 до договору. Перелік земельних ділянок наведений в додатку №3, який є невід'ємною частиною до договору, по кожному району міста Харкова з переліком адресів.

Між АТ “Харківобленерго та ТОВ “Ліс-Інформ” підписаний акт приймання-передачі виконаних робіт, що передбачені другим етапом “Камеральні роботи” за договором №Л3884 від 17.11.2015 по 33 земельним ділянкам під трансформаторними підстанціями АТ “Харківобленерго”, що розташовані на території Шевченківського району (колишній - Дзержинський район), Немишлянського району (колишній - Фрунзенський район), Індустріального району (колишній - Орджонікідзевський район), Слобідського району (колишній - Комінтернівській), Московського району та Київського району згідно додатку №1 до цього акту.

Відповідно до п.2 акту підрядник передав, а замовник прийняв на кожну земельну ділянку окремо, згідно переліку, наведеного в додатку №1 до цього акту технічну документацію з виконання геодезичних робіт по проведенню виконавчої зйомки земельних ділянок під трансформаторними підстанціями АТ “Харківобленерго”.

Відповідно до п. 3 акту вартість робіт другого етапу календарного плану згідно пункту 2.5 договору складає по одній земельній ділянці 4012,15 грн.

Вартість виконаних робіт, що визначені в пункті 1 цього акту по 33 земельним ділянкам становить 132400,95 грн. в т.ч. ПДВ 22066,83 грн.

Оплата підтверджується платіжним дорученням №8692 від 25.03.2021 на суму 132400,95 грн.

Так, під час виконання робіт (за договором з АТ “Харківобленерго” №Л3884 від 17.11.2015), передбачених 2-м етапом “Камеральні роботи” здійснюються роботи з переведення в електронний вигляд результатів топографо - геодезичних робіт (виконавчої зйомки) земельних ділянок під трансформаторними підстанціями та формування на їх основі файлу обміну.

Також, 23.03.2021 між АТ “Харківобленерго та ТОВ “Ліс-Інформ” підписаний акт приймання-передачі виконаних робіт, що передбачені другим етапом “Камеральні роботи” за договором №Л3884 від 17.11.2015 по 24 земельним ділянкам під трансформаторними підстанціями АТ “Харківобленерго”, що розташовані на території Немишлянського району (колишній - Фрунзенський район), Індустріального району (колишній - Орджонікідзевський район), Московського району згідно додатку №1 до цього акту.

Відповідно до п.2 акту підрядник передав, а замовник прийняв на кожну земельну ділянку окремо, згідно переліку, наведеного в додатку №1 до цього акту технічну документацію з виконання геодезичних робіт по проведенню виконавчої зйомки земельних ділянок під трансформаторними підстанціями АТ “Харківобленерго”.

Відповідно до п. 3акту вартість робіт другого етапу календарного плану згідно пункту 2.5 договору складає по одній земельній ділянці 4012,15 грн.

Вартість виконаних робіт, що визначені в пункті 1 цього акту по 24 земельним ділянкам становить 96291,6 грн. в т.ч. ПДВ 16048,6 грн.

Оплата підтверджується платіжним дорученням №8691 від 25.03.2021 на суму 96291,6 грн.

Також, 29.03.2021 між АТ “Харківобленерго та ТОВ “Ліс-Інформ” підписаний акт приймання-передачі виконаних робіт, що передбачені другим етапом “Камеральні роботи” за договором №Л3884 від 17.11.2015 по 9 земельним ділянкам під трансформаторними підстанціями АТ “Харківобленерго”, що розташовані на території Новобаварського району (колишній - Жовтневий район), Основ'янського району згідно додатку №1 до цього акту.

Відповідно до п.2 акту підрядник передав, а замовник прийняв на кожну земельну ділянку окремо, згідно переліку, наведеного в додатку №1 до цього акту технічну документацію з виконання геодезичних робіт по проведенню виконавчої зйомки земельних ділянок під трансформаторними підстанціями АТ “Харківобленерго”.

Відповідно до п.3 акту вартість робіт другого етапу календарного плану згідно пункту 2.5 договору складає по одній земельній ділянці 4012,15 грн.

Вартість виконаних робіт, що визначені в пункті 1 цього акту по 9 земельним ділянкам становить 36109,35 грн. в т.ч. ПДВ 6018,23 грн.

Оплата підтверджується платіжним дорученням №8816 від 30.03.2021 на суму 36109,35 грн.

ТОВ “Ліс - Інформ” складено податкову накладну №1 від 23.03.2021, виписану на адресу АТ “Харківобленерго” на суму 132400,95 грн. в т.ч. ПДВ 22066,83 грн., та подано на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних.

Відповідно до квитанції документ прийнято, реєстрація зупинена. В квитанції зазначено, що “відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України реєстрація податкової накладної від 23.03.2021 №1 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Платник податку, яким подано для реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних, відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку. Пропонуємо надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних”.

Товариством 23.04.2021 за допомогою програмного забезпечення “M.E.Doc” направлено повідомлення №8 про надання пояснень та копій документів щодо податкової накладної, реєстрацію якої зупинено. Разом з повідомленням були надані пояснення та копії документів щодо господарських взаємовідносин з АТ “Харківобленерго” по договору №Л3884 від 17.11.2015 та по виписаній податковій накладній №1 від 23.03.2021, реєстрація якої зупинена. Також, разом з повідомленням та поясненнями були надані копії первинних документів по взаємовідносинам з залученим субпідрядником ФО-П ОСОБА_1 , який виконав частину робіт, що підтверджується договором №2402/1 від 24.02.2021, протоколом погодження договірної ціни, затвердженим переліком об'єктів, актом здачі - приймання робіт №2203/1 від 22.03.2021 на суму 97350,0 грн., рахунком на оплату, платіжними дорученнями №4776 від 01.04.2021 на суму 24460,0 грн., №4756 від 15.03.2021 на суму 30000,0 грн. та №4768 від 25.03.2021 на суму 42890,0 грн.

ТОВ “Ліс - Інформ” складено податкову накладну №2 від 23.03.2021, виписану на адресу АТ “Харківобленерго” на суму 96291,6 грн. в т.ч. ПДВ 16048,6 грн., та подано на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних.

Відповідно до квитанції документ прийнято, реєстрація зупинена. В квитанції зазначено, що “відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України реєстрація податкової накладної від 23.03.2021р. №2 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Платник податку, яким подано для реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних, відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку. Пропонуємо надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних”.

Товариством 23.04.2021 направлено повідомлення №8 про надання пояснень та копій документів щодо податкової накладної, реєстрацію якої зупинено. Разом з повідомленням надані пояснення та копії документів щодо господарських взаємовідносин з АТ “Харківобленерго” по договору №Л3884 від 17.11.2015 та по виписаній податковій накладній №2 від 23.03.2021р., реєстрація якої зупинена. Також, разом з повідомленням та поясненнями були надані копії первинних документів по взаємовідносинам з залученим субпідрядником ФО-П ОСОБА_1 , який виконав частину робіт, що підтверджується договором №0203/1 від 02.03.2021, протоколом погодження договірної ціни, затвердженим переліком об'єктів, актом здачі - приймання робіт №2203/2 від 22.03.2021 на суму 70800,0 грн., рахунком на оплату, платіжними дорученнями №4767 від 25.03.2021 на суму 57000,0 грн. та №4777 від 01.04.2021 на суму 13800,0 грн.

ТОВ “Ліс - Інформ” складено податкову накладну №3 від 29.03.2021, виписану на адресу АТ “Харківобленерго” на суму 36109,35 грн. в т.ч. ПДВ 6018,23 грн., та подано на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних.

Відповідно до квитанції документ прийнято, реєстрація зупинена. В квитанції зазначено, що “відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України реєстрація податкової накладної від 29.03.2021 №3 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Платник податку, яким подано для реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних, відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку. Пропонуємо надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних”.

Товариством 23.04.2021 направлено повідомлення №8 про надання пояснень та копій документів щодо податкової накладної, реєстрацію якої зупинено. Разом з повідомленням були надані пояснення та копії документів щодо господарських взаємовідносин з АТ “Харківобленерго” по договору №Л3884 від 17.11.2015 та по виписаній податковій накладній №3 від 29.03.2021, реєстрація якої зупинена. Також, разом з повідомленням та поясненнями були надані копії первинних документів по взаємовідносинам з залученим субпідрядником ФО-П ОСОБА_1 , який виконав частину робіт, що підтверджується договором №2904 від 10.02.2021р., протоколом погодження договірної ціни, затвердженим переліком об'єктів, актом здачі - приймання робіт №2603/1 від 26.03.2021 на суму 26550,0 грн., рахунком на оплату, платіжними дорученнями №4778 від 01.04.2021 на суму 13230,0 грн. та №4738 від 10.02.2021 на суму 13320,0 грн.

Рішенням комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 30.04.2021 №2616496/34015360 відмовлено у реєстрації податкової накладної №1 від 23.03.2021 на суму 132400,95 грн. грн. в т.ч. ПДВ 22066,83 грн.

Рішенням комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 30.04.2021 №2616494/34015360 відмовлено у реєстрації податкової накладної №2 від 23.03.2021 на суму 96291,6 грн. грн. в т.ч. ПДВ 16048,6 грн.

Рішенням комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної /розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 30.04.2021 №2616498/34015360 відмовлено у реєстрації податкової накладної №3 від 29.03.2021 на суму 36109,35 грн. грн. в т.ч. ПДВ 6018,23 грн.

Зазначені вище рішення комісії прийняті контролюючим органом з огляду на ненадання платником податку договорів, зокрема, зовнішньоекономічних контрактів, з додатками до них, первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків - фактури/інвойсів, актів приймання - передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.

Рішенням комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 26.05.2021 №23554/34015360/2 скарга залишена без задоволення та рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних без змін.

Рішенням комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 26.05.2021 №23542/34015360/2 скарга залишена без задоволення та рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних без змін.

Рішенням комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 26.05.2021 №23546/34015360/2 скарга залишена без задоволення та рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних без змін.

Зазначені вище рішення комісії складені з підстав не надання платником податку копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків - фактури/інвойсів, актів приймання - передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.

Не погоджуючись з рішеннями відповідача, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.

Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з обґрунтованості позовних вимог та не доведеності відповідачем правомірності прийнятих ним рішень.

Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції, враховуючи наступне.

Відповідно до п. 201.1 ст. 201 Податкового кодексу України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Згідно з приписами п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.

Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних.

При цьому, відповідно до пункту 74.2 статті 74 Податкового кодексу України в Єдиному реєстрі податкових накладних забезпечується проведення постійного автоматизованого моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації таких податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Критерії оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Пунктом 74.3 статті 74 Податкового кодексу України передбачено, що зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на контролюючі органи функцій та завдань, а також центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, для формування та реалізації єдиної державної податкової та митної політики.

Відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних" № 1246 від 29.12.2010 (далі Порядок № 1246), податкова накладна електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.

Згідно пункту 12 Порядку № 1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки, зокрема, щодо наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування.

Відповідно до пункту 13 Порядку № 1246 за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).

Водночас, пунктом 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, в редакції чинній станом на час виникнення спірних правовідносин, передбачено, що реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

На виконання цієї норми Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 11 грудня 2019 року №1165, якою затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок №1165).

Згідно з приписами пункту 4 Порядку №1165 у разі коли за результатами перевірки податкової накладної/розрахунку коригування визначено, що податкова накладна/розрахунок коригування відповідають одній з ознак безумовної реєстрації, визначених у пункті 3 цього Порядку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування не зупиняється в Реєстрі.

Пунктом 5 Порядку №1165 передбачено, що платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку, показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку. Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій.

Відповідно до вимог пункту 6 Порядку №1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється. Питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня. У разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Положеннями п.7 Порядку №1165 передбачено, що у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

Відповідно до пункту 10 Порядку №1165 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

Згідно із пунктом 11 Порядку №1165 у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.

Відповідно до п.25 Порядку № 1165 комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Механізм прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України, визначає Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджений наказом Міністерства фінансів України 12.12.2019 №520 (далі - Порядок №520).

Відповідно до пунктів 2, 3, 4, 5, 6, 7, 9, 11 Порядку №520 прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС (далі - комісія регіонального рівня).

Комісія регіонального рівня протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу.

У разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.

Перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.

Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного в податковій накладній / розрахунку коригування.

Платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів до декількох податкових накладних / розрахунків коригування, якщо такі податкові накладні / розрахунки коригування складено на одного отримувача - платника податку за одним і тим самим договором або якщо в таких податкових накладних / розрахунках коригування відображено однотипні операції (з однаковими кодами товарів згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД) або кодами послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (ДКПП)).

Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв'язку з урахуванням вимог Законів України “Про електронні документи та електронний документообіг”, “Про електронні довірчі послуги” та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

Письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.

Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі; та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку; та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

Таким чином, з аналізу вищевикладених приписів вбачається, що реєстрація податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена з підстав відповідності критеріям ризиковості платника податку, критеріям ризиковості здійснених операцій.

При цьому, суд зазначає, що законодавець визначив два етапи реєстрації податкових накладних: перший - це зупинення реєстрації податкової накладної який є проміжним перед прийняттями рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та другий - це сам етап прийняття рішення податковим органом.

Виходячи зі змісту вказаних норм, суд приходить до висновку, що рішення про реєстрацію/відмову у реєстрації податкової накладної приймається за результатами оцінки наданих підприємством документів.

Матеріали справи свідчать, що в якості підстав для зупинення реєстрації спірних у даній справі податкових накладних визначено п.8 Критеріїв ризиковості платника податку та запропоновано позивачу надати пояснення та копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Так, Критерії ризиковості платника податку на додану вартість є Додатком №1 до Порядку №1165, відповідно до пункту 8 якого критерієм ризиковості платника податку на додану вартість є: у контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування.

Однак, наведене формулювання, на переконання суду, є грубим порушенням принципу обґрунтованості рішення суб'єкта владних повноважень, адже у квитанції не зазначено конкретного та чіткого критерію ризиковості платника податку, достатнього для зупинення реєстрації податкової накладної в ЄРПН.

При цьому колегія суддів виходить з того, що фіскальним органом у квитанціях зазначено лише загальне посилання на відповідність податкової накладної критеріям ризиковості платника податку, визначеним п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку, у той час, як чинне законодавство вимагає від контролюючого органу зазначення конкретного виду критерію.

Крім того, зазначені квитанції не містять інформації або ж зазначення переліку документів, які платник повинен надати до контролюючого органу для поновлення їх реєстрації. Тобто у квитанціях заведена формальна пропозиція для платника надати документи без зазначення їх предметного та вичерпного переліку, надання якого є достатніми підставами для поновлення реєстрації податкової накладної.

Відтак, суд приходить до висновку, що відповідачем не надано до суду доказів правомірності та обґрунтованості зупинення реєстрації податкових накладних на підставі п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку.

Таким чином, відсутність у квитанціях про припинення реєстрації податкових накладних переліку документів необхідніх для підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК, які платник повинен надати до контролюючого органу для поновлення їх реєстрації, при фактичному наданні платником до контролюючого органу та судового органу документів, які підтверджують здійснення господарських операцій, є підставою для скасування рішення контролюючого органу про відмову у реєстрації податкової накладної в ЄРПН.

Такої позиції дотримується Верховний Суд у рішеннях від 14.03.2019 по справі №813/2012/18, від 10.04.2019 №0940/1801/18.

Також суд наголошує, що загальними вимогами, які висуваються до актів індивідуальної дії, як акта правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення податковим органом конкретних підстав його прийняття (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття.

Отже рішення Комісії повинно містити чітку підставу для відмови в реєстрації податкової накладної.

Однак, як вбачається з доданих до матеріалів справи, оскаржуваних спірних рішень комісії, позивачу відмовлено у реєстрації податкової накладної, а в якості підстави визначено не надання платником податку копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків - фактури/інвойсів, актів приймання - передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.

Разом з тим, суд зазначає, що саме лише зазначення про відсутність документів не є достатньою підставою для відмови в реєстрації податкової накладної, оскільки контролюючим органом повинно бути зазначено об'єктивні обставини, які перешкоджають реєстрації податкової накладної з урахуванням відсутності таких документів, при цьому, обов'язково повинна бути надана оцінка тим документам, що фактично подано платником податку.

Наведене є підставою для висновку про невідповідність спірного рішень критерію обґрунтованості рішення суб'єкта владних повноважень, що визначений частиною другою статті 2 КАС України.

Аналогічний висновок наведено у постанові Верховного Суду від 20.11.19 у справі №560/279/19.

Відтак, невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії призводить до його протиправності.

Вказані обставини свідчать про протиправність рішень про відмову в реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних від 30.04.2021 №2616496/34015360, від 30.04.2021 №2616494/34015360 та від 30.04.2021 №2616498/34015360, які прийняті комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Таким чином, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог позивача в цій частині.

Стосовно позовних вимог позивача про зобов'язання Державної податкової служби України зареєструвати податкову накладну №1 від 23.03.2021, податкову накладну №2 від 23.03.2021 та податкову накладну №3 від 29.03.2021 датою їх фактичного отримання Державною податковою службою України, суд зазначає наступне.

Положеннями ч. 1 ст.2 КАС України передбачено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до ст. 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" при здійсненні судочинства суди застосовують Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.

Згідно із приписами ст. 6 Конвенції, кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру.

Згідно зі ст. 13 Конвенції, кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

При цьому Європейський суд з прав людини у рішенні від 29.06.2006 року у справі "Пантелеєнко проти України" зазначив, що засіб юридичного захисту має бути ефективним, як на практиці, так і за законом.

У рішенні від 31.07.2003 року у справі "Дорани проти Ірландії" Європейським судом з прав людини зазначено, що поняття "ефективний засіб" передбачає запобігання порушенню або припиненню порушення, а так само встановлення механізму відновлення, поновлення порушеного права.

Водночас, у рішенні Європейського суду з прав людини у справі "Салах Шейх проти Нідерландів" зазначено, що ефективний засіб - це запобігання тому, щоб відбулося виконання заходів, які суперечать Конвенції, або настала подія, наслідки якої будуть незворотними. При вирішенні справи "Каіч та інші проти Хорватії" (рішення від 17 липня 2008 року) Європейський Суд з прав людини вказав, що для Конвенції було б неприйнятно, якби стаття 13 декларувала право на ефективний засіб захисту але без його практичного застосування. Таким чином, обов'язковим є практичне застосування ефективного механізму захисту. Протилежний підхід суперечитиме принципу верховенства права.

З врахуванням вищевикладеного слід дійти висновку, що обраний судом спосіб захисту порушеного права має бути ефективним та забезпечити реальне відновлення порушеного права.

Слід вказати, що Європейський суд з прав людини у рішенні від 13.01.2011 по справі "ЧУЙКІНА ПРОТИ УКРАЇНИ" (CASE OF CHUYKINA v. UKRAINE) (Заява N 28924/04) констатував: "50. Суд нагадує, що процесуальні гарантії, викладені у статті 6 Конвенції, забезпечують кожному право звертатися до суду з позовом щодо своїх цивільних прав та обов'язків. Таким чином стаття 6 Конвенції втілює "право на суд", в якому право на доступ до суду, тобто право ініціювати в судах провадження з цивільних питань становить один з його аспектів (див. рішення від 21 лютого 1975 року у справі "Голдер проти Сполученого Королівства" (Golder v. the United Kingdom), пп. 28 - 36, Series A N 18). Крім того, порушення судового провадження саме по собі не задовольняє усіх вимог пункту 1 статті 6 Конвенції. Ціль Конвенції гарантувати права, які є практичними та ефективними, а не теоретичними або ілюзорними. Право на доступ до суду включає в себе не лише право ініціювати провадження, а й право отримати "вирішення" спору судом. Воно було б ілюзорним, якби національна правова система Договірної держави дозволяла особі подати до суду цивільний позов без гарантії того, що справу буде вирішено остаточним рішенням в судовому провадженні. Для пункту 1 статті 6 Конвенції було б неможливо детально описувати процесуальні гарантії, які надаються сторонам у судовому процесі провадженні, яке є справедливим, публічним та швидким, не гарантувавши сторонам того, що їхні цивільні спори будуть остаточно вирішені (див. рішення у справах "Мултіплекс проти Хорватії" (Multiplex v. Croatia), заява N 58112/00, п. 45, від 10 липня 2003 року, та "Кутіч проти Хорватії" (Kutic v. Croatia), заява N 48778/99, п. 25, ECHR 2002-II)".

Таким чином, враховуючи обставини справи, з огляду на положення ст. 5 Кодексу адміністративного судочинства України суд приходить до висновку, що належним та повним способом захисту порушених прав та інтересів особи позивача, є саме зобов'язання Державної податкової служби України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №1 від 23.03.2021 на суму 132400,95 грн. в т.ч. ПДВ 22066,83 грн. датою її фактичного отримання - 26.03.2021; податкову накладну №2 від 23.03.2021 на суму 96291,6 грн. в т.ч. ПДВ 16048,6 грн. датою її фактичного отримання - 31.03.2021; податкову накладну №3 від 29.03.2021 на суму 36109,35 грн. в т.ч. ПДВ 6018,23 грн датою її фактичного отримання - 31.03.2021.

Згідно ч. 1 ст. 242 КАС України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.

З огляду на вищевикладене, колегія суддів вважає, що оскаржуване рішення суду першої інстанції відповідає вимогам ч. 1 ст. 242 КАС України, а тому відсутні підстави для її скасування та задоволення апеляційних вимог апелянта, відповідача у справі.

Відповідно до ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

На підставі викладеного, колегія суддів, погоджуючись з висновками суду першої інстанції, вважає, що суд дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права .

Керуючись ч. 4 ст. 241, ч. 3 ст. 243, ст.ст. 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 327-329 Кодексу адміністративного судочинства України суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Харківській області, утвореного на правах відокремленого підрозділу ДПС України - залишити без задоволення.

Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 29.07.2021 року по справі № 520/9933/21 - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.

Головуючий суддя О.А. Спаскін

Судді Л.В. Любчич О.В. Присяжнюк

Повний текст постанови складено 29.11.2021 року