Справа № 489/2256/21
нп 2/490/3425/2021
Центральний районний суд м. Миколаєва
23 листопада 2021 року м. Миколаїв
Центральний районний суд р. Миколаєва у складі:
головуючого судді Шолох Л.М.,
при секретарі Коптєвій Ю.Г.,
розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін цивільну справу за позовом Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради до ОСОБА_1 про повернення надміру виплачених державних коштів,-
У травні 2021 року, відповідно до ухвали Ленінського районного суду м. Миколаєва від 22 квітня 2021 року про передачі справи до іншого суду, до Центрального районного суду м. Миколаєва надійшли матеріали позовної заяви Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради до ОСОБА_1 , в якому просив суд стягнути з відповідача на свою користь кошти житлової субсидії в сумі 2 317 грн 22 коп. та суму судового збору в дохід держави.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що відповідачка надала недостовірну інформацію про склад сім'ї, що вплинуло на право призначення допомоги, у зв'язку з чим у неї виникла переплата державних коштів по призначенню субсидії на оплату житлово-комунальних послуг за період з травня 2018 року по квітень 2019 року в сумі 2 317 грн 22 коп.
Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 26 травня 2021 року для розгляду справи визначено головуючого суддю Шолох Л.М.
Ухвалою Центрального районного суду м. Миколаєва від 28 травня 2021 року справу прийнято до свого провадження суддею Шолох Л.М. та призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Відповідач правом на подання відзиву не скористався.
Дослідивши матеріали справи, надавши оцінку доказам, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з таких підстав.
Як вбачається із матеріалів справи, ОСОБА_1 перебувала на обліку в Управлінні соціальних виплат і компенсацій Центрального району департаменту як отримувач житлової субсидії.
Субсидія була призначена відповідно до вимог Положення про порядок призначення житлових субсидій затвердженої постановою Кабінету Міністрів України № 848 від 21 жовтня 1995 року у редакції чинній на момент звернення.
Відповідно до п. 2 Положення право на отримання адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, а також субсидії готівкою на придбання газу, твердого та рідкого пічного побутового палива (далі - субсидія) поширюється на громадян, які проживають у житлових приміщеннях (будинках), в частині оплати ними користування житлом; утримання житла, управління багатоквартирним будинком, комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.
Згідно з п. 7 Положення субсидія розраховується виходячи з кількості зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб ( осіб, які фактично проживають), яким нараховується плата за житло-комунальні послуги, у тому числі осіб, призваних на строкову військову службу. Кількість зазначених осіб визначається на початок місяця, з якого призначається субсидія.
Відповідно до п. 13 Положення для призначення субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за місцем реєстрації: заяву про призначення житлової субсидії та декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за встановленими формами; довідки про доходи; договір найму (оренди) житла (за наявності).
Громадянин несе відповідальність за подані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення субсидії та на визначення її розміру.
Згідно з п. 14 Положення субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг призначається з місця звернення за її призначенням до дати закінчення опалювального сезону, але не більше ніж на 12 місяців, і розраховується: на неопалювальний сезон - з 1 травня по 30 вересня; на опалювальний сезон - з 1 жовтня по 30 квітня.
Після закінчення строку отримання субсидії структурні підрозділи з питань соціального захисту населення самостійно здійснюють розрахунок субсидії на наступний період для домогосподарств, які отримували субсидію у попередньому періоді (крім орендарів житлового приміщення, осіб, яким субсидія була призначена за зареєстрованим місцем перебування, та осіб, які звертаються за субсидією на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива). Для цього структурні підрозділи з питань соціального захисту населення збирають необхідну інформацію у порядку, передбаченому п. 13 цього Положення, без звернення громадян і протягом десяти днів після отримання зазначеної інформації приймають рішення про призначення (не призначення) субсидії та інформують про прийняте рішення громадян.
Вперше житлову субсидію для домогосподарства ОСОБА_1 , що складалося з однієї зареєстрованої особи - заявниці, було призначено за її заявою та декларацією з грудня 2016 року. Надалі субсидія розраховувалась автоматично без особистого звернення ОСОБА_1 .
Разом з тим, постановою КМ України від 27.04.2018 року №329 внесено зміни до Положення, які набрали чинність з 01.05.2018 року.
Так, згідно з п. 9 Положення (в редакції чинній з 01.05.2018 року) житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства.
До складу домогосподарства включаються особи, що зареєстровані і фактично проживають в житловому приміщенні (будинку), на яких розраховуються соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування і доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії.
Під час призначення житлової субсидії враховуються також доходи членів сім'ї особи із складу домогосподарства у разі. Коли їх зареєстроване (фактичне) місце проживання відмінне від адреси домогосподарства. При цьому комунальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування за адресою домогосподарства на таких осіб не розраховуються.
Кількість членів домогосподарства визначається на початок місяця, з якого призначається житлова субсидія.
Згідно з п.10 Положення для розрахунку житлової субсидії враховуються доходи членів домогосподарства, членів сім'ї особи зі складу домогосподарства, зазначених у п. 9 цього Положення, які досягли 14 річного віку станом на початок періоду, за який враховуються такі доходи.
Під час призначення житлової субсидії враховуються такі доходи: заробітна плата після сплати податку на доходи фізичних осіб; пенсія; стипендія; соціальні виплати, які призначаються структурним підрозділом з питань соціального захисту населення; допомога по безробіттю, інші страхові виплати, які призначаються фондами соціального страхування.
Відповідно до п. 11 Положення для розрахунку житлової субсидії середньомісячний сукупний дохід осіб, зазначених у п. 9 цього Положення, враховується: за ІІІ-ІV квартали календарного року - у разі, коли житлова субсидія призначається з початку неопалювального сезону; за І-ІІ квартал поточного календарного року - у разі, коли житлова субсидія призначається з початку опалювального сезону; за два квартали, що передують місяцю звернення за призначенням житлової субсидії, - у разі, коли житлова субсидія призначається після початку опалювального (неопалювального) сезону.
Відповідно до п. 16 Положення після закінчення строку отримання житлової субсидії структурні підрозділи з питань соціального захисту населення самостійно здійснюють розрахунок житлової субсидії на наступний сезон для домогосподарств, які отримували житлову субсидію у попередньому сезоні (крім орендарів, внутрішньо переміщених осіб та осіб, які звертаються за призначенням житлової субсидії на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, а також домогосподарств, у яких кількість фактично проживаючих зареєстрованих осіб менша, ніж кількість зареєстрованих осіб).
Громадянин, якому призначено житлову субсидію, зобов'язаний протягом 30 календарних днів проінформувати структурний підрозділ з питань соціального захисту населення про обставини для перерахунку призначеної житлової субсидії, зокрема: зміну складу зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) членів домогосподарства (орендар, внутрішньо переміщена особа - членів домогосподарства, які фактично проживають в житловому приміщенні (будинку), їх соціального статусу; зміни у складі сім'ї члена домогосподарства; зміну переліку отриманих житлово-комунальних послуг, умов їх надання; зміну переліку витрат на управління багатоквартирним будинком; зміну управління, виконавця комунальних послуг, створення об'єднання; настання умов зазначених у підпунктах 2 і 4 пункту 6 Положення.
У разі зміну складу зареєстрованих (фактично проживаючих) у житловому приміщенні (будинку) осіб, складу сім'ї члена домогосподарства подається нова заява та декларація.
В травні 2018 року ОСОБА_1 автоматично перепризначено житлову субсидію на новий період з травня 2018 року по червень 2018 року в сумі 175 грн 36 коп., з липня 2018 року по серпень 2018 року в сумі 229 грн 99 коп., з вересня 2018 по вересень 2018 року в сумі 224 грн 35 коп. з жовтня 2018 року по жовтень 2018 року в сумі 90 грн 02 коп., з листопада 2018 року по листопад 2018 року в сумі 767 грн 12 коп., з грудня 2018 року по грудень 2018 року в сумі 868 грн 61 коп., з січня 2019 року по лютий 2019 року в сумі 1024 грн 15 коп., з березня 2019 року по березень 2019 року в сумі 1027 грн 15 коп., з квітня 2019 року по квітень 2019 року в сумі 265 грн 92 коп., як це передбачено діючим законодавством , для отримувачів субсидії, якщо вони отримували субсидію в попередньому періоді.
Житлову субсидію було призначено з травня 2018 року по січень 2019 року у безготівковій формі шляхом перерахунку коштів субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на особові рахунки заявника у організаціях, що надають комунальні послуги, а за період з лютого по квітень 2019 року відповідно до постанови КМУ №62 від 06.02.2019 року виплачувалась у готівковій формі.
В травні 2019 року при автоматичному перепризначенні житлової субсидії на новий період з 01.05.2019 року по 30.04.2020 року, відповідно до витягу з реєстру територіальної громади м. Миколаєва про зареєстрованих осіб в житловому приміщенні, виникли певні питання, внаслідок чого заявницю викликали до управління листом 10.07.2019 року за вих. №2214. При розмові з відповідачем було з'ясовано, що вона перебуває в шлюбі, але надати підтверджуючий документ відмовила.
Відповідно до листа від 20.03.2020 року за вих. №922/09.02-10 до Інгульського районного у м. Миколаєві відділу ДРАЦС дана інформація була підтверджена.
Так з 01.05.2018 року під час призначення житлової субсидії підлягали врахуванню також доходи членів сім'ї особи зі складу домогосподарства у разі, коли їх зареєстроване (фактичне) місце проживання відмінне від адреси домогосподарства.
При цьому, наявність такої обставини, як зміна складу сім'ї члена домогосподарства, зумовлювала подання нової заяви та декларації.
ОСОБА_1 08.12.2016 року подала до Управління соціальних виплат і компенсацій Інгульського району заяву №3443 про призначення житлової субсидії, на підтвердження чого до матеріалів справи додано її копію, в якій просила призначити їй субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з зазначенням місця проживання: АДРЕСА_1 .
Одночасно з цим, 08.12.2016 року, до Управління соціальних виплат і компенсацій Інгульського району нею подано декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, в якій зазначено прізвище, ім'я, по батькові осіб, які зареєстровані у житловому приміщенні, а саме: ОСОБА_1 (яка відповідно до розділу ІІ «Всі види доходів фактично проживаючих у житловому приміщенні/будинку осіб, які зареєстровані за період 01.11.2016 до 30.11.2016 року» в графі «доходи» зазначено пенсія. Про інших осіб які проживають разом із заявницею за зазначеною адресою інформація відсутня.
Як вбачається з Витягу з реєстру територіальної громади міста Миколаєва, станом на 05.12.2016 року, за адресою: АДРЕСА_1 , зареєстрована одна особа - ОСОБА_1 .
На підставі наданих відповідачем документів позивачем прийнято рішення про призначення субсидій ОСОБА_1 та на підставі чого призначено житлово-комунальну субсидію з травня 2018 року по вересень 2018 року, з травня 2018 року по квітень 2019 року, з жовтня 2018 року по квітень 2019 року включно.
За результатами розгляду запиту Управління соціальних виплат і компенсацій Інгульського району департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради Інгульським районним у місті Миколаєві відділом державної реєстрації цивільного стану надано відповідь від 26.03.2020 року про те, що в архіві відділу є актовий запис про шлюб складений 12.08.1994 року на гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . В актовому записі про шлюб відмітки про розірвання шлюбу немає.
Згідно п. 22 Положення надання раніше призначеної житлової субсидії припиняється за поданням структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, управителів, об'єднання, виконавців комунальних послуг у разі, коли: громадянин не повідомив структурному підрозділу з питань соціального захисту населення про обставини, зазначені у п. 16 цього Положення, протягом 30 календарних днів з дня їх виникнення.
Надання житлової субсидії у зазначених випадках припиняється з місяця, наступного за місяцем, в якому їх виявлено.
В зв'язку з тим, що відповідач не надала відомостей щодо свого чоловіка та субсидію було призначено без врахування члена домогосподарства (чоловіка), виникла переплата коштів за період з 01.05.2019 року по 30.04.2019 року в сумі 6 965 грн 75 коп. (з 01.05.2018 року по 31.01.2019 року в сумі 4 648 грн 53 коп. не у грошовій формі. З 01.02.2019 року по 30.04.2019 року в сумі 2 317 грн 22 коп. в готівковій формі).
Як вбачається з повідомлення про переплату житлової субсидії від 02 вересня 2019 року, яке направлено відповідачу поштовим зв'язком, ОСОБА_1 запропоновано повернути надміру виплачені кошти у відповідності з чинним законодавством.
Доказів повернення відповідачем цих коштів суду не надано.
За такого, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 141 ЦПК України, з відповідача на користь держави підлягає стягненню судовий збір у сумі 2 270 грн 00 коп.
Керуючись ст. ст. 12, 13, 81, 141, 259, 263, 264, 265, ЦПК України, суд, -
Позовну заяву Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради до ОСОБА_1 про повернення надміру виплачених державних коштів - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради надміру виплачених державних коштів в сумі 2 317 (дві тисячі триста сімнадцять) грн 22 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 2 270 грн 00 коп.
Рішення може бути оскаржене шляхом подання до Миколаївського апеляційному суду апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 29 листопада 2021 року.
Суддя Л.М. Шолох