Провадження № 3/742/1295/21
Єдиний унікальний № 742/4552/21
29 листопада 2021 року місто Прилуки
Суддя Прилуцького міськрайонного суду Чернігівської області Ільченко О.І., перевіривши матеріали, що надійшли від Прилуцького міськрайонного відділу державної виконавчої служби Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Суми) про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН НОМЕР_1 , мешканця: АДРЕСА_1 ,
за ч.1 ст. 183-1 КУпАП, -
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення №59057155 від 23.11.2021, складеного головним державним виконавцем Прилуцького міськрайонного відділу державної виконавчої служби Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Суми) Руденко О.О. та направленого до Прилуцького міськрайонного суду 26.11.2021, вбачається, що ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.183-1 КУпАП, а саме: не сплачує аліменти на утримання дитини з 04.04.2019 по теперішній час. Сумарний розмір заборгованості станом на 31.10.2021 складає 74416,20 грн, що призвело до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред'явлення виконавчого документа до примусового виконання, .
Суддя, перевіривши матеріали адміністративної справи про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.183-1 КУпАП вважає, що такі підлягають направленню на доопрацювання з наступних підстав:
Відповідно до ч.1 ст.183-1 КУпАП вбачається, що несплата аліментів на утримання дитини, одного з подружжя, батьків або інших членів сім'ї, що призвела до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред'явлення виконавчого документа до примусового виконання тягне за собою виконання суспільно корисних робіт на строк від ста двадцяти до двохсот сорока годин.
Згідно вимог ст.245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Відповідно до ст.278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення, чи витребувано необхідні додаткові матеріали.
Згідно з ст.256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначається, зокрема: місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення.
Крім того, відповідно до ч.2 ст.254 КУпАП, протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається у двох екземплярах, один з яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Проте, згідно матеріалів адміністративного провадження, відсутні відомості про те, чи було вручено другий примірник протоколу особі, яка притягується до адміністративної відповідальності, чи такий взагалі відмовився від його отримання; не зазначено доказів, які б свідчили про відмову порушника від сплати аліментів, не надано доказів, що ОСОБА_1 повідомлявся про борг по сплаті аліментів.
Відповідно до вимог ст.7 КУпАП, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності, а застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Так, відповідно до п."а" ч.3 ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожний обвинувачений у вчиненні кримінального правопорушення має щонайменше такі права: бути негайно і детально поінформованим зрозумілою для нього мовою про характер і причини обвинувачення, висунутого проти нього. Положення Конвенції стосуються й обвинувачення у вчиненні адміністративного правопорушення, що випливає з практики Європейського суду з прав людини, який приймає до свого провадження і заяви щодо рішень судів про накладення на осіб адміністративних стягнень, оскільки вважає, що в силу суворості санкцій такі справи за суттю є кримінальними, а адміністративні покарання фактично носять кримінальний характер з усіма гарантіями ст.6 Конвенції (п.55 рішення у справі "Гурепко проти України"; п.21 рішення у справі "Надточій проти України").
З огляду на те, що в протоколі про адміністративне правопорушення відсутні відомості щодо належного повідомлення боржника про притягнення до адміністративної відповідальності, що позбавляє суддю повно, всебічно та об'єктивно розглянути дану справу в судовому засіданні, тому протокол про адміністративне правопорушення підлягає поверненню на доопрацювання.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст.183-1, 254-257, 268, 283 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
Матеріали адміністративної справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст.183-1 КУпАП, повернути до Прилуцького міськрайонного відділу державної виконавчої служби Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Суми) на доопрацювання для усунення вказаних недоліків.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Олександр ІЛЬЧЕНКО