Справа № 420/17793/21
29 листопада 2021 року Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бжассо Н.В., розглянув в порядку спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту земельних ресурсів Одеської міської ради, за участі третіх осіб, які не заявляють самостійний вимог щодо предмету спору - Одеської міської ради, ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про визнання протиправними дій щодо ухилення від відповіді на запит, зобов'язання розглянути запит та надати відповідь
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Департаменту земельних ресурсів Одеської міської ради, за участі третіх осіб, які не заявляють самостійний вимог щодо предмету спору - Одеської міської ради, ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , за результатом розгляду якого позивач просить суд:
Визнати протиправними дії Департаменту земельних ресурсів Одеської міської ради щодо ухилення від відповіді на запит ОСОБА_1 про надання публічної інформації від 22.06.2021 року;
Зобов'язати Департамент земельних ресурсів Одеської міської ради розглянути та надати обґрунтовану відповідь на запит ОСОБА_1 про надання публічної інформації від 22.06.2021 року;
Встановити судовий контроль за виконанням рішення та встановити місячний строк на подання звіту про виконання рішення з дня набрання рішенням законної сили.
В обґрунтування адміністративного позову позивачка зазначає, що 22.06.2021 року вона звернулася до відповідача із запитом на інформацію, проте, у відповідь отримала лист, який є формальною відпискою.
Ухвалою суду від 04.10.2021 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
23.10.2021 року від представника відповідача надійшов відзив на адміністративний позов, з огляду на який, відповідач зазначив, що відповідь на запит позивачки було надано у повному обсязі, з урахуванням отриманих матеріалів.
Суд розглянув матеріали справи, всебічно і повно з'ясував всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінив надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності та робить наступні висновки.
Судом встановлено, що 22.06.2021 ОСОБА_1 звернулася до Департаменту земельних ресурсів Одеської міської ради із запитом, в якому, на підставі ЗУ «Про доступ до публічної інформації» просила повідомити про наявність або відсутність у архіві ДСК комплекту документів, необхідних для організації проїзду через землю ДСК між земельними ділянками громадян ОСОБА_4 ( АДРЕСА_1 ) та ОСОБА_1 , ОСОБА_3 , ОСОБА_2 , земельна ділянка яких розташована на території дачно-будівельного кооперативу « Інженерів та наукових робітників » за адресами: АДРЕСА_2 , АДРЕСА_3 (колишня адреса АДРЕСА_4 ).
29.06.2021 року директор Департаменту земельних ресурсів Одеської міської ради звернувся до в.о. Директора Департаменту архівної справи та діловодства Одеської міської ради із запитом № 01-17/106-ЗЛІ, в якому просив у найкоротший термін надати до Департаменту, для підготовки відповіді по суті на запит гр. ОСОБА_1 , копії документів (у тому числі проект організації території), що стали підвою для прийняття рішення виконавчого комітету Одеської міської ради від 25.12.1998 року № 1141.
Листом від 29.06.2021 року за № 01-17/106-ЗЛІ відповідач повідомив позивачку про продовження строку розгляду її запиту до 20 робочих днів, у зв'язку із необхідністю отримання інформації у Департаменті архівної справи та діловодства Одеської міської ради.
20.07.2021 року Департамент земельних ресурсів Одеської міської ради надав відповідь за № 01-17/106-ЗЛІ на запит ОСОБА_1 від 22.06.2021 року, згідно з якою на запит Департаментом отримано копію рішення Виконавчого комітету Одеської міської ради від 25.12.1998 року № 1141 «Про передачу в приватну власність членам дачно-будівельного кооперативу «Інженерів та наукових робітників» земельних ділянок для дачного будівництва з додатком - проектом організації території ДСК «Інженерів та наукових робітників». На схемі планування земельних ділянок та внутрішньоквартальних проїздів на ділянці НОМЕР_5 ДБК « Інженерів та наукових робітників » визначено проїзд (аллею) до земельної ділянки № НОМЕР_1 площею 0,0682 га по АДРЕСА_1 , яку зазначеним вище рішенням передано у приватну власність гр. ОСОБА_4 . Земельна ділянка площею 1400 кв.м., яка візуально відповідає земельним ділянкам, визначеним у Вашому зверненні та зверненні гр. ОСОБА_3 та гр. ОСОБА_2 щодо їх передачі у приватну власність за адресами: АДРЕСА_3 та АДРЕСА_2 (без включення проїзду), визначена на схемі як така, що не приватизується. До відповіді надано додаток на одному аркуші.
Відповідно до ч. 2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 40 Конституції України, усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов'язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.
Згідно з п. п. 3, 4 ч. 1 ст. 1 ЗУ «Про інформацію», інформація - будь-які відомості та/або дані, які можуть бути збережені на матеріальних носіях або відображені в електронному вигляді; суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, інший суб'єкт, що здійснює владні управлінські функції відповідно до законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень.
Приписами ст. 5 ЗУ «Про інформацію» передбачено, що кожен має право на інформацію, що передбачає можливість вільного одержання, використання, поширення, зберігання та захисту інформації, необхідної для реалізації своїх прав, свобод і законних інтересів.
Реалізація права на інформацію не повинна порушувати громадські, політичні, економічні, соціальні, духовні, екологічні та інші права, свободи і законні інтереси інших громадян, права та інтереси юридичних осіб.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 7 ЗУ «Про інформацію», право на інформацію охороняється законом. Держава гарантує всім суб'єктам інформаційних відносин рівні права і можливості доступу до інформації.
Ніхто не може обмежувати права особи у виборі форм і джерел одержання інформації, за винятком випадків, передбачених законом.
Суб'єкт інформаційних відносин може вимагати усунення будь-яких порушень його права на інформацію.
Закон України «Про доступ до публічної інформації» визначає порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом, та інформації, що становить суспільний інтерес.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 ЗУ «Про доступ до публічної інформації», публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.
Приписами ч. 1 ст. 3 ЗУ «Про доступ до публічної інформації», право на доступ до публічної інформації гарантується: 1) обов'язком розпорядників інформації надавати та оприлюднювати інформацію, крім випадків, передбачених законом; 2) визначенням розпорядником інформації спеціальних структурних підрозділів або посадових осіб, які організовують у встановленому порядку доступ до публічної інформації, якою він володіє; 3) максимальним спрощенням процедури подання запиту та отримання інформації; 4) доступом до засідань колегіальних суб'єктів владних повноважень, крім випадків, передбачених законодавством; 5) здійсненням парламентського, громадського та державного контролю за дотриманням прав на доступ до публічної інформації; 6) юридичною відповідальністю за порушення законодавства про доступ до публічної інформації.
Статтею 12 ЗУ «Про доступ до публічної інформації» визначено перелік суб'єктів відносин у сфері доступу до публічної інформації якими є: 1) запитувачі інформації - фізичні, юридичні особи, об'єднання громадян без статусу юридичної особи, крім суб'єктів владних повноважень; 2) розпорядники інформації - суб'єкти, визначені у статті 13 цього Закону; 3) структурний підрозділ або відповідальна особа з питань доступу до публічної інформації розпорядників інформації.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 13 ЗУ «Про доступ до публічної інформації», розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються: 1) суб'єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб'єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов'язковими для виконання.
Згідно з ч. ч. 1,2 ст. 19 ЗУ «Про доступ до публічної інформації», запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні.
Запитувач має право звернутися до розпорядника інформації із запитом на інформацію незалежно від того, стосується ця інформація його особисто чи ні, без пояснення причини подання запиту.
Відповідно до ч. 1, 4 ст. 20 ЗУ «Про доступ до публічної інформації», розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту.
У разі якщо запит стосується надання великого обсягу інформації або потребує пошуку інформації серед значної кількості даних, розпорядник інформації може продовжити строк розгляду запиту до 20 робочих днів з обґрунтуванням такого продовження. Про продовження строку розпорядник інформації повідомляє запитувача в письмовій формі не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту.
Суд встановив, що наявними в матеріалах справи доказами підтверджується факт розгляду та надання відповідачем відповіді на запит ОСОБА_1 від 22.06.2021 року.
Таким чином, суд робить висновок про відсутність підстав для задоволення адміністративного позову ОСОБА_1 .
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Згідно зі ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
З огляду на вищевикладене, суд робить висновок, що адміністративний позов ОСОБА_1 не належить до задоволення та, відповідно, не належить до задоволення клопотання позивачки про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду.
Керуючись ст.ст.2, 3, 6, 8, 9, 73, 74, 75, 76, 77, 195, 243, 245, 246, 250, 263, 295 КАС України, суд
Відмовити у задоволені позову ОСОБА_1 до Департаменту земельних ресурсів Одеської міської ради, за участі третіх осіб, які не заявляють самостійний вимог щодо предмету спору - Одеської міської ради, ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про визнання протиправними дій щодо ухилення від відповіді на запит, зобов'язання розглянути запит та надати відповідь.
Відмовити у задоволенні клопотання ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду.
Відповідно до статті 255 КАС України рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Згідно з частиною першою статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного тексту рішення.
Апеляційна скарга подається учасниками справи безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду.
Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_6 , РНОКПП: НОМЕР_2 ).
Відповідач - Департамент земельних ресурсів Одеської міської ради (вул. Успенська, 83/85, м. Одеса, 65011, код ЄДРПОУ: 44162529).
Третя особа - Одеська міська рада (пл. Думська, 1, м. Одеса, 65026, код ЄДРПОУ: 26597691).
Третя особа - ОСОБА_2 ( АДРЕСА_6 , РНОКПП: НОМЕР_3 ).
Третя особа - ОСОБА_3 ( АДРЕСА_6 , РНОКПП: НОМЕР_4 ).
Повний текст рішення складений та підписаний судом 29 листопада 2021 року, з урахуванням перебування головуючого судді Бжассо Н.В. у відпустці у період з 01.11.2021 року по 26.11.2021 року.
Суддя Н.В. Бжассо
.