29 листопада 2021 р.Справа № 480/5060/21
Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
Суддя-доповідач Мінаєвої О.М.,
Суддів: Калиновського В.А. , Кононенко З.О. ,
розглянувши клопотання Управління соціального захисту населення Конотопської районної державної адміністрації про звільнення від сплати судового збору за апеляційною скаргою Управління соціального захисту населення Конотопської районної державної адміністрації на рішення Сумського окружного адміністративного суду від 20.09.2021 року по справі № 480/5060/21
за позовом ОСОБА_1
до Управління соціального захисту населення Конотопської районної державної адміністрації
про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 20.09.2021 року частково задоволено адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Конотопської районної державної адміністрації про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії.
На зазначене рішення суду Управління соціального захисту населення Конотопської районної державної адміністрації подало апеляційну скаргу. Відповідачем також заявлене клопотання про звільнення від сплати судового збору на підставі п. 13 ч. 1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір", оскільки необхідно сплатити 150 % від судового збору сплаченого позивачем за подачу позовної заяви, а він був звільненний від сплати судового збору.
Розглянувши клопотання про звільнення від сплати судового збору, колегія суддів вважає, що воно не підлягає задоволенню з таких підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 133 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Згідно з ч. 2 ст. 132 КАС України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Відповідно до ст. 8 Закону України "Про судовий збір", враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: 1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або 2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або 3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю.
Отже, законодавством чітко регламентовано право суду на звільнення сторони від сплати судового збору, зменшення його розміру, розстрочення або відстрочення його сплати, а єдиною підставою для відстрочення, розстрочення або звільнення сторони від сплати судового збору є врахування судом майнового стану сторони.
Згідно з пп.1 п.3 ч.2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір", за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою, ставка судового збору становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Законом України "Про Державний бюджет України на 2021 рік" встановлено розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб з 01.01.2021 року - 2270,00 грн.
Зі змісту адміністративного позову встановлено, що позивачем заявлено до Управління соціального захисту населення Конотопської районної державної адміністрації одну вимогу немайнового характеру.
Таким чином, враховуючи розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01.01.2021, розмір судового збору, що підлягав сплаті при зверненні з позовом до суду першої інстанції становив 908,00 грн.
Відповідно до п. 13 ч. 1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір", від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються учасники бойових дій, постраждалі учасники Революції Гідності, Герої України - у справах, пов'язаних з порушенням їхніх прав.
Як свідчать матеріали справи, ОСОБА_1 , є особою, яка звільнена від сплати судового збору, відповідно до п.10 ч.1 ст.5 Закону України "Про судовий збір", як громадянин, віднесений до 1 категорії постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи. Згідно з пп. 2 п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір", за подання апеляційної скарги на рішення суду сплачується судовий збір у розмірі 150 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги, але не більше 15 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Враховуючи викладене вище, відповідачу необхідно сплатити судовий збір у розмірі 150 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви, та доводи відповідача щодо звільнення від сплати судового збору, так як позивач за подання позовної заяви не сплачував судовий збір є необґрунтованими, оскільки позивач наділений законодавством пільгами щодо сплати судового збору, в той час, як Управління соціального захисту населення Конотопської районної державної адміністрації, відповідно до чинної на час подання апеляційної скарги редакції Закону України "Про судовий збір" не наділено такими пільгами, відтак відповідач повинен сплачувати судовий збір.
Згідно з ч. 2 ст. 44 КАС України, учасники справи зобов'язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами і неухильно виконувати процесуальні обов'язки. Рівність усіх учасників справи перед законом і судом передбачає єдиний правовий режим, який забезпечує реалізацію їхніх процесуальних прав та виконання процесуальних обов'язків. Сплата судового збору за подання апеляційної скарги в силу положень п. 6 ч. 5 ст. 44, п. 1 ч. 5 ст. 296 КАС України є процесуальним обов'язком сторони, що звертається до суду з апеляційною скаргою.
Таким чином, враховуючи приписи Закону України "Про судовий збір", який не передбачає пільг Управління соціального захисту населення Конотопської районної державної адміністрації щодо сплати судового збору, колегія суддів дійшла висновку щодо відсутності підстав для задоволення клопотання про звільнення від сплати судового збору.
Виходячи з наведеного, заявлене клопотання є необґрунтованим, а тому не підлягає задоволенню.
Керуючись ст. ст. 3, 73, 74, 133 КАС України, суд
У задоволенні клопотання Управління соціального захисту населення Конотопської районної державної адміністрації про звільнення від сплати судового збору відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя-доповідач О.М. Мінаєва
Судді В.А. Калиновський З.О. Кононенко