Ухвала від 17.11.2021 по справі 335/10084/21

1Справа № 335/10084/21 1-кс/335/5130/2021

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 листопада 2021 року м. Запоріжжя

Слідчий суддя Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши клопотання старшого слідчого СВ ВП №1 ЗРУП ГУНП в Запорізькій області ОСОБА_3 , погоджене з прокурором Вознесенівської окружної прокуратури м. Запоріжжя ОСОБА_4 , про тимчасовий доступ до речей і документів та матеріали досудового розслідування, поданого в кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудового розслідування за № 42021080000000066 від 16.06.2021 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 191 КК України, -

ВСТАНОВИВ:

Старший слідчий СВ ВП №1 ЗРУП ГУНП в Запорізькій області ОСОБА_3 , за погодженням з прокурором, звернувся до суду з клопотанням про надання дозволу на тимчасовий доступ до речей та документів по кримінальному провадженню внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42021080000000066 від 16.06.2021 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 191 КК України.

В обґрунтування клопотання слідчий зазначив, що ІНФОРМАЦІЯ_1 проведено перевірку процедури відкритих торгів щодо закупівлі: «Послуга з організації проведення заходів» (СРV ДК 0212015 - 79950000-8- послуги з організації виставок, ярмарок і конгресів), ID: UА-2020-02-21-000444-а, на загальну суму (згідно укладеного договору про закупівлю) - 3 338 000,00 грн. (без ПДВ). Зазначена закупівля проводилась ІНФОРМАЦІЯ_2 (далі - Департамент, Замовник) за період з 01.02.2020 по 31.12.2020.

В ході перевірки виконання умов договору про закупівлю послуг з організації проведення заходів, в тому числі етнофестивалю « ІНФОРМАЦІЯ_3 » протягом 19-20 вересня 2020 року, та наявності підстав для перерахування коштів встановлено порушення фінансової дисципліни, що призвело до втрат фінансових ресурсів, на суму 3 338 000,00 гривень.

Так, за результатами проведеної процедури відкритих торгів (І): UA-2020-02-21-000444-а) між, Департаментом та переможцем процедури - фізичною особою-підприємцем ОСОБА_5 укладено договір про закупівлю послуг за публічні кошти від 24.03.2020 №139-Ф. Ціна договору становить 3 338 000,00 гривень.

Згідно актів прийому-здачі виконаних робіт ФОП ОСОБА_5 надано послуги з організації проведення заходів на суму 3 338 000,00 гри, які сплачено Департаментом в повному обсязі за рахунок коштів загального фонду міського бюджету.

Разом з тим, ФОП ОСОБА_5 , порушено умови п. 6.3.3.3 Договору №139-Ф, в частині надання актів прийому-здачі виконаних робіт з усіма підтверджуючими документами, а саме: підтверджуючі документи до актів прийому-здачі виконаних робіт від 08.05.2020 №1, від 08.05.2020 №2, від 04.06.2020 №3, від 14.08.2020 №4 та від 21.09.2020 №5 відсутні.

Окрім того, внаслідок відсутності підтверджуючих документів до актів прийому-здачі виконаних робіт, Департаментом порушено умови п.6.1.3 Договору №139-Ф, в частині прийняття наданої послуги згідно з актом виконаних робіт (наданих послуг) за формою згідно чинного законодавства України та умов цього договору, а також п. 4.2 Договору №139-Ф, в частині здійснення оплати за послуги за фактом надання послуг на підставі належним чином оформлених актів наданих послуг та рахунку на оплату.

Отже, внаслідок порушення ФОП ОСОБА_5 п. 6.3.3.3 договору про закупівлю послуг за публічні кошти від 24.03.2020 №139-Ф, в частині надання актів прийому-здачі виконаних робіт з усіма підтверджуючими документами, прийняття та підписання Департаментом актів прийому-здачі виконаних робіт при відсутності належного оформлення (підтверджуючих документів), чим порушено п.6.1.3 та п.4.2 договору про закупівлю послуг за публічні кошти від 24.03.2020 №139-Ф, та в порушення вимог ч.1 ст.629 Цивільного кодексу України від 16.01.2003 № 435-ІV, ч.1 та ч.2 ст. 193 Господарського кодексу України від 16.01.2003 № 436- ІV, ІНФОРМАЦІЯ_4 безпідставно (при відсутності документів, підтверджуючих факт надання послуг) сплачено бюджетних коштів у загальній сумі 3 338 000,00 гривень.

Під час проведення перевірки закупівель встановлено, що пунктом 6.3.3.8 Договору №139-Ф передбачено, що Виконавець зобов'язаний передати безоплатно Замовнику усі виготовлені та використані під час підготовки та проведення заходу декорації (металеві конструкції, банери, тощо), атрибути та інше приладдя у вигляді, придатному для подальшого використання.

Співставленням даних актів прийому-здачі виконаних робіт до Договору №139-Ф встановлено, що ФОП ОСОБА_5 надано послуги з виготовлення макетів, поліграфічної продукції (єврофлайєри, афіши, формат А2, бейджі зі стрічкою та вкладишем), послуги з виготовлення сувенірної продукції (маки на шпильці, маки на липкій стрічці) та інші.

Разом з тим, в актах прийому-передачі виконаних | робіт ФОП ОСОБА_5 не зазначено обсяг (кількість ста вартість) виготовлених макетів, поліграфічної та сувенірної продукції в розрізі найменувань.

За даними меморіальних ордерів №6/а за квітень-червень, серпень-вересень 2020 року вартість отриманих від ФОП ОСОБА_5 послуг списано на фактичні видатки (за дебетом субрахунку 8013 «Матеріальні витрати» та кредитом субрахунку 6211 «Розрахунки з постачальниками та підрядниками»). Матеріальні цінності, виготовлені ФОП ОСОБА_5 , Департаментом не отримувались та не оприбутковувалися.

Таким чином, ФОП ОСОБА_5 порушено умови п. 6.3.3.8 договору про закупівлю послуг за публічні кошти від 24.03.2020 №139-Ф, в частині передачі усіх виготовлених та використаних під час підготовки та проведення заходу декорацій (металевих конструкцій, банерів, тощо), атрибутів та іншого приладдя у вигляді, придатному для подальшого використання, чим порушено вимоги ч.1 ст.629 Цивільного кодексу України від 16.01.2003 №435-IV, ч.1 та ч.2 ст.193 Господарського кодексу України від 16.01.2003 №436-ІV.

Крім цього було встановлено, що між ІНФОРМАЦІЯ_4 та ФОП ОСОБА_5 протягом 2020 року було укладено низку договорів щодо надання послуг з організації проведення заходів, які відбувалися на території м. Запоріжжя. Оплата за вказаними договорами було проведено в повному обсязі.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України в 11.03.2020 №211 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-СоV-2», на території України з 12.03.2020 та станом на сьогоднішній день встановлено карантин, а також впроваджено протиепідемічні обмеження, в тому числі і щодо проведення масових (культурних, розважальних, спортивних, соціальних, релігійних, рекламних та інших) заходів.

Водночас, відповідно до паспорту бюджетної програми по КПКВК 1014082 «Інші заходи в галузі культури і мистецтва» на 2020 рік та звіту про його виконання, оприлюднених на офіційному сайті ІНФОРМАЦІЯ_5 ( ІНФОРМАЦІЯ_6 на 2020 рік Департаментом було заплановано проведення 13-ти культурно-мистецьких заходів з обсягом. фінансування за рахунок коштів місцевого бюджету у сумі 10 900 000,00 грн. Фактично протягом 2020 року Департаментом проведено 8-м культурно-мистецьких заходів з обсягом фінансування за рахунок коштів місцевого бюджету у сумі 5 981 749,00 гривень. Також в звіті про виконання паспорту бюджетної програми за 2020 рік Департаментом зазначено, що причиною відхилення фактичної кількості заходів від запланованої є зменшення кількості заходів у зв'язку з постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 №211 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-СоV-2».

Проте, враховуючи протиепідемічні обмеження (тимчасову заборону проведення масових заходів, обмеження кількості їх учасників тощо) зміни до договорів частині зменшення обсягу послуг та цін не вносились.

Отже посадові особи ІНФОРМАЦІЯ_4 , діючи всупереч чинного законодавства України, вступивши у злочинну змову із представниками комерційних структур розтратили бюджетні кошти, шляхом оплати послуги, які фактично не надавалися.

Крім цього встановлено, що між ІНФОРМАЦІЯ_4 та ФОП ОСОБА_5 аналогічні договори укладалися протягом 2019-2021 рр.

В ході проведення подальшого розслідування було встановлено, що на сайті ІНФОРМАЦІЯ_7 10.09.2021 року було опубліковано статтю «Виділено додаткові кошти на проведення реконструкцій запорізьких бібліотек», згідно якої встановлено, що на 7 сесії ІНФОРМАЦІЯ_7 , яка відбулась 10.09.2021 року було прийнято рішення внесення змін до програми «Культура Запоріжжя на 2019-2021 роки». Зокрема, вони передбачають збільшення фінансування для проведення ремонтів у бібліотечних закладах та музичних школах міста. Так додаткові кошти спрямовані на проведення капітальних ремонтів у бібліотеці по АДРЕСА_1 та бібліотеці по АДРЕСА_2 . Замість раніше передбачених 4-х мільйонів на них спрямують майже вдвічі більшу суму - 7,9 млн. гривень.

Однак в ході аналізу Інтернет ресурсів було встановлено, що роботи у бібліотеці по АДРЕСА_1 закінчені.

Отже посадові особи ІНФОРМАЦІЯ_4 з метою привласнення бюджетних коштів надали до ІНФОРМАЦІЯ_7 недостовірні відомості, щодо необхідності виділення коштів для капітального ремонту бібліотеки по АДРЕСА_1 .

Слідчий з метою виявлення та фіксації відомостей щодо обставин вчинення кримінального правопорушення та з метою подальшого проведення судової економічної та почеркознавчої експертизи, просить надати тимчасовий доступ до речей та документів, які перебувають у володінні ФОП ОСОБА_6 (іпн. НОМЕР_1 ) за адресою: АДРЕСА_3 , а саме: до оригіналів документів щодо взаємовідносин ФОП ОСОБА_6 (іпн. НОМЕР_1 ) з ІНФОРМАЦІЯ_4 (ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) за 2019-2021рр., зокрема: до оригіналів документів, які знаходиться у ФОП ОСОБА_6 (іпн. НОМЕР_1 ), щодо взаємовідносин ФОП ОСОБА_6 (іпн. НОМЕР_1 ) з ІНФОРМАЦІЯ_4 (ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) за 2019-2021рр. (договорів з додатками та додатковими угодами, актів прийому-здачі виконаних робіт з усіма підтверджуючими документами, акти прийому передачі товарів, калькуляції за договорами, актів прийому передачі ТМЦ, документів на підставі яких здійснюються оплати за вказаними договорами та інших документів, якими супроводжувалося виконання вказаних договорів); до оригіналів документів, які знаходиться у ФОП ОСОБА_6 (іпн. НОМЕР_1 ), щодо взаємовідносин ФОП ОСОБА_6 (іпн. НОМЕР_1 ) з підрядними організаціями та фізичними особами, які були залучені для виконання умов договорів, які ФОП ОСОБА_6 (іпн. НОМЕР_1 ) було укладено з ІНФОРМАЦІЯ_4 (ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) за період 2019-2021рр., а саме (договорів з додатками та додатковими угодами, цвіль-правових угод, актів прийому-здачі виконаних робіт з усіма підтверджуючими документами, акти прийому передачі товарів, калькуляції за договорами, актів прийому передачі ТМЦ, документів на підставі яких здійснюються оплати за вказаними договорами та інших документів, якими супроводжувалося виконання вказаних договорів); до завірених належним чином копій документів, які знаходиться у ФОП ОСОБА_6 (іпн. НОМЕР_1 ), а саме: реєстраційних та дозвільних документів на здійснення певного виду діяльності.

В судове засідання прокурор не з'явилася, надала заяву про розгляд клопотання слідчого за її відсутності, яке просить задовольнити.

ФОП ОСОБА_6 та його представник - адвокат ОСОБА_7 в судове засідання не з'явилися, останньою подано до суду клопотання про відмову в задоволенні клопотання слідчого про тимчасовий доступ, посилаючись на те, що стороною кримінального провадження в порушення ч. 2 ст. 160 КПК України у клопотанні не зазначені і належним чином необґрунтовано: значення вищевказаних документів для встановлення обставин у даному кримінальному провадженні; можливість використання, як доказів відомостей, що містяться у вищевказаних документах і неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих документів; необхідність саме вилучення вказаних документів.

Також стороною кримінального провадження не доведено та належним чином не обґрунтовано у своєму клопотанні, що вилучення документів буде мати доказове значення і забезпечувати виконання завдань кримінального провадження щодо швидкого, повного та неупередженого розслідування; в клопотанні не зазначено що документи мають важливе значення для встановлення обставин у вищезазначеному кримінальному провадженні; не обґрунтовано необхідності вилучення документів; не доведено наявність достатніх підстав вважати, що без такого вилучення існує реальна загроза зміни, знищення документів, або таке вилучення необхідне для досягнення певної мети отримання доступу до документів.

Крім того, посилання стороною кримінального провадження, що документи можуть бути знищені або змінені вважаю взагалі безпідставним. Окремо зазначила, що було проведено експертне дослідження документів та є відповідний висновок, який був наданий до податкової служби м. Запоріжжя. Документи знаходяться у вільному доступі, тому відсутні підстави для звернення з вищезазначеним клопотанням. Надання доступу до документів може суттєво порушити та дезорганізувати роботу ФОП ОСОБА_6 .

Перевіривши наданні матеріали клопотання та дослідивши надані докази, слідчий суддя приходить до наступного висновку.

Виходячи з вимог п. 5 ч. 2 ст. 131 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів є одним з видів забезпечення кримінального провадження.

Тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.

Згідно ст. 160 КПК України сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у статті 161 цього Кодексу. Слідчий має право звернутися із зазначеним клопотанням за погодженням з прокурором.

У клопотанні зазначаються: 1) короткий виклад обставин кримінального правопорушення, у зв'язку з яким подається клопотання; 2) правова кваліфікація кримінального правопорушення із зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність; 3) речі і документи, тимчасовий доступ до яких планується отримати; 4) підстави вважати, що речі і документи перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; 5) значення речей і документів для встановлення обставин у кримінальному провадженні; 6) можливість використання як доказів відомостей, що містяться в речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів, у випадку подання клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю; 7) обґрунтування необхідності вилучення речей і документів, якщо відповідне питання порушується стороною кримінального провадження.

Слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: 1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; 2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; 3) не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.

Слідчим суддею встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 проведено перевірку процедури відкритих торгів щодо закупівлі: «Послуга з організації проведення заходів» (CPV ДК 0212015 - 79950000-8- послуги з організації виставок, ярмарок і конгресів), ID: UA-2020-02-21-000444-а, на загальну суму (згідно укладеного договору про закупівлю) - 3 338 000,00 грн. (без ПДВ). Зазначена закупівля проводилась ІНФОРМАЦІЯ_2 (далі - Департамент, Замовник) за період з 01.02.2020 по 31.12.2020.

Відповідно до фабули витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань № 42021080000000066 від 16.06.2021 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. З ст. 191 КК України, відомості внесені за повідомленням управління ІНФОРМАЦІЯ_1 , що службові особи ІНФОРМАЦІЯ_2 в період з травня по вересень 2020 року, зловживаючи службовим становищем, розтратили бюджетні кошти при виконання договору про закупівлю послуг з організації проведення етнофестивалю « ІНФОРМАЦІЯ_3 ».

Зазначені у клопотанні підстави для надання тимчасового доступу до речей та документів з можливістю вилучення оригіналів документів є сумнівними, оскільки слідчим взагалі не обґрунтовано, що проведений тимчасового доступу з вилученням документів за вказаною у клопотанні адресою, а саме: за місцем перебування ФОП ОСОБА_6 , який протягом 2019-2021 рр. укладав з ІНФОРМАЦІЯ_4 договори різного характеру, пов'язано із кримінальним провадженням внесененим до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42021080000000066 від 16.06.2021 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. З ст. 191 КК України, за яким проводиться дане досудове розслідування.

Крім того, в клопотанні слідчого порушується питання про тимчасовий доступ до речей і документів з метою збирання доказів поза межами кримінального провадження, яке розслідується, так як, згідно витягу з ЄРДР досудове розслідування здійснюється щодо подій, які відбулися упродовж з травня по вересень 2020 року.

Також, у клопотанні не зазначені і належним чином необґрунтовано: значення вищевказаних документів для встановлення обставин у даному кримінальному провадженні; можливість використання, як доказів відомостей, що містяться у вищевказаних документах і неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих документів; необхідність саме вилучення вказаних документів.

Крім того, в обґрунтування необхідності вилучення речей і документів, слідчий зазначає про необхідність в проведенні експертизи, при цьому матеріали клопотання не містять даних про призначення експертизи, вид експертного дослідження, крім того, слідчим не підтверджено, що мета отримання доступу до речей і документів виправдовує таке втручання у права особи, як вилучення оригіналів документів, у володінні якої вони знаходяться.

Відтак, враховуючи викладене, слідчий суддя приходить до висновку, що дане клопотання слідчого належним чином не обґрунтовано, не доведено, у зв'язку з чим задоволенню не підлягає.

Керуючись ст.ст. 40, 131, 132, 159-164 КПК України, -

УХВАЛИВ:

Клопотання старшого слідчого СВ ВП №1 ЗРУП ГУНП в Запорізькій області ОСОБА_3 , погоджене з прокурором Вознесенівської окружної прокуратури м. Запоріжжя ОСОБА_4 , про тимчасовий доступ до речей і документів та матеріали досудового розслідування, поданого в кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудового розслідування за № 42021080000000066 від 16.06.2021 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. З ст. 191 КК України - залишити без задоволення.

Суддя ОСОБА_1