18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua
16 листопада 2021 року
м. Черкаси справа № 925/508/21
Господарський суд Черкаської області в складі головуючого - судді Довганя К.І., з секретарем судового засідання Дяченко Т.В. за участю прокурора Хилі А.С. та за участю представників: від позивача-1: не з'явився; від позивача-2: не з'явився, від відповідача: не з'явився, розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси справу за позовом Заступника керівника Черкаської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Чигиринської міської ради та Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області до Громадської організації “Рибалки м. Чигирин та Чигиринського району” про усунення перешкод у користуванні та розпорядженні майном, повернення земельних ділянок
19 квітня 2021 року Заступник керівника Черкаської окружної прокуратури звернувся до Господарського суду Черкаської області із позовною заявою до Громадської організації (далі - ГО) “Рибалки м. Чигирин та Чигиринського району” в якій просив суд усунути перешкоди власнику - державі в особі Черкаської обласної державної адміністрації (18001, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 185, код ЄДРПОУ 00022668) у користуванні та розпорядженні водним об'єктом та земельною ділянкою під ним шляхом зобов'язання Громадської організації «Рибалки м. Чигирин та Чигиринського району» (20901, Черкаська область, Черкаський район, м. Чигирин, вул. Слави, 22, код ЄДРПОУ 41700188) повернути водний об'єкт розташований на земельній ділянці із кадастровим номером 7125410100:01:000:0920 площею 82,1315 га в адміністративних межах Чигиринської міської ради державі в особі Черкаської обласної державної адміністрації.
В обґрунтування заявлених вимог прокурор послався на те, що в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та реєстру прав власності на нерухоме майно на водний об'єкт який розташований на земельній ділянці кадастровий номер 7125410100:01:000:0920 площею 82,1315 га за відповідачем речові права не зареєстровані. Тобто відповідач, упродовж 2018-2021 років, використовував водні ресурси держави, а саме водний об'єкт, який розташований на земельній ділянці кадастровий номер 7125410100:01:000:0920 площею 82,1315 га, для цілей здійснення рибного господарства не маючи для цього жодних правових підстав.
Щодо підстав представництва прокурора в суді, суд виходить з наступного.
Аналіз ч.3 ст.23 Закону України «Про прокуратуру» дає підстави стверджувати, що прокурор набуває право на представництво, якщо відповідний суб'єкт владних повноважень не здійснює захисту інтересів держави або здійснює його неналежно.
Звернення прокурора до суду спрямоване на задоволення державної, а також суспільної потреби у відновленні законності та вирішення питання щодо повернення державі водного об'єкта та зайнятої ним земельної ділянки водного фонду, які відповідач використовує з порушенням закону.
Прокурор вказував на те, що Черкаською обласною державною адміністрацією, як органом, уповноваженим здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, упродовж тривалого часу, принаймні починаючи з жовтня 2020, коли стало відомо, що Чигиринським ВП Смілянського ВП ГУНП в Черкаській області здійснюється досудове розслідування кримінального провадження № 42020251230000127 за ознаками кримінального проступку, передбаченого ч. 1 ст. 197-1 КК України, жодних заходів до повернення водного об'єкту у комплексі із земельною ділянкою водного фонду не вжито.
Суд, враховуючи доводи прокурора щодо його представницьких повноважень, викладені у позові та враховуючи норми ст.131-1 Конституції України, ст.23 Закону України «Про прокуратуру», а також висновки Конституційного Суду України, викладені у рішенні від 08.04.1999 № 3-рп/99, правові позиції Верховного Суду у постановах від 25.04.2018 у справі № 806/1000/17; від 13.06.2018 у справі № 687/379/17-ц; від 16.04.2019 у справі № 910/3486/18; від 18.04.2019 у справі № 906/506/18; від 11.04.2019 у справі № 904/583/18; від 13.02.2019 у справі № 914/225/18; від 21.05.2019 у справі № 921/31/18; від 08.02.2019 у справі № 915/20/18; від 13.03.2018 у справі № 911/620/17, вважає що вище викладене дає підстави для звернення прокурора з даним позовом до суду.
Справа призначена до розгляду в порядку загального позовного провадження.
Відповідач відзиву на позов суду не надав.
Ухвалою від 31.08.2021 підготовче провадження у справі закрито та призначено справу до розгляду по суті на 19 жовтня 2021 р.
У судовому засіданні 19.10.2021 судом була оголошена перерва до 12:00 год. 16 листопада 2021 р.
Прокурор в судовому засіданні заявлені вимоги підтримав, просив суд позов задовольнити повністю з підстав, викладених у позовній заяві.
Представники позивачів та відповідача в судове засідання не з'явились.
Про час, дату та місце проведення судового засідання сторони були повідомлені належним чином.
Суд вважає можливим здійснювати розгляд справи в порядку ст. 202 ГПК України без представника третьої особи.
Суд, вислухавши прокурора, дослідивши наявні у справі докази, встановив наступне.
З матеріалів справи вбачається, що Черкаською окружною прокуратурою під час здійснення представницьких повноважень встановлено, що на адміністративній території Чигиринської міської та Вершацької сільської рад за межами населеного пункту, ТОВ «ПоКаЗ» орендувало земельну ділянку загальною площею 85,2695 га, у тому числі: на території Чигиринської міської ради - 82,1315 гектара, з них ставків - 79,0236 гектара, пасовищ - 2,3811 гектара, гідроспоруд - 0,7268 гектара, та на території Вершацької сільської ради - 3,1380 гектара, з них відкритих заболочених земель - 3,1380 гектара, із земель державної власності - землі водного фонду.
Так, 06.04.2007 між Чигиринською районною державною адміністрацією (орендодавець) та ТОВ «ПоКаЗ» був укладений договір оренди землі на 10 років - до 01.04.2017.
18.04.2016 ТОВ «ПоКаЗ» звернулося до Черкаської обласної державної адміністрації з заявою про поновлення договору оренди землі від 06.04.2007.
04.01.2018 прийнято рішення про поновлення договору оренди земельної ділянки водного фонду після надання витягу про нормативну грошову оцінку земельних ділянок.
Проте, станом на 21.10.2020 ТОВ «ПоКаЗ» не надано вищевказаного витягу, а відтак додаткова угода про поновлення договору оренди землі водного фонду залишається неукладеною.
Після завершення договору оренди у 2017 році, ТОВ «ПоКаЗ» водний об'єкт, розташований на земельній ділянці (кадастровий номер 7125410100:01:000:0920), не використовує.
Згідно Інформації з Державного реєстру речових прав водний об'єкт який розташований на земельній ділянці (кадастровий номер 7125410100:01:000:0920) в оренді не перебуває. Право власності державна, в особі Черкаської обласної державної адміністрації.
Судом встановлено, що відповідач 02.11.2017 зареєстрований у Єдиному державному реєстрі про проведення державної реєстрації юридичної особи та має наступні види діяльності :
- Прісноводне рибальство, код КВЕД 03.12;
- Прісноводне рибництво (аквакультура), код КВЕД 03.22;
- Перероблення та консервування риби, ракоподібних і молюсків, код КВЕД 10.20;
- Оптова торгівля іншими продуктами харчування, у тому числі рибою, ракоподібними та молюсками, код КВЕД 46.38.
З наданих відомостей Управління Державного агентства рибного господарства у Черкаській області вбачається, що 28.12.2019 відповідач через Центр надання адміністративних послуг звернувся до Управління з заявою погодити Режим рибогосподарської експлуатації водного об'єкта «Чернече» площею 85,2695 га (далі - Режим).
Після розгляду та опрацювання проекту Режиму Управління Державного агентства рибного господарства у Черкаській області повернуло погоджену Заяву та проект Режиму для подальшого затвердження його в Держрибагентстві України.
Проте, станом на час розгляду справи, в Управлінні Державного агентства рибного господарства у Черкаській області інформація про погодження Режиму рибогосподарської експлуатації на водний об'єкт площею 85,2695 га в Чигиринському районі Черкаської області відсутня.
З матеріалів справи вбачається, що відповідач здійснив часткове зариблення водного об'єкту «Чернече» та надає платні послуги з вилову водних біоресурсів, що підтверджується інформацією, розміщеною на сторінці громадської організації створеній в соціальній мережі Фейсбук, а також пост Світлани Вікторівни Гречанюк-Самойлова про те, що ГО «Рибалки м. Чигирин та Чигиринського району» здійснили зариблення 3-го Чернеченського ставка. А про надання платних послуг, колишній секретар Чигиринської міської ради Ременюк Ростислав був розміщений пост в соціальній мережі Фейсбук про те, що до нього підходили громадяни та скаржилися на спілку рибалок, які вимагають оплати за вилов риби - 150 грн. Також, в соціальній мережі Фейсбук містяться і інші відгуки, перелічені у позовній заяві.
З урахуванням отриманих даних Смілянською місцевою прокуратурою 16.09.2021 внесені відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань № 42020251230000127 за ознаками кримінального проступку, передбаченого ч. 1 ст. 197-1 Кримінального кодексу України.
Під час дізнання допитані громадяни в якості свідків стверджували, що водний об'єкт, який розташований на земельній ділянці кадастровий номер 7125410100:01:000:0920 площею 82,1315 га, використовується ГО «Рибалки м. Чигирин та Чигиринського району».
На адресу Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області, в порядку ст. 36 КПК України, був скерований запит щодо здійснення державного нагляду (контролю) за дотриманням земельного законодавства в частині користування водним об'єктом, розташований на земельній ділянці кадастровий номер 7125410100:01:000:0920 загальною площею 82,1315 га.
Головним управлінням Держгеокадастру у Черкаській області 29.10.2020 було проведено перевірку дотримання вимог земельного законодавства щодо об'єкту - земельної ділянки та встановлено, що земельна ділянка водного фонду (ставок) кадастровий номер 7125410100:01:000:0920, площею 82,1315 га державної власності, яка розташована на території Чигиринської міської ради використовується ГО «Рибалки м. Чигирин та Чигиринського району» для риборозведення без оформлення права користування, (самовільно), що є порушенням вимог ст.ст. 125, 126 Земельного кодексу України.
Зокрема, Управлінням з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області 29.10.2020 за результатами перевірки були складені: Акт перевірки № 618-ДК/675АП/09/01/-20, Акт обстеження земельної ділянки № 618-ДК/213/АО/10/01/-20, розрахунок розміру шкоди в розмірі 372 056 грн., заподіяної самовільним зайняттям землі водного фонду.
Як зауважив прокурор, зазначене свідчить, що відповідачем у водному об'єкті, здійснюється рибогосподарська діяльність із штучного розведення, утримання та вирощування водних біоресурсів, зокрема прісноводних риб, а також їх вилов.
Суд враховує, що за приписами Закону України «Про громадські об'єднання» громадським об'єднання вважається добровільне об'єднання фізичних осіб та/або юридичних осіб приватного права для здійснення та захисту прав і свобод, задоволення суспільних, зокрема економічних, соціальних, культурних, екологічних, та інших інтересів.
Громадське об'єднання за організаційно-правовою формою утворюється як громадська організація або громадська спілка.
Громадська організація - це громадське об'єднання, засновниками та членами (учасниками) якого є фізичні особи.
Громадська спілка - це громадське об'єднання, засновниками якого є юридичні особи приватного права, а членами (учасниками) можуть бути юридичні особи приватного права та фізичні особи.
Громадське об'єднання може здійснювати діяльність зі статусом юридичної особи або без такого статусу. Громадське об'єднання зі статусом юридичної особи є непідприємницьким товариством, основною метою якого не є одержання прибутку.
Згідно Класифікатора видів економічної діяльності громадські організації реєструють види діяльності визначені розділом 94, що включає діяльність організацій, які представляють інтереси спеціальних груп, що займаються пропагандою певних ідей у суспільстві. Ці організації зазвичай мають обране коло членів, але їх діяльність може торкатися і тих, хто не є членами, і здійснювати діяльність у їхніх інтересах. Основний розподіл цього розділу визначається завданнями, що їх ставлять перед собою ці організації, а саме: захист інтересів підприємців, індивідуальних підприємців і наукового співтовариства (група 94.1), інтересів працівників (група 94.2) або просування релігійних, політичних, культурних, освітніх ідей та видів діяльності (група 94.9).
Суд вважає, що оскільки засновники ГО «Рибалки м. Чигирин та Чигиринського району» зареєстрували види діяльності притаманні підприємницькій діяльності, то це свідчить про їх дійсні наміри саме займатись підприємництвом.
Одним із видом діяльності громадської організації визначено рибництво визначення якого міститься в ст.1 Водного кодексу України (далі - ВК України), що передбачає штучне розведення і відтворення риби та інших водних живих ресурсів.
Закон України «Про аквакультуру» містить більш ширше поняття (рибництво) аквакультура та передбачає, що це - сільськогосподарська діяльність із штучного розведення, утримання та вирощування об'єктів аквакультури у повністю або частково контрольованих умовах для одержання сільськогосподарської продукції (продукції аквакультури) та її реалізації, виробництва кормів, відтворення біоресурсів, ведення селекційно-племінної роботи, інтродукції, переселення, акліматизації та реакліматизації гідробіонтів, поповнення запасів водних біоресурсів, збереження їх біорізноманіття, а також надання рекреаційних послуг.
Відповідно ст. 1 Закону України «Про рибне господарство, промислове рибальство та охорону водних біоресурсів» Режим рибогосподарської експлуатації водного об'єкта це установлена на відповідний термін сукупність вимог, умов та заходів щодо обсягів робіт з відтворення водних біоресурсів за їх віковими та видовими характеристиками, строків лову, типів і кількості знарядь та засобів лову, обсягів вилучення, регламентації любительського і спортивного рибальства, ощадливого використання водних біоресурсів рибогосподарського водного об'єкта (його частини).
За змістом ст.1 ВК України, водний об'єкт це природний або створений штучно елемент довкілля, в якому зосереджуються води (море, лиман, річка, струмок, озеро, водосховище, ставок, канал, а також водоносний горизонт).
Зокрема, ст. 1 ВК України визначено:
водойма, зазначаючи що це безстічний або із сповільненим стоком поверхневий водний об'єкт,
водосховище - штучна водойма місткістю більше 1 млн. кубічних метрів, збудована для створення запасу води та регулювання її стоку,
водосховище комплексного призначення - водосховище, яке відповідно до паспорта використовується для двох і більше цілей (крім рекреаційних).
В силу ст.13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу.
Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Усі води (водні об'єкти) на території України становлять її водний фонд. До водного фонду України належать, поверхневі води, у тому числі серед інших, штучні водойми (водосховища, ставки) (ст.3 ВК України).
За правилами ст. 6 ВК України до водних об'єктів загальнодержавного значення належать:
1) внутрішні морські води, територіальне море, а також акваторії морських портів;
2) підземні води, які є джерелом централізованого водопостачання;
3) поверхневі води (озера, водосховища, річки, канали), що знаходяться і використовуються на території більш як однієї області, а також їх притоки всіх порядків;
4) водні об'єкти в межах територій природно-заповідного фонду загальнодержавного значення, а також віднесені до категорії лікувальних.
До водних об'єктів місцевого значення належать:
1) поверхневі води, що знаходяться і використовуються в межах однієї області і які не віднесені до водних об'єктів загальнодержавного значення;
2) підземні води, які не можуть бути джерелом централізованого водопостачання.
З урахуванням наведеного, водний об'єкт який розташований на земельній ділянці кадастровий номер 7125410100:01:000:0920 площею 82,1315 га, цільове призначення землі іншого сільськогосподарського призначення, землі водного фонду є водним об'єктом місцевого значення.
Український народ здійснює право власності на води (водні об'єкти) через Верховну Раду України, Верховну Раду Автономної Республіки Крим і місцеві ради. Окремі повноваження щодо розпорядження водами (водними об'єктами) можуть надаватися відповідним органам виконавчої влади та Раді міністрів Автономної Республіки Крим (ст. 6 ВК України).
Згідно ст.43 ВК України водокористувачі мають право використовувати водні об'єкти на умовах оренди.
Ст.51 ВК України встановлено порядок користування водними об'єктами на умовах оренди.
Так, у користування на умовах оренди для рибогосподарських потреб, можуть надаватися водосховища (крім водосховищ комплексного призначення), ставки, озера та замкнені природні водойми.
Водні об'єкти надаються у користування за договором оренди земель водного фонду на земельних торгах у комплексі із земельною ділянкою.
Водні об'єкти надаються у користування на умовах оренди органами, що здійснюють розпорядження земельними ділянками під водою (водним простором) згідно з повноваженнями, визначеними Земельним кодексом України, відповідно до договору оренди, погодженого з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері водного господарства.
За приписами ст.79 ЗК України земельною ділянкою є частина земної поверхні з установленими межами, певним місцем розташування, з визначеними щодо неї правами. Право власності на земельну ділянку поширюється в її межах на поверхневий (ґрунтовий) шар, а також на водні об'єкти, ліси і багаторічні насадження, які на ній знаходяться.
Землі, зайняті морями, річками, озерами, водосховищами, Іншими водними об'єктами, болотами, а також островами, не зайнятими лісами належать до земель водного фонду (стаття 4 ВК України, частина 1 статті 58 ЗК України).
Одним із суб'єктів права власності на землю є держава, яка реалізує це право через відповідні органи державної влади (ст. 80 ЗК України).
Порядок надання земель водного фонду в користування та припинення права користування ними встановлюється земельним законодавством - частини 1, 3 ст. 85 ВК України.
Відповідно до положень ч.1 ст.123 ЗК України, надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування за проектами відведення цих ділянок.
Згідно ст. 124 ЗК України, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.
Отже, системний аналіз наведених правових норм дає підстави дійти до висновку про те, що використання водного об'єкта із земельною ділянкою водного фонду під ним може здійснюватися фізичними та юридичними особами на правах власності або ж на умовах користування.
За приписами ст. 122 ЗК України обласні державні адміністрації на їхній території передають земельні ділянки із земель державної власності, крім випадків, визначених частинами третьою, четвертою і восьмою цієї статті, у власність або у користування у межах міст обласного значення та за межами населених пунктів, а також земельні ділянки, що не входять до складу певного району, або у випадках, коли районна державна адміністрація не утворена, для всіх потреб.
На час звернення прокурора до суду Черкаська обласна державна адміністрація була органом, що здійснював розпорядження водним об'єктом, розташований на земельній ділянці кадастровий номер 7125410100:01:000:0920 площею 82,1315 га, що включав його водний простір (води) та земельну ділянку під ним.
Ухвалою суду від 22.06.2021 було замінено позивача-1 у справі Черкаську обласну державну адміністрацію на належного позивача-1 Чигиринську міську раду (код ЄДРПОУ 04061560) у зв'язку з набранням 27.05.2021 чинності Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин» (далі - Закон України 1423-IX).
За інформацією Черкаської облдержадміністрації від 21.10.2020 за № 02/09-02-21/8241/01/01-33/19135 діючий договір оренди водного об'єкту, розташований на земельній ділянці кадастровий номер 7125410100:01:000:0920 площею 82,1315 га, відсутній.
Також, докази того, що приймалися рішення іншими органами влади та місцевого самоврядування, зокрема, Чигиринською районною державною адміністрацією та Чигиринською міською радою щодо водного об'єкту який розташований на земельній ділянці кадастровий номер 7125410100:01:000:0920 площею 82,1315 га, у суду відсутні.
Відповідно до статей 125 та 126 ЗК України, право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. Право власності та користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».
В Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та реєстру прав власності на нерухоме майно на водний об'єкт який розташований на земельній ділянці кадастровий номер 7125410100:01:000:0920 площею 82,1315 га за ГО «Рибалки м. Чигирин та Чигиринського району» речові права не зареєстровані.
Отже. упродовж 2018-2021 років відповідач використовував водні ресурси держави, а саме водний об'єкт який розташований на земельній ділянці кадастровий номер 7125410100:01:000:0920 площею 82,1315 га, для цілей здійснення рибного господарства не маючи для цього жодних правових підстав.
У ст.1 Закону України «Про рибне господарство, промислове рибальство та охорону водних біоресурсів» містяться такі визначення:
- водні біоресурси (водні біологічні ресурси) - сукупність водних організмів (гідробіонтів), життя яких неможливе без перебування (знаходження) у воді. До водних біоресурсів належать прісноводні, морські, анадромнІ та катадромні риби на всіх стадіях розвитку, круглороті, водні безхребетні, у тому числі молюски, ракоподібні, черви, голкошкірі, губки, кишковопорожнинні, наземні безхребетні у водній стадії розвитку, водорості та інші водні рослини;
- рибальство - добування водних біоресурсів у рибогосподарських водних об'єктах; добування (вилов) - вилучення водних біоресурсів із середовища їх перебування; рибогосподарський водний об'єкт (його частина) - водний об'єкт (його частина), що використовується або може використовуватися для цілей рибного господарства.
- промислове рибальство (промисел) - вид спеціального використання водних біоресурсів (вилучення, приймання, переробка, зберігання, транспортування тощо, у тому числі постачання палива, води, тари, продовольства для функціонування суден флоту рибної промисловості та їх екіпажів) у рибогосподарських водних об'єктах (їх частинах), у тому числі у водах, що знаходяться за межами юрисдикції України;
- рибогосподарська діяльність - діяльність юридичних осіб і фізичних осіб-підприємців, пов'язана з вивченням водних біоресурсів, їх охороною, відтворенням, спеціальним використанням, переробкою, реалізацією тощо;
- рибне господарство - галузь економіки, завданнями якої є вивчення, охорона, відтворення, вирощування, використання водних біоресурсів, їх вилучення (добування, вилов, збирання), реалізація та переробка з метою одержання харчової, технічної, кормової, медичної та іншої продукції, а також забезпечення безпеки мореплавства суден флоту рибної промисловості;
- рибогосподарський водний об'єкт (його частина) - водний об'єкт (його частина), що використовується або може використовуватися для цілей рибного господарства.
Відповідно ст. 25 цього Закону, використання водних біоресурсів, які перебувають у стані природної волі, здійснюється в порядку загального і спеціального використання.
Ст.27 зазначеного Закону встановлює, що спеціальне використання водних біоресурсів здійснюється шляхом їх вилучення з природного середовища (крім любительського і спортивного рибальства у водних об'єктах загального користування в межах та обсягах безоплатного вилову) і включає в себе, в тому числі і промислове рибальство.
З аналізу наведених правових норм вбачається, що спеціальне використання водних біоресурсів може здійснюватися відповідно до одного з режимів, визначених Законом України «Про рибне господарство, промислове рибальство та охорону водних біоресурсів», а саме: Режиму промислу або Режиму рибогосподарської експлуатації.
Закон України «Про тваринний світ» у статті 3 визначає об'єкти тваринного світу, на які поширюється дія цього Закону, серед яких є дикі тварини - хордові, в тому числі хребетні (ссавці, птахи, плазуни, земноводні, риби та інші).
Відповідно до ст. 20 Закону України «Про тваринний світ», за умови додержання вимог цього Закону та інших нормативно-правових актів може здійснюватися такий вид використання об'єктів тваринного світу як рибальство.
За визначення ст. 25 Закон України «Про тваринний світ», рибальством вважається добування риби та водних безхребетних. На території України відповідно до законодавства може здійснюватися промислове, любительське та спортивне рибальство.
Згідно з абз. 2 ч. 1 ст. 34 Закону України «Про рибне господарство, промислове рибальство та охорону водних біоресурсів» суб'єкти рибного господарства мають право на користування рибогосподарськими водними об'єктами (їх частинами), землями водного фонду та використання водних біоресурсів на недискримінаційних умовах у встановленому порядку.
Відповідно до частин 1, 3 ст. 36 цього Закону юридичні та фізичні особи мають право користуватися водними біоресурсами як об'єктами права власності Українського народу відповідно до Конституції України та цього Закону.
Надання у користування рибогосподарських водних об'єктів (їх частин) місцевого значення для провадження рибогосподарської діяльності здійснюється відповідно до закону.
Отже, аналізуючи вищевказані норми, суд вважає, що законодавець розрізнив користування рибогосподарськими водними об'єктами (їх частинами), землями водного фонду та використання водних біоресурсів, як окремими об'єктами користування.
Законом не передбачено можливості використання водних біоресурсів без отримання в установленому Земельним кодексом України порядку в користування на умовах оренди рибогосподарських водних об'єктів (їх частин), в т.ч. і земель водного фонду (зокрема і під цими об'єктами), де здійснюється використання цих водних біоресурсів.
За приписами ст. ст. 187, 188 Земельного кодексу України, контроль за використанням та охороною земель полягає в забезпеченні додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями і громадянами земельного законодавства України.
Державний контроль за використанням та охороною земель здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері здійснення державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі, а за додержанням вимог законодавства про охорону земель - центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.
Порядок здійснення державного контролю за використанням та охороною земель встановлюється законом.
Відповідно ст. 1 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» самовільне зайняття земельної ділянки -будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.
За змістом ч. 1 ст. 5 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» державний контроль за використанням та охороною земель усіх категорій та форм власності здійснює центральний орган виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі.
Згідно ст. 6 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель», до повноважень центрального органу виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі, належать: а) здійснення державного контролю за використанням та охороною земель у частині: додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами вимог земельного законодавства України та встановленого порядку набуття і реалізації права на землю; виконання вимог щодо використання земельних ділянок за цільовим призначенням; додержання вимог земельного законодавства в процесі укладання цивільно-правових угод, передачі у власність, надання у користування, в тому числі в оренду, вилучення (викупу) земельних ділянок тощо; д) вжиття відповідно до закону заходів щодо повернення самовільно зайнятих земельних ділянок їх власникам або
користувачам.
Відповідно до положень ст.ст.9, 10 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» державний контроль за використанням та охороною земель, дотриманням вимог законодавства України про охорону земель і моніторинг фунтів здійснюються шляхом проведення перевірок.
Державні інспектори у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель, серед інших, мають право: безперешкодно обстежувати в установленому законодавством порядку земельні ділянки, що перебувають у власності та користуванні юридичних і фізичних осіб, перевіряти документи щодо використання та охорони земель; давати обов'язкові для виконання вказівки (приписи) з питань використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель відповідно до їх повноважень, а також про зобов'язання приведення земельної ділянки у попередній стан у випадках, установлених законом, за рахунок особи, яка вчинила відповідне правопорушення, з відшкодуванням завданих власнику земельної ділянки збитків; складати акти перевірок чи протоколи про адміністративні правопорушення у сфері використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства про охорону земель та розглядати відповідно до законодавства справи про адміністративні правопорушення, а також подавати в установленому законодавством України порядку до відповідних органів матеріали перевірок щодо притягнення винних осіб до
відповідальності.
Згідно з п. 1, 2 Положення про Головне управління Держгеокадастру в області, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України № 333 від 29.09.2016 (далі - Положення), Головне управління Держгеокадастру в області (далі - Головне управління) є територіальним органом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру та їй підпорядковане. Головне управління у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства, дорученнями Прем'єр-міністра України, наказами Міністерства аграрної політики та продовольства України, дорученнями Міністра аграрної політики та продовольства України, його першого заступника та заступників, наказами Держгеокадастру, дорученнями Голови Держгеокадастру та його заступників, актами місцевої державної адміністрації та органів місцевого самоврядування, а також цим Положенням.
У пункті 3, підпунктах 30, 31, 34 пункту 4 цього Положення визначено, що завданням Головного управління є реалізація повноважень Держгеокадастру на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці. Головне управління відповідно до покладених на нього завдань здійснює державний нагляд (контроль) в агропромисловому комплексі у частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій та форм власності, в тому числі, за дотриманням органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами вимог земельного законодавства та встановленого порядку набуття і реалізації права на землю; обстежує земельні ділянки, яким заподіяна шкода внаслідок їх самовільного зайняття; розраховує розмір шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок.
На виконання визначених законодавством завдань та повноважень органу контролю, Головним управлінням Держгеокадастру у Черкаській області у жовтні 2020 року проведено перевірку дотримання вимог земельного
законодавства.
За результатами цієї перевірки 29.10.2020 державним інспектором складено акт обстеження земельної ділянки № 618-ДК/213/АО/10/01/-20, акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства № 618-ДК/675/АП/09/01/-20, протокол про адміністративне правопорушення, передбачене ст. 53-1 КУпАП № 618-ДК/0217П/07/01/-20 від 29.10.2020, припис № 618-ДК/0268Пр/03/01/-20 від 29.10.2020 про усунення порушень земельного законодавства, постанову № 618-ДК/0217Ш/08/01/-20 від 05.11.2020 про закриття справи у зв'язку з тим, що за результатами проведеної перевірки вбачаються ознаки кримінального правопорушення, передбаченого ст. 197-1 КК України та здійснено розрахунок розміру заподіяної шкоди.
Зокрема, державним інспектором було зафіксовано факт самовільного зайняття відповідачем земельної ділянки водного фонду (ставок) державної власності, площею 82,1315 га, кадастровий номер 7125410100:01:000:0920, яка розташована в адміністративних межах Чигиринської міської ради.
Приписом Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області № 618-ДК/0268Пр/03/01/-20 від 29.10.2020 встановлено, що земельна ділянка водного фонду (ставок) державної власності площею 82,1315 га з кадастровим номером 7125410100:01:000:0920 яка розташована в адміністративних межах Чигиринської міської ради за межами населеного пункту використовується для риборозведення без оформлення правовстановлюючих документів (самовільно), що є порушенням вимог ст.ст. 125, 126 Земельного кодексу України.
Крім цього, зобов'язано відповідача усунути порушення вимог земельного законодавства у 30-денний термін та про виконання припису повідомити Головне управління Держгеокадастру у Черкаській області до 29.11.2020. Припис отримано особисто 29.10.2020.
Судом з'ясовано, що відповідно до інформацій Черкаської обласної державної адміністрації, Чигиринської районної державної адміністрації, Чигиринської міської ради рішення про надання дозволу відповідачу на використання водного об'єкту, розташований на земельній ділянці кадастровий номер 7125410100:01:000:0920 площею 82,1315 га не приймалися, будь-які угоди щодо її використання не укладалися.
Тобто, відповідач використовує спірний водний об'єкт за відсутності відповідного рішення органу місцевого самоврядування чи органу виконавчої влади про її передачу у власність або надання у користування та за відсутності відповідного правочину, що є порушенням ст. ст. 125, 126 Земельного кодексу України.
Таким чином, зазначені дії відповідача в розумінні ст. 1 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» свідчать про вчинення ним самовільного зайняття водного об'єкту, розташованого на земельній ділянці кадастровий номер 7125410100:01:000:0920 площею 82,1315 га.
В силу вимог ст. 212 ЗК України самовільно зайняті земельні ділянки підлягають поверненню власникам землі або землекористувачам без відшкодування затрат, понесених за час незаконного користування ними. Приведення земельних ділянок у придатний для використання стан, включаючи знесення будинків, будівель і споруд, здійснюється за рахунок громадян або юридичних осіб, які самовільно зайняли земельні ділянки.
Статтею 1 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» визначено, що виконавчу владу в областях, районах, районах Автономної Республіки Крим, у містах Києві та Севастополі здійснюють обласні, районні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації.
Згідно ст. 16 цього Закону, місцеві державні адміністрації в межах, визначених Конституцією і законами України, здійснюють на відповідних територіях державний контроль, зокрема, за збереженням і раціональним використанням державного майна; використанням та охороною земель, лісів, надр, води, атмосферного повітря, рослинного і тваринного світу та інших
природних ресурсів.
Відповідно до ст. 21 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» Черкаська обласна державна адміністрація здійснює повноваження в галузі використання та охорони земель, природних ресурсів і охорони довкілля виключно на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відтак, суд приходить до висновку, що Чигиринська міська рада, як суб'єкт владних повноважень, виконує функції як власника, так і контролюючі щодо спірного об'єкту, а її права були порушені діями відповідача щодо використання водного об'єкту.
Відповідно до ст. 41 Конституції України та ст. 321 ЦК України, право власності є непорушним і ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.
Відповідно до ст. 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожна фізична та юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
Як передбачено ст. 395 ЦК України, речовими правами на чуже майно є: 1) право володіння; 2) право користування (сервітут); 3) право користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис); 4) право забудови земельної ділянки (суперфіцій). Законом можуть бути встановлені інші речові права на чуже майно.
Згідно з частиною другою статті 152 ЗК України власник земельної ділянки може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, а за змістом статті 391 ЦК України, власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпоряджання своїм майном.
Право власності держави або територіальної громади на обмежені в обороті об'єкти установлене законом, тому не потребує доказування правового
титулу.
У разі протиправної передачі цих об'єктів у приватну власність відповідне порушення, ураховуючи їх правовий титул, необхідно розглядати як не пов'язане з позбавленням володіння порушення права власності держави.
Оцінюючи викладене, суд вважає, що оскільки водний об'єкт, розташований на земельній ділянці кадастровий номер 7125410100:01:000:0920 площею 82,1315 га перебуває у користуванні ГО «Рибалки м. Чигирин та Чигиринського району» з порушенням норм законодавства, то права держави в особі Чигиринської міської ради на реалізацію усіх правомочностей щодо цієї земельної ділянки, а саме користування і розпорядження нею, підлягають захисту шляхом зобов'язання ГО «Рибалки м. Чигирин та Чигиринського району» усунути перешкоду власнику - Чигиринській міській раді у користуванні та розпорядженні цим водним об'єктом у державну власність.
Враховуючи вище викладене, суд приходить до переконання, що доводи прокурора є доведеними та обґрунтованими, тому позов підлягає до задоволення.
Відповідно до ст.129 ГПК України з відповідача на користь Черкаської обласної прокуратури підлягають до стягнення витрати на оплату судового збору.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 123, 129, 237, 238, 240 ГПК України суд
Позов задовольнити повністю.
Зобов'язати Громадську організацію «Рибалки м. Чигирин та Чигиринського району» (код ЄДРПОУ 41700188) усунути перешкоди власнику - державі в особі Чигиринської міської ради (код ЄДРПОУ 04061560) у користуванні та розпорядженні водним об'єктом та земельною ділянкою під ним шляхом зобов'язання Громадської організації «Рибалки м. Чигирин та Чигиринського району» (20901, Черкаська область, Черкаський район, м. Чигирин, вул. Слави, 22, код ЄДРПОУ 41700188) повернути водний об'єкт розташований на земельній ділянці із кадастровим номером 7125410100:01:000:0920 площею 82,1315 га в адміністративних межах Чигиринської міської ради державі в особі Чигиринської міської ради (код ЄДРПОУ 04061560).
Стягнути з Громадської організації «Рибалки м. Чигирин та Чигиринського району» (Черкаська область, Черкаський район, м. Чигирин, вул. Слави, 22, код. ЄДРПОУ 41700188) на користь Черкаської обласної прокуратури (код ЄДРПОУ 02911119, р/р UA138201720343160001000003751 в Державній казначейській службі України в м. Київ) - 2 270 грн. витрат по сплаті судового збору.
Рішення може бути оскаржене до Північного апеляційного господарського суду.
Повне рішення складено 29.11.2021.
Суддя К.І.Довгань