26 листопада 2021 року Чернігів Справа № 620/8890/21
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Соломко І.І., розглянувши в порядку спрощеного позовного без повідомлення (виклику) сторін в приміщенні суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики Чернігівської міської ради про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,
У провадженні Чернігівського окружного адміністративного суду перебуває справа за позовом ОСОБА_1 (далі також - позивач) до Департаменту соціальної політики Чернігівської міської ради (далі також - відповідач) про визнання протиправною бездіяльність відповідача, яка призвела до не нарахування та невиплати з 25.04.2021 щомісячної грошової допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, встановленої статтею 37 Закону України від 28.02.1991 №796 «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»; зобов'язання відповідача поновити з 25.04.2021 нарахування та виплату щомісячної грошової допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, встановленої статтею 37 Закону України від 28.02.1991 №796 «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі, що дорівнює 40% від прожиткового мінімуму для працездатних осіб (згідно Закону про Державний бюджет України на відповідний рік).
В обґрунтування позову позивач зазначив, що має статус особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, проживає в с. Губичі, яке відповідно до Переліку населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, віднесено до зони гарантованого добровільного відселення, а тому, враховуючи рішення Конституційного Суду України від 17.07.2018 №6-р/2018, вона має право з 25.04.2021 на щомісячне отримання грошової допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, встановленої статтею 37 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі, що дорівнює 40% від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленої законом про Державний бюджет України на відповідний рік, з врахуванням розрахункової величини у розмірі прожиткового мінімуму, встановленого Законом №1774-VІІІ.
Ухвалою суду від 13.08.2021 відкрито провадження у справі, розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
02.09.2021 Управлінням соціального захисту населення Чернігівської районної адміністрації подано відзив на позовну заяву, в якому заперечує проти доводів позивача, викладених у позові та зазначає, що позивач із заявою встановленої форми щодо призначення щомісячної грошово допомоги в зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевою виробництва та особистого господарства згідно статті 37 Закону до Управління не зверталась, на обліку як отримувач компенсації не перебувала та вищезазначену допомогу не отримувала. Отже, Управління соціального захисту населення Чернігівської районної державне адміністрації є неналежним відповідачем по справі.
11.10.2021 ухвалою суду позовну заяву залишено без руху та надано позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви.
25.10.2021 позивачем на ухвалу суду від 11.10.2021 подано заяву про уточнення позовних вимог та визначено відповідачем Департамент соціальної політики Чернігівської міської ради.
28.10.2021 ухвалою суду продовжено розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження та замінено первісного відповідача Управління соціального захисту населення Чернігівської районної державної адміністрації Чернігівської області на належного відповідача - Департамент соціальної політики Чернігівської міської ради.
Представник відповідача подав відзив на позовну заяву, в якому позов не визнає та зазначив, що Департамент не має повноважень здійснювати спірні виплати позивачу, оскільки остання зареєстрована в м. Чернігові, який не належить до таких, жителям яких з 1 квітня 1991 року виплачується щомісячна грошова допомога у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва і особистого підсобного господарства, тому підстави для нарахування та виплати їй такої допомоги відсутні.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.
Позивач має статус особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджується копією посвідчення серія НОМЕР_1 (а.с.15).
ОСОБА_1 зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується копією паспорта НОМЕР_2 , виданого Ріпкинським РВ УМВС в Чернігівській області (а.с.11).
За даними довідки Губицького старостинського округу № 372 від 29.09.2021, позивач проживає в с. Губичі Чернігівської області, яке відповідно до Переліку населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, віднесено до зони гарантованого добровільного відселення (а.с.13).
01.06.2021 позивач звернулась із заявою щодо спірних виплат до Начальника управління соціального захисту населення Чернігівської районної адміністрації, проте подала її до Департаменту соціальної політики Чернігівської міської ради, про що свідчить вхідних штамп на заяві.
Листом від 09.06.2021 № 19-05/8900 Департамент повідомив позивача, що місто Чернігів не входить до Переліку населених пунктів, жителям яких з 1 квітня 1991 року виплачується щомісячна грошова допомога у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва і особистого підсобного господарства, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 23 липня 1991 року № 106 «Про організацію виконання постанов Верховної Ради Української РСР про порядок введення в дію законів Української РСР «Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи» та «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Тому на даний час законодавче не визначено правових підстав для проведення спірних виплат (а.с.14).
Вважаючи вказану відмову протиправною, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я, соціального захисту потерпілого населення визначено в Законі України від 28 лютого 1991 року №796-XII Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (далі Закон №796-XII).
Відповідно до положень статті 37 Закону №796-ХІІ (в редакції, чинній з 09 липня 2007 року) громадянам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, виплачується щомісячна грошова допомога у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства в таких розмірах: у зоні посиленого радіоекологічного контролю - 30 процентів від мінімальної заробітної плати; у зоні гарантованого добровільного відселення - 40 процентів від мінімальної заробітної плати; у зоні безумовного (обов'язкового) відселення - 50 процентів від мінімальної заробітної плати. Перелік населених пунктів, жителям яких виплачується щомісячна грошова допомога, затверджується Кабінетом Міністрів України. Ця допомога виплачується щомісячно за місцем роботи, пенсіонерам - органами, які виплачують пенсію, непрацюючим громадянам - місцевими державними адміністраціями або виконавчими органами рад за місцем проживання. Виплата за два і більше місяців забороняється.
Відповідно до матеріалів справи, позивач зареєстрована та проживає в м. Чернігові, яке, відповідно до Переліку населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів УРСР від 23.07.1991 № 106, не відноситься до зон радіоактивного забруднення, а тому відсутні підстави для спірної виплати відсутні.
Статтею 77 КАС України, встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Крім того в рішенні № 37801/97 від 1 липня 2003 року по справі "Суомінен проти Фінляндії" Європейський суд вказав, що орган влади зобов'язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень. Принцип обґрунтованості рішення суб'єкта владних повноважень полягає в тому, що рішення повинно бути прийнято з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, на оцінці всіх фактів та обставин, що мають значення.
З огляду на встановлені судом обставини відповідач, як суб'єкт владних повноважень, довів ті обставини, на яких ґрунтуються його доводи.
Водночас суд не приймає довідку Губицького старостинського округу № 372 від 29.09.2021 на підтвердження факту проживання позивача в с. Губичі Чернігівської області, оскільки вказаний факт спростовується даними паспорту, де місце реєстрації значиться Чернігів.
Отже на підставі викладеного, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позову повністю.
Керуючись ст. ст.139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні позову відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду.
Позивач: ОСОБА_1 АДРЕСА_2 рнокпп НОМЕР_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Відповідач: Департамент соціальної політики Чернігівської міської ради вул.Івана Мазепи, 19,м.Чернігів,14017 код ЄДРПОУ 43649464.
Повний текст рішення виготовлено 26 листопада 2021 року.
Суддя І.І. Соломко