Постанова від 24.11.2021 по справі 171/2581/21

Справа № 171/2581/21

3/171/1000/21

ПОСТАНОВА

Іменем України

24 листопада 2021 року м. Апостолове

Апостолівський районний суд Дніпропетровської області у складі головуючого судді Хоруженко Н.В., за участю секретаря судового засідання Харченко О.М.., прокурора Михайленко В.О., особи, стосовно якої складено протокол про адміністративне правопорушення - ОСОБА_1 , розглянувши у відкритому судовому засіданні справу про адміністративні правопорушення стосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованого та проживаючого в АДРЕСА_1 , посада, за якої виник обов'язок подання декларації - депутат Апостолівської районної ради, у скоєнні правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП,-

встановив:

09.11.2021 року до Апостолівського районного суду Дніпропетровської області з Управління стратегічних розслідувань в Дніпропетровській області Департаменту стратегічних розслідувань НПУ надійшли три протоколи про адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.1726 КУпАП, стосовно ОСОБА_1 , які в судовому засіданні об'єднані в одне провадження.

Відповідно до протоколів №№ 957,959,958 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, від 26.10. 2021, складених оперуповноваженим управління стратегічних розслідувань в Дніпропетровській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України ст. лейтенантом поліції Євстратенко О.В., ОСОБА_1 вчинив правопорушення, передбачені ч.1 ст.172-6 КУпАП, за наступних обставин.

Так, відповідно до рішення першого пленарного засідання І сесії Апостолівської районної ради VII скликання № 1-1/VII від 18.11.2015 року оголошено список обраних депутатів сільської ради та визнано повноваження депутатів, до складу яких входить депутат Апостолівської районної ради VII скликання ОСОБА_1 .

Відповідно до ч.1ст.49 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»повноваження депутата ради починаються з моменту офіційного оголошення відповідною територіальною виборчою комісією на сесії ради рішення про підсумки виборів та визнання повноважень депутатів і закінчуються в день першої сесії ради нового скликання.

Таким чином ОСОБА_1 , будучи депутатом Апостолівської районної ради, згідно п.п.«б» п.1 ч.1ст.3 Закону України «Про запобігання корупції»є суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією.

Відповідно до п.9 ст.1 Закону України «Про запобігання корупції»правопорушення, пов'язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч.1ст.3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.

Згідно зі ст.68 Конституції Україникожен зобов'язаний неухильно додержуватисяКонституції Українита законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.

Пунктом першимстатті 18 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад"передбачено, що депутати місцевих рад зобов'язані додержуватисяКонституціїта законівУкраїни,актів Президента України,Кабінету МіністрівУкраїни,регламенту ради та інших нормативно-правових актів,що визначають порядок діяльності ради та її органів.

Відповідно до частини 3ст.8 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», частин 1, 2статті 45 Закону України «Про запобігання корупції»особи, зазначені у пункті 1, підпункті «а» пункту 2 частини першоїстатті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством, а у разі припинення діяльності, пов'язаної з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, подати декларацію за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.

Рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 10.06.2016 № 2 «Про початок роботи системи подання та оприлюднення декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» (зі змінами від 18.08.2016) визначено, що система подання та оприлюднення відповідно доЗакону України «Про запобігання корупції»декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, розпочинає свою роботу, зокрема, з 00 годин 00 хвилин 01 січня 2017 року для всіх інших суб'єктів декларування та декларацій (повідомлень), передбачених Законом. Зазначені у пункті 1 цього рішення декларації (повідомлення) подаються згідно із Законом шляхом заповнення відповідних форм на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції з використанням програмних засобів Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Згідно з ч.2ст.4 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад»повноваження депутата місцевої ради починаються з дня відкриття першої сесії відповідної ради з моменту офіційного оголошення підсумків виборів відповідною територіальною виборчою комісією і закінчуються в день відкриття першої сесії цієї ради нового скликання.

Подання декларацій здійснюється згідно ізЗаконом України «Про запобігання корупції»шляхом заповнення відповідних форм на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції з використанням програмних засобів Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Відповідно до абз.2 ч.2ст.45 Закону України «Про запобігання корупції»особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах "а" і "в" пункту 2 частини першої статті 3, зобов'язані наступного року після припинення діяльності подавати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.

Відповідно до роз'яснення Національного агентства з питань запобігання корупції щодо застосування окремих положеньЗакону України «Про запобігання корупції»стосовно заходів фінансового контролю (подання декларацій та повідомлень про суттєві зміни в майновому стані), затвердженого рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 03.02.2021 № 1, встановлено, що декларація особи, яка припинила діяльність (декларація «після звільнення») -декларація, яка подається відповідно до абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітним роком, у якому було припинено діяльність. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація. Відлік строку подачі декларації «після звільнення» починається з 00 годин 00 хвилин 01 січня року, наступного за звітним роком, у якому було припинено діяльність.

Відповідно до абз.2 п.5 Розділу 2 «Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», затвердженого рішенням НАЗК № 3 від 10.06.2016, декларація перед звільненням декларація, яка подається відповідно до абз.1 ч.2 ст.45 Закону не пізніше двадцяти робочих днів з дня припинення діяльності, пов'язаної з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншої діяльності, зазначеної у підпунктах «а», «в» пункту 2 частини першої статті 3 Закону. Така декларація охоплює період, який не був охоплений деклараціями, раніше поданими суб'єктом декларування, та містить інформацію станом на останній день такого періоду.

Відповідно до п.1 ст.18Закону України«Про статусдепутатів місцевихрад» депутат місцевої ради зобов'язаний додержуватисяКонституції та законів України, актів Президента України, Кабінету Міністрів України, регламенту ради та інших нормативно-правових актів, що визначають порядок діяльності ради та її органів.

Згідно з п.6-2розділу 5 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»до прийняття закону про адміністративно-територіальний устрій України припинення повноважень районних рад, а також припинення районних рад як юридичних осіб у зв'язку із змінами в адміністративно-територіальному устрої України здійснюються з урахуванням таких положень:

1) повноваження районних рад, які представляли спільні інтереси територіальних громад районів, ліквідованих Верховною Радою України (далі - ліквідовані райони), закінчуються в день набуття повноважень обраними на відповідних перших місцевих виборах районними радами районів, утворених Верховною Радою України (далі - новоутворені райони);

2) не пізніше завершення другої сесії районної ради, яка представляє спільні інтереси територіальних громад новоутвореного району, у порядку, визначеному цим пунктом, починається реорганізація районних рад ліквідованих районів шляхом приєднання до районної ради, розміщеної в адміністративному центрі новоутвореного району, а у випадку, передбаченому підпунктом 5 цього пункту, - утворення районних рад як юридичних осіб;

3) районна рада, яка представляє спільні інтереси територіальних громад новоутвореного району, з дня набуття нею повноважень є правонаступником всього майна, прав та обов'язків районних рад, які представляли спільні інтереси територіальних громад ліквідованих районів, території яких включені до складу новоутвореного району, якщо інше не передбачено цим Законом та ін.

Відповідно до п.3Постанови Верховної ради України «Про утворення та ліквідацію районів» від 17.07.2020 № 807-IX «Про утворення та ліквідацію районів»у Дніпропетровській області було ліквідовано Апостолівський район. У той же час, згідно з п.1 вказаної Постанови утворено Криворізький район.

Згідно з п.4Постанови Верховної ради України «Про утворення та ліквідацію районів»встановлено, що вибори депутатів районних рад у районах, ліквідованих відповідно до пункту 3цієї Постанови, не проводяться. Повноваження депутатів районних рад у районах, ліквідованих відповідно до пункту 3 цієїПостанови, припиняються в день набуття повноважень депутатів районних рад, обраних на перших виборах до районних рад у районах, утворених відповідно до пункту 1 цієїПостанови.

Встановлено, що 08.12.2020 року відбулася перша сесія Криворізької районної ради. Відповідно до рішення № 5-І/VІІІ від 15.12.2020 року «Про початок припинення шляхом реорганізації Апостолівської районної ради, Софіївської районної ради, Широківської районної ради в результаті приєднання до Криворізької районної ради Дніпропетровської області» Криворізька районна рада є правонаступником всього майна, прав, фінансів та обов'язків Апостолівської районної ради.

Таким чином, 08.12.2020 року відповідно до рішення № 1- І/VIIІ «Про визнання повноважень депутатів Криворізької районної ради VIII скликання» ОСОБА_1 склав повноваження депутата Апостолівської районної ради.

Відповідно до вимог абз. 1 ч.2ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» ОСОБА_1 не пізніше двадцяти робочих днів після припинення діяльності, пов'язаної з виконанням функцій місцевого самоврядування, після припинення 08.12.2020 повноважень депутата Апостолівської районної ради зобов'язаний був в установленому частиною першою цієї статті порядку (тобто у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня 2021 до 00 годин 00 хвилин 01 квітня 2021 року) подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий 2020 рік за типом «після звільнення», а також протягом 20 робочих днів з дня припинення повноважень депутата районної ради подати декларацію за типом «перед звільненням».

Згідно інформації з Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, ОСОБА_1 подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий 2020 рік після припинення 08.12.2020 повноважень депутата місцевої ради за типом «після звільнення» лише 10.09.2021 року, декларацію по типу «перед звільненням» подав 10.09.2021 року.

Слід зазначити, що на виконання вимогЗакону України «Про запобігання корупції», ОСОБА_1 подавав щорічні декларації шляхом заповнення відповідної форми на веб-ресурсі https:\\public.nazk.gov.ua, тобто даним фактом підтверджено її обізнаність з вимогамиЗакону України «Про запобігання корупції», з порядком роботи реєстру та строками подачі відповідних типів декларацій.

Законом не передбачено виключень щодо строків і порядку подачі електронних декларацій для осіб, що не мають навичок роботи із комп'ютерною технікою та програмним забезпеченням, а також через неотримання вчасно ЕЦП, отже всі проблемні технічні питання, що не пов'язані із працездатністю реєстру, мають вирішуватися декларантом, який сам, враховуючи характер своєї зайнятості, рівень навичок володіння комп'ютером і інтернет-базами даних, тощо, планує і забезпечує подачу своєї декларації.

Виходячи з матеріалів перевірки, будь-які поважні причини несвоєчасного подання декларації відсутні.

Таким чином, ОСОБА_1 , припинивши 08.12.2020 повноваження депутата Апостолівської районної ради VІІ скликання, являючись відповідно до п.п. «б» п.1 ч.1ст.3 Закону України «Про запобігання корупції»суб'єктом відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, наступного року після припинення такої діяльності, у порушення вимог абз.2 ч.2ст.45 Закону України «Про запобігання корупції»несвоєчасно та без поважних причин 10.09.2021 подав декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий 2020 рік за типом «після звільнення» та за типом «перед звільненням», чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачено ч.1ст.1726 Кодексу України про адміністративні правопорушення, а саме- несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Крім того, відповідно до рішення першого пленарного засідання І сесії Апостолівської районної ради VII скликання № 1-1/VII від 18.11.2015 року оголошено список обраних депутатів сільської ради та визнано повноваження депутатів, до складу яких входить депутат Апостолівської районної ради VII скликання ОСОБА_1 .

Відповідно до ч.1ст.49 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»повноваження депутата ради починаються з моменту офіційного оголошення відповідною територіальною виборчою комісією на сесії ради рішення про підсумки виборів та визнання повноважень депутатів і закінчуються в день першої сесії ради нового скликання.

Таким чином ОСОБА_1 , будучи депутатом Апостолівської районної ради, згідно п.п.«б» п.1 ч.1ст.3 Закону України «Про запобігання корупції»є суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією.

Відповідно до п.9 ст.1 Закону України «Про запобігання корупції»правопорушення, пов'язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч.1ст.3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.

Згідно зіст.68 Конституції Україникожен зобов'язаний неухильно додержуватисяКонституції Українита законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.

Пунктом першимстатті 18 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад"передбачено, що депутати місцевих рад зобов'язані додержуватисяКонституціїта законів України,актів Президента України,Кабінету МіністрівУкраїни,регламенту ради та інших нормативно-правових актів,що визначають порядок діяльності ради та її органів.

Відповідно до частини 3ст.8 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», частин 1, 2статті 45 Закону України «Про запобігання корупції»особи, зазначені у пункті 1, підпункті «а» пункту 2 частини першоїстатті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Відповідно до пункту 2 Розділу8Прикінцевих положень Закону України «Про запобігання корупції»до початку роботи системи подання та оприлюднення відповідно до цьогоЗаконудекларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, суб'єкти декларування подають декларації про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру в порядку, встановленомуЗаконом України «Про засади запобігання і протидії корупції». Зазначені декларації підлягають оприлюдненню в порядку, встановленомуЗаконом України «Про засади запобігання і протидії корупції». Про початок роботи системи подання та оприлюднення відповідно до цьогоЗаконудекларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, приймається рішення Національного агентства з питань запобігання корупції.

Рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 10.06.2016 № 2 «Про початок роботи системи подання та оприлюднення декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» зі змінами від 18.08.2016 визначено, що система подання та оприлюднення відповідно доЗакону України «Про запобігання корупції»декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, розпочинає свою роботу, зокрема, з 00 годин 00 хвилин 01 січня 2017 року для всіх інших суб'єктів декларування та декларацій (повідомлень), передбачених Законом. Зазначені у пункті 1 цього рішення декларації (повідомлення) подаються згідно із Законом шляхом заповнення відповідних форм на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції з використанням програмних засобів Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникнення і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» від 17.03.2020РозділХІІІПрикінцеві положення Закону України «Про запобігання корупції»доповнено новим пунктом 21, відповідно до якого строк подачі декларації подовжено до 01.06.2020.

Таким чином ОСОБА_1 , будучи депутатом Апостолівської районної ради, був зобов'язаний у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня 2020 до 00 годин 00 хвилин 01 червня 2020 року подати до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування щорічну декларацію за 2019 рік.

Згідно інформації з Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, ОСОБА_1 подав щорічну декларацію за 2019 рік лише 19.10.2021 року.

Виходячи з матеріалів перевірки, будь-які поважні причини несвоєчасного подання декларації відсутні.

Таким чином, ОСОБА_1 , будучи депутатом Апостолівської районної ради, у порушення вимог ч.1ст.45 Закону України «Про запобігання корупції»несвоєчасно 19.10.2020 та без поважних причин подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2019 рік, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачено ч.1ст.1726 Кодексу України про адміністративні правопорушення, а саменесвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Прокурор підтримав обставини, викладені в протоколах про адміністративні правопорушення та просив суд визнати ОСОБА_1 винним у скоєнні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1ст.172-6КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в мінімальному розмірі.

В судовому засіданні ОСОБА_1 вину у вчиненні правопорушення пов'язаного з корупцією не визнав, пояснив, що дійсно невчасно подав щорічну декларацію за 2019 рік, а також несвоєчасно подав декларації перед звільненням та після звільнення, але вчинив ці дії неумисно, він та його дружина є людьми похилого віку, мають ряд захворювань, проходять лікування, перебувають у групі ризику для захворювань від короно- вірусної хвороби, а тому несвоєчасно подав декларації, за 2019 рік, перед звільненням, а про необхідність подання декларацій перед звільненням та після звільнення йому стало відомо лише від співробітників поліції, які повідомили про необхідність подання декларацій, крім того під час складання протоколів про адміністративне правопорушення від нього не відібрали пояснень, неповно провели перевірку наявності поважних причин несвоєчасного подання декларацій, а тому просив закрити провадження по справі через відсутність вини в його діях.

Заслухавши ОСОБА_1 , прокурора, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що в діях ОСОБА_1 ю відсутній склад адміністративного правопорушення, передбачений ч.1 ст.1726КУпАП, а його вина у вчиненні даних правопорушень не знайшла свого підтвердження в судовому засіданні, виходячи з наступного.

Частиною 1 ст. 172-6 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. Такі дії тягнуть за собою накладення штрафу від п'ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Статтею 45 Закону України«Про запобіганнякорупції» передбачено, що особи, зазначені у п.1, п.п. «а» п.2 ч.1ст.3 цього Закону, зобов'язані щорічно до першого квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством з питань запобігання корупції.

Згідно п.1 ч.5 другого розділу рішення Національного агентства «Порядок формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» № 3 від 10.06.2016 року, із змінами, внесеними рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції № 1 від 18.08.2016 року, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 15 липня 2016 року за № 960/29090 «щорічна декларація подається у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітним роком. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року».

Законом України«Про внесеннязмін додеяких законодавчихактів України,спрямованих назапобігання виникненняі поширеннякоронавірусної хвороби(COVID-19)»від 17.03.2020року Розділ ХІІІ Прикінцеві положенняЗакону України«Про запобіганнякорупції» доповнено новим пунктом 2-1, відповідно до якого строк подання декларації у 2020 році подовжено до 1 червня. У 2020 році черговий етап декларування особами, які уповноважені на виконання функцій держави та місцевого самоврядування, почався 01.01.2020 року, який тривав до 01.06.2020 року. Протягом цього періоду часу суб'єкт декларування повинен подати щорічну декларацію за 2019 рік.

Згідно інформації з Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, ОСОБА_1 подав декларації несвоєчасно.

Але, на думку суду в судовому засідання не знайшов підтвердження факт умислу у ОСОБА_2 на несвоєчасне подання декларації, а органом який склав протокол про адміністративні правопорушення належним чином не перевірено наявність чи відсутність поважних причин щодо неподання декларацій.

У листі ВССУ від 22 травня 2017 року № 223-943/0/4-17 роз'яснено, що вирішуючи питання про притягнення осіб до відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, щодо порушення вимог фінансового контролю, яке полягало у несвоєчасному поданні без поважних причин декларації особою, уповноваженою на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, слід враховувати, зокрема, об'єктивну сторону цього адміністративного правопорушення, яка має активну форму прояву та полягає у несвоєчасному поданні без поважних причин декларації.

Конструктивною ознакою цього правопорушення є також несвоєчасне подання декларації без поважних на те причин. Тобто за наявності останніх відповідальність за аналізованою частиною статті виключається. Під поважними причинами слід розуміти неможливість особи подати вчасно декларацію у зв'язку з хворобою, перебуванням особи на лікуванні, внаслідок стихійного лиха (повені, пожежі, землетрусу), технічних збоїв офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, витребуванням відомостей, необхідних для внесення в декларацію, перебуванням (триманням) під вартою тощо.

Також, на умисну форму вини і на наявність відповідного корисливого або іншого особистого інтересу особи, чи інтересу третіх осіб, як на обов'язкові ознаки корупційного правопорушення, звертає увагу Конституційний Суд України в рішенні від 06 жовтня 2010 року (справа №1-27/2010).

Згідно з ч. 1 ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених Законом.

Згідно ч. 1 ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Відповідно до ст. 10 КУпАП адміністративне правопорушення визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала їх або свідомо допускала настання цих наслідків.

Згідно ст. 129 Конституції України розгляд і вирішення справ в судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і доведенні перед судом їх переконливості.

За змістом ст. 252 КУпАП оцінка доказів здійснюється органом (посадовою особою) за своїм внутрішнім переконанням, яке повинно ґрунтуватися на всебічному, повному та об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Доводи ОСОБА_1 про те, що 2018 року він захворів, йому було проведено операцію, тривалий час він перебував на лікуванні та потребував реабілітації, відтоді та на теперішній час періодично проходить обстеження, а також доводи ОСОБА_1 про те, що в 2019 році тяжко захворіла його дружина, яка є пенсіонером та проживає з ним, після лікування постійно проходить періодичне лікування до цього часу, знайшли своє підтвердження в судовому засіданні та підтверджується на даними ним доказами: довідками лікарні про перебування на стаціонарному лікуванні, результатами медичних досліджень, рекомендаціями лікарів про необхідність подальшого лікуванні, «Д»-обліку за місцем проживання.

Доводи ОСОБА_1 про те, що 2020 році біло запроваджено карантин та він та його дружина, яким виповнилось понад 60 років та у яких наявні супутні захворювання, перебували у групі ризику, також підтверджені наданими ОСОБА_1 та дослідженими в судовому засіданні медичними документами на 72 аркушах.

Наведені обставини, на думку суду, безумовно свідчать про те, що причини несвоєчасного подання ОСОБА_1 щорічної декларації за 2019 рік, перед звільненням за 2020 рік та після звільнення за 2020 рік були поважними та не залежали від його волі.

Згідно постанови Кабінету міністрів України від 09 грудня 2020 року № 1236 Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 з 19 грудня 2020 року до 01 жовтня 2021 року на території України установлений карантин, продовжено на всій території України дію карантину, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 року № 211 Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.

При цьому, в матеріалах справи відсутні та уповноваженою особою під час розгляду справи не надано доказів на підтвердження факту ознайомлення ОСОБА_1 з обмеженнями, встановленими Законом України Про запобігання корупції.

Відповідно до ст. 62 Конституції України винуватість особи повинна бути доведена у встановленому законом порядку. Обвинувачення не може ґрунтуватись на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.

З огляду на зазначене суд зауважує, що Конституція України визначає основні права і свободи людини і громадянина та гарантії їх дотримання і захисту: зокрема обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях; усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь (ч. 3 ст. 62 Конституції України ).

Відповідно до п. 4.1 Рішення Конституційного Суду України від 22 грудня 2010 року №23-рп/2010 за конституційним зверненням громадянина щодо офіційного тлумачення положення частини першої статті 14-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення) відзначається принцип правової визначеності, який означає, що обмеження основних прав людини та громадянина і втілення цих обмежень на практиці допустиме лише за умови забезпечення передбачуваності застосування правових норм, встановлюваних такими обмеженнями. Тобто обмеження будь-якого права повинне базуватися на критеріях, які дадуть змогу особі відокремлювати правомірну поведінку від протиправної, передбачати юридичні наслідки своєї поведінки.

Як наголошує Конституційний Суд України у п. 4.2 вказаного Рішення, орган (посадова особа) при розгляді справи, зокрема, зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи, характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність; повинен своєчасно, всебічно, повно і об'єктивно з'ясувати обставини справи, вирішити її в точній відповідності до закону тощо (статті 245, 280 КУпАП). Згідно з Кодексом провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю через відсутність події і складу адміністративного правопорушення; оцінка доказів ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності (стаття 252) тощо. Положення зазначених статей визначають систему процесуальних механізмів, які в сукупності з наведеними конституційними нормами унеможливлюють притягнення до адміністративної відповідальності особи, яка не вчиняла правопорушення.

Також суд враховує вимоги ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, відповідно до яких на суд покладається обов'язок здійснювати неупереджений розгляд та ухвалювати обґрунтовані рішення, а також сприяти максимальному забезпеченню процесуальних прав учасників судового провадження.

У своєму рішенні Коробов проти України від 21 жовтня 2011 року Європейський суд з прав людини повторює, що при оцінці доказів суд, як правило, застосовує критерій доведення поза розумним сумнівом. Проте, така доведеність може випливати зі співіснування достатньо переконливих, чітких і узгоджених між собою висновків чи схожих неспростовних презумпцій факту.

Положеннями п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП регламентовано, що провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за умови відсутністі події і складу адміністративного правопорушення.

Враховуючи наведене вище приходжу висновку, що у даній справі не доведено наявність у діях ОСОБА_1 умислу на несвоєчасне подання декларацій, а тому відсутні достатні докази на підтвердження складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, поза розумним сумнівом, що в свою чергу є підставою для закриття провадження по справі за відсутністю складу адміністративного правопорушення.

На підставі викладеного та керуючись ч.1ст.172-6, ст.ст.283,284 п.1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд, -

постановив:

Провадження у справі стосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , закрити в зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП.

Постанову відповідно до положень ст.287 КУпАП може бути оскаржено прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 цього Кодексу, особою, щодо якої її винесено, а також потерпілим, шляхом подання апеляційної скарги до Дніпровського апеляційного суду через Апостолівський районний суд Дніпропетровської області протягом 10 днів з дня її винесення.

Суддя: Хоруженко Н. В.