Ухвала від 25.11.2021 по справі 380/11136/21

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа№ 380/11136/21

УХВАЛА

з питань відстрочення і розстрочення виконання,

змін чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення

25 листопада 2021 року

м.Львів

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Сакалоша В.М. розглянувши у порядку письмового провадження заяву КП «Кам'янкаводоканал» Кам'янка-Бузької міської ради про відстрочення виконання судового рішення в адміністративній справі №380/11136/21 за позовом Головного управління ДПС у Львівській області до Комунальне підприємство «Кам'янкаводоканал» про стягнення коштів за податковим боргом з рахунків у банках,-

УСТАНОВИВ:

до Львівського окружного адміністративного суду звернулося комунальне підприємство Кам'янкаводоканал із заявою про відстрочення виконання рішення суду від 18.06.2021 у справі № 380/11136/21 за позовом Головного управління ДПС у Львівській області до комунального підприємства Кам'янкаводоканал про стягнення коштів за податковим боргом з рахунків у банках строком на один рік.

В обґрунтування заяви заявник посилається на скрутне фінансове становище, що значно утруднює виконання судового рішення та унеможливлює погасити борг одним платежем. Зазначає, що 30.06.2021 року рішенням виконавчого комітету Кам'янка-Бузької міської ради № 136 затверджені нові тарифи з централізованого водопостачання та водовідведення у розмірах: водопостачання за ціною 35,29 грн. за один метр кубічний; водовідведення 18,95 грн. за один метр кубічний. Долученими до заяви доказами, а саме фінансовим звітом за дев'ять місяців 2021 року підтверджується, що за підсумками господарської діяльності підприємство отримало збитку на суму 2 млн. 560 тисяч грн. Слід звернути увагу, що станом на сьогодні на підприємстві працює 77 працівників і основна частина коштів, які містяться на банківських рахунках, використовуються для виплати заробітної плати працівникам, нарахувань на зарплату, сплату' загальнообов'язкових платежів до державного бюджету України, щомісячний розрахунок з «Львівобленерго» за спожиту електроенергію використану підприємством для транспортування питної води та водовідведення, сплату інших обов'язкових платежів. Всі вищезазначені факти, які підтверджуються долученими до заяви доказами вказують на важкий фінансовий стан підприємства та відсутність можливості виконати рішення суду в даний час. Постановлене судом рішення у справі № 380/11136/21 про стягнення з підприємства грошових коштів на рахунках у банках в сумі 2 856 489,33 грн., суттєво погіршує і так тяжкий фінансовий стан підприємства, а у випадку звернення судового рішення податковим органом до виконання, призведе до блокування рахунків заявника, подальшу неможливість сплати «Львівобленерго» за спожиту електроенергію, що у свою чергу стане підставою для відключення підприємства від електропостачання. При таких обставинах, споживачам м. Кам'янка-Бузька в особі: дошкільних, шкільних, медичних закладів, юридичним та фізичним особам постачання холодної води та водовідведення буде припинено. Окрім того, звернення рішення податковим органом до виконання, призведе до припинення виплат заробітної плати працівникам, відповідно в подальшому - до заборгованості зі заробітної плати, виникнення заборгованості з оплати по інших обов'язкових платежах та не можливості придбавати паливно-мастильні матеріали для транспорту, який задіяний у виробничій діяльності підприємства та придбавати матеріалів для ліквідації аварів на водопровідно-каналізаційній мережі. Таким чином, як випливає з вищезазначених обставин, виконання рішення суду у справі № 830/11136/21 по сплаті підприємством 2 856 489,33 грн. податкового боргу можливе тільки у випадку його відстрочення.

Від представника заявник надійшло клопотання про розгляд заяви у його відсутності.

Представник позивача в судове засідання не з'явилась, хоча була належним чином повідомлена про дату, час та місце розгляду заяви.

У відповідності до вимог п.1 ч.3 ст.205 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки за умови, якщо такий учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи.

Згідно до ч.4 ст.229 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у том числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

При постановленні ухвали суд враховує наступне.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 19.06.2021 у справі №380/11136/21 адміністративний позов задоволено повністю, а саме: стягнуто з Комунального підприємства «Кам'янкаводоканал» (ЄДРПОУ 20794427) до бюджету кошти з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в органі, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів та коштів в розмірі 2856489,33грн.

Відповідно до ч. ч. 1, 3-5 ст. 378 КАС України, за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.

Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.

Вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення, суд також враховує: 1) ступінь вини відповідача у виникненні спору; 2) щодо фізичної особи - тяжке захворювання самої особи або членів її сім'ї, її матеріальне становище; 3) стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.

Відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення не може перевищувати одного року з дня ухвалення рішення, ухвали, постанови.

Відстрочення чи розстрочення виконання рішення має базуватися на принципах співмірності і пропорційності з метою забезпечення балансу прав і законних інтересів стягувачів і боржників.

Відстрочення в розумінні зазначеної норми закону є відкладенням чи перенесенням дати виконання рішення на новий строк, який визначається адміністративним судом, та допускається у виняткових випадках, залежно від обставин справи. Підставою для відстрочення можуть бути конкретні існуючі, об'єктивні, виключні обставини, що ускладнюють виконання судового рішення у встановлений строк або фактично унеможливлюють таке.

При розгляді заяв щодо відстрочення виконання судового рішення необхідно виходити з міркувань доцільності та об'єктивної необхідності надання саме таких строків відтермінування виконання рішення в цілому. Наявність підстав для відтермінування має бути доведена боржником. Строки відтермінування знаходяться у прямій залежності від обставин, що викликають необхідність надання додаткового строку для повного виконання рішення суду. Надання такого не може створювати занадто або безпідставно привілейовані умови для боржника, натомість повинне базуватися на принципах співмірності і пропорційності з метою забезпечення балансу прав і законних інтересів стягувачів і боржників.

Оцінюючи доводи заяв про відстрочення або розстрочення виконання судового рішення, суди повинні враховувати, що ці заходи не повинні створювати боржнику можливість ухилятися від виконання судового рішення. До уваги повинні братися не лише реальний майновий стан боржника, але й його наміри, що свідчать про бажання виконати рішення.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 06.12.2019 року у справі №2а/0570/6531/2011, постанові від 30.01.2020 у справі № 819/150/17.

Судом встановлено, що основним видом діяльності підприємства є забезпечення питною водою фізичних, юридичних осіб, установ та організацій, які розташовані на території м. Кам'янка-Бузька питною водою. За надання даної послуги підприємство отримує дохід, відповідно до тарифу розрахованого станом на травень 2018 року та введених в дію з 01.09.2018 року, рішенням Кам'янка-Бузької міської ради № 139 від 23.07.2017 року.

Крім того судом встановлено, що 30.06.2021 року рішенням виконавчого комітету Кам'янка-Бузької міської ради № 136 затверджені нові тарифи з централізованого водопостачання та водовідведення у розмірах: водопостачання за ціною 35,29 грн. за один метр кубічний; водовідведення 18,95 грн. за один метр кубічний.

Долученими до заяви доказами, а саме фінансовим звітом за дев'ять місяців 2021 року підтверджується, що за підсумками господарської діяльності підприємство отримало збитку на суму 2 млн. 560 тисяч грн.

Заявник вказує, що основною причиною збиткової діяльності підприємства є ріст собівартості послуг та їх невідповідність діючих тарифів на послуги централізованого водопостачання та водовідведення їх фактичній собівартості.

Заявник також вказує, що в даний час, підприємством розраховані на 2021 рік та подані до органу місцевого самоврядування і затвердження нові тарифи на послуги централізованого водопостачання - 35,29 грн/м3; централізованого водовідведення -18,95 грн/мЗ. Вищезазначений ріст тарифів дасть можливість, після їх затвердження та введення в дію, отримати підприємству дохід, та подальшу можливість сплатити податковий борг згідно рішення суду.

На обґрунтування фінансового стану підприємства заявником надано інформацію по діяльності КП «Кам'янкаводоканал» згідно з якою за підсумками діяльності за 1 кв. 2021 р. від реалізації послуг водопостачання та водовідведення отримані збитки - 463,1 тис.гривень, заборгованість по сплаті податків до бюджету на 01.04.2021 р. - 5287,1 тис.гривень. В результаті невідповідності тарифів їх фактичній собівартості за 2016- 2021 р.-р. підприємство має заборгованість з місцевого бюджету по різниці в тарифах в сумі 4294,9 тис.гривень, також залишається непогашеною різниця в тарифах з державного бюджету, яка узгоджена рішенням Територіальної комісії в сумі 2 202,3 тис. гривень. Прийняті заходи на державному рівні, щодо запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби, унеможливлюють укладення договорів зі споживачами та перегляд тарифів на послуги централізованого водопостачання та водовідведення відповідно до нових законодавчих змін у сфері надання житлово-комунальних послуг. Укладання договорів зі споживачами про надання відповідних комунальних послуг продовжено на невизначений термін.

Отже, з наведеного вище вбачається, що на сьогодні підприємство не набуло відповідного фінансового показника прибутковості для можливості підтримувати виробничий процес, сплачувати поточні обов'язкові платежі і одночасно погашати суми податкового боргу за минулі періоди у великих розмірах.

Поряд з цим на сьогодні підприємство першочергово вирішує питання щодо погашення податкових боргів за минулий період у розмірі, що надає можливість послідовно його сплачувати, при цьому одночасно забезпечувати діяльність підприємства та виробничий процес.

Вказані вище обставини суд вважає такими, що істотно ускладнюють виконання судового рішення, а відстрочення його виконання матиме важливе значення для відновлення господарської діяльності підприємства та надасть в подальшому можливість отримувати кошти для погашення суми податкового боргу.

За таких обставин, дослідивши долучені заявником докази, з метою дотримання розумного балансу між інтересами позивача та реальними можливостями комунального підприємства Кам'янкаводоканал погасити борг, а також з огляду на те, що підприємство вживає заходи для відновлення своєї господарської діяльності, від виконання рішення не уникає, судом вбачається критичне фінансове становище підприємства, яке є підставою для задоволення вказаної заяви та відстрочення виконання рішення суду.

З урахуванням наведеного, суд вважає за можливе відстрочити виконання рішення суду на строк один рік.

Керуючись статтями 241, 243, 248, 378 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

УХВАЛИВ:

Заяву комунального підприємства Кам'янкаводоканал про відстрочення виконання судового рішення у справі №380/11136/21 - задовольнити.

Відстрочити комунального підприємства Кам'янкаводоканал виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 19.06.2021 по справі № 380/11136/21 строком на один рік.

Ухвала суду набирає законної сили негайно після її проголошення.

Ухвала суду може бути оскаржена до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повної ухвали суду.

Повний текст ухвали складено та підписано 29.11.2021 року.

Суддя В.М.Сакалош