Рішення від 16.11.2021 по справі 902/798/21

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Пирогова, 29, м. Вінниця, 21018, тел./факс (0432)55-80-00, (0432)55-80-06 E-mail: inbox@vn.arbitr.gov.ua

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

"16" листопада 2021 р. Cправа № 902/798/21

Господарський суд Вінницької області у складі головуючого судді Тварковського А.А.,

за участю секретаря судового засідання Німенко О.І.,

представників:

позивача - Дудіна Л.В.,

відповідача - Ременюка К.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження матеріали господарської справи

за позовом: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) в інтересах ОСОБА_2 та ОСОБА_3

до: Ободівської сільської ради (вул. Ватутіна, 8, с. Ободівка, Гайсинський р-н, Вінницька обл., 24353)

про визнання протиправним та скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 подано позов до Ободівської сільської ради про визнання протиправним та скасування рішення 14 сесії Ободівської сільської ради 8 скликання від 08.06.2021 року № 739-14/2021 "Про припинення юридичної особи комунального закладу "Козинецький заклад загальної середньої освіти І-ІІ ступенів" Ободівської сільської ради шляхом ліквідації повністю.

Ухвалою суду від 18.08.2021 з урахуванням виправлених недоліків позовної заяви відкрито провадження у справі № 902/798/21 в порядку загального позовного провадження (враховуючи ухвалу про виправлення описки від 19.08.2021) та призначено підготовче засідання на 02.09.2021.

Під час підготовчого провадження у справі, строк якого протокольною ухвалою від 21.09.2021 продовжено на 30 днів з власної ініціативи суду на підставі ч. 3 ст. 177 ГПК України, вчинено ряд процесуальних дій:

- в силу вимог ст. 57 ГПК України уточнено, що позивачами у справі є ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , в інтересах яких діє законний представник ОСОБА_1 ;

- відповідачем подано відзив на позовну заяву (а.с. 52-90);

- встановлено учасникам справи строк для подання заяв по суті спору: відповіді на відзив та заперечення на відповідь на відзив, про що постановлено відповідну ухвалу від 02.09.2021 у протокольній формі; при цьому сторони таким правом не скористалися.

Виконавши завдання підготовчого провадження, судом закрито дану стадію господарського процесу та призначено справу до розгляду по суті на 16.11.2021.

На визначену дату та час у судове засідання з'явилися усі учасники справи.

Представник позивача заявлений позов підтримав у повному обсязі з підстав та обставин, викладених у позовній заяві.

Представник відповідача заперечив проти задоволення позову, пославшись на наведені у відзиві обставини.

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач вказує на те, що є матір'ю та законним представником своїх дітей: доньки ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , які є учнями КЗ "Козинецької ЗЗСО І-ІІ ступенів".

14.06.2021 на 14 сесії 8 скликання Ободівської сільської ради прийнято рішення № 739-14/2021 "Про припинення юридичної особи комунального закладу "Козинецький заклад загальної середньої освіти І-ІІ ступенів", яким припинено юридичну особу комунальний заклад "Козинецький заклад загальної середньої освіти І-ІІ ступенів" шляхом ліквідації.

На переконання позивача оскаржуване рішення Ободівської сільської ради прийняте з порушенням норм чинного законодавства, а також за відсутності правових підстав для його прийняття, є недоцільним та передчасним, протиправним та незаконним, а тому має бути скасоване.

Позивач вважає, що оскаржуваним рішенням порушуються гарантовані Конституцією України права громадян України - на освіту дітей, які відвідували школу що ліквідується, оскільки іншого такого закладу на території села Козинці немає. При прийнятті оскаржуваного рішення порушена процедура підготовки і розгляду питань на пленарних засіданнях Ободівської сільської ради, рішення прийнято без громадського обговорення в педагогічному колективі школи, батьківських зборах, громаді села Козинці та профільному профспілковому комітеті.

Суть заперечень відповідача, викладених у відзиві на позовну заяву зводиться до такого.

Приймаючи оскаржуване рішення № 739 - 14/2021 від 08.06.2021 щодо ліквідації закладу Ободівська сільська рада діяла виключно в межах повноважень та у спосіб, визначений законом, що відповідає вимогам статті 19 Конституції України, статті 4, абзацу 2 пункту 30 частини 1 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", частини 3 статті 66 ЗУ "Про освіту", з дотриманням Порядку проведення консультацій з громадськістю з питань формування та реалізації державної політики, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 996 від 03.11.2010, та збереженням гарантованих Конституцією України права громадян України на освіту дітей.

Під час розгляду та прийняття рішення щодо ліквідації комунального закладу Ободівська сільська рада використовувалися такий спосіб забезпечення гласності: оприлюднення проекту рішення на офіційному вебсайті Ободівської сільської ради не пізніше як за десять днів до дати його розгляду сесією. Кожному жителю громади забезпечено можливість ознайомлення з документами і матеріалами, що безпосередньо зачіпають права і свободи людини і громадянина відповідно до вимог Закону України "Про доступ до публічної інформації".

Разом із тим від позивача по справі до подання позову жодного із письмових чи усних зауважень, пропозицій власне щодо до проекту рішення до сільської ради не надходило.

До того ж, на переконання відповідача, позивачем не надано жодного доказу який би підтверджував протиправність прийняття оскаржуваного рішення Ободівської сільської ради, та не доведено факту порушення інтересів територіальної громади та його особистих інтересів.

Розглянувши подані документи і матеріали даної справи, з'ясувавши фактичні обставини на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено таке.

Згідно з ч. 1, 5 ст. 57 ГПК України інтереси малолітніх осіб віком до чотирнадцяти років, також недієздатних фізичних осіб представляють у суді відповідно їхні батьки, усиновителі, опікуни чи інші особи, визначені законом.

Із свідоцтв про народження серії НОМЕР_1 (а.с. 5) та серії НОМЕР_2 (а.с. 6) слідує, що позивач - ОСОБА_2 є матір'ю неповнолітніх ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , які були учнями Комунального закладу "Козинецький заклад загальної середньої освіти І-ІІ степенів" Ободівської сільської ради згідно з довідкою №74 від 29.07.2021 (а.с. 7).

Зі статуту Комунального закладу "Козинецький заклад загальної середньої освіти І-ІІ степенів" Ободівської сільської ради (затвердженого рішенням 5 позачергової сесії 8 скликання Ободівської сільської ради від 16.01.2021 № 92-5/2021) вбачається, що її засновником є Ободівська сільська рада. Юридична адреса загальноосвітнього навчального закладу: 24351, Вінницька область, Гайсинський район, село вулиця Миру, будинок 117 (пункти 1.4, 1.5 статуту) (а.с. 86 на звороті).

Пунктом 9.1 розділу 9 статуту Комунальний заклад "Козинецький заклад загальної середньої освіти І-ІІ ступенів" визначено, що рішення про реорганізацію або ліквідацію закладу загальної середньої освіти приймає Ободівська сільська рада. Ліквідація проводиться ліквідаційною комісією, призначеною засновником (а.с. 87).

12.04.2021 Ободівським сільським головою видано розпорядження № 40 "Про проведення громадського обговорення питання про припинення юридичної особи шляхом ліквідації комунального закладу "Козинецький ЗЗСО І-ІІ ст." Ободівської сільської ради (а.с. 67).

15.04.2021 року в приміщенні комунального закладу "Козинецький заклад загальної середньої освіти І-ІІ ступенів" за участі Ободівського сільського голови - Ременюка К.В., керуючої справами (секретаря) виконавчого комітету - Піган В.Л., секретаря сільської ради - Іванченко Л.А., начальника фінансового управління сільської ради - Заставнюк Н.В., головного спеціаліста відділу освіти, культури молоді, спорт, та туризму сільської ради - Грушко І.О., старости Верхівського старостинського округу - Пилипенко М.М., з колективом закладу, батьківської громадськості, жителів с. Козинці відбулося громадське обговорення питання про припинення юридичної особи шляхом ліквідації комунального закладу "Козинецький заклад загальної середньої освіти І-ІІ ступенів" та складено протокол обговорення (а.с. 68-70).

21.05.2021 на засіданні постійної комісії з питань планування бюджету і фінансів, освіти, культури, спорту, охорони здоров'я, материнства і дитинства соціального захисту населення та соціально-економічного розвитку сільської території, другим питанням, розглянуто питання щодо припинення юридичної особи комунального закладу "Козинецький заклад загальної середньої освіти І-ІІ ступенів" Ободівської сільської ради шляхом ліквідації та погоджено проект рішення про припинення юридичної особи комунального закладу "Козинецький заклад загальної середньої освіти І-ІІ ступенів" Ободівської сільської ради шляхом ліквідації. Голосування: за - 4, проти - 0, утрималося - 0, не голосували - 0, та надано висновок та рекомендації: що проекти рішень відповідають чинному законодавству України. Рекомендувати голові Ободівської сільської ради винести проекти рішень на засідання ради (а.с. 77-79).

На засіданні 13 чергової сесії Ободівської сільської ради 8 скликання від 24.05.2021 питання про припинення юридичної особи комунального закладу "Козинецький заклад середньої освіти І-ІІ ступенів" Ободівської сільської ради шляхом ліквідації перенесено на наступну сесію сільської ради (а.с. 71).

07.06.2021 на засідання профільної комісії планування бюджету і фінансів, освіти, культури, спорту, охорони здоров'я, материнства і дитинства соціального захисту населення та соціально-економічного розвитку сільської території сьомим питанням розглянуто питання щодо припинення юридичної особи комунального закладу "Козинецький заклад загальної середньої освіти І-ІІ ступенів" Ободівської сільської ради шляхом ліквідації та прийнято рішення винести даний проект про припинення юридичної особи комунального закладу "Козинецький заклад загальної середньої освіти І-ІІ ступенів" Ободівської сільської ради на розгляд сесії. Голосування: за - 3, проти - 0, утрималося - 0, не голосували - 0, та надано висновок та рекомендації: що проекти рішень відповідають чинному законодавству України. Рекомендувати голові Ободівської сільської ради винести проекти рішень на засідання ради (а.с. 73-76).

08.06.2021 на 14 сесії Ободівської сільської ради прийнято рішення № 739-14/2021 "Про припинення юридичної особи комунального закладу "Козинецький заклад загальної середньої освіти І-ІІ ступенів" Ободівської сільської ради шляхом ліквідації, згідно з яким, з метою створення умов для здобуття дітьми якісної освіти, економічної ефективності функціонування закладів освіти громади, проведення освітньої мережі у відповідність до вимог законодавства та освітніх потреб населення, враховуючи відсутність у комунальному закладі "Козинецький заклад загальної середньої освіти І-ІІ ступенів" Ободівської сільської ради на 2021/2022 навчальний рік відповідного контингенту учнів, відповідно до п. 30 ч. 1 ст. 26, ч. 5 ст. 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", п. 1.2 ст. 11, п. 2.3. ст. 66 Закону України "Про освіту", ст. 11 Закону України "Про загальну середню освіту", ст. 59 Господарського кодексу України, ст.ст. 104, 110, 111 Цивільного кодексу України, враховуючи висновки постійних комісій сільської ради з питань планування бюджету і фінансів, освіти, культури, спорту, охорони здоров'я, материнства і дитинства, соціального захисту населення та соціально-економічного розвитку сільської території та з питань розвитку інфраструктури , комунальної власності, житлово-комунального господарства, регуляторної діяльності, сільська рада вирішила: припинити юридичну особу комунальний заклад "Козинецький заклад загальної середньої освіти І-ІІ ступенів" Ободівської сільської ради (код ЄДРПОУ 26220532), що знаходиться за адресою: вул. Миру, 117, с. Козинці, Тростянецького району Вінницької області, шляхом ліквідації (п. 1); створити ліквідаційну комісію з припинення юридичної особи комунальний заклад "Козинецький заклад загальної середньої освіти І-ІІ ступенів" Ободівської сільської ради у складі згідно переліку, наведеного у п. 2 (а.с. 84, 85).

Не погоджуючись із Рішенням № 739-14/2021 та вважаючи його протиправним, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає таке.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з статтею 143 Конституції України територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування управляють майном, що є в комунальній власності; затверджують програми соціально-економічного та культурного розвитку і контролюють їх виконання.

Повноваження Ободівської сільської ради та порядок їх реалізації у спірних правовідносинах визначаються, зокрема, законами України "Про місцеве самоврядування в Україні", "Про освіту", "Про повну загальну середню освіту".

Відповідно до ст. 2 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.

Місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.

Згідно з ч. 1 ст. 10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Відповідно до п. 30 ч. 2 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" реорганізація або ліквідація навчальних закладів комунальної форми власності здійснюється за рішенням місцевої ради.

Частиною 5 ст. 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено, що органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об'єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду.

Відповідно до ч.1 ст. 32 Закону України "Про повну загальну середню освіту" від 16.01.2020 №463-IX (далі Закон №463-IX) рішення про утворення, реорганізацію, ліквідацію чи перепрофілювання (зміну типу) закладу загальної середньої освіти приймає його засновник (засновники).

Згідно з п. 6 ч. 1 ст. 1 Закону № 463-IX засновником закладу загальної середньої освіти (далі - засновник) є орган державної влади від імені держави, відповідна рада від імені територіальної громади (громад), фізична та/або юридична особа, рішенням та за рахунок майна яких засновано заклад загальної середньої освіти або які в інший спосіб відповідно до законодавства набули прав і обов'язків засновника.

Також положеннями ст. 32 Закону №463-IX визначено, що мережа закладів загальної середньої освіти формується відповідно до законодавства з урахуванням соціально-економічної та демографічної ситуації, а також відповідно до культурно-освітніх та інших потреб територіальної громади та/або суспільства.

Розвиток мережі комунальних початкових шкіл, гімназій забезпечують районні, міські, сільські, селищні ради.

Рішення про утворення комунальних початкових шкіл, гімназій як окремих юридичних осіб, їх реорганізацію, ліквідацію чи перепрофілювання (зміну типу) приймають районні, міські, сільські, селищні ради.

Частиною 2 статті 32 зазначеного Закону передбачено, що у разі реорганізації чи ліквідації закладу загальної середньої освіти засновник зобов'язаний забезпечити учням можливість продовжити здобуття загальної середньої освіти на відповідному рівні освіти.

Реорганізація і ліквідація закладів загальної середньої освіти у сільській місцевості допускаються лише після громадського обговорення проекту відповідного рішення засновника.

Абзацом 2 пункту 30 частини 1 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997 №280/97-ВР (далі Закон №280/97-ВР) передбачено, що реорганізація або ліквідація навчальних закладів комунальної форми власності здійснюється за рішенням місцевої ради.

Отже, рішення про ліквідацію та реорганізацію навчального закладу комунальної форми власності приймає місцева (сільська, селищна, міська) рада, у віданні якої перебуває відповідний навчальний заклад.

Таким чином, до повноважень Ободівської сільської ради віднесено вирішення питання щодо створення, реорганізації та ліквідації навчальних закладів комунальної форми власності, що не є спірним у справі.

Положеннями ч. 1-3 ст. 59 Закону №280/97-ВР передбачено, що рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.

Рішення ради приймаються відкритим поіменним голосуванням, окрім випадків, передбачених пунктами 4 і 16 статті 26, пунктами 1, 29 і 31 статті 43 та статтями 55, 56 цього Закону, в яких рішення приймаються таємним голосуванням. Результати поіменного голосування підлягають обов'язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації". На офіційному вебсайті ради розміщуються в день голосування і зберігаються протягом необмеженого строку всі результати поіменних голосувань. Результати поіменного голосування є невід'ємною частиною протоколу сесії ради.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що 12.04.2021 Ободівським сільським головою видано розпорядження № 40 "Про проведення громадського обговорення питання про припинення юридичної особи шляхом ліквідації комунального закладу "Козинецький ЗЗСО І-ІІ ст." Ободівської сільської ради.

Це питання пройшло громадське обговорення та обговорення на засіданні постійної комісії з питань планування бюджету і фінансів, освіти, культури, спорту, охорони здоров'я, материнства і дитинства, соціального захисту населення та соціально-економічного розвитку сільської території, що підтверджено Протоколами від 15.04.2021 та від 07.06.2021.

Рішення "Про припинення юридичної особи комунального закладу "Козинецький заклад загальної середньої освіти І-П ступенів" Ободівської сільської ради шляхом ліквідації" № 739-14/2021 прийнято 08.06.2021 на пленарному засіданні 14 чергової сесії восьмого скликання депутатів Ободівської сільської ради, шляхом поіменного голосування, а саме: з 20 присутніх депутатів "за" проголосували 15 депутатів, "проти" - 5, "утрималось" - 0.

Отже, при прийнятті оскаржуваного рішення відповідачем не було допущено процедурних порушень в частині порядку проведення голосування, оприлюднення проекту рішення.

На переконання позивача, прийняття оскаржуваного рішення відбулося без громадського обговорення в педагогічному колективі школи, батьківських зборах, громаді села Козинці та профільному профспілковому комітеті.

Суд враховує, що згідно із ст. 8 Закону № 280/97-ВР загальні збори громадян за місцем проживання є формою їх безпосередньої участі у вирішенні питань місцевого значення. Рішення загальних зборів громадян враховуються органами місцевого самоврядування в їх діяльності. Порядок проведення загальних зборів громадян за місцем проживання визначається законом та статутом територіальної громади.

Відповідно до ст. 13 Закону № 280/97-ВР територіальна громада має право проводити громадські слухання - зустрічатися з депутатами відповідної ради та посадовими особами місцевого самоврядування, під час яких члени територіальної громади можуть заслуховувати їх, порушувати питання та вносити пропозиції щодо питань місцевого значення, що належать до відання місцевого самоврядування. Громадські слухання проводяться не рідше одного разу на рік. Пропозиції, які вносяться за результатами громадських слухань, підлягають обов'язковому розгляду органами місцевого самоврядування.

Як зазначено судом, відповідно до вимог ст. 32 Закону № 463-IX реорганізація і ліквідація закладів загальної середньої освіти у сільській місцевості допускаються лише після громадського обговорення проекту відповідного рішення засновника. Обов'язку проведення громадських обговорень щодо реорганізації і ліквідації закладів загальної середньої освіти на території міста ст. 32 вказаного Закону не містить.

Поряд з цим, суд враховує, що основні вимоги до організації і проведення органами виконавчої влади консультацій з громадськістю з питань формування та реалізації державної політики (далі - консультації з громадськістю) визначає Порядок проведення консультацій з громадськістю з питань формування та реалізації державної політики, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 03.11.2010 № 996 (далі - Порядок № 996).

Пункт 5 зазначеної постанови передбачає, що органам місцевого самоврядування під час проведення консультацій з громадськістю та утворення громадських рад при органах місцевого самоврядування рекомендовано керуватися затвердженими цією постановою Порядком і Типовим положенням.

Відповідно до п. 3 Порядку №996 консультації з громадськістю проводяться з питань, що стосуються суспільно-економічного розвитку держави, реалізації та захисту прав і свобод громадян, задоволення їх політичних, економічних, соціальних, культурних та інших інтересів. При цьому згідно із п. 12 Порядку №996 в обов'язковому порядку проводяться консультації з громадськістю у формі публічного громадського обговорення та/або електронних консультацій з громадськістю щодо проектів нормативно-правових актів, які: стосуються конституційних прав, свобод та обов'язків громадян; стосуються життєвих інтересів громадян, у тому числі впливають на стан навколишнього природного середовища; передбачають провадження регуляторної діяльності у певній сфері; визначають стратегічні цілі, пріоритети і завдання у відповідній сфері державного управління (у тому числі проекти державних і регіональних програм економічного, соціального і культурного розвитку, рішення стосовно їх виконання); стосуються інтересів територіальних громад, здійснення повноважень місцевого самоврядування, делегованих органам виконавчої влади відповідними радами; визначають порядок надання адміністративних послуг тощо.

Зі змісту наведеної правової норми вбачається, що консультації з громадськістю проводяться в обов'язковому порядку з приводу конституційних прав та свобод громадян, зокрема, права на освіту, та щодо розроблення та реалізації програм економічного, соціального і культурного розвитку.

За таких обставин, оскільки оскаржуване рішення впливає на таке важливе конституційне право жителів с. Козинці у складі Ободівської сільської територіальної громади, як право на освіту, то це є безумовною підставою для врахування думки територіальної громади при прийнятті відповідного рішення.

Аналогічний правовий висновок міститься у постановах Верховного Суду від 14.08.2018 у справі № 359/6814/17, від 13.05.2020 у справі № 324/1296/16-а та від 30.12.2020 у справі № 2140/1580/18, від 02.02.2021у справі № 620/3135/19.

Разом із тим суд зазначає, що відповідно до п.11 Порядку № 996 консультації з громадськістю проводяться у формі публічного громадського обговорення, електронних консультацій з громадськістю (безпосередні форми) та вивчення громадської думки (опосередкована форма).

Проведення таких консультацій є необхідним задля дотримання якнайкращого забезпечення інтересів дитини, зобов'язання держави щодо якого визначено у статті 3 Конвенції "Про права дитини", ратифікованої постановою Верховної Ради України від 27.02.1991 № 789-XII.

Як уже вказувалося, консультації з громадськістю у формі публічного громадського обговорення та/або електронних консультацій щодо проектів нормативно-правових актів, які стосуються конституційних прав, свобод та обов'язків громадян, проводяться в обов'язковому порядку (п. 12 Порядку № 996).

Аналізуючи наведені положення, суд звертає увагу, що під час проведення консультації з громадськістю щодо проектів нормативно-правових актів, які стосуються конституційних прав, свобод та обов'язків громадян, зокрема права на освіту, органам місцевого самоврядування надається можливість вибору форми такої консультації, а саме: публічне громадське обговорення; електронні консультації; публічне громадське обговорення разом із електронними консультаціями.

Відповідно до п. 13 Порядку №996 публічне громадське обговорення передбачає організацію і проведення публічних заходів: конференцій, форумів, громадських слухань, засідань за круглим столом, зборів, зустрічей (нарад) з громадськістю; Інтернет-конференцій, відеоконференцій. Додатково у рамках публічного громадського обговорення можуть проводитися засідання громадських рад, інших допоміжних органів, утворених при органах виконавчої влади.

Суд зазначає, що вирішуючи питання реорганізації чи ліквідації навчального закладу, уповноважений на те орган безумовно повинен в першу чергу враховувати інтереси територіальної громади, питання щодо доцільності функціонування навчального закладу є питанням, що становить суспільний інтерес, а тому проведення відповідних громадських слухань за участі громади, педагогічних працівників освітнього закладу в будь-який із передбачених Порядком № 996 спосіб є прийнятним.

Як вказано судом вище, з метою врахування думки жителів Ободівської сільської територіальної громади щодо про припинення комунального закладу "Козинецький заклад загальної середньої освіти І-ІІ ступенів" Ободівської сільської ради шляхом ліквідації, Ободівським сільським головою прийнято розпорядження № 40 від 12.04.2021.

15.04.2021 в приміщенні комунального закладу "Козинецький заклад загальної середньої освіти І-ІІ ступенів" за участі Ободівського сільського голови - Ременюка К.В., керуючої справами (секретаря) виконавчого комітету - Піган В.Л., секретаря сільської ради - Іванченко Л.А., начальника фінансового управління сільської ради - Заставнюк Н.В., головного спеціаліста відділу освіти, культури молоді, спорт, та туризму сільської ради - Грушко І.О., старости Верхівського старостинського округу - Пилипенко М.М., з колективом закладу, батьківської громадськості, жителів с. Козинці відбулося громадське обговорення питання про припинення шляхом ліквідації комунального закладу "Козинецький заклад загальної середньої освіти І-ІІ ступенів" та складено протокол обговорення.

Зазначені обставини позивачем жодним чином не спростовані.

Отже, відповідач провів громадське обговорення щодо проекту оскаржуваного рішення у формі громадських слухань, тобто у спосіб, встановлений Порядком № 996.

Судом не встановлено саме тих процедурних порушень при прийнятті рішення, що оскаржується, які могли б вплинути на кінцевий результат такого рішення.

З огляду на вказане, суд відхиляє доводи позивача про відсутність громадського обговорення проекту оскаржуваного рішення.

Окрім того, посилання відповідача в оскаржуваному рішенні на ст. 11 Закону України "Про загальну середню освіту", який втратив чинність згідно із Законом України від 16.01.2020 №463-ІХ, як акцентує увагу позивач у позовній заяві, об'єктивно не створює підстав для визнання неправомірності такого рішення.

Надаючи оцінку доводам Декаленко Надії Юріївни про те, що спірним рішенням порушується право її дітей на освіту, як учнів школи, яка припиняється, суд зазначає таке.

Відповідно до статті 3 Закону України "Про освіту" кожен має право на якісну та доступну освіту. Право на освіту включає право здобувати освіту впродовж усього життя, право на доступність освіти, право на безоплатну освіту у випадках і порядку, визначених Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 5 ст. 5 цього Закону Держава створює умови для здобуття громадянської освіти, спрямованої на формування компетентностей, пов'язаних з реалізацією особою своїх прав і обов'язків як члена суспільства, усвідомленням цінностей громадянського (вільного демократичного) суспільства, верховенства права, прав і свобод людини і громадянина.

Частиною 2 статті 32 Закону №463-IX передбачено, що у разі реорганізації чи ліквідації закладу загальної середньої освіти засновник зобов'язаний забезпечити учням можливість продовжити здобуття загальної середньої освіти на відповідному рівні освіти.

Найближчим закладом освіти до с. Козинці (Верхівського старостинського округу Ободівської сільської ради) до якого входить два населених пункти с. Верхівка та С. Козинці) знаходиться в с. Верхівка, а саме комунальний заклад "Верхівський ЗЗСО І-ІІІ ступенів", до якого, за доводами відповідача, планується підвезення дітей.

Отже, підстави стверджувати, що право Декаленко С.М. та Декаленка Р.М. на здобуття освіти є незабезпеченим у суду відсутні.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що спірне рішення відповідача жодним не порушує прав позивача, як члена Ободівської сільської територіальної громади, зокрема, права її доньки та сина на здобуття повної загальної середньої освіти, оскільки таке право може бути реалізовано учнями в комунальному закладі "Верхівський ЗЗСО І-ІІІ ступенів", розташованого на території Верхівського старостинського округу Ободівської сільської ради.

Статтею 14 ГПК України передбачено, що суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Згідно з положеннями статті 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Відповідно до ст. 76, 77, 78, 79 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи. Наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Судом кожній стороні була надана розумна можливість, представити справу в таких умовах, які не ставлять цю сторону у суттєво невигідне становище відносно другої сторони, в т.ч. подати докази на підтвердження своїх вимог та заперечень, прийняти участь у досліджені доказів, надати пояснення, обґрунтувати перед судом переконливість поданих доказів та позицій по справі, скористатись іншими процесуальними правами.

Згідно зі ст. 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Надавши оцінку наявним у справі доказам на предмет їх належності, допустимості, достовірності, вірогідності, а також із дослідження кожного із них окремо та у сукупності, суд, керуючись своїм внутрішнім переконанням на підставі всебічного, повного, об'єктивного з'ясування обставин справи, приходить до висновку про відмову у задоволенні позову в повному обсязі.

Витрати на сплату судового збору за подання позовної заяви та за подання заяви про забезпечення позову, враховуючи відмову у задоволенні позову, в силу приписів п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України покладаються на позивача

Поряд з цим суд враховує, що ухвалою від 06.08.2021, яка залишена без змін постановою Північно-західного апеляційного господарського суду від 23.09.2021, судом вжито заходів забезпечення позову шляхом шляхом зупинення виконання рішення 14 сесії 8 скликання Ободівської сільської ради від 08.06.2021 року № 739-14/2021 "Про припинення юридичної особи комунального закладу "Козинецький заклад загальної середньої освіти І-ІІ ступенів" Ободівської сільської ради шляхом ліквідації".

Так, за приписами ч.ч. 9-11 ст. 145 Господарського процесуального кодексу України у випадку залишення позову без розгляду, закриття провадження у справі або у випадку ухвалення рішення щодо повної відмови у задоволенні позову, суд у відповідному судовому рішенні зазначає про скасування заходів забезпечення позову. В такому разі заходи забезпечення позову зберігають свою дію до набрання законної сили відповідним рішенням або ухвалою суду. Примірник ухвали про скасування заходів забезпечення позову невідкладно після набрання такою ухвалою законної сили надсилається заявнику, всім особам, яких стосуються заходи забезпечення позову і яких суд може ідентифікувати, а також державним та іншим органам, які повинні були та (або) виконували ухвалу про забезпечення позову, для здійснення ними відповідних дій щодо скасування заходів забезпечення позову.

Отже, суд вважає необхідним скасувати заходи забезпечення позову, встановлені ухвалою суду від 06.08.2021 у даній справі, у зв'язку з відмовою в задоволенні позову.

Окрім того, з урахуванням заявлення представником позивача до закінчення судових дебатів про надання доказів понесення останніми витрат на професійну правничу допомогу після ухвалення рішення у справі, суд дійшов висновку про встановлення 5-ти денного строку для подання таких доказів з дня проголошення вступної та резолютивної частин рішення, з призначенням судового засідання відповідно до ч. 2 ст. 221 ГПК України.

Керуючись ст.ст. 5, 7, 8, 10, 11, 13, 14, 15, 18, 42, 45, 46, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 86, 91, 123, 129, 221, 232, 233, 236, 237, 238, 240, 241, 242, 326, 327 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

1. У задоволенні позову відмовити повністю.

2. Витрати на сплату судового збору за подання позовної заяви в сумі 2270 грн та за подання заяви про забезпечення позову в сумі 1135 грн залишити за позивачем.

3. Скасувати заходи забезпечення позову, вжиті ухвалою суду від 06.08.2021 у справі №902/798/21, шляхом зупинення виконання рішення 14 сесії 8 скликання Ободівської сільської ради від 08.06.2021 року № 739-14/2021 "Про припинення юридичної особи комунального закладу "Козинецький заклад загальної середньої освіти І-ІІ ступенів" Ободівської сільської ради шляхом ліквідації".

4. Відповідно до ст. 221 ГПК України для вирішення питання про судові витрати, пов'язані з розглядом справи, призначити судове засідання на 30.11.2021 о 12:30 год. в приміщенні Господарського суду Вінницької області за адресою: вул. Пирогова, 29, м. Вінниця, зал № 8 (4-й поверх).

5. Для подання суду доказів про понесені витрати на професійну правничу допомогу встановити позивачу строк - п'ять днів з дня проголошення вступної та резолютивної частин рішення. Зобов'язати позивача у цей же строк надіслати належним чином завірені копії вказаних доказів відповідачу.

6. Згідно з приписами ч. 1 ст. 241 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

7. Відповідно до положень ч.1 ст. 256 ГПК України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення до Північно-західного апеляційного господарського суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

8. Примірник повного судового рішення надіслати учасникам справи рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення, а також на адресу електронної пошти відповідача: Obodovkaselskarada@gmail.com.

Повне рішення складено 26 листопада 2021 р.

Суддя А.А. Тварковський

віддрук. прим.:

1 - до справи;

2 - позивачу - АДРЕСА_1;

3 - відповідачу - вул. Ватутіна, 8, с. Ободівка, Гайсинський р-н, Вінницька обл., 24353.