Справа № 2а - 138/09
12 листопада 2009 року Жовківський районний суд Львівської області в складі
Головуючої судді Копняк С.М.
при секретарі Кунинець І.І.
з участю позивачки ОСОБА_1
представника відповідача Клюковської Н.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Жовкві цивільну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Жовківської районної державної адміністрації у Львівській області про визнання дій неправомірними та зобов'язати відповідача нарахувати та провести виплату державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в повному розмірі
Позивачка ОСОБА_3 звернулась з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Жовківської районної державної адміністрації Львівської області в якому просить визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Жовківської районної державної адміністрації у Львівській області щодо відмови у нарахуванні допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років неправомірними та зобов'язати відповідача нарахувати та провести виплату державної допомоги по догляду за сином ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1 за період з 01 листопада 2007 року по 30 грудня 2008 року в сумі 7090,00 гривень.
Позивачка в позовній заяві зазначає, що їй всупереч вимог ч.1 ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та п.3 ст.22 Конституції України допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачувалась не в повному обсязі.
В судовому засіданні позивачка позовні вимоги підтримала повністю, просила позов задоволити.
Відповідач, просив позов не задовольняти, в запереченнях проти адміністративного позову зазначив, що згідно ст. 4 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», покриття витрат на виплату державної допомоги сім'ям з дітьми здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України у вигляді субвенцій до місцевих бюджетів. Згідно ст. 21 Бюджетного кодексу України, кошти бюджету, які отримують фізичні особи, надаються їм лише через розпорядника бюджетних коштів. Головним розпорядником бюджетних коштів виступає Міністерство праці та соціальної політики України. Збільшення розміру допомоги можливе за умови суттєвого збільшення фінансування з Державного бюджету та внесення змін до інших нормативно-правових актів, згідно яких проводиться виплата даної допомоги, оскільки призначення та виплата допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку здійснюється виключно за кошти Державного бюджету. Відповідач позбавлений права самостійно визначати розмір оскаржуваної допомоги. Крім цього, порядок виплати і розміри державних соціальних гарантій на 2008 рік здійснювався відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», та Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік».
Справа розглядається у відповідності до вимог ч.4 ст.128 КАС України, на основі наявних доказів.
Розглянувши матеріали справи, суд встановив наступне.
Спірні правовідносини регулюються Конституцією України, Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 21 листопада 1992 року № 2811-XII, з наступними змінами та доповненнями, рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008р № 10-рп/2008.
Позивач має на утриманні сина ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1 ( свідоцтво про народження серії НОМЕР_1 від 23.11.2007 р.).
Згідно із положеннями ч.1 ст. 15 Закону України « Про державну допомогу сім'ям з дітьми», (в редакції від 19.06.2003 року) допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Положення згаданої норми зупинялися на 2007 рік, з урахуванням пункту 14 статті 71 Закону України від 19.12.2006 року № 489-V «Про Державний бюджет України на 2007 рік».
Позивач правомірно визначив відповідача у даній справі - Управління праці та соціального захисту населення Жовківської райдержадміністрації Львівської області, на якого законодавством (ст. 5 згаданого Закону) покладено обов'язок виплачувати державну соціальну допомогу, і вважає, що за період з лютого 2008 по квітень 2009 року згадана соціальна допомога виплачувалась не в повному обсязі.
Такі дії відповідача обумовлені тим, що законами України про Державний бюджет України на відповідні роки норми згаданої статті зупинялись.
Суд, даючи правову оцінку спірним правовідносинам, виходив з наступного.
Як вбачається з Рішення Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року № 6-рп 2007 «У справі за конституційним поданням 46 народних депутатів України шодо відповідності Конституції України (конституційності) положень статей 29, 36, частини другої статті 56, частини другої статті 62, частини першої статті 66, пунктів 7, 9, 12, 13, 14, 23, 29, 30, 39, 41, 43, 44, 45, 46 статті 71, статей 98, 101, 103, 111 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік », положення абзацу третього частини другої ст.56 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», яким було встановлено допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку - у розмірі, шо дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленою для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України не відповідає Конституції України, тобто є неконституційним.
Однак, рішення КСУ по справі № 6-рп/2007 не можуть регулювати правовідносини, що виникли в 2008 році, тому з врахуванням вищесказаного суд приходить до висновку, про необгрунтованість позовних вимог щодо стягнення недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 1.11.2007 року по 30.12.2008 року, оскільки позивачка ОСОБА_1 звернулась в управління 11.01.2008 р. за призначенням допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Щодо розміру допомоги в 2008 році то, рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/08 від 22.05.2008 року не було визнано неконституційним положення п. 23 розділу ІІ "Внесення змін до деяких законодавчих актів України" Закону України "Про державний бюджет України на 2008 рік", яким вносились зміни в ст.13 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", де слова «не застрахована в системі загальнообов»язкового державного соціального страхування» - виключено, а ч. 1 ст. 15 цього закону зазначала, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається в розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 грн.
Нарахування такої допомоги з 01.01.2008р., не застрахованим та застрахованим особам, регулюється ЗУ «Про державну допомогу сім»ям з дітьми».
Відповідно до п.22 Постанови КМУ від 27.12.2001р № 1751 з наступними змінами та доповненнями « Про затвердження Порядку призначення, виплату державної допомоги сім»ям з дітьми» допомога по догляду за дитиною до досягнення нею тричного віку виплачується у розмірі, що дорівнює різниці між: з 1 січня 2008 року - 50%, з 1 січня 2009 року 75 %, прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім»ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менш як 130 гривень.
Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається на кожну дитину незалежно від кількості народжених дітей у сім»ї, по догляду за якими надається допомога.
Для призначення допомоги, у розмірі, що перевищує мінімальний, подається в установленному порядку довідка про склад сім'ї та декларація про доходи та майновий стан.
Таким чином, суд приходить до висновку, що позивачу було правильно призначено допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі 130 гривень на місяць відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім ' ям з дітьми» та постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2001р. № 1751 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім»ям з дітьми».
Керуючись ст.ст. 7-14, 71, 99, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Відмовити у задоволенні позову ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Жовківської районної державної адміністрації у Львівській області щодо відмови нарахувати та виплатити заборгованість із допомоги по догляду за дитиною ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1, в період з листопада 2007 року по грудень 2008 року, в розмірах, які дорівнюють прожитковому мінімуму для дітей віком до 6 років та зобов'язання Управління праці та соцзахисту населення Жовківської районної державної адміністрації Львівської області про нарахування та виплату недоплаченої допомоги по догляду за дитиною ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1, в період з листопада 2007 року по грудень 2008 року в розмірах, які дорівнюють прожитковому мінімуму для дітей віком до 6 років - за безпідставністю.
Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду може бути подана протягом 10 днів з дня її проголошення, апеляційна скарга на постанову суду може бути подана протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Заява про апеляційне оскарження чи апеляційна скарга, подані після закінчення зазначених строків, залишаються без розгляду, якщо суд апеляційної інстанції за заявою особи, яка їх подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано, якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений КАС України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.
У разі подання апеляційної скарги, судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя:
Справа № 2а - 138/09
12 листопада 2009 року Жовківський районний суд Львівської області в складі
Головуючої судді Копняк С.М.
при секретарі Кунинець І.І.
з участю позивачки ОСОБА_1
представника відповідача Клюковської Н.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Жовкві цивільну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Жовківської районної державної адміністрації у Львівській області про визнання дій неправомірними та зобов'язати відповідача нарахувати та провести виплату державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в повному розмірі
Дана справа є складною у зв'язку з чим суду необхідно давати оцінку багатьом доказам, що займе тривалий час. Ці обставини суд вважає винятковими і тому приходить до висновку, що у відповідності до вимог ст.209 ч.3 ЦПК України складення рішення у повному обсязі необхідно відкласти на строк п»ять днів з дня закінчення розгляду справи, проголосивши вступну і резолютивну частину рішення.
Керуючись ст.ст. 7-14, 71, 99, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Відмовити у задоволенні позову ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Жовківської районної державної адміністрації у Львівській області щодо відмови нарахувати та виплатити заборгованість із допомоги по догляду за дитиною ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1, в період з листопада 2007 року по грудень 2008 року, в розмірах, які дорівнюють прожитковому мінімуму для дітей віком до 6 років та зобов'язання Управління праці та соцзахисту населення Жовківської районної державної адміністрації Львівської області про нарахування та виплату недоплаченої допомоги по догляду за дитиною ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1, в період з листопада 2007 року по грудень 2008 року в розмірах, які дорівнюють прожитковому мінімуму для дітей віком до 6 років - за безпідставністю.
Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду може бути подана протягом 10 днів з дня її проголошення, апеляційна скарга на постанову суду може бути подана протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Заява про апеляційне оскарження чи апеляційна скарга, подані після закінчення зазначених строків, залишаються без розгляду, якщо суд апеляційної інстанції за заявою особи, яка їх подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано, якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений КАС України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.
У разі подання апеляційної скарги, судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя: