Справа № 214/8923/21
3/214/2875/21
Іменем України
03 листопада 2021 року суддя Саксаганського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області Прасолов В.М., розглянувши cправу про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, не працюючого, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст.130 ч.1 КУпАП,-
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення, 13.10 2021 року о 07.16 годині в м. Кривому Розі по вул. Волгоградська, 11, водій ОСОБА_2 керував транспортним записом «ВАЗ 2101» з д.н.з. НОМЕР_1 , з явними ознаками наркотичного сп'яніння, а саме: виражене тремтіння пальців рук, різка зміна забарвлення шкірного покрову обличчя, поведінка, що не відповідає обстановці, почервоніння обличчя, сповільненість мови, на вимогу поліцейського в присутності двох свідків, водій відмовився від проходження у встановленому порядку медичного огляду з метою встановлення стану наркотичного чи іншого сп'яніння в медичному закладі охорони здоров'я «КП «КБЛПД» ДОР». Факт правопорушення зафіксовано на боді камеру 0171, 0117.
Особа, що притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_2 вину у вчиненні адміністративного правопорушення не визнав та у судовому засіданні пояснив, що його зупинили за те, що у нього був непристебнутий ремінь. Потім поліцейські почали висловлювати думку, що він перебуває в стані наркотичного сп'яніння. Він відмовився їхати на ПНД, так як поспішав на роботу. Потім він вирішив все ж таки поїхати на ПНД та пройти огляд самостійно, так як йому поліцейські перед тим, як скласти протокол, пояснили, що він огляд може пройти самостійно.
У судовому засіданні досліджені наступні докази: протокол про адміністративне правопорушення (а.с.1), рапорт (а.с. 3), направлення (а.с. 4), довідка (а.с.5), висновок (а.с.7).
Відповідно до ст.252 КУпАП, всебічно, повно і об'єктивно дослідивши всі обставини справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, оцінивши досліджені докази за своїм внутрішнім переконанням, приходжу до наступних висновків.
Протокол (а.с.1), рапорт (а.с.3), направлення (а.с.4), висновок (а.с. 7), вважаю належними доказами, так як вони стосуються обставин адміністративного правопорушення.
Довідку (а.с.5) вважаю належним доказом, так як вона стосується наявності у ОСОБА_2 права керувати транспортним засобом..
Пояснення ОСОБА_2 , вважаю належним доказом, так як вони стосуються обставин справи щодо проходження огляду.
Вважаю належним доказом висновок (а.с.7), так як він стосується обставин справи, а саме, чи перебував ОСОБА_2 в стані наркотичного сп'яніння.
Зазначені вище пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, та письмові докази, вважаю допустимими, так як вони отримані без порушення вимог закону.
Довідку (а.с.5), вважаю достовірними доказами.
Вважаю достовірним доказом висновок (а.с.7), з якого вбачається, що ОСОБА_2 17.10.2021 року о 10 год. 55 хв. за самостійним зверненням пройшов медичний огляд з метою встановлення стану сп'яніння, в якому зазначено, що ОСОБА_2 не перебував в стані сп'яніння.
Протокол (а.с.1) та рапорт (а.с.3) в тій частині, що ОСОБА_2 керував автомобілем та відмовився пройти огляд, вважаю достовірними доказами.
Направлення (а.с.4) вважаю недостовірним доказом, так як воно не містить підпису ОСОБА_2 .
Протокол (а.с.1) та рапорт (а.с.3) в тій частині, що у ОСОБА_2 17.10.2021 року були явні ознаки наркотичного сп'яніння, а саме: виражене тремтіння пальців рук, різка зміна забарвлення шкірного покрову обличчя, поведінка, що не відповідає обстановці, почервоніння обличчя, сповільненість мови, вважаю недостовірними і надуманими, оскільки вони спростовані висновком КП «КБЛПД» ДОР» від 17.10.2021р.
Пояснення ОСОБА_2 про те, що він пройшов огляд в КП «КБЛПД» ДОР» самостійно і в нього не виявили ознак наркотичного сп'яніння, вважаю достовірними, так як вони узгоджуються з висновком (а.с.7). Пояснення ОСОБА_2 про обставини його зупинки, та про те, що він не пройшов огляд, тому що поспішав на роботу, вважаю достовірними, оскільки вони не спростовані іншими доказами по справі.
Обговорюючи питання про наявність в діях ОСОБА_2 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 130 ч.1 КУпАП виходжу з наступного.
Відповідно до ст.62 Конституції України усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
В розумінні ст.280 КУпАП, під час розгляду справи про адміністративне правопорушення орган (посадова особа) зобов'язаний з'ясувати, зокрема, чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, які мають значення для правильного вирішення справи.
Приймаючи до уваги положення ст.ст.7, 245 КУпАП, згідно яких ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом, а завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності із законом, приходжу до переконання, що у судовому засіданні не добуто допустимих, належних та достовірних доказів на підтвердження наявності в діях ОСОБА_2 складу інкримінованого правопорушення. При цьому враховую наступне.
Згідно зі ст.9 КУпАП, адміністративним правопорушенням визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Як передбачено п. 2.5 ПДР України, водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Стаття 130 ч.1 КУпАП передбачає керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції..
Відповідно до п.7 розділу І, п.1 розділу ІІ Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої Наказом МВС України, МОЗ України від 9 листопада 2015 року №1452/735, у разі наявності підстав вважати, що водій транспортного засобу перебуває в стані алкогольного або іншого сп'яніння чи перебуває під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції згідно з ознаками, визначеними в п.3 розділу І Інструкції, поліцейський проводить огляд на стан сп'яніння за допомогою спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом. У разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров'я, якому надано право на його проведення відповідно до ст.266 КУпАП.
Відповідно до п. 2 Розділу 1 «Загальні положення» Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої Наказом МВС України, МОЗ України від 9 листопада 2015 року №1452/735 (далі за текстом «Інструкція»), огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану; ознаками наркотичного сп'яніння є: наявність однієї чи декількох ознак стану алкогольного сп'яніння (крім запаху алкоголю з порожнини рота); звужені чи дуже розширені зіниці, які не реагують на світло; сповільненість або навпаки підвищена жвавість чи рухливість ходи, мови; почервоніння обличчя або неприродна блідість. Як передбачено п. 6 Розділу 1 вказаної Інструкції, огляд на стан сп'яніння проводиться: поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом; лікарем закладу охорони здоров'я (у сільській місцевості за відсутності лікаря - фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку).
Таким чином, відповідальність особи за відмову від проходження огляду на стан сп'яніння настає в тому випадку, коли у поліцейського є достатні дані про наявність у особи визначених Інструкцією ознак стану сп'яніння, а тому є обґрунтовані підстави вважати, що ця особа перебуває у стані сп'яніння, і коли така особа після пред'явлення вимоги поліцейським відмовилася пройти огляд у встановленому законом порядку.
На підставі визнаних належними, допустимими та достовірними доказів, приходжу до висновку, що ОСОБА_2 при його зупинці поліцейськими 17.10.2021 року не мав ознак наркотичного сп'яніння, оскільки згідно висновку (а.с.7), 17.10.2021 року останній не перебував у стані сп'яніння, а тому підстав вважати, що ОСОБА_2 17.10.2021 року під час керування транспортним засобом перебуває у стані наркотичного сп'яніння, у поліцейських не малося.
Відповідно до ст.247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю, зокрема, у разі відсутності складу адміністративного правопорушення.
Дослідивши матеріали справи, а також приймаючи до уваги, що всі сумніви щодо доведеності вини правопорушника слід тлумачити на його користь, приходжу до висновків, що ОСОБА_2 17 жовтня 2021 року не мав ознак наркотичного сп'яніння, а тому вимога поліцейського пройти медичний огляд на стан сп'яніння у встановленому законом порядку була безпідставною.
Таким чином, відмова ОСОБА_2 пройти огляд, не містить складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Таким чином, в діях ОСОБА_2 щодо відмови пройти огляд, відсутній склад правопорушення, передбаченого ст.130 ч.1 КУпАП, а тому справу належить закрити за відсутності в його діях складу адміністративного правопорушення.
Керуючись ст. ст. 266, 268, 283, 284, 247, 284КУпАП, -
Провадження у справі про адміністративне правопорушення про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст.130 ч.1 КУпАП - закрити за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Дніпровського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя В.М. Прасолов