Постанова від 26.11.2021 по справі 467/1039/21

Справа № 467/1039/21

3/467/365/21

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26.11.2021 року Арбузинський районний суд Миколаївської області

в складі: головуючого судді Кірімової О.М.

за участю секретаря судового засідання Сіваченко Ю.І.

прокурора Пахомова О.С.

особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Арбузинка справу про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, уродженця с. Вищетарасівка, Томаківського району Дніпропетровської області, зареєстрованого та проживаючого по АДРЕСА_1 , не працюючого,

за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення

ВСТАНОВИВ:

11 липня 2018 року наказом Державної установи «Арбузинська виправна колонія (№83)» ОСОБА_1 з 12 липня 2018 року призначено на посаду інженера відділу інженерно-технічних засобів охорони, зв'язку та інформації цієї ж установи.

09 липня 2021 року наказом № 80/ОС Державної установи «Арбузинська виправна колонія (№83)» старшого лейтенанта внутрішньої служби ОСОБА_1 за власним бажанням звільнено з посади інженера відділу інженерно-технічних засобів охорони, зв'язку та інформації цієї ж установи з 12 липня 2021 року.

Відповідно до Переліку найменувань органів, установ виконання покарань, слідчих ізоляторів Державної кримінально-виконавчої служби України, затвердженого 10 травня 2015 року наказом № 1519/5 Міністерства юстиції України, Державна установа «Арбузинська виправна колонія (№83)» є державною установою, яка входить до складу Державної кримінально-виконавчої служби України.

Згідно ст. 1 та п.п. «д» п.1 ч.1 ст. 3 Закону України "Про запобігання корупції" ОСОБА_1 є суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону, а саме: особою рядового складу державної кримінально-виконавчої служби та зобов'язаний подавати декларацію відповідно до цього Закону.

Згідно ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктами декларування є особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «А» і «В» пункту 2, пунктах 4 і 5 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.

Відповідно до розділу II п. 5 п.п. 2 Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, зміни до якого внесені Наказом від 12.12.2019 № 168/19 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2019 року за № 1300/34271 «Про затвердження змін до рішення Національного агентства з питань запобігання корупції від 10 червня 2016 року № 3» регламентовано, що декларація перед звільненням - декларація, яка подається відповідно до абзацу першого частини другої статті 45 Закону не пізніше двадцяти робочих днів з дня припинення діяльності, пов'язаної з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншої діяльності, зазначеної у підпункту «В» частини першої статті 3 Закону.

Така декларація охоплює період, який не був охоплений деклараціями, раніше поданими суб'єктом декларування, та містить інформацію станом на останній день такого періоду. Останнім днем такого періоду є день припинення діяльності, пов'язаної з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншої діяльності, зазначеної у підпункту «В» частини першої статті 3 Закону. Під раніше поданими деклараціями розуміються декларації, що були подані до Реєстру відповідно до Закону.

Також, відповідно до п. 2 Порядку перевірки факту подання суб'єктами декларування декларацій відповідно до Закону України «Про запобігання корупції» та повідомлення Національного агентства з питань запобігання корупції про випадки неподання чи несвоєчасного подання таких декларацій, зміни до якого внесені Наказом від 19.05.2020 № 204/20 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 червня 2020 року за № 525/34808 «Про затвердження Змін до Порядку перевірки факту подання суб'єктами декларування декларацій відповідно до Закону України «Про запобігання корупції» та повідомлення Національного агентства з питань запобігання корупції про випадки неподання чи несвоєчасного подання таких декларацій» регламентовано, що Припиненням діяльності, пов'язаної з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, є останній день виконання суб'єктом декларування зазначених функцій.

12.07.2018 року ОСОБА_1 ознайомився з антикорупційним законодавством.

13.07.2021 року ОСОБА_1 ознайомився з повідомленням щодо необхідності подачі декларації типу «перед звільненням» та типу «після звільнення», про що мається відповідний запис, власний підпис та дата.

Відповідно до наданих Колонії копій журналу про отримання трудових книжок, ОСОБА_1 трудову книжку отримав 12.07.2021 року.

ОСОБА_1 зобов'язаний був подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, перед звільненням не пізніше двадцяти робочих днів після припинення діяльності, пов'язаної з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, а саме до 09.08.2021 року.

За результатами огляду веб-сайту Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, встановлено, що ОСОБА_1 10.08.2021 року подано декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, перед звільненням.

Згідно послідовністю дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», які вчинив ОСОБА_1 встановлено, що лише 10.08.2021 року о 11:17 год. останній фактично розпочав роботу в Реєстрі декларацій. 10.08.2021 року о 11:39 год. ОСОБА_1 успішно подано декларацію перед звільненням.

Факт обізнаності ОСОБА_1 щодо обов'язку, способу і терміну подачі декларації особою, уповноваженою на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, типу- перед звільненням, підтверджується раніше поданими деклараціями: 10.07.2018 року о 12 год. 27 хв. «кандидата на посаду»; 12.07.2018 року о 12 год. 34 хв. «щорічна»; 14.03.2019 року о 10 год. 37 хв. «щорічна»; 18.02.2020 року о 15 год. 42 хв., «щорічна»; 19.03.2021 року о 14 год. 28 хв., «щорічна», що підтверджується витягом.

ОСОБА_1 отримав електронний цифровий підпис 18.03.2021 року через Акредитований центр сертифікації ключів АТ КБ «Приватбанк», строк дії якого до 18.03.2022 року, що підтверджується витягом. Тобто, ОСОБА_1 маючи діючий електронний цифровий підпис не вживав жодних заходів для своєчасної подачі декларації перед звільненням.

Згідно абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону України "Про запобігання корупції" особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах «а» і «в» пункту 2, пунктах 4, 5 частини першої статті 3, зобов'язані наступного року після припинення діяльності подавати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за минулий рік.

Таким чином, ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, як несвоєчасне, без поважних причин подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, а саме перед звільненням.

Особа, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 в судовому засіданні вину визнав, вказавши, що прорахувався у датах подачі декларації.

Прокурор вказав, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП доведена, тому просив застосувати відносно нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 850 грн.

Заслухавши пояснення особи, що притягується до адміністративної відповідальності, думку прокурора, вивчивши матеріали справи, суд приходить до наступного.

За результатами огляду веб-сайту Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, встановлено, що ОСОБА_1 10.08.2021 року подано декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, перед звільненням.

09 липня 2021 року наказом № 80/ОС Державної установи «Арбузинська виправна колонія (№83)» старшого лейтенанта внутрішньої служби ОСОБА_1 за власним бажанням звільнено з посади інженера відділу інженерно-технічних засобів охорони, зв'язку та інформації цієї ж установи з 12 липня 2021 року.

Відповідно до наданих копій журналу про отримання трудових книжок, ОСОБА_1 трудову книжку отримав 12.07.2021 року.

Також, відповідно до п.2 Порядку перевірки факту подання суб'єктами декларування декларацій відповідно до Закону України "Про запобігання корупції" та повідомлення Національного агентства з питань запобігання корупції про випадки неподання чи несвоєчасного подання таких декларацій, затвердженого Рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції № 19 від 06.09.2016 року припиненням діяльності, пов'язаної з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, є день видачі трудової книжки суб'єкту декларування, із зазначенням підстав такого рішення.

Відповідно до розділу II п. 5 п.п. 2 Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, зміни до якого внесені Наказом від 12.12.2019 № 168/19 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2019 року за № 1300/34271 «Про затвердження змін до рішення Національного агентства з питань запобігання корупції від 10 червня 2016 року № 3» регламентовано, що декларація перед звільненням - декларація, яка подається відповідно до абзацу першого частини другої статті 45 Закону не пізніше двадцяти робочих днів з дня припинення діяльності, пов'язаної з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншої діяльності, зазначеної у підпункту «В» частини першої статті 3 Закону.

12 липня 2018 року ОСОБА_1 був ознайомлений та попереджений про вимоги антикорупційного законодавства, про що мається відповідний запис, особистий підпис його та дата у відповідному документі.

Згідно абз.9 підп.1 п.2 листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 22 травня 2017 року № 223-943/0/4-17 «Щодо притягнення до адміністративної відповідальності за окремі право порушення, пов'язані з корупцією» під поважними причинами несвоєчасного подання декларації слід розуміти неможливість особи подати вчасно декларацію у зв'язку з хворобою, перебуванням особи на лікуванні, внаслідок стихійного лиха (повені, пожежі, землетрусу), технічних збоїв офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, витребуванням відомостей, необхідних для внесення в декларацію, перебуванням (триманням) під вартою.

За такого, суд вважає, що вказана ОСОБА_1 причина несвоєчасного подання декларації не може бути поважною причиною у розумінні змісту ст. 176-2 КУпАП.

Крім цього, ОСОБА_1 раніше подавав електронні декларації, 10.07.2018 року о 12 год. 27 хв. «кандидата на посаду»; 12.07.2018 року о 12 год. 34 хв. «щорічна»; 14.03.2019 року о 10 год. 37 хв. «щорічна»; 18.02.2020 року о 15 год. 42 хв., «щорічна»; 19.03.2021 року о 14 год. 28 хв., «щорічна» тобто, останній достовірно знав про вимоги фінансового контролю відповідно до вимог Закону України "Про запобігання корупції".

Згідно послідовністю дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», які вчинив ОСОБА_1 встановлено, що лише 10.08.2021 року о 11:17 год. останній фактично розпочав роботу в Реєстрі декларацій. 10.08.2021 року о 11:39 год. ОСОБА_1 успішно подано декларацію перед звільненням.

Таким чином, у судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 не мав поважних причин несвоєчасного подання декларації.

Відповідно до ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Положеннями статей 251 та 252 КУпАП визначено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному та об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом та правосвідомістю.

Згідно зі ст. 245 КУпАП завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи з дотриманням процесуальної форми її розгляду.

За змістом ст.1 Закону корупційне правопорушення - діяння, що містить ознаки корупції, вчинене особою, зазначеною у частині першій статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.

Корупція - використання особою, зазначеною у частині першій статті 3 цього Закону, наданих їй службових повноважень чи пов'язаних з ними можливостей з метою одержання неправомірної вигоди або прийняття такої вигоди чи прийняття обіцянки/пропозиції такої вигоди для себе чи інших осіб або відповідно обіцянка/пропозиція чи надання неправомірної вигоди особі, зазначеній у частині першій статті 3 цього Закону, або на її вимогу іншим фізичним чи юридичним особам з метою схилити цю особу до протиправного використання наданих їй службових повноважень чи пов'язаних з ними можливостей.

Аналіз вказаних норм закону свідчить про те, що суб'єктивна сторона корупційного правопорушення характеризується наявністю вини у формі прямого чи непрямого умислу.

Частина 1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачає адміністративну відповідальність за порушення вимог фінансового контролю, що виразилося в несвоєчасному поданні без поважних причин декларації особою, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

На підставі викладеного, суд вважає повністю доведеною вину ОСОБА_1 в скоєнні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, як несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, а саме перед звільненням, що підтверджується протоколом № 524 від 23 жовтня 2021 року, матеріалами справи, рапортами працівників поліції, інформацією з сайту подачі декларацій.

Обставин, що пом'якшують і обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення судом не встановлено.

Враховуючи особу ОСОБА_1 , який не працює, суд приходить до висновку про застосування щодо нього стягнення у виді штрафу у мінімальному розмірі, передбаченому санкцією ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Керуючись ст. ст. 221,283,284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 визнати винуватим у скоєнні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення та призначити йому стягнення у вигляді штрафу на користь держави у розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що еквівалентно 850 (вісімсот п'ятдесяти) грн.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в розмірі 454 (чотириста п'ятдесят чотири) грн.

Строк пред'явлення документа до виконання 3 (три) місяці.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку її оскарження.

Постанова може бути оскаржена протягом десяти діб з дня її винесення до Миколаївського апеляційного суду через Арбузинський районний суд Миколаївської області.

Суддя Арбузинського

районного суду О.М. Кірімова