26 листопада 2021 рокуЛьвівСправа № 260/2191/21 пров. № А/857/15276/21
Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючої судді Хобор Р.Б.,
суддів Бруновської Н.В., Сеника Р.П.
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області на рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 19 липня 2021 року, прийняте суддею Дору Ю.Ю. в м. Ужгороді, за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, у справі № 260/2191/21 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Управління Служби безпеки України в Закарпатській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач звернувся в суд з позовом до відповідача в якому просить суд:
- визнати протиправними дії відповідача щодо неперерахування з 01.04.2019 року пенсії, на підставі довідки Управління СБ України в Закарпатській області від 18.03.2021 року № 101;
- зобов'язати відповідача прийняти довідку УСБУ в Закарпатській області від 18.03.2021 року № 101 про розмір грошового забезпечення та з 01.04.2019 року здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу, на підставі довідки УСБУ в Закарпатській області від 18.03.2021 року № 101 про розмір грошового забезпечення встановленого за відповідною посадою на день звільнення зі служби станом на 05.03.2019 pоку.
Рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 19 липня 2021 року позов задоволено.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01 квітня 2019 року відповідно до статей 43, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на підставі наданої довідки Управління Служби безпеки України в Закарпатській області № 101 від 18.03.2021 року, для перерахунку пенсії з урахуванням відповідних сум оновленого грошового забезпечення.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 за вислугу років з 01 квітня 2019 року, з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премій, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України «Про соціальний правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30 серпня 2017 року № 704, згідно з довідкою Управлінням Служби безпеки України в Закарпатській області № 101 від 18.03.2021 року, з урахуванням раніше виплачених сум.
Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області на користь ОСОБА_1 понесені судові витрати у вигляді сплати судового збору в сумі 908 грн.
Приймаючи рішення у цій справі, суд першої інстанції виходив з того, що відмова відповідача щодо проведення перерахунку пенсії позивачки на підставі довідки Управління Служби безпеки України в Закарпатській області про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року є неправомірною, оскільки перерахунок пенсії військовослужбовцю здійснюється на підставі виданої державним органом довідки і інформація зазначена в довідці вважається достовірною.
Не погодившись із цим рішенням, Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області подало апеляційну скаргу, у якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та відмовити в задоволенні позовних вимог.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги відповідач зазначає, що підстав для перерахунку позивачу пенсії, на підставі довідки Управління Служби безпеки України в Закарпатській області № 101 від 18.03.2021 року, немає, оскільки Кабінет Міністрів України не приймав рішення про збільшення видів грошового забезпечення військовослужбовців, після визнання нечинними пунктів 1-2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб».
Заслухавши суддю - доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, апеляційний суд при розгляді цієї справи виходить з наступних міркувань.
Суд першої інстанції встановив те, що позивачу призначена пенсію за вислугу років, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
19 березня 2021 року Управління Служби безпеки України в Закарпатській області надіслало на адресу відповідача нову довідку про розмір грошового забезпечення позивача № 101 від 18.03.2021 року, станом на 05.03.2019 року, згідно з постановою Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2017 року. У вказаній довідці зазначено наступні складові грошового забезпечення позивача:
- посадовий оклад - 5500,00 грн.;
- оклад за військовим званням - 1340,00 грн.;
- надбавка за вислугу років (40%) - 2736,00 грн.;
- надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 825,00 грн.;
- надбавка за особливості проходження служби (44%) - 4213,44 грн.;
- доплата за оперативно-розшукову діяльність (5%)
- премія (10%) - 550,00 грн.
31.03.2021 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії на підставі вказаної вище довідки.
15.04.2021 року Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області листом повідомило позивача про відсутність підстав для перерахунку пенсії, оскільки, після визнання протиправними та нечинними пунктів 1-2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» інших рішень про умови та порядок проведення перерахунку пенсій у відповідності до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» Урядом не приймалось.
Надаючи правову оцінку правильності вирішення судом першої інстанції даного публічно - правового спору, суд апеляційної інстанції виходить із такого.
Питання перерахунку раніше призначених пенсій регулюється ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок № 45).
Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Абзацом 1 п. 5 Порядку № 45 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103) було передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням. При цьому, у Додатку 2 до Порядку № 45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку постановою № 103 викладено в новій редакції, у якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).
Разом з тим, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року у справі № 826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 року, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.
У свою чергу, алгоритм дій, який повинен вчинити пенсійний орган у зв'язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45 не змінився.
Тобто, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган Пенсійного фонду.
Аналогічний правовий висновок висловив Верховний Суд у постанові від 10.10.2019 року у справі № 553/3619/16-а.
Апеляційний суд встановив те, що Управління Служби безпеки України в Закарпатській області видало довідку № 101 від 18.03.2021 року про розмір грошового забезпечення позивача, яку направило Головному управлінню Пенсійного фонду в Закарпатській області.
До довідки про розмір грошового забезпечення позивача увійшли такі складові грошового забезпечення:
- посадовий оклад - 5500,00 грн.;
- оклад за військовим званням - 1340,00 грн.;
- надбавка за вислугу років (40%) - 2736,00 грн.;
- надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 825,00 грн.;
- надбавка за особливості проходження служби (44%) - 4213,44 грн.;
- доплата за оперативно-розшукову діяльність (5%)
- премія (10%) - 550,00 грн.
Отже, відповідач мав здійснити перерахунок пенсії позивача з урахуванням складових грошового забезпечення вказаних у довідці.
Апеляційний суд встановив, що відповідач перерахунок пенсії позивача, на підставі поданої ним довідки про види грошового забезпечення № 101 від 18.03.2021 року, не здійснив, а отже відповідач у цій правовій ситуації діяв протиправно.
Тому, апеляційний суд погоджується із висновком суду першої інстанції про задоволення позовних вимог.
Відповідно до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
З огляду на викладене, апеляційний суд дійшов до переконання в тому, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Таким чином, апеляційний суд вважає доводи апеляційної скарги безпідставними та такими, що не спростовують висновків суду першої інстанції, а тому апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а оскаржуване рішення суду першої інстанції без змін.
Керуючись ст.ст. 308, 311, 315, 316, 321, 325, 328, 329, 331 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області залишити без задоволення, а рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 19 липня 2021 року у справі № 260/2191/21 - без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом другим частини п'ятої статті 328 КАС України, за наявності яких, постанова може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту постанови, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуюча суддя Р. Б. Хобор
судді Н. В. Бруновська
Р. П. Сеник
Постанова складена 26.11.2021 року