Справа № 560/11380/21
іменем України
29 листопада 2021 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючої-судді Гнап Д.Д. розглянув адміністративну справу за позовом акціонерного товариства "Катіон" , ОСОБА_1 до Хмельницької міської ради про визнання незаконним і скасування рішення.
І. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЙ СТОРІН
Акціонерне товариство "Катіон", ОСОБА_1 звернулися в суд з позовом до Хмельницької міської ради, в якому просять:
- визнати незаконним і скасувати пункт 1 рішення № 20 другої сесії Хмельницької міської ради від 15.12.2010 року, який передбачає: "Затвердити технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Хмельницького, видану Українським державним науково-дослідним інститутом проектування міст "Діпромісто".
В обґрунтування позовних вимог вказують, що технічна документація з нормативної грошової оцінки земель міста Хмельницького розроблена на підставі недостовірних даних, що у свою чергу призвело до незаконного завищення земельного податку на території міста Хмельницький. Вказують, що нормативна грошова оцінка у документації завищена. Вважають, що скасування рішення № 20 другої сесії Хмельницької міської ради від 15.12.2010 року, яким технічну документацію затверджено, дасть можливість повернути надмірно сплачений ними земельний податок.
До суду 27.09.2021 відповідач надав відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити у задоволенні позовних вимог. Зазначає, що рішенням другої сесії Хмельницької міської ради № 20 від 15.12.2010 було затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Хмельницького, виконану Українським державним науково-дослідним інститутом проектування міст "Діпромісто", враховуючи висновок державної експертизи землевпорядної документації, який підтверджує відповідність нормативної грошової оцінки вимогам законодавства, стандартам, нормам та правилам. Вказує, що оскаржуване рішення неодноразово було предметом розгляду в судах.
У відповіді на відзив від 04.10.2021 позивачі підтримали вимоги, викладені у позовній заяві, а також зазначили, що відповідач при прийнятті спірного рішення діяв усупереч вимог пункту 3 статті 24 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".
ІІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 08.09.2021 відкрито провадження у справі та вирішено розглянути її за правилами загального позовного провадження.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 05.10.2021 відмовлено у задоволенні клопотань Хмельницької міської ради про закриття провадження у справі та про залишення позовної заяви без розгляду. Закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.
Ухвалою від 23.11.2021 Хмельницький окружний адміністративний суд вирішив перейти до розгляду справи № 560/11380/21 у порядку письмового провадження.
ІІІ. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ
15.12.2010 на другій сесії Хмельницькою міською радою прийнято рішення № 20 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Хмельницького».
Вказаним рішенням Хмельницька міська рада затвердила технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Хмельницького, виконану Українським державним науково-дослідним інститутом проектування міст «Діпромісто» (пункт 1 рішення). Рішення набрало чинності з 01.01.2011 (пункт 3 рішення).
Позивачі вважають оскаржуване рішення протиправним, у зв'язку з чим звернулися до суду з цим позовом.
ІV. ОЦІНКА СУДУ
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 19 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема у спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
У справі, що розглядається оскаржено прийняте Хмельницькою міською радою рішення від 15.12.2010 № 20 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Хмельницького», яке набрало чинності з 01.01.2011.
З назви та змісту рішення вбачається, що ним затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Хмельницького.
Відповідно до абзацу 13 статті 1 Закону України "Про оцінку земель" від 11.12.2003 № 1378-IV (чинного на момент прийняття оскаржуваного рішення) (далі - Закон № 1378-IV) нормативна грошова оцінка земельних ділянок - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами.
Згідно з частиною п'ятою статті 5 Закону № 1378-IV нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.
Відповідно до положень Земельного кодексу України оцінка земель різного призначення проводиться для порівняльного аналізу ефективності їх використання. Дані економічної оцінки земель є основою грошової оцінки земельної ділянки різного цільового призначення.
Верховний Суд у постанові від 15 червня 2021 року у справі № 200/12944/19-а зазначив, що процедура встановлення нормативної грошової оцінки включає ряд стадій, передбачених чинним законодавством України. Зокрема, розробка технічної документації з нормативної грошової оцінки спеціалізованою установою, погодження технічної документації органами влади, прийняття відповідною радою рішення про затвердження технічної документації, внесення відомостей про нормативну грошова оцінку земельної ділянки до Державного земельного кадастру.
Відповідно до статті 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Статтею 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21 травня 1997 року № 280/97-ВР (далі - Закон № 280/97-ВР) визначений перелік питань, які відносяться до виключної компетенції сільських, селищних та міських рад, до яких, зокрема, належить вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин та затвердження ставок земельного податку відповідно до Податкового кодексу України.
Положеннями статті 15 Закону № 1378-ІV встановлено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок може проводитися на підставі договору, який укладається заінтересованими особами в порядку, встановленому законом.
За результатами нормативної грошової оцінки земельних ділянок на підставі положень статті 20 Закону № 1378-IV складається технічна документація із землеустрою, відповідно до вимог Закону України від 22.05.2003 № 858-ІV «Про землеустрій» (далі - Закон № 858- IV).
Відповідно до частини першої статті 25 Закону № 858-IV документація із землеустрою розробляється у вигляді програм, схем, проектів, спеціальних тематичних карт, атласів, технічної документації.
Замовниками документації із землеустрою можуть бути можуть бути органи державної влади, органи місцевого самоврядування, землевласники і землекористувачі (стаття 26 Закону № 858-IV).
Розробниками технічної документації з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок є юридичні особи, які отримали ліцензії на проведення робіт із землеустрою (стаття 7 Закону № 1378-IV).
Відповідно до статті 21 Закону № 1378-IV технічна документація з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель, нормативної грошової оцінки земельних ділянок, а також звіти з експертної грошової оцінки земельних ділянок державної та комунальної власності у разі їх продажу підлягають державній експертизі відповідно до закону.
Порядок проведення державної експертизи визначений Законом України "Про державну експертизу землевпорядної документації" (у редакції, чинній на день прийняття спірного рішення) та Методикою проведення державної експертизи землевпорядної документації, затвердженою наказом Державного комітету України по земельних ресурсах від 3 грудня 2004 року № 391.
Відповідно до статті 9 Закону України "Про державну експертизу землевпорядної документації" від 17 червня 2004 року № 1808-IV (у редакції, чинній на день прийняття спірного рішення) (далі - Закон № 1808-IV) обов'язковій державній експертизі підлягають: технічна документація з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель, нормативної грошової оцінки земельних ділянок, а також звіти з експертної грошової оцінки земельних ділянок державної та комунальної власності у разі їх продажу.
Згідно із статтею 22 Закону № 1808-IV до повноважень центрального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів у сфері державної експертизи належать: організація та проведення державної експертизи відповідно до закону.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 19.03.2008 № 224 "Про затвердження Положення про Державний комітет України із земельних ресурсів" (що діяв станом на 2009 рік) Державний комітет із земельних ресурсів (Держкомзем) є центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України.
На підставі вищевказаного законодавства Державним комітетом України із земельних ресурсів було проведено державну експертизу технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Хмельницького 2009 року.
Відповідно до статті 35 Закону № 1808-IV результатом проведення державної експертизи є висновок державної експертизи. Висновки державної експертизи повинні містити оцінку допустимості та можливості прийняття рішення щодо об'єкта державної експертизи і враховувати соціально-економічні наслідки.
Якщо об'єкт державної експертизи підготовлений згідно з вимогами законодавства, встановленими стандартами, нормами і правилами, то він позитивно оцінюється та погоджується. У разі необхідності погодження може обумовлюватися певними умовами щодо додаткового опрацювання окремих питань та внесення коректив, виконання яких не потребує суттєвих доробок. Позитивні висновки державної експертизи щодо об'єктів обов'язкової державної експертизи є підставою для прийняття відповідного рішення органами виконавчої влади чи органами місцевого самоврядування, відкриття фінансування робіт з реалізації заходів, передбачених відповідною документацією.
У разі якщо об'єкт державної експертизи не повною мірою відповідає вимогам законодавства, встановленим стандартам, нормам і правилам, він повертається на доопрацювання. При цьому вказуються конкретні вимоги, відповідно до яких необхідно внести зміни і доповнення до об'єкта державної експертизи.
Об'єкт державної експертизи, який не відповідає вимогам законодавства, встановленим стандартам, нормам і правилам, оцінюється негативно і не погоджується. Негативна оцінка об'єкта державної експертизи повинна бути всебічно обґрунтована відповідно до вимог законодавства, встановлених стандартів, норм і правил.
Висновки державної експертизи після їх затвердження спеціально уповноваженим органом виконавчої влади у сфері державної експертизи є обов'язковими для прийняття до розгляду замовником і врахування при прийнятті відповідного рішення щодо об'єктів державної експертизи.
Відповідно до Методики проведення державної експертизи землевпорядної документації, затвердженої наказом Державного комітету України по земельних ресурсах від З грудня 2004 року № 391, підготовлені висновки державної експертизи повинні зводитись до трьох можливих варіантів:
- землевпорядна документація в цілому відповідає вимогам чинного законодавства України, встановленим нормам і правилам, оцінюється позитивно та погоджується (у разі необхідності погодження може обумовлюватися певними умовами щодо додаткового опрацювання окремих питань та внесення коректив, виконання яких не потребує суттєвих доробок);
- землевпорядна документація не в повній мірі відповідає вимогам чинного законодавства України, встановленим нормам і правилам, повертається на доопрацювання;
- землевпорядна документація, яка не відповідає вимогам чинного законодавства України, встановленим нормам і правилам, оцінюється негативно і не погоджується.
Висновки державної експертизи землевпорядної документації після їх підпису експертами, керівником експертного підрозділу та затвердження керівництвом Держкомзему України, Рескомзему АР Крим, обласних, Київського і Севастопольського міських головних управлінь земельних ресурсів, скріплені гербовою печаткою, є обов'язковими для прийняття до розгляду замовником.
Усунення зауважень та внесення виправлень, виявлених в результаті державної експертизи, здійснюють розробники землевпорядної документації та інші суб'єкти, що допустили порушення вимог чинного законодавства України, встановлених норм і правил при підготовці об'єкта державної експертизи або його окремих складових частин.
Контроль за усуненням зауважень державної експертизи здійснюють виконавці експертизи (експерти) чи, за їх дорученням, керівники підпорядкованих територіальних органів земельних ресурсів. Факт внесення виправлень, врахування зазначених у висновку зауважень та пропозицій посвідчується відповідним записом на висновку експертизи керівника експертного підрозділу або керівника підпорядкованого територіального органу земельних ресурсів, на якого покладено контроль за усуненням зауважень державної експертизи.
У висновку Державного комітету України із земельних ресурсів від 06.10.2009 чітко вказано, що при виконанні грошової оцінки використовувались матеріали відділів міськвиконкому, окремих підприємств та організацій міста, а також такі проектні матеріали як дані державної та відомчої статистичної звітності про натуральний та вартісні показники, надані міськими службами комунального господарства, а також вартість інженерних споруд, які ведуться міськими службами, вказано що на експертизу представлені матеріали з нормативної грошової оцінки розроблені на основі існуючої законодавчої та нормативно- методичної бази грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, включає текстові та графічні матеріали і розроблена відповідно до Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженого наказом Держкомзему України, Мінагрополітики України, Мінбудархітектури України, УААН від 27.01.2006 № 18/15/21/11.
З огляду на вищевказане, відповідно до матеріалів справи технічна документація з нормативної грошової оцінки земель міста Хмельницького пройшла державну експертизу, що підтверджується позитивним висновком державної експертизи землевпорядної документації від 06.10.2009 № 960-09, виготовленим Державним комітетом України із земельних ресурсів з врахуванням відповідного запису на висновку від 01.12.2009.
Технічна документація з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою (частина перша статті 23 Закону № 1378-IV).
З аналізу вказаних вище норм законодавства можна дійти висновку, що органи місцевого самоврядування виступають замовниками робіт з нормативної грошової оцінки земельних ділянок та затверджують технічну документацію з нормативної грошової оцінки землі, розроблену у відповідності до вимог чинного законодавства.
Аналогічний правовий висновок викладений у постанові Верховного Суду від 15 червня 2021 року у справі № 200/12944/19-а.
Позивач рішенням від 15.12.2010 № 20 затвердив технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Хмельницького, після того, як вона пройшла державну експертизу.
З огляду на вказане, суд доходить висновку, що рішення Хмельницької міської ради від 15.12.2010 року № 20 прийняте відповідачем відповідно до повноважень та у спосіб передбачений нормами Конституції України, Земельного кодексу України, Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Закону України «Про оцінку земель».
Позивачі, звертаючись до суду, не зазначили процесуального порушення під час прийняття рішення, обґрунтовуючи позов виключно незгодою із розрахунками витрат, які покладені в основу розробленої Українським державним науково-дослідним інститутом проектування міст "Діпромісто" технічної документації.
Суд зазначає, що технічна документація була предметом розгляду справи за позовом публічного акціонерного товариства "Катіон" до державного підприємства "Український державний науково-дослідний інститут проектування міст "Діпромісто" ім. Ю. М. Білоконя".
Рішенням Господарського суду міста Києва від 11.09.2017 у справі № 910/23935/16 у задоволенні позову публічного акціонерного товариства "Катіон" відмовлено.
Відповідно до частини четвертої статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Суд доходить висновку, що підстави для задоволення адміністративного позову акціонерного товариства "Катіон", ОСОБА_1 до Хмельницької міської ради про визнання незаконним і скасування рішення відсутні.
Зважаючи на відмову в задоволенні позову в повному обсязі, судові витрати, понесені позивачами, відшкодуванню не підлягають.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
у задоволенні адміністративного позову акціонерного товариства "Катіон", ОСОБА_1 до Хмельницької міської ради про визнання незаконним і скасування рішення відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 29 листопада 2021 року
Позивач:Акціонерне товариство "Катіон" (вул. Тернопільська, 19, Хмельницький, Хмельницька область, 29016 , код ЄДРПОУ - 05470288) ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )
Відповідач:Хмельницька міська рада (вул. Гагаріна, 3, Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 33332218)
Головуюча суддя Д.Д. Гнап