вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032,тел.(044)235-95-51,е-mail:inbox@ko.arbitr.gov.ua
"29" листопада 2021 р. м. Київ Справа № 911/2549/21
Суддя Господарського суду Київської області Подоляк Ю.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження справу
за позовом Акціонерного товариства «Укртелеком» в особі Київської міської філії Акціонерного товариства «Укртелеком»
до Управління соціального захисту населення Фастівської районної державної адміністрації
про стягнення 2595,56 грн.
без повідомлення (виклику) сторін
суть спору:
До Господарського суду Київської області надійшла позовна заява Акціонерного товариства «Укртелеком» в особі Київської міської філії Акціонерного товариства «Укртелеком» (далі - позивач) до Управління соціального захисту населення Фастівської районної державної адміністрації (далі - відповідач) про стягнення 2595,56 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що він у період з 01.09.2020 по 31.12.2020 надав телекомунікаційні послуги окремим категоріям громадян, які користуються правом на пільги, в зв'язку з чим поніс втрати, пов'язані з наданням пільг в заявленому до стягненні розмірі, котрі (витрати) відповідач зобов'язаний відшкодувати відповідно до положень чинного законодавства.
Ухвалою Господарського суду Київської області від 01.09.2021 у даній справі прийнято вказану позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Вирішено розгляд справи здійснювати у порядку спрощеного позовного провадження та встановлено відповідачу строк до 28.09.2021 для подачі відзиву на позовну заяву та інших документів, що підтверджують заперечення проти позову. Встановлено позивачу строк для подачі відповіді на відзив до 12.10.2021 та встановлено відповідачу строк до 19.10.2021 для подачі заперечення на відповідь на відзив.
Сторони повідомлені про відкриття провадження у даній справі у порядку встановленому ч. 5 ст. 242 Господарського процесуального кодексу України з додержанням вимог частин 3, 4 ст. 120 Господарського процесуального кодексу України, шляхом направлення на адреси їх місцезнаходження, належним чином завіреної копії ухвали, рекомендованим листом з повідомленням про вручення.
У встановлений судом строк Управління соціального захисту населення Фастівської районної державної адміністрації подало суду відзив на позовну заяву від 15.09.2021 № 01-20/2359, в якому відповідач не погоджується з даним позовом, з підстав, які зводяться до того, що відшкодувати понесені позивачем витрат внаслідок надання телекомунікаційних послуг на пільгових умовах у період з 01.09.2020 по 31.12.2020, управління немає можливості, у зв'язку з блокуванням рахунків Фастівським управлінням Державної казначейської служби України. Управлінням соціального захисту населення Фастівської районної державної адміністрації було розроблено проект Програми «Відшкодування витрат за надані пільги окремим категоріям громадян з послуг зв'язку на 2018-2020 роки» та подано до районної ради для розгляду на сесії. Дану програму було знято з розгляду, як таку, що суперечить законодавству, зокрема, ст. 7 Бюджетного кодексу України. Управлінням соціального захисту населення Фастівської районної державної адміністрації було розроблено проект Програми «Відшкодування витрат за надані пільги окремим категоріям громадян з послуг зв'язку на 2019-2021 роки», яку було розглянуто на спільному засіданні постійних комісій районної ради та враховуючи обмежені можливості бюджету, вирішено не вносити дану програму на розгляд сесії. У відповідності до ст. 23 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України. Згідно з ч. 1 ст. 48 Бюджетного кодексу України розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов'язання та здійснюють платежі тільки в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисами. Частиною 6 ст. 48 Бюджетного кодексу України бюджетні зобов'язання щодо виплати субсидій, допомоги, пільг з оплати спожитих житлово-комунальних послуг та послуг зв'язку (в частині абонентної плати за користування квартирним телефоном), компенсацій громадянам з бюджету, на що згідно із законами України мають право відповідні категорії громадян, обліковуються Казначейством України незалежно від визначених на цю мету бюджетних призначень. Законом України від 20.12.2016 № 1789-VIII «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України» виключено ч. 5 ст. 102 Бюджетного кодексу України, якою передбачалася субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення державних програм соціального захисту. Враховуючи зміни, фінансування заходів з перевезення пільгових категорій громадян та пільг з послуг зв'язку з 2017 року покладено на місцеві бюджети. Управління соціального захисту населення Фастівської районної державної адміністрації діє в межах своїх повноважень, відповідно до чинного законодавства, не порушуючи Бюджетного кодексу України. Також відповідач зазначає, що Управління соціального захисту населення Фастівської районної державної адміністрації не є належним відповідачем по даній справі, оскільки затвердження місцевих бюджетів не належить до компетенції управління. З огляду на викладене, відповідач просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог.
У встановлений судом строк Акціонерне товариство «Укртелеком» в особі Київської міської філії Акціонерного товариства «Укртелеком» подало суду відповідь на відзив від 21.09.2021 № 11/214, в якій позивач зазначає, що відзив на позовну заяву зводиться до відсутності бюджетних коштів для здійснення відшкодування понесених позивачем витрат. Відповідач зобов'язаний здійснити розрахунки з позивачем щодо послуг, наданих особам, які згідно з чинним законодавством мають право на соціальні пільги, а відсутність бюджетних призначень на відповідні видатки не є підставою для звільнення від виконання встановленого чинним законодавством зобов'язання з відшкодування позивачу вартості наданих послуг.
У встановлений судом строк Управління соціального захисту населення Фастівської районної державної адміністрації подало суду заперечення на відповідь на відзив від 08.10.2021 № 01-20/2705, в яких відповідач зазначив аналогічні заперечення проти позовних вимог викладені у відзиві на позовну заяву.
На адресу Господарського суду Київської області від Акціонерного товариства «Укртелеком» в особі Київської міської філії Акціонерного товариства «Укртелеком» надійшло клопотання про приєднання доказів до матеріалів справи від 21.09.2021 № 11/215.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши докази та оцінивши їх в сукупності, суд
встановив:
Позивач, як оператор телекомунікаційних послуг на виконання вимог законодавчих актів надає телекомунікаційні послуги на пільгових умовах категоріям споживачів, які мають на це право.
Статтею 19 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» визначено, що виключно Законами України визначаються пільги щодо оплати житлово-комунальних, транспортних послуг і послуг зв'язку та критерії їх надання. Державні соціальні гарантії є обов'язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.
У п. 19 ч. 1 ст. 12, п. 10 ч. 1 ст. 13, п. 18 ч. 1 ст. 14, п. 20 ч. 1 ст. 15 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»; п. 18 ст. 61, п. 10 ст. 62, п. 17 ст. 63, п. 19 ст. 64 Закону України «Про жертви нацистських переслідувань»; п. 11 ст. 20 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»; п. 6 ч. 1 ст. 6 Закону України «Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист»; ч. 5 ст. 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та п. 4 ч. 3 ст. 13 Закону України «Про охорону дитинства» встановлені пільги з оплати за послуги зв'язку для окремих категорій осіб.
У відповідності до ч. 3 ст. 63 Закону України «Про телекомунікації» телекомунікаційні послуги споживачам, які мають установлені законодавством України пільги з їх оплати, надаються операторами, провайдерами телекомунікацій відповідно до законодавства України.
У п. 63 Правил надання та отримання телекомунікаційних послуг, затверджених постановою Кабінетом Міністрів України від 11 квітня 2012 року № 295 установлені законами пільги з оплати послуг надаються споживачеві відповідно до законодавства за місцем його проживання з дня пред'явлення ним документа, що підтверджує право на пільги.
Відносини, що виникають у процесі складання, розгляду, затвердження, виконання бюджетів, звітування про їх виконання та контролю за дотриманням бюджетного законодавства і питання відповідальності за порушення бюджетного законодавства, правові засади утворення та погашення державного і місцевого боргу регулюються Бюджетним кодексом України.
Згідно зі ст. 2 Бюджетного кодексу України видатки бюджету - це кошти, спрямовані на здійснення програм та заходів, передбачених відповідним бюджетом.
Положеннями ст. 30 Бюджетного кодексу України визначено, що видатки Державного бюджету України включають бюджетні призначення, встановлені законом про Державний бюджет України на конкретні цілі, що пов'язані з реалізацією державних програм, перелік яких визначено статтею 87 цього Кодексу.
Відповідно до п. 9 ст. 87 Бюджетного кодексу України до видатків, що здійснюються з Державного бюджету України, належать видатки на соціальний захист та соціальне забезпечення, в тому числі на державні програми соціальної допомоги.
Як визначено п. 20-4 ч. 1 ст. 91 Бюджетного кодексу України до видатків місцевих бюджетів, що можуть здійснюватися з усіх місцевих бюджетів, належать, зокрема, видатки на пільги з послуг зв'язку, інші передбачені законодавством пільги, що надаються ветеранам війни; особам, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»; особам, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною; вдовам (вдівцям) та батькам померлих (загиблих) осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною; постраждалим учасникам Революції Гідності; особам, які мають особливі трудові заслуги перед Батьківщиною; вдовам (вдівцям) та батькам померлих (загиблих) осіб, які мають особливі трудові заслуги перед Батьківщиною; ветеранам праці; жертвам нацистських переслідувань; ветеранам військової служби; ветеранам органів внутрішніх справ; ветеранам Національної поліції; ветеранам податкової міліції; ветеранам державної пожежної охорони; ветеранам Державної кримінально-виконавчої служби; ветеранам служби цивільного захисту; ветеранам Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України; вдовам (вдівцям) померлих (загиблих) ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції, ветеранів податкової міліції, ветеранів державної пожежної охорони, ветеранів Державної кримінально-виконавчої служби, ветеранів служби цивільного захисту та ветеранів Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України; особам, звільненим з військової служби, які стали особами з інвалідністю під час проходження військової служби; особам з інвалідністю, дітям з інвалідністю та особам, які супроводжують осіб з інвалідністю I групи або дітей з інвалідністю (не більше одного супроводжуючого); реабілітованим громадянам, які стали особами з інвалідністю внаслідок репресій або є пенсіонерами; громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи; дружинам (чоловікам) та опікунам (на час опікунства) дітей померлих громадян, смерть яких пов'язана з Чорнобильською катастрофою; багатодітним сім'ям, дитячим будинкам сімейного типу та прийомним сім'ям, в яких не менше року проживають відповідно троє або більше дітей, а також сім'ям (крім багатодітних сімей), в яких не менше року проживають троє і більше дітей, враховуючи тих, над якими встановлено опіку чи піклування.
Отже, вищевказаною нормою визначено, що до видатків місцевих бюджетів належать видатки на пільги з послуг зв'язку, зокрема, громадянам, на яких поширюються такі пільги відповідно до згаданих Законів України.
Згідно ч. 6 ст. 48 Бюджетного кодексу України, бюджетні зобов'язання щодо виплати субсидій, допомоги, пільг з оплати спожитих житлово-комунальних послуг та послуг зв'язку (в частині абонентної плати за користування квартирним телефоном), компенсацій громадянам з бюджету, на що згідно із законами України мають право відповідні категорії громадян, обліковуються Казначейством України незалежно від визначених на цю мету бюджетних призначень.
З огляду на викладене, чинне законодавство передбачає відшкодування витрат за надані послуги зв'язку пільговим категоріям громадян при цьому, такі зобов'язання виникають безпосередньо із законів України.
З метою удосконалення обліку осіб, які мають право на пільги за соціальною ознакою, Кабінет Міністрів України постановою від 29 січня 2003 року № 117 затвердив Положення про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги (далі - Положення).
Відповідно до п. 1 Положення, єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги (далі - Реєстр), - автоматизований банк даних, створений для забезпечення єдиного державного обліку фізичних осіб, які мають право на пільги за соціальною ознакою згідно із законами України, отримують пільги, передбачені для педагогічних, медичних, фармацевтичних працівників, працівників бібліотек, музеїв, спеціалістів із захисту рослин та працівників культури в сільській місцевості і селищах міського типу (далі - пільговики), отримують соціальні стипендії, державну допомогу постраждалим учасникам масових акцій громадського протесту та членам їх сімей.
Згідно п. 3 Положення структурні підрозділи з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - уповноважені органи): організовують збирання, систематизацію і зберігання зазначеної в пункті 2 цього Положення інформації та забезпечують її автоматизоване використання для розрахунку розміру пільг та їх виплати і проведення виплати соціальних стипендій та державної допомоги постраждалим учасникам масових акцій громадського протесту та членам їх сімей; ведуть облік пільговиків шляхом формування на кожного пільговика персональної облікової картки згідно з формою «1 - пільга», в якій використовується реєстраційний номер облікової картки платника податків. Форма « 1 - пільга» затверджується Мінсоцполітики; ведуть облік отримувачів соціальних стипендій та державної допомоги постраждалим учасникам масових акцій громадського протесту та членам їх сімей шляхом формування на кожну особу персональної облікової картки згідно з формою « 1 - допомога», в якій використовується реєстраційний номер облікової картки платника податків або реквізити паспорта громадянина України, документа, що посвідчує особу іноземця або особу без громадянства, а також особу, яку визнано в Україні біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту; вносять до Реєстру відповідні уточнення в разі визнання такими, що втратили чинність, чи зупинення дії окремих норм законодавчих актів, на підставі яких пільговики отримують пільги; надають консультації пільговикам, постраждалим учасникам масових акцій громадського протесту та членам їх сімей, підприємствам та організаціям, що надають послуги.
Постановою Кабінету Міністрів України від 24.12.2019 року № 1101 затверджено «Порядок використання коштів, передбачених у державному бюджеті для виплати деяких видів допомог, компенсацій, грошового забезпечення та оплати послуг окремим категоріям населення».
Пунктами 2, 3 Порядку визначено, що головним розпорядником бюджетних коштів та відповідальним виконавцем бюджетної програми є Мінсоцполітики.
Розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня є: структурні підрозділи з питань соціального захисту населення обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій (далі - регіональні органи соціального захисту населення); структурні підрозділи з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчі органи міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад, центри з нарахування та здійснення соціальних виплат, які відповідають вимогам пункту 47 частини першої статті 2 Бюджетного кодексу України (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення).
Відповідно до п. 5 Порядку розподіл бюджетних коштів за напрямами, зазначеними у пункті 4 цього Порядку, здійснюється головним розпорядником бюджетних коштів за пропозиціями регіональних органів соціального захисту населення на підставі поданих структурними підрозділами з питань соціального захисту населення за встановленими формою та строками Мінсоцполітики даних, сформованих виходячи з прогнозної кількості отримувачів допомог, компенсацій, грошового забезпечення та оплати послуг, установлених розмірів відповідних виплат, а також з урахуванням необхідності виконання бюджетних зобов'язань минулих років, узятих на облік в органах Казначейства, у разі їх відповідності паспорту бюджетної програми.
Пунктами 7-9 Порядку визначено, що структурні підрозділи з питань соціального захисту населення подають щомісяця: до 25 числа регіональним органам соціального захисту населення заявки щодо потреби в бюджетних коштах для виплати деяких видів допомог, компенсацій, грошового забезпечення та оплати послуг окремим категоріям населення на наступний місяць; до 8 числа заявки щодо потреби в бюджетних коштах для виплати деяких видів допомог, компенсацій, грошового забезпечення та оплати послуг окремим категоріям населення на поточний місяць.
Регіональні органи соціального захисту населення узагальнюють отримані від структурних підрозділів з питань соціального захисту населення заявки щодо потреби в бюджетних коштах для виплати деяких видів допомог, компенсацій, грошового забезпечення та оплати послуг окремим категоріям населення та не пізніше ніж протягом двох робочих днів подають Мінсоцполітики узагальнену заявку за встановленою ним формою в розрізі адміністративно-територіальних одиниць.
Мінсоцполітики після надходження від регіональних органів соціального захисту населення узагальнених заявок щодо виплати деяких видів допомог, компенсацій, грошового забезпечення та оплати послуг окремим категоріям населення не пізніше ніж протягом трьох робочих днів перераховує бюджетні кошти регіональним органам соціального захисту населення.
Розпорядженням виконуючого обов'язки голови Фастівської районної державної адміністрації від 13.03.2020 № 103 затверджено Положення про Управління соціального захисту населення Фастівської районної державної адміністрації (далі - Положення), відповідно до п. 1 якого Управління соціального захисту населення Фастівської районної державної адміністрації є структурним підрозділом Фасктівської районної державної адміністрації.
Згідно з п. 2 Положення Управляння забезпечує на території Фастівського району реалізації державної політики з питань соціально-трудових відносин, зайнятості населення та трудової міграції; соціальної підтримки та надання соціальних послуг вразливим верствам населення, зокрема особам похилого віку, з інвалідністю, ветеранам війни та постраждалим учасникам Революції Гідності, учасникам антитерористичної операції / ООС та особам, які здійснювали заходи із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганських областях, громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, сім'ям та особам, які перебувають у складних життєвих обставинах, малозабезпеченим, внутрішньо переміщеним особам, іншим категоріям осіб, які згідно із законодавством України мають право на пільги та отримання житлових субсидій.
У відповідності до пп. 4.3 п. 4 Положення основними завданнями управління є забезпечення реалізації державної політики у сфері соціальної підтримки та надання соціальних послуг вразливим верствам населення, зокрема особам похилого віку, з інвалідністю, ветеранам (учасникам антитерористичної операції / ООС та особам, які здійснювали заходи із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганських областях), особам на яких поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», Закону України «Про жертви нацистських переслідувань», громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, сім'ям та особам, які перебувають у складних життєвих обставинах, малозабезпеченим, внутрішньо переміщеним особам, іншим категоріям осіб, які згідно із законодавством України мають право на пільги та отримання житлових субсидій.
У пп. 5.31 п. 5 Положення Управління відповідно до визначених повноважень виконує такі завдання у сфері соціальної підтримки населення, забезпечення державних соціальних гарантій окремим категоріям громадян: виконує координаційно-методичні функції та проводить моніторинг у сфері надання та виплати: пільг з оплати житлово-комунальних послуг, послуг зв'язку, пільг на придбання твердого палива і скрапленого газу, пільг на проїзд окремим категоріям громадян тощо; виконує координаційно-методичні функції, проводить моніторинг та контролює у межах своєї компетенції надання установлених законодавством України пільг та реалізацію заходів щодо соціального захисту осіб з інвалідністю, ветеранів війни та праці, одиноких непрацездатних громадян, жертв політичних репресій, депортованих за національною ознакою осіб, які повернулися в Україну, сімей загиблих військовослужбовців та інших категорій громадян, координує роботу підприємств, установ та організацій з цих питань;
На виконання вимог законів України, якими встановлені пільги окремим категоріям громадян, позивачем, як оператором телекомунікації в період з 01.09.2020 по 31.12.2020 надано телекомунікаційні послуги пільговим категоріям громадян за пільговими тарифами на загальну суму 2595,56 грн., що підтверджується актами звірки розрахунків за послуги зв'язку пільговим категоріям населення станом на: 01.10.2020, 01.11.2020, 01.12.2020, 01.01.2021 та розрахунками видатків на відшкодування витрат, пов'язаних з наданням пільг, котрі складені та підписані ПАТ «Укртелеком» Київської обласної філії та скріплені печаткою позивача.
Вказані акти були направлені відповідачу відповідно до описів вкладення у цінний лист та отримані ним відповідно до відміток про отримання в рекомендованих повідомленнях про вручення поштового відправлення, виплату поштового переказу, про що відповідач не заперечував. Завірені копії вказаних документів залучені до матеріалів справи.
Здійснення відшкодування витрат, понесених позивачем внаслідок надання телекомунікаційних послуг за користування телефоном пільговим категоріям громадян, які мають право на відповідні пільги згідно чинного законодавства покладається у відповідності до положень вищезазначених норм законодавства на Управління соціального захисту населення Фастівської районної державної адміністрації, як розпорядника коштів Фастівського району на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення, до компетенції якого належать питання праці та соціального захисту населення.
Разом з тим, відповідач своїх зобов'язань з відшкодування витрат, понесених позивачем внаслідок надання телекомунікаційних послуг за користування телефоном пільговим категоріям громадян, не виконав, в зв'язку з чим позивач надіслав на адресу відповідача претензію від 28.05.2021 № 11/117 про відшкодування витрат, понесених позивачем внаслідок надання телекомунікаційних послуг за користування телефоном пільговим категоріям громадян у період з 01.09.2020 по 31.12.2020 в сумі 2595,56 грн.
Відповідач листом від 09.06.2021 № 01-20/1152 надав відповідь на претензію, в якому відповідач зазначив, що відшкодувати понесені позивачем витрати внаслідок надання телекомунікаційних послуг на пільгових умовах у період з 01.09.2020 по 31.12.2020 у сумі 2595,56 грн., управління немає можливості, у зв'язку з блокуванням рахунків Фастівським управлінням Державної казначейської служби України. Управлінням соціального захисту населення Фастівської районної державної адміністрації було розроблено проект Програми «Відшкодування витрат за надані пільги окремим категоріям громадян з послуг зв'язку на 2018-2020 роки» та подано до районної ради для розгляду на сесії. Дану програму було знято з розгляду, як таку, що суперечить законодавству, зокрема, ст. 7 Бюджетного кодексу України. Надалі Управлінням соціального захисту населення Фастівської районної державної адміністрації було розроблено проект Програми «Відшкодування витрат за надані пільги окремим категоріям громадян з послуг зв'язку на 2019-2021 роки», яку було розглянуто на спільному засіданні постійних комісій районної ради та враховуючи обмежені можливості бюджету, вирішено не вносити дану програму на розгляд сесії. Тому Управління соціального захисту населення Фастівської районної державної адміністрації виконати дану претензію немає можливості.
Згідно приписів статей 525, 526 Цивільного кодексу України, одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов'язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Заявлена позивачем до стягнення з відповідача грошова сума фактично є втратами підприємства, які воно понесло надаючи послуги окремим категоріям громадян за пільговими тарифами, встановленими державою у відповідних Законах України.
Проте, всупереч згаданих приписів законну, відповідач не виконав своїх зобов'язань з відшкодування понесених позивачем втрат внаслідок надання телекомунікаційних послуг на пільгових умовах у спірному періоді в розмірі 2595,56 грн. Доказів відшкодування позивачу вказаних втрат відповідач суду не надав.
Згідно вимог ст. 599 Цивільного кодексу України зобов'язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.
Таким чином, суд вважає, що позивачем правомірно заявлено позов про стягнення з відповідача 2595,56 грн. витрат, понесених внаслідок надання телекомунікаційних послуг на пільгових умовах.
Заперечення відповідача проти позовних вимог з підстав, які зводяться до того, що відшкодувати понесені позивачем витрати внаслідок надання телекомунікаційних послуг на пільгових умовах у період з 01.09.2020 по 31.12.2020, управління немає можливості, у зв'язку з блокуванням рахунків Фастівським управлінням Державної казначейської служби України, не приймаються судом до уваги при вирішені спору та відхиляються з огляду на наступне.
Обов'язок по оплаті наданих позивачем телекомунікаційних послуг пільговим категоріям громадян у відповідності до перелічених вище норм законодавства покладено на відповідача - Управління соціального захисту населення Фастівської районної державної адміністрації, як розпорядника коштів місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення відповідного району. Блокування рахунків управління не є тією підставою з якою закон пов'язує звільнення від відшкодування понесених позивачем витрат внаслідок надання телекомунікаційних послуг на пільгових умовах.
Як свідчать матеріали справи, заперечень щодо нарахованих сум за надані позивачем телекомунікаційні послуги пільговим категоріям громадян у період з 01.01.2016 до 31.12.2017 відповідач позивачу не надавав та матеріали справи таких заперечень не містять.
Нараховані позивачем суми за надані ним телекомунікаційні послуги пільговим категоріям громадян у період з 01.09.2020 по 31.12.2020 відображені в вищеперелічених актах звірки розрахунків за наданні населенню послуги на пільгових умовах за зазначений період.
За приписами законодавства України у відносинах щодо розрахунків з постачальниками телекомунікаційних послуг особам, які згідно із чинним законодавством мають право на соціальні пільги, розпорядники бюджетних коштів на фінансування соціальних програм виступають не як суб'єкти владних повноважень, а як боржники у зобов'язальних правовідносинах.
Виходячи з положень статей 525, 526, 530 Цивільного кодексу України і статті 193 Господарського кодексу України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших нормативно-правових актів, договору. Сама собою відсутність бюджетних коштів не є підставою для звільнення боржника від виконання зобов'язання.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Великої Палати Верховного Суду від 17.04.2018 у справі № 911/4249/16.
Посилання відповідача на те, що Управління соціального захисту населення Фастівської районної державної адміністрації не є належним відповідачем по даній справі, оскільки затвердження місцевих бюджетів не належить до компетенції управління, не приймаються судом до уваги при вирішені спору та відхиляються з огляду на те, що вказані відповідачем обставини не є тією підставою з якою закон пов'язує звільнення від відшкодування понесених позивачем витрат внаслідок надання телекомунікаційних послуг на пільгових умовах.
Зважаючи на викладене та враховуючи вищезазначені обставини справи, суд вважає, що позовні вимоги про стягнення з відповідача 2595,56 грн. є доведеними, обґрунтованими, відповідачем не спростовані, а тому підлягають задоволенню.
Витрати по сплаті судового збору відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України покладаються судом на відповідача.
Керуючись ст. 129-1 Конституції України, ст. 13, 74, 123, 129, 232, 233, 236-238, 240, 252 Господарського процесуального кодексу України, суд
вирішив:
1. Позов Акціонерного товариства «Укртелеком» в особі Київської міської філії Акціонерного товариства «Укртелеком» до Управління соціального захисту населення Фастівської районної державної адміністрації про стягнення 2595,56 грн. задовольнити повністю.
2. Стягнути з Управління соціального захисту населення Фастівської районної державної адміністрації (вул. Соборна, 16, м. Фастів, Київська обл., 08500, ідентифікаційний код 03190780) на користь Акціонерного товариства «Укртелеком» (бульвар Тараса Шевченка, 18, м. Київ, 01601, ідентифікаційний код 21560766) в особі Київської міської філії Акціонерного товариства «Укртелеком» (вул. Антоновича, 40, м. Київ, 01033, ідентифікаційний код 01189910) 2595 (дві тисячі п'ятсот дев'яносто п'ять) грн. 56 коп., 2270 (дві тисячі двісті сімдесят) грн. витрат зі сплати судового збору.
Видати наказ після набрання судовим рішенням законної сили.
Дане рішення господарського суду Київської області набирає законної сили у строк та порядку передбаченому ст. 241 ГПК України та може бути оскаржено у строк визначений ст. 256 ГПК України в порядку передбаченому ст. 257 ГПК України з врахуванням пп. 17.5 п. 17 ч. 1 розділу ХІ «Перехідні положення» ГПК України.
Дата складання та підписання повного тексту рішення 29.11.2021.
Суддя Ю.В. Подоляк