465/5601/21
3/465/3900/21
Іменем України
26.11.2021 року м. Львів
Суддя Франківського районного суду м. Львова Мартинишин М.О., розглянувши матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 - ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, не працюючого, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1
за ст.173 КУпАП,-
встановив:
Працівниками Львівського районного управління поліції №2 ГУ НП у Львівській області повторно скеровано до суду матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст.173 КУпАП з підстав, викладених у протоколі про адміністративне правопорушення серії ВАБ №694652 від 19.07.2021 року.
Відповідно до вищевказаного протоколу вчинення адміністративного правопорушення полягає в тому, що 19.07.2021 року близько 14:30 год. гр. ОСОБА_1 по АДРЕСА_2 образливо чіплявся до сусідки гр. ОСОБА_2 , погрожував, шарпав, перебуваючи в п'яному вигляді, за що передбачена відповідальність ст.173 КУпАП.
Дані матеріали 15.11.2021 року поступили до Франківського районного суду м.Львова із супровідним листом заступника начальника Львівського районного управління поліції №2 ГУ НП у Львівській області І.Малиш.
Як випливає із матеріалів справи, такі повернуті на доопрацювання відповідно до постанови судді від 10.08.2021 року.
Разом з тим, не усунувши недоліки, які зазначені в постанові, матеріали скеровані до суду повторно.
Відповідно до вимог ч.2 ст.268 КУпАП при розгляді справ про адміністративні правопорушення, передбачені ст.173 КУпАП, присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, є обов'язковою. У разі ухилення її від явки на виклик судді районного, районного у місті, міського чи міськрайонного суду цю особу може бути органом внутрішніх справ (Національною поліцією) піддано приводу.
Згідно до ч.2 ст.277 КУпАП справи про адміністративні правопорушення, передбачені ст.173 КУпАП розглядаються протягом доби.
Відповідно до п.4 Положення про Національну поліцію, затвердженого Постановою Кабінет Міністрів України від 28.10.2015 року № 877, Національна поліція відповідно до покладених на неї завдань, доставляє у випадках і порядку, визначених законом, затриманих осіб, підозрюваних у вчиненні кримінального правопорушення, та осіб, які вчинили адміністративне правопорушення.
У той же час, працівниками поліції явка ОСОБА_1 до суду не забезпечена.
Між тим, згідно з ч.2 ст.38 КУпАП, адміністративне стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніше як через три місяці з дня його виявлення.
З представлених на розгляд матеріалів вбачається, що матеріали передані судді 15.11.2021 року, подія мала місце та протокол складено 19.07.2021 року, тобто на час розгляду справи сплив трьохмісячний строк накладення адміністративного стягнення за адміністративне правопорушення.
Відповідно до п.7 ч.1 ст.247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених статтею 38 цього Кодексу.
Отже, провадження підлягає закриттю відповідно до вимог вказаної норми закону.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст.23-24,33,38,268,283, 284, 247, 277 КУпАП, -
постановив:
Адміністративну справу відносно ОСОБА_1 за ст.173 КУпАП провадженням закрити за пропуском строку накладення адміністративного стягнення за адміністративне правопорушення.
На постанову може бути подано скаргу протягом десяти днів з дня її ухвалення до апеляційного суду Львівської області.
Суддя Мартинишин М.О.