18 листопада 2021 р.Справа № 520/1906/21
Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
Головуючого судді: Кононенко З.О.,
Суддів: Калиновського В.А. , Макаренко Я.М. ,
за участю секретаря судового засідання Ковальчук А.С
представник позивача Бикова О.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Колективного підприємства кооператив виробничий "Харківська стрічкоткацька фабрика" на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 10.06.2021, головуючий суддя І інстанції: Рубан В.В., майдан Свободи, 6, м. Харків, 61022, повний текст складено 10.06.21 по справі № 520/1906/21
за позовом Колективного підприємства кооператив виробничий "Харківська стрічкоткацька фабрика"
до Державної податкової служби України в особі відокремленого підрозділу Головного управління ДПС у Харківській області
про визнання протиправними та скасування вимоги,
Позивач, Колективне підприємство кооператив виробничий "Харківська стрічкоткацька фабрика", звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державна податкова служба України в особі відокремленого підрозділу Головного управління ДПС у Харківській області, в якому просить суд:
- визнати протиправними та скасувати вимоги про сплату боргу (недоїмки) на суму 11986,45 грн. від 12.10.2020р. №Ю-1 2732-23, від 10.12.2020 року №Ю-1 2732-23, від 16.01.2021 року №Ю-12732-23 зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
- судові витрати покласти на відповідача.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що оскаржувані вимоги про сплату боргу (недоїмки) на суму 11986,45 грн. від 12.10.2020 р. №Ю-1 2732-23, від 10.12.2020 року №Ю-1 2732-23, від 16.01.2021 року №Ю-12732-23 зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування є необґрунтованими, незаконними, та такими, що підлягають скасуванню, оскільки позивач не має заборгованості у розмірі, визначеному контролюючим органом в трьох вимогах про сплату боргу (недоїмки), з яких взагалі вбачається сумарна заборгованість 35959,35 грн., тому підстав для нарахування та сплати єдиного соціального внеску відсутні. У зв'язку з чим просив позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 10.06.2021 року адміністративний позов Колективного підприємства кооператив виробничий "Харківська стрічкоткацька фабрика" до Державної податкової служби України в особі відокремленого підрозділу Головного управління ДПС у Харківській області про визнання протиправними та скасування вимоги - залишено без задоволення.
Позивач, не погодившись з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати вказане рішення та прийняти нове, яким задовольнити позовні вимоги.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги позивач посилається на порушення судом першої інстанції при прийнятті рішення норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного, на його думку, вирішення спору судом першої інстанції.
Так, позивач в апеляційній скарзі зазначає, що відповідно до вимог частини четвертої статті 25 Закону «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», орган доходів і зборів у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.
Позивач зазначає, що в даному випадку відсутній факт зміни суми загальної суми боргу (недоїмки) з єдиного внеску, яка включає нараховані та несплачені суми, і цей факт підтверджено податковим органом.
Вимога про сплату боргу (недоїмки), крім загальних реквізитів, має містити відомості про розмір боргу, в тому числі суми недоїмки, штрафів та пені, обов'язок погасити борг та можливі наслідки його непогашення в установлений строк. Вимога про сплату боргу (недоїмки) є виконавчим документом.
Позивач зазначає, що спір виник з того, що на адресу КПКВ «ХСФ» 29.12.2020 та 21.01.2021 року поштою знову надійшли вимоги про сплату боргу (недоїмки) від 10.12.2020 та 16.01.2021 року №Ю-123732-23 зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на суму 11986,45 грн. та кожна з вимог, надісланих ГУ ДПС в Харківській області є виконавчими документами, які підлягають окремому виконанню за кожною, зазначеною в них сумою.
Позивач вважає, що Державна податкова службу України в особі відокремленого підрозділу ГУ ДПС в Харківській області не надала жодних доказів щодо правильності формування та заповнення інтегрованої картки.
Вимога про сплату боргу (недоїмки) формується під одним порядковим номером до повного погашення сум боргу.
На думку позивача, головним доказом його правової позиції є один і той же порядковий номер вимоги та однакові суми.
Позивач зазначав, що на виконанні в органах державної виконавчої служби перебувало виконавче провадження №53796210 з примусового виконання вимоги Центральної ОДПІ м.Харкова від 23.12.2016 року про стягнення з КПКВ «ХСФ» на користь держави боргу по єдиному соціальному внеску. 23.06.2018 року державним виконавцем винесено постанову про повернення виконавчого документу стягувачу, у зв'язку з відсутністю майна у боржника.
Позивач зазначає, що відповідно до ч.5 ст.37 ЗУ « Про виконавче провадження» повернення виконавчого документа стягувачу з підстав, передбачених цією статтею, не позбавляє його права повторно пред'явити виконавчий документ до виконання протягом строків, встановлених статтею 12 цього - Закону. Отже, стягувач не позбавлений права повторно звернутися до виконавчої служби з відповідною вимогою.
Позивач вважає, що не має заборгованості у розмірі, визначеному контролюючим органом в трьох вимогах про сплату боргу (недоїмки), з яких взагалі вбачається сумарна заборгованість 35959,35 грн.
Обидві вимоги про сплату боргу (недоїмки) мають статус виконавчих документів та можуть бути пред'явлені до примусового виконання. При чому, до оскаржуваних вимог фіскальний орган не може вносити зміни щодо суми боргу, що може мати наслідком подвійне стягнення з позивача сум боргу за двома вимогами, кожна з яких є самостійним виконавчим документом.
При цьому, жодною нормою Закону № 2464-УІ та Інструкції №449 не передбачено подвійне включення однієї і тієї ж суми боргу до різних вимог про сплату боргу (недоїмки).
На думку позивача, безперервність податкового боргу обумовлює відсутність правових підстав у податкового органу для додаткового надсилання другої податкової вимоги.
Відповідач не скористався своїм правом та не надав до Другого апеляційного адміністративного суду відзив на апеляційну скаргу позивача.
В судовому засіданні апеляційної інстанції представник позивача підтримав апеляційну скаргу, просив задовольнити її, посилаючись на доводи та обґрунтування, викладені в апеляційній скарзі.
Представник відповідача, не з'явився, про дату, час та місце апеляційного розгляду справи повідомлений належним чином.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги, рішення суду першої інстанції, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції, що Головним управлінням ДПС у Харківській області сформовано та направлено до Колективного підприємства кооператив виробничий "Харківська стрічкоткацька фабрика" вимогу про сплату боргу (недоїмки) зі сплати єдиного соціального внеску від 12.10.2020 року № Ю-12732-23 у розмірі 11986,45 грн., вимогу вручено платнику 17.11.2020 року, вимогу про сплату боргу (недоїмки) зі сплати єдиного соціального внеску від 10.12.2020 року № Ю-12732-23 у розмірі 11986,45 грн., вимогу вручено платнику 24.12.2020 року, вимогу про сплату боргу (недоїмки) зі сплати єдиного соціального внеску від 16.01.2021 року № Ю-12732-23 у розмірі 11986,45 грн., вимогу вручено платнику 27.01.2021 року.
Позивач в позовній заяві зазначає, що вимога про сплату боргу (недоїмки) є виконавчим документом. Отже, кожна з вимог, надіслана ГУ ДПС в Харківській області є виконавчими документами, які підлягають окремому виконанню за кожною, зазначеною в них сумою. Також позивач зазначає, що він не має заборгованості у розмірі, визначеному контролюючим органом в трьох вимогах про сплату боргу (недоїмки), з яких взагалі вбачається сумарна заборгованість 35959,35 грн.. тому підстав для нарахування та сплати єдиного соціального внеску відсутні. У зв'язку з чим просив позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Позивач не погоджуючись із вказаними вимогами звернувся до суду з даним позовом.
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції дійшов висновку, що позовні вимоги про визнання протиправними та скасування вимог про сплату боргу (недоїмки) на суму 11986,45 грн. від 12.10.2020р. №Ю-1 2732-23, від 10.12.2020 року №Ю-1 2732-23, від 16.01.2021 року №Ю-12732-23 зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування є необґрунтованими, недоведеними та такими, що не підлягають задоволенню.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про відмову в задоволенні позову з наступних підстав.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначає Закон України від 08.07.2010 № 2464-VI "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування". (далі Закон №2464).
Згідно пункту 2 частини першої статті 1 Закону №2464, єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Пункт 6 частини першої статті 1 Закону № 2464 визначає, що недоїмка - сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена податковим органом у випадках, передбачених цим законом.
Платниками єдиного внеску є роботодавці - підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами (пункт 1 частини 1 статті 4 Закону № 2464).
Платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та у повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок до податкового органу за основним місцем обліку платника єдиного внеску (пункт 1 частини другої статті 6 Закону № 2464).
Також, платник єдиного внеску зобов'язаний подавати звітність про нарахування єдиного внеску в розмірах, визначених відповідно до цього Закону, у складі звітності з податку на доходи фізичних осіб (єдиного податку) до податкового органу за основним місцем обліку платника єдиного внеску у строки та порядку, встановлені Податковим кодексом України (далі - ПКУ). Форма, за якою подається звітність про нарахування єдиного внеску у складі звітності з податку на доходи фізичних осіб (єдиного податку), встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування (пункт 4 частини другої статті 6 Закону № 2464).
Згідно з абзацом першим частини п'ятої статті 9 Закону № 2464 сплата єдиного внеску здійснюється у національній валюті шляхом внесення відповідних сум єдиного внеску на рахунки податкових органів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, для його зарахування, або на єдиний рахунок, крім єдиного внеску, який сплачується в іноземній валюті розташованими за межами України підприємствами, установами, організаціями (у тому числі міжнародними) за працюючих у них громадян України та громадянами України, які працюють або постійно проживають за межами України, відповідно до договорів про добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - договір про добровільну участь).
Платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4, 5 та 5-1 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця (абзац перший частини восьмої статті 9 Закону № 2464).
При цьому платники, зазначені у пункті 1 частини першої статті 4 цього Закону, під час кожної виплати заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), на суми якої (якого) нараховується єдиний внесок, одночасно з видачею зазначених сум зобов'язані сплачувати нарахований на ці виплати єдиний внесок у розмірі, встановленому для таких платників (авансові платежі). Винятком є випадки, якщо внесок, нарахований на ці виплати, вже сплачений у строки, встановлені абзацом першим цієї частини, або за результатами звірення платника з податковим органом за платником визнана переплата єдиного внеску, сума якої перевищує суму внеску, що підлягає сплаті, або дорівнює їй. Кошти перераховуються одночасно з отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, грошового забезпечення), у тому числі в безготівковій чи натуральній формі. При цьому фактичним отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, грошового забезпечення) вважається отримання відповідних сум готівкою, зарахування на рахунок одержувача, перерахування за дорученням одержувача на будь-які цілі, отримання товарів (послуг) або будь-яких інших матеріальних цінностей у рахунок зазначених виплат, фактичне здійснення з таких виплат відрахувань згідно із законодавством або виконавчими документами чи будь-яких інших відрахувань (абзац другий частини восьмої статті 9 Закону № 2464).
Єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника. За наявності у платника єдиного внеску одночасно із зобов'язаннями із сплати єдиного внеску зобов'язань із сплати податків, інших обов'язкових платежів, передбачених законом, або зобов'язань перед іншими кредиторами зобов'язання із сплати єдиного внеску виконуються в першу чергу і мають пріоритет перед усіма іншими зобов'язаннями, крім зобов'язань з виплати заробітної плати (доходу) (частина 12 статті 9 Закону № 2464).
Податкові органи зобов'язані здійснювати контроль за дотриманням платниками єдиного внеску вимог цього Закону (абзац перший частини першої статті 14 Закону № 2464).
Згідно абзацу 1 частини 3 Розділу VI Інструкції № 449 «Про затвердження Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі - Інструкція № 449), затвердженої Наказом Міністерства фінансів України від 20 квітня 2015 контролюючі органи надсилають (вручають) платникам вимогу про сплату боргу (недоїмки), якщо:
1. дані документальних перевірок свідчать про донарахування сум єдиного внеску
податковими органами;
2. платник має на кінець календарного місяця недоїмку зі сплати єдиного внеску;
3. платник має на кінець календарного місяця борги зі сплати фінансових санкцій.
Податковий орган надсилає (вручає) вимогу про сплату боргу (недоїмки) платнику єдиного внеску протягом трьох робочих днів з дня її винесення, (абзац 6 пункт З Розділу VI Інструкції № 449)
У випадках, передбачених абзацами третім та/або четвертим цього пункту, вимога про сплату боргу (недоїмки) надсилається (вручається) платникам, зазначеним у пункті 1 статті 4 Закону № 2464, протягом 20 робочих днів, що настають за календарним місяцем, у якому виникла, зросла або частково зменшилась сума недоїмки зі сплати єдиного внеску (заборгованість зі сплати фінансових санкцій) (абзац 7 пункт 3 Розділу VI Інструкції № 449).
Вимога про сплату боргу (недоїмки) формується на підставі актів документальних перевірок, звітів платника про нарахування єдиного внеску та облікових даних з ITC за формою згідно з додатком 6 до зазначеної Інструкції (для платника - юридичної особи, у тому числі відокремлених підрозділів юридичної особи) або за формою згідно з додатком 7 до цієї Інструкції (для платника - фізичної особи) (пункт 3 Розділу VI Інструкції № 449).
Згідно пункту 3 Розділу VI Інструкції № 449 протягом 10 календарних днів із дня одержання вимоги про сплату боргу (недоїмки) платник зобов'язаний сплатити зазначені у пункті 1 вимоги суми недоїмки, штрафів та пені.
Згідно частини 4 Розділу VI Інструкції № 449 вимога про сплату боргу (недоїмки) формується на підставі актів документальних перевірок, звітів платника про нарахування єдиного внеску та облікових даних з інформаційної системи органу доходів і зборів за формою згідно з додатком 6 до цієї Інструкції (для платника - юридичної особи) або за формою згідно з додатком 7 до цієї Інструкції (для платника - фізичної особи). При формуванні вимоги про сплату боргу (недоїмки) їй присвоюється порядковий номер, який складається з трьох частин: перша частина - літера «Ю» (вимога до юридичної особи) або «Ф» (вимога до фізичної особи), друга частина - порядковий номер, третя частина - літера «У» (узгоджена вимога). Вимога про сплату боргу (недоїмки) формується під одним порядковим номером до повного погашення сум боргу.
Вимога про сплату боргу (недоїмки) вважається відкликаною, якщо (згідно пункту 6 Розділу VI Інструкції № 449):
сума боргу (недоїмки), зазначена у вимозі, погашається платником, органами державної виконавчої служби або органами Казначейства - у день, протягом якого відбулося таке погашення суми боргу (недоїмки) в повному обсязі;
податковий орган скасовує або змінює раніше зазначену суму боргу (недоїмки) внаслідок її узгодження або оскарження - з дня прийняття податковим органом рішення про скасування або зміну раніше зазначеної суми боргу (недоїмки);
вимога податкового органу про сплату боргу (недоїмки) скасовується судом - у день набрання судовим рішенням законної сили;
борг (недоїмка) списується у випадках, передбачених статтею 25 або іншими положеннями Закону, в порядку, визначеному пунктами 9-11 цього розділу, - у день прийняття податковим органом рішення про списання боргу (недоїмки) відповідно до частини сьомої статті 25 або іншого положення Закону;
є рішення суду на стягнення відповідних сум боргу (недоїмки), що зазначені у вимозі, - у день надходження виконавчих документів до органів державної виконавчої служби або до органів Казначейства.
Рішення, прийняті податковими органами та органами Пенсійного фонду з питань, що належать до їх компетенції відповідно до цього Закону, є обов'язковими до виконання платниками єдиного внеску, посадовими особами і застрахованими особами (абзац перший частини першої статті 25 Закону № 2464).
У разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків платники єдиного внеску зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею (частина друга статті 25 Закону № 2464).
Податковий орган у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, надсилає в паперовій та/або електронній формі платникам єдиного внеску вимогу про сплату недоїмки з єдиного внеску ( частина четверта статті 25 Закону № 2464).
Вимога про сплату недоїмки з єдиного внеску, винесена з метою стягнення недоїмки з єдиного внеску у разі його несплати платником у визначені Законом № 2464 строки, надсилається податковим органом платнику в паперовій та/або електронній формі у порядку, визначеному статтею 42 ПКУ.
Колегія суддів зазначає, що згідно з п. 42.5 ст. 42 ПКУ у разі якщо платник податків не подав заяву про бажання отримувати документи через електронний кабінет, листування з платником податків здійснюється шляхом надіслання за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручаються платнику податків (його представнику).
Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом (ст. 25 Закону № 2464).
Платник єдиного внеску зобов'язаний протягом десяти календарних днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею (абзац шостий частини четвертої статті 25 Закону № 2464)
З матеріалів справи вбачається, що у зв'язку з несплатою недоїмки з єдиного внеску, Головним управлінням ДПС у Харківській області сформовано та направлено до Колективного підприємства кооператив виробничий "Харківська стрічкоткацька фабрика" вимогу про сплату боргу (недоїмки) зі сплати єдиного соціального внеску від 12.10.2020 року № Ю-12732-23 у розмірі 11986,45 грн., вимогу вручено платнику 17.11.2020 року.
Вимога від 12.10.2020 № Ю-12732-23 винесена на підставі не сплачених нарахувань станом на 30.09.2020 року, а саме: 1) звіт щодо сум нарахованого єдиного внеску № 17571 від 16.06.2020, термін сплати 22.06.2020, сума нарахування 3 117,18 грн., сплачено 482,27 грн., заборгованість 2 634,91 грн.; 2) звіт щодо сум нарахованого єдиного внеску № 20463 від 20.07.2020, термін сплати 20.07.2020, сума нарахування 3 117,18 грн., сплачено 0,00 грн., заборгованість 3 117,18 грн.; 3) звіт щодо сум нарахованого єдиного внеску № 23332 від 20.08.2020, термін сплати 20.08.2020, сума нарахування 3 117,18 грн., сплачено 0,00 грн., заборгованість 3 117,18 грн.; 4) звіт щодо сум нарахованого єдиного внеску № 24989 від 15.09.2020, термін сплати 21.09.2020, сума нарахування 3 117,18 грн., сплачено 0,00 грн., заборгованість 3 117,18 грн.. Загальна заборгованість 11 986,45 грн.
У зв'язку з несплатою недоїмки з єдиного внеску, Головним управлінням ДПС у Харківській області сформовано та направлено до Колективного підприємства кооператив виробничий "Харківська стрічкоткацька фабрика" вимогу про сплату боргу (недоїмки) зі сплати єдиного соціального внеску від 10.12.2020 року № Ю-12732-23 у розмірі 11986,45 грн., вимогу вручено платнику 24.12.2020 року.
Вимога від 10.12.2020 № Ю-12732-23 винесена на підставі не сплачених нарахувань станом на 30.09.2020, а саме: 1) звіт щодо сум нарахованого єдиного внеску № 17571 від 16.06.2020, термін сплати 22.06.2020, сума нарахування 3 117,18 грн., сплачено 3 117,18 грн., заборгованість 0,00 грн.; 2) звіт щодо сум нарахованого єдиного внеску № 20463 від 20.07.2020. термін сплати 20.07.2020, сума нарахування 3 117,18 грн., сплачено 3 117,18 грн., заборгованість 0,00 грн.; 3) звіт щодо сум нарахованого єдиного внеску № 23332 від 20.08.2020, термін сплати 20.08.2020, сума нарахування 3 117,18 грн., сплачено 847,91 грн., заборгованість 2269,27 грн.; 4) звіт щодо сум нарахованого єдиного внеску № 24989 від 15.09.2020, термін сплати 21.09.2020 року, сума нарахування 3 117,18 грн., сплачено 0,00 грн., заборгованість 3 117,18 грн.; 5) звіт щодо сум нарахованого єдиного внеску № 38681799 від 16.10.2020, термін сплати 20.10.2020 року, сума нарахування 3 300,00 грн., сплачено 0,00 грн., заборгованість 3 300,00 грн.; 6) звіт щодо сум нарахованого єдиного внеску № 44492782 від 15.11.2020 , термін сплати 20.11.2020 року, сума нарахування 3 300,00 грн., сплачено 0,00 грн., заборгованість 3 300,00 грн. Загальна заборгованість 11 986,45 грн.
У зв'язку з несплатою недоїмки з єдиного внеску, Головним управлінням ДПС у Харківській області сформовано та направлено до Колективного підприємства кооператив виробничий "Харківська стрічкоткацька фабрика" вимогу про сплату боргу (недоїмки) зі сплати єдиного соціального внеску від 16.01.2021 року № Ю-12732-23 у розмірі 11986,45 грн., вимогу вручено платнику 27.01.2021 року.
Вимога від 16.01.2021 № Ю-12732-23 винесена на підставі не сплачених нарахувань станом на 30.09,2020, а саме: 1) звіт щодо рум нарахованого єдиного внеску від 16.06.2020 № 17571, термін сплати.22.06.2020, сума нарахування 3 117,18 грн., сплачено 3 117,18 грн., заборгованість 0,00 грн.; 2) звіт щодо сум нарахованого єдиного внеску від 20.07.2020 № 20463, термін сплати 20.07.2020, сума нарахування 3 117,18 грн., сплачено 3 117,18 грн., заборгованість 0,00 грн.; 3) звіт щодо сум нарахованого єдиного внеску - від 20.08.2020 № 23332, термін сплати 20.08.2020, сума нарахування 3 117,18 грн., сплачено 3 117,18 грн., заборгованість 0,00 грн.; 4) звіт щодо сум нарахованого єдиного внеску від 15.09.2020 № 24989, термін сплати 21.09.2020, сума нарахування 3 117,18 грн., сплачено 1030,73 грн., заборгованість 2086,45 грн.; 5) звіт щодо сум нарахованого єдиного внеску від 16.10.2020 № 38681799, термін сплати 20.10.2020, сума нарахування 3 300,00 грн., сплачено 0,00 грн., заборгованість 3 300,00 грн.; 6) звіт щодо сум нарахованого єдиного внеску від 15.11.2020 № 44492782, термін сплати 20.11.2020, сума нарахування 3 300,00 грн., сплачено 0,00 грн., заборгованість 3 300,00 грн.; 7) звіт щодо сум нарахованого єдиного внеску від 09.12.2020 № 48533620, термін сплати 21.12.2020, сума нарахування 3 300,00 грн., сплачено 0,00 грн., заборгованість 3 300,00 грн.. Загальна заборгованість 11 986,45 грн..
За рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску або від державної виконавчої служби, погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення, (частина 6 ст. 25 Закону № 2464).
Колегією суддів встановлено, що протягом 2020-2021 років грошові кошти на погашення поданих звітів про нарахування єдиного внеску КПКВ «ХСФ» надходили з порушенням встановлених законодавством строків і в подальшому сплачені суми зараховувались ГУ ДПС у рахунок погашення раніше не сплачених платежів.
Таким чином, вимоги про сплату боргу (недоїмки) від 12.10.2020 № Ю-12732-23, від 10.12.2020 № Ю-12732-23 та від 16.01.2020 № Ю-12732-23 містять інформацію про суму боргу у розмірі 11 986,45 гривень, проте в кожному випадку зазначена сума боргу має різну структуру недоїмки та різний період, самостійно визначених платником сум.
Дослідивши матеріали справи колегія суддів вважає, що однаковий розмір заборгованості є збігом обставин, а не помилкою контролюючого органу як зазначає позивач в позовній заяві.
Отже, підприємством самостійно надані звіти з єдиного внеску не сплачені в повному обсязі в установлені законодавством строки, а тому на даний час відсутня жодна із подій, яка б могла стати підставою для відкликання вимоги про сплату боргу (недоїмки).
Таким чином, колегія суддів дійшла висновку, що наведені обставини свідчать про відсутність порушення контролюючим органом прав та інтересів позивача та підтверджують правомірність винесення вимоги контролюючим органом та необґрунтованість вимоги щодо її скасування.
Колегія суддів також враховує позицію ЄСПЛ (в аспекті оцінки аргументів апелянта), сформовану у справі “Серявін та інші проти України” (№ 4909/04): згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі “Руїс Торіха проти Іспанії” (RuizTorijav. Spain) № 303-A, пункт 29).
Також згідно з п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення.
Відповідно до ч.2 ст.6 КАС України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини, а ст.17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" передбачає, що суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що позовні вимоги про визнання протиправними та скасування вимог про сплату боргу (недоїмки) на суму 11986,45 грн. від 12.10.2020р. №Ю-1 2732-23, від 10.12.2020 року №Ю-1 2732-23, від 16.01.2021 року №Ю-12732-23 зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування є необґрунтованими, недоведеними та такими, що не підлягають задоволенню.
Суд першої інстанції належним чином оцінив надані докази і на підставі встановленого, обґрунтовано відмовив у задоволенні адміністративного позову.
Відповідно до ч.1 ст. 242 КАС України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
Колегія суддів вважає, що рішення Харківського окружного адміністративного суду від 07.11.2017 року по справі № 816/1585/17 відповідає вимогам ст. 242 КАС України, а тому відсутні підстави для його скасування та задоволення апеляційних вимог позивача.
Згідно ч. 1 ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
На підставі викладеного, колегія суддів, погоджуючись з висновками суду першої інстанції, вважає, що суд дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення фактичних обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.
Доводи апеляційної скарги, з наведених вище підстав, висновків суду не спростовують.
Керуючись ст. ст. 242, 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Колективного підприємства кооператив виробничий "Харківська стрічкоткацька фабрика" залишити без задоволення.
Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 10.06.2021 по справі № 520/1906/21 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.
Головуючий суддя (підпис)З.О. Кононенко
Судді(підпис) (підпис) В.А. Калиновський Я.М. Макаренко
Повний текст постанови складено 29.11.2021 року