Справа №592/14970/21
Провадження №2-а/592/169/21
29 листопада 2021 року м.Суми
Суддя Ковпаківського районного суду міста Суми Косолап М.М., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання протиправної бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,
26.11.2021 до Ковпаківського районного суду міста Суми у порядку адміністративного судочинства звернулася ОСОБА_1 з позовною заявою і просить визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо підготування та направлення подання до Управління Державної казначейської служби України у м. Суми, Сумської області для повернення безпідставно сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування для проведення реєстрації права власності на житло та зобов'язати відповідача підготувати та направити подання до Управління Державної казначейської служби України у м. Суми, Сумської області для повернення безпідставно сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування для проведення реєстрації права власності на житло.
Дослідивши матеріали позовної заяви, суддя дійшов наступного висновку.
Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 171 КАС України після одержання позовної заяви суддя з'ясовує, чи: належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.
Звертаючись до Ковпаківського районного суду міста Суми позивач посилається на частину 2 статті 26 КАС України, якою передбачено, що позови до юридичних осіб пред'являються в суд за їхнім місцезнаходженням згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, якщо інше не передбачено цим Кодексом.
Розмежування предметної юрисдикції адміністративних судів врегульовано статтею 20 КАС України і згідно частини 1 місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні:
1) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності;
2) адміністративні справи, пов'язані з виборчим процесом чи процесом референдуму;
3) адміністративні справи, пов'язані з перебуванням іноземців та осіб без громадянства на території України;
4) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання ними рішень судів у справах, визначених пунктами 1-3 частини першої цієї статті;
5) адміністративні справи щодо оскарження рішень Національної комісії з реабілітації у правовідносинах, що виникли на підставі Закону України «Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років».
Окружним адміністративним судам підсудні всі адміністративні справи, крім визначених частиною першою цієї статті (частини 1 статті 20 КАС України).
Так, позивач звернулася до Ковпаківського районного суду міста Суми, як адміністративного суду і просить визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області та зобов'язати вчинити певні дії.
У контексті положень частини 1 статті 20 КАС України до повноважень місцевого загального суду як адміністративного не віднесено розгляд даного виду спору.
З огляду на наведені правові норми та беручи до уваги предмет спору, суд дійшов висновку, що справа надійшла до Ковпаківського районного суду міста Суми як адміністративного суду із порушенням правил предметної юрисдикції та має вирішуватись Сумським окружним адміністративним судом.
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 29 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Виходячи з викладено, адміністративна справа підлягає передачі Сумському окружному адміністративному суду за предметною підсудністю.
Керуючись статтями 19, 20, 29 Кодексу адміністративного судочинства, суддя
Адміністративну справу №592/14970/21 (провадження 2-а/592/169/21) за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання протиправної бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії передати на розгляд Сумського окружного адміністративного суду за підсудністю.
Копію ухвали направити позивачу.
Ухвала набирає законної сили негайно з моменту її підписання суддею.
Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення відповідної ухвали суду.
Суддя М.М. Косолап