Постанова від 26.11.2021 по справі 742/4546/21

Провадження № 3/742/1291/21

Єдиний унікальний № 742/4546/21

Постанова

іменем України

26 листопада 2021 року м. Прилуки

Суддя Прилуцького міськрайонного суду Чернігівської області Фетісова Н.В., перевіривши матеріали, що надійшли з Прилуцького відділу державної виконавчої служби у Прилуцькому районі Чернігівської області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Суми) про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , мешканця АДРЕСА_1 ,

за ч.1 ст. 183-1 КУпАП,

УСТАНОВИВ:

26 листопада 2021 року з Прилуцького відділу державної виконавчої служби у Прилуцькому районі Чернігівської області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Суми) до суду надійшли матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ознаками вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.183-1 КУпАП.

Згідно протоколу про адміністративне правопорушення №51057947 від 24 листопада 2021 року, складеногоголовним державним виконавцем вбачається, що ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.183-1 КУпАП, а саме: рішення про стягнення аліментів не виконує з квітня 2018 року по теперішній час. Сукупний розмір заборгованості складає 125565 грн. 25 коп. станом на 31 жовтня 2021 року, чим порушив вимоги ч.1 ст.183-1 КУпАП, а саме несплата аліментів на утримання дитини, що призвела до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за 6 місяців з дня пред'явлення виконавчого листа до примусового виконання.

Суддя, перевіривши матеріали адміністративної справи про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.183-1 КУпАП вважає, що такі підлягають направленню на доопрацювання з наступних підстав.

У відповідності до ч.1 ст.183-1 КУпАП несплата аліментів на утримання дитини, одного з подружжя, батьків або інших членів сім'ї, що призвела до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред'явлення виконавчого документа до примусового виконання, тягне за собою виконання суспільно корисних робіт на строк від ста двадцяти до двохсот сорока годин.

Частина ч.1 ст.183-1 КУпАП в даній редакції, вступила в дію 06 лютого 2018 року та встановлює адміністративну відповідальність за несплату аліментів. Дана норма не має зворотної дії в часі, тому період часу несплати аліментів особою до вступу в дію нової редакції ст. 183-1 КУпАП (тобто до 06 лютого 2018 року) не може братися до уваги при обрахунку сукупного розміру аліментної заборгованості, як умови для притягнення до адміністративної відповідальності.

Згідно вимог ч.1 ст.245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Відповідно до ст.278 КУпАП орган /посадова особа/ при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення, чи витребувано необхідні додаткові матеріали.

Згідно вимог ст.280 КУпАП суд зобов'язаний з'ясувати всі обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Зокрема, ч.ч.1-4 ст.256 КУпАП передбачено, що у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.

Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами.

У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це.

Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви своєї відмови від його підписання.

При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються його права і обов'язки, передбачені статтею 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі.

У відповідності до ч.2 ст.254 КУпАП, протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається у двох екземплярах, один з яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.

Проте, як вбачається з матеріалів адміністративного провадження, надісланого до суду 29 квітня 2016 року державним виконавцем винесено постанову про відкриття виконавчого провадження №51057947 щодо примусового виконання виконавчого листа, виданого Прилуцьким міськрайонним судом 27 квітня 2016 року у справі №2-742/491/16 про стягнення з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_2 аліментів на утримання дітей ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , в розмірі 1/3 частини всіх видів доходу, щомісячно, але не менше 30% прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку, починаючи з 04 квітня 2016 року і до досягнення ними повноліття.

Згідно наданого державним виконавцем розрахунку заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір заборгованості ОСОБА_1 зі сплати аліментів з моменту відкриття виконавчого провадження (29 квітня 2016 року), станом на жовтень 2021 року, становить 125 656 грн. 25 коп.

При цьому відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення, суть адміністративного правопорушення, інкримінованого ОСОБА_1 викладена як не сплата аліментів на утримання дитини, що призвела до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред'явлення виконавчого документа до примусового виконання, заборгованість станом на 31 жовтня 2021 року становить 125 565 грн. 25 коп, тобто в загальних рисах без конкретизації об'єктивних ознак складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.183-1 КУпАП, оскільки не визначено сукупний розмір заборгованості зі сплати аліментів на утримання дітей, яка б перевищувала суму відповідних платежів за шість місяців, саме з урахуванням періоду вступу в дію нової редакції ч.1 ст.183-1 КУпАП (06 лютого 2018 року) та з неточностями щодо суми заборгованості.

З урахуванням викладеного суд позбавлений можливості встановити склад правопорушення та кваліфікувати дії ОСОБА_1 за ч.1 ст. 183-1 КУпАП.

Крім того, відсутні відомості чи взагалі обізнаний ОСОБА_1 з даним виконавчим провадженням, в тому числі з розрахунком заборгованості зі сплати аліментів.

Протокол складений державним виконавцем відносно ОСОБА_1 24 листопада 2021 року, проте, як вбачається з матеріалів справи, а саме, Виклику державного виконавця від 11 листопада 2021 року та Акту прийому та передачі від 24 листопада 2021 року, боржник викликався відділом для складення протоколу за вчинення адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст.183-1 КУпАП на 17 листопада 2021 року.

При цьому в матеріалах провадження відсутні докази щодо отримання ОСОБА_1 виклику до відділу щодо складення та підписання протоколу про адміністративне правопорушення.Фіскальний чек про поштову відправку не є доказом належного повідомлення ОСОБА_1 про складення відносно нього адміністративного протоколу за ч.1 ст.183-1 КУпАП.

Крім того, враховуючи, що протокол про адміністративне правопорушення складався за відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, державним виконавцем не були роз'яснені ОСОБА_1 вимоги ст.63 Конституції України та ст.268 КУпАП, що є порушенням права на захист. Доказів отримання протоколу правопорушником суду не надано.

Згідно п.12 Постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ №11 від 17 жовтня 2014 року «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення» норми КУпАП не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог статті 256 цього Кодексу вмотивованою постановою суду для належного оформлення.

За наведених обставин, оскільки при складанні протоколу про адміністративне правопорушення не дотримано вимог ст.256 КУпАП, вказаний протокол про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 підлягає поверненню до Прилуцького відділу державної виконавчої служби у Прилуцькому районі Чернігівської області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Суми) для належного оформлення та усунення вказаних вище недоліків.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст.183-1, 254-257, 268, 283 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд

ПОСТАНОВИВ:

Матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за вчинення правопорушення, передбаченого ч.1 ст.183-1 КУпАП повернути до Прилуцького відділу державної виконавчої служби у Прилуцькому районі Чернігівської області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Суми) для належного оформлення.

Постанова остаточна і оскарженню не підлягає.

Суддя Наталія ФЕТІСОВА