справа № 380/20370/21
з питань забезпечення доказів
29 листопада 2021 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого-судді Костецького Н.В., розглянувши в порядку письмового провадження заяву позивача про забезпечення доказів у адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Львівської міської ради Львівської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання до вчинення дій,-
встановив:
ОСОБА_1 звернулась до Львівського окружного адміністративного суду із позовом до Львівської міської ради Львівської області про визнання протиправним таскасування рішення, зобов'язання до вчинення дії.
Ухвалою від 19.11.2021 суд прийняв позовну заяву та відкрив провадження в адміністративній справі.
19.11.2021 позивач подала до суду заяву про забезпечення доказів, відповідно до якої просить суд:
1) витребувати від відповідача для огляду в судовому засіданні повні пакети документів з їх оригінальними описами прийняття, поданих ОСОБА_2 для участі у:
- конкурсі на заміщення вакантної посади директора середньої загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 36 м. Львова;
- конкурсі на заміщення вакантної посади директора середньої загальноосвітньої школи №95;
- конкурсі на заміщення посади директора ліцею №5 імені Іванни та Іллі Кокорудзів Львівської міської ради;
- конкурсі на заміщення посади директора ліцею №2 Львівської міської ради;
2) заборонити відповідачу та третім особам вчиняти будь які дії щодо витребуваних доказів, зокрема копіювати, вносити до них зміни тощо.
Заява обґрунтована тим, що 18.11.2021 року позивачем подано позовну заяву до Львівської міської ради Львівської області про визнання протиправними дій відповідача при оприлюдненні оголошення про конкурс на заміщення посади директора ліцею №5 імені Іванни та Іллі Кокорудзів Львівської міської ради, визнання протиправним та скасування рішення оформленого протоколом № 1 від 15.11.2021 в частині недопущення до участі у конкурсі позивача та зобов'язання відповідача допустити до участі у вказаному конкурсі. Позов обґрунтовано, зокрема тим, що відповідачем в порушення вимог Закону України «Про засади запобігання та протидії дискримінації в Україні» створено перешкоди для реалізації прав, шляхом непрямої дискримінації та надання необгрунтованих переваг для участі у конкурсі, що має наслідком проведення конкурсу лише з одним допущеним претендентом - ОСОБА_2 .
Відповідно до Положення про конкурс на заміщення вакантної посади керівника закладу загальної середньої освіти Львівської міської ради затвердженого наказом № 165р від 10.04.2020 Управління освіти Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради та ст. 39 Закону України «Про повну загальну середню освіту» передбачено, що для участі в конкурсі подаються такі документи: заява про участь у конкурсі з наданням згоди на обробку персональних даних відповідно до Закону України "Про захист персональних даних"; автобіографія та/або резюме (за вибором учасника конкурсу); копія паспорта громадянина України; копія документа про вищу освіту (з додатком, що є його невід'ємною частиною) не нижче освітнього ступеня магістра (спеціаліста); документ, що підтверджує вільне володіння державною мовою; копія трудової книжки чи інших документів, що підтверджують стаж педагогічної (науково-педагогічної) роботи не менше трьох років на день їх подання (крім приватних та корпоративних закладів освіти); довідка про відсутність судимості; довідка про проходження попереднього (періодичного) психіатричного огляду; мотиваційний лист, складений у довільній формі. Уповноважена особа приймає документи за описом, копію якого надає особі, яка їх подає. А ні Закон, а ні Положення не передбачають можливості чи способу зворотного отримання заявником документів ні під час проведення конкурсу, ні після його завершення. Крім цього формулювання переліку документів що подаються до участі у конкурсі передбачає подачу оригіналів документів і не допускає подачі завірених копій. Вказує, що із врахуванням, зокрема, затримок в оприлюдненні протоколів щодо допуску кандидатів до участі в конкурсі до Ліцею № 5 та результатів конкурсу до ліцею № 2, вважає що один і той же пакет документів перекладався з одного конкурсу до другого з метою надання необгрунтованих переваг одному із кандидатів - ОСОБА_2 .
При постановленні ухвали суд виходить з такого.
Згідно з ч. 1 ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування (ст. 73 КАС України).
Відповідно до ч. 1 ст.114 КАС України суд за заявою учасника справи або особи, яка може набути статусу позивача, має забезпечити докази, якщо є підстави припускати, що засіб доказування може бути втрачений або збирання чи подання відповідних доказів стане згодом неможливим або утрудненим.
Згідно ч. 1 ст. 115 КАС України суд забезпечує докази допитом свідків, призначенням експертизи, витребуванням та оглядом доказів, у тому числі за місцем їх знаходження, забороною вчиняти певні дії щодо доказів та зобов'язанням вчинити певні дії щодо доказів.
За приписами ч. 1 ст. 116 КАС України у заяві про забезпечення доказів зазначаються, зокрема, докази, забезпечення яких є необхідним, а також обставини, для доказування яких вони необхідні; обґрунтування необхідності забезпечення доказів; спосіб, у який заявник просить суд забезпечити докази, у разі необхідності - особу, у якої знаходяться докази.
Відповідно до пунктів 4, 5 частини першої статті 116 КАС України у заяві про забезпечення доказів зазначаються докази, забезпечення яких є необхідним, а також обставини, для доказування яких вони необхідні; обґрунтування необхідності забезпечення доказів.
Таким чином, суд зазначає, що забезпечення доказів доцільне та можливе лише за умови існування обставин, які б свідчили про те, що засіб доказування може бути втрачений або збирання чи подання відповідних доказів стане згодом неможливим або утрудненим.
Розглянувши заяву позивача про забезпечення доказів, суд встановив підстави для її задоволення частково, шляхом витребування в порядку визначеному ст. 80 КАС України.
Таким чином, з врахуванням вищевикладеного, суд вважає за необхідне витребувати у Львівської міської ради Львівської області належним чином засвідчені повні пакети документів з їх описами прийняття, поданих ОСОБА_2 для участі у:
- конкурсі на заміщення вакантної посади директора середньої загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 36 м. Львова;
- конкурсі на заміщення вакантної посади директора середньої загальноосвітньої школи №95;
- конкурсі на заміщення посади директора ліцею №5 імені Іванни та Іллі Кокорудзів Львівської міської ради;
- конкурсі на заміщення посади директора ліцею №2 Львівської міської ради;
Керуючись статтями 72-80, 114, 115, 117, 241, 243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. Заяву позивача про забезпечення доказів у адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Львівської міської ради Львівської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання до вчинення дій - задовольнити частково.
2. Витребувати у Львівської міської ради Львівської області належним чином засвідчені повні пакети документів з їх описами прийняття, поданих ОСОБА_2 для участі у:
- конкурсі на заміщення вакантної посади директора середньої загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 36 м. Львова;
- конкурсі на заміщення вакантної посади директора середньої загальноосвітньої школи №95;
- конкурсі на заміщення посади директора ліцею №5 імені Іванни та Іллі Кокорудзів Львівської міської ради;
- конкурсі на заміщення посади директора ліцею №2 Львівської міської ради;
3. У задоволенні решти заяви відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала може бути оскаржена в порядку та строки, передбачені статями 294, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням вимог підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII “Перехідні положення” цього Кодексу.
Суддя Костецький Н.В.