Справа № 740/6658/21
Провадження № 1-кс/740/1566/21
про надання дозволу на тимчасовий доступ
до речей і документів
25 листопада 2021 року м.Ніжин
Слідчий суддя Ніжинського міськрайонного суду
Чернігівської області - ОСОБА_1 ,
за участі секретаря судового засідання - ОСОБА_2 ,
розглянувши клопотання слідчого СВ Ніжинського РВП ГУНП в Чернігівській області ОСОБА_3 , погоджене з прокурором Ніжинської окружної прокуратури ОСОБА_4 , заявлене в межах кримінального провадження, внесеного 29.10.2021 до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12021270300001024 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 157 КК України,
про дозвіл на тимчасовий доступ та вилучення документів,
Слідчий звернувся до суду з клопотанням, в якому зазначає, що у провадженні СД Ніжинського РВП ГУНП в Чернігівській області перебувають матеріали досудового розслідування, внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12021270300001024 від 29.10.2021 за ознаками складу кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 157 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що 29.10.2021 до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12021270300001024 внесено відомості за постановою ІНФОРМАЦІЯ_1 № 430 від 22.10.2021 «Про питання фінансування окремими місцевими радами проміжних та повторних місцевих виборів», відповідно якої ІНФОРМАЦІЯ_2 у порушення ст. 209 Виборчого кодексу не прийнято відповідних рішень щодо забезпечення фінансування проміжних та повторних місцевих виборів, у зв'язку з чим територіальною виборчою комісією не було забезпечено організацію проведення повторних виборів депутата ІНФОРМАЦІЯ_3 в багатомандатному виборчому окрузі № 5, що може свідчити про перешкоджання вільному здійсненню громадянами та іншими суб'єктами виборчого процесу свого виборчого права.
Так, постановою ІНФОРМАЦІЯ_4 від 21 січня 2021 року №01 було призначено на неділю 28 березня 2021 року проміжні вибори депутата ІНФОРМАЦІЯ_2 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_5 ) у багатомандатному виборчому окрузі № НОМЕР_1 .
На підставі повідомлення ІНФОРМАЦІЯ_3 від 17.02.2021 № 87-2VIII постановою ІНФОРМАЦІЯ_4 (далі- ІНФОРМАЦІЯ_6 ) від. 28.03.2021 № 15 встановлено факт відсутності підготовки проведення зазначених проміжних виборів. Разом з тим, постановою ІНФОРМАЦІЯ_7 визнано вибори депутата ІНФОРМАЦІЯ_3 в багатомандатному окрузі № НОМЕР_1 , призначені на 28.03.20221, такими, що не відбулися, через відсутність фінансування, та призначено повторні вибори в багатомандатному окрузі № НОМЕР_1 на 23.05.2021, про що винесено постанову
ІНФОРМАЦІЯ_8 остановою ІНФОРМАЦІЯ_4 від 23 травня 2021 року № 05 було призначено на неділю, 18 липня 2021 року, повторні вибори депутата ІНФОРМАЦІЯ_2 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_5 ) у багатомандатному виборчому окрузі № НОМЕР_1 .
Водночас, як йдеться у постанові ІНФОРМАЦІЯ_4 від 18 липня 2021 року № 06, ІНФОРМАЦІЯ_5 рішенням від 7 липня 2021 року №01-9/VIII відмовила у фінансуванні повторних виборів депутата зазначеної сільської ради в багатомандатному виборчому окрузі № 5, призначених на 18 липня 2021 року.
Враховуючи викладене, ІНФОРМАЦІЯ_9 визнала вказані вибори такими, що не відбулись, у зв'язку з відсутністю фінансування та неможливістю належним чином їх організувати та провести, призначила повторні вибори депутата ІНФОРМАЦІЯ_3 в багатомандатному виборчому окрузі №5 на 12 вересня 2021 року та оголосила початок виборчого процесу з 30 липня 2021 року.
Частиною першою статті 209 Кодексу встановлено, що витрати на підготовку і проведення повторних виборів депутатів місцевих рад здійснюються територіальними виборчими комісіями за рахунок коштів відповідних місцевих бюджетів. Інших джерел для забезпечення фінансування повторних місцевих виборів законодавством не передбачено.
За змістом пункту 15 Порядку фінансування виборчих комісій під час підготовки і проведення місцевих виборів, затвердженого постановоюКабінету Міністрів України від 19 серпня 2020 року №.745, у разі призначення повторних виборів депутатів сільської ради територіальна виборча комісія подає відповідній сільській раді пропозиції щодо виділення коштів на підготовку і проведення таких виборів, складені на підставі середніх норм видатків з урахуванням видатків територіальної виборчої комісії та дільничних виборчих комісій. У межах виділеного сільською радою обсягу видатків територіальна виборча комісія складає, затверджує та погоджує з сільським головою єдиний кошторис видатків за формою згідно з додатком, яким передбачаються видатки на підготовку і проведення відповідних місцевих виборів за повною економічною класифікацією видатків, кошторис, план асигнувань (за винятком надання кредитів з бюджету) загального фонду місцевого бюджету для підготовки і проведення відповідних виборів з урахуванням видатків дільничних виборчих комісій відповідно до норм видатків для потреб дільничних виборчих комісій на підготовку і проведення місцевих виборів на 2021 рік, затверджених постановою ІНФОРМАЦІЯ_1 від 9 липня 2021 року № 255.
Таким чином, фінансування заходів, які реалізуються ІНФОРМАЦІЯ_10 для забезпечення підготовки та проведення повторних виборів депутата ІНФОРМАЦІЯ_3 в багатомандатному ІНФОРМАЦІЯ_11 , повинно здійснюватися за рахунок коштів відповідного місцевого бюджету. Невиділення коштів для фінансування підготовки та проведення повторних виборів депутата ІНФОРМАЦІЯ_3 у багатомандатному виборчому окрузі № НОМЕР_1 є порушенням вимог Виборчого кодексу України та перешкоджає реалізації встановленого статтею 38 Конституції України права громадян України обирати і бути обраними до органів місцевого самоврядування, забезпеченню необхідного представництва в раді певної кількості виборців, а отже, повноцінному здійсненню членами відповідної територіальної громади гарантованого статтею 7 Основного Закону України місцевого самоврядування.
Зі змісту Постанова ІНФОРМАЦІЯ_1 № 430 від 22.10.2021 «Про питання фінансування окремими місцевими радами проміжних та повторних місцевих виборів» вбачається, що станом на 22.10.2021 року вибори депутата ІНФОРМАЦІЯ_2 в багатомандатному виборчому окрузі № 5 не відбулися.
З метою виконання вимог ч. 2 ст. 9 КПК України в частині всебічного, повного і неупередженого дослідження обставин кримінального правопорушення, за для спростування чи підтвердження факту перешкоджання вільному здійсненню громадянином свого виборчого права, перешкоджання діяльності іншого суб'єкта виборчого процесу, виникає необхідність у здійсненні тимчасового доступу до документів (відомостей), які містять дані щодо виділення фінансування виборчого процесу
Вказані вище документи знаходяться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_1 . е-mail: ІНФОРМАЦІЯ_12 )
У судове засідання слідчий не з'явився, у клопотанні просить справу розглягути за його відсутності.
Відповідно до ч.2 ст.163 КК України особа, у володінні якої знаходиться зазначена інформація, не повідомлялася про розгляд клопотання.
Відповідно до ст.159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає в наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити виїмку).
Перевіривши додані до клопотання матеріали, слідчий суддя дійшла висновку про можливість задоволення клопотання, оскільки доведено наявність підстав вважати, що зазначена у клопотанні інформація перебуває у володінні ІНФОРМАЦІЯ_2 та має суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, а відповідно до ст.161 КПК України вона не становить собою або не включає речей і документів, до яких заборонено доступ, та доведено неможливість встановити обставини іншими способами, які передбачається довести за допомогою зазначених у клопотанні документів.
Керуючись ст.159,163, 164 КПК України, слідчий суддя
Надати слідчим Ніжинського РВП ГУНП в Чернігівській області: ОСОБА_3 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 дозвіл на тимчасовий доступ до речей і документів, які знаходяться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_2 , 16645. е-mail: ІНФОРМАЦІЯ_12 ) та вилучити їх копії (здійснити виїмку), а саме:
- завірені належним чином копії рішень сесії ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо розгляду звернень ІНФОРМАЦІЯ_4 щодо фінансування виборчого процесу на проміжних та повторних виборах депутата ІНФОРМАЦІЯ_13 в багатомандатному виборчому окрузі № 5 за 2021 рік;
- завірені належним чином копії протоколів пленарних засідань та фонограм пленарних засідань щодо розгляду звернень ІНФОРМАЦІЯ_4 щодо фінансування виборчого процесу на проміжних та повторних виборах депутата ІНФОРМАЦІЯ_13 в багатомандатному виборчому окрузі № 5 за 2021 рік;
-копії інших документів, які лягли в обґрунтування рішень ІНФОРМАЦІЯ_2 про відмову у фінансуванні виборчого процесу на проміжних та повторних виборах депутата ІНФОРМАЦІЯ_13 в багатомандатному виборчому окрузі № 5 за 2021 рік.
Ухвала може бути пред'явлена до виконання протягом одного місяця з дня її постановлення.
Особа, яка пред'являє дану ухвалу до виконання, зобов'язана вручити її копію особі, яка зазначена в ухвалі як володілець речей і документів, та залишити володільцю опис документів, які вилучаються на підставі ухвали слідчого судді, а на вимогу володільця, - залишити копії вилучених документів.
Наслідком невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів може бути постановлення ухвали про дозвіл на проведення обшуку відповідно до норм КПК України.
Ухвала оскарженню не підлягає, а заперечення проти неї можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.
Слідчий суддя
Ніжинського міськрайонного суду ОСОБА_7