П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
26 листопада 2021 р.м.ОдесаСправа № 420/2871/21
Головуючий в 1 інстанції: Самойлюк Г.П.
Дата і місце ухвалення 01.07.2021р., м. Одеса
П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого судді: Бойка А.В.,
суддів: Федусика А.Г.,
Шевчук О.А.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління ДПС в Одеській області на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 01 липня 2021 року по справі №420/2871/21 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “ЛОДЖИК А” до Головного управління ДПС в Одеській області, Головного управління ДПС в Одеській області як відокремленого підрозділу Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень про відповідність критеріям ризиковості платника податку, зобов'язання виключити з переліку ризикових платників податків, -
В лютому 2021 року Товариство з обмеженою відповідальністю “ЛОДЖИК А” звернулось до суду першої інстанції з позовом, в якому просило:
- визнати протиправним та скасувати рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної розрахунку коригувань в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС в Одеській області №105365 від 29.12.2020р., №8265 від 26.01.2021р., та №33852 від 01.04.2021р. про відповідність платника податку на додану вартість Товариства з обмеженою відповідальністю “ЛОДЖИК А” код ЄДРПОУ 39913647 критеріям ризиковості платника податку;
- зобов'язати Головне управління ДПС в Одеській області виключити товариство з обмеженою відповідальністю “ЛОДЖИК А” (код ЄДРПОУ 39913647) із переліку платників податків в режимі “Журнал ризикових платників податків” розділу “Робота Комісії регіонального рівня” підсистеми “Аналітична система” ІТС “Податковий блок” як платника з ознаками ризиковості.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 01 липня 2021 року позов ТОВ “ЛОДЖИК А” задоволено.
Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, Головне управління ДПС в Одеській області подало апеляційну скаргу, в якій посилалось на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи, що призвело до неправильного вирішення справи.
Апелянт зазначив, що суд першої інстанції приймаючи судове рішення у справі не врахував, що підставою для включення ТОВ “ЛОДЖИК А” до переліку платників податків за ознаками ризиковості став аналіз його діяльності, за результатами якого встановлено факт реалізації підприємством товару на пов'язану особу, придбання товару у контрагентів, що віднесені до переліку ризикових, а також невідповідність обсягів придбання та подальшої реалізації товарів.
На підставі викладеного апелянт просить скасувати рішення Одеського окружного адміністративного суду від 01 липня 2021 року, та прийняти нове про відмову у задоволенні позовних вимог.
У відзиві на апеляційну скаргу ТОВ “ЛОДЖИК А” зазначило, що суд першої інстанції вірно встановив усі обставини справи та надав їм належну правову оцінку, у зв'язку з чим просив залишити судове рішення без змін.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши суддю-доповідача, переглянувши справу за наявними в ній доказами, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, колегія суддів зазначає наступне:
Судом першої інстанції встановлено, що 29.12.2020р. Комісією Головного управління ДПС в Одеській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування у Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації прийнято рішення №105365 про відповідність ТОВ “ЛОДЖИК А” п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку (наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі поточної діяльності при реалізації покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданій на реєстрацію податковій накладній/розрахунку коригування) (т.1, а.с. 9).
15 січня 2021р. ТОВ “ЛОДЖИК А” направило на адресу податкового органу повідомлення №1 щодо невідповідності критеріям ризиковості з відповідними документами (т.10, а.с. 62-250; т.11, а.с. 1-250; т. 12, а.с. 250; т. 13, а.с. 1-250; т. 14, а.с. 1-250; т.15, а.с. 1-225).
За результатами розгляду поданих товариством документів, 26.01.2021р. Комісією прийнято рішення №8265 про відповідність ТОВ “ЛОДЖИК А” п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку (наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі поточної діяльності при реалізації покладених на контролюючі органи завдань і функцій) (т. 10, а.с. 61).
26 березня 2021р. ТОВ “ЛОДЖИК А” направлено на адресу податкового органу чергове повідомлення №26/03-1 щодо невідповідності критеріям ризиковості з відповідними документами.
За результатами розгляду поданих документів, Комісією прийнято рішення №33852 від 01.04.2021р. про відповідність ТОВ “ЛОДЖИК А” п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку (наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі поточної діяльності при реалізації покладених на контролюючі органи завдань і функцій) (т. 10, а.с. 60).
Не погоджуючись з наведеними вище рішеннями податкового органу про відповідність ТОВ “ЛОДЖИК А” п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку, позивач звернувся до суду з відповідним позовом.
Вирішуючи спір по суті, суд першої інстанції дійшов висновку, що відповідач, як суб'єкт владних повноважень не довів правомірності прийняття оскаржуваних рішень, а тому позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню.
Колегія суддів погоджується з вказаним висновком суду першої інстанції з огляду на викладене.
Так, з 01 лютого 2020 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України №1165 від 11 грудня 2019 року, якою затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Зокрема, цим Порядком визначені Критерії ризиковості платника податку на додану вартість (додаток 1), повноваження комісії контролюючого органу, яка приймає рішення про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку, порядок прийняття рішення комісією тощо (далі - Порядок № 1165).
Відповідно до пункту 5 Порядку № 1165 платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).
Додатком 1 до Порядку № 1165 установлено Критерії ризиковості платника податку на додану вартість, до якого, в тому числі входить наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування (п.8).
Пунктом 6 Порядку № 1165 передбачено, що у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
Питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня.
У разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Включення платника податку до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.
Платник податку отримує рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку через електронний кабінет у день прийняття такого рішення (додаток 4).
У рішенні зазначається підстава, відповідно до якої встановлено відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Відповідно до пункту 25 Порядку №1165 комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Комісія регіонального рівня діє в межах повноважень, визначених цим Порядком та Порядком прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженим Мінфіном.
Комісія центрального рівня діє в межах повноважень, визначених цим Порядком (пункт 26 Порядку № 1165).
Під час засідання секретарем комісії контролюючого органу ведеться протокол, в якому фіксуються прийняті рішення та надані доручення (абз. 8 пункту 40 Порядку № 1165)
Матеріали засідання комісії контролюючого органу зберігаються десять років (пункт 43 Порядку № 1165).
У додатку 4 до Порядку № 1165 зазначено, що рішення про відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено під час апеляційного розгляду справи, рішеннями про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника №105365 від 29.12.2020р., №8265 від 26.01.2021р., та №33852 від 01.04.2021р. ТОВ “ЛОДЖИК А” визнано таким, що відповідає критеріям ризиковості платника податку на підставі пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку.
Колегія суддів зазначає, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку (частина друга статті 2 КАС України).
Крім того, відповідно до абзацу другого частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України у таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
В оскаржуваних рішеннях контролюючим органом у розділі «Податкова інформація», який заповнюється у разі відповідності п. 8 Критеріїв ризиковості платника податків, не зазначено жодної наявної у податкового органу інформації, яка стала відома у процесі поточної діяльності при реалізації покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарських операцій, зазначених в поданих на реєстрацію податкових накладних.
Тобто, в оскаржуваних рішеннях в рядку «Податкова інформація» не зазначено суть та характер наявної податкової інформації, що стала підставою для їх прийняття, не ідентифіковано конкретні ризикові операції та/або податкові накладні платника, в яких були зафіксовані такі операції.
Оспорювані рішення не містять обґрунтувань підстав та причин віднесення позивача до ризикових платників податків відповідно до пункту 8 Критеріїв ризиковості платників податку.
Разом з цим, колегія суддів зазначає, що комісія контролюючого органу, приймаючи рішення з посиланням на те, що у контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарських операцій, має обґрунтувати суду на підставі якої інформації комісія дійшла такого висновку та надати належні, допустимі докази в підтвердження цієї інформації.
Проте, як під час розгляду справи в суді першої інстанції, так і під час апеляційного розгляду справи, відповідачем не надано жодного належного доказу, який би досліджувався в ході засідання комісії, і який слугував підставою для прийняття оскаржуваного рішення.
За таких обставин, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що рішення комісії не містять мотивів та обґрунтувань віднесення позивача до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості.
В свою чергу, не виконання відповідачами обов'язку доказування, встановленого частиною другою статті 77 КАС України, а саме недоведеність суду правомірності прийняття рішення (що воно прийняте обґрунтовано, добросовісно, розсудливо, за наявності визначених Порядком №1165 підстав), є підставою для визнання протиправним та скасування оскаржуваного рішення, що вірно встановлено судом першої інстанції.
Висновки суду у даній справі відповідають правовій позиції Верховного Суду, яка викладена, зокрема, у постановах від 16 грудня 2020 року у справі № 340/474/20, від 05 січня 2021 року у справах №№ 640/11321/20, 640/10988/20.
При цьому, судова колегія вважає безпідставними посилання апелянта, що підставою для віднесення ТОВ “ЛОДЖИК А” до ризикових платників податків стали правовідносини останнього з ТОВ «ЕКСТЕ», яке включено до переліку ризикових платників податків, оскільки наявні у справі первинні бухгалтерські документи підтверджують факт реальності таких правовідносин. Більш того, постановою Одеського окружного адміністративного суду від 07.10.2019р. по справі №420/3301/19, що набрало законної сили, суд визнав протиправним та скасував рішення Комісії Головного управління ДФС в Одеській області №14 від 14.01.2019р. про внесення ТОВ “ЕКСТЕ” (код ЄДРПОУ 39518391) до Журналу ризикових платників.
Також, судова колегія вважає безпідставними доводи апелянта про невідповідність обсягів придбання та реалізації Товариством товарів за кодами УКТЗЕД, оскільки з наявних у справі матеріалів вбачається, що вказані обставини є наслідком створення ТОВ «ВК Металіка» на замовлення ТОВ “ЛОДЖИК А” нового товару - стрічок алюмінієвих самоклеючих в асортименті.
Разом з цим, судова колегія зазначає, що позивач надавав на адресу Головного управління ДПС в Одеській області відповідні пояснення та документацію у підтвердження зазначених вище обставин, водночас останні, з невідомих підстав були проігноровані податковим органом.
Враховуючи, що доводи апеляційної скарги спростовуються встановленими вище обставинами та не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального права, порушення норм процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.
Оскільки судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи та постановлено судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, тому, відповідно до ст.316 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.
Керуючись ст.ст. 308, 311, п.1 ч.1 ст.315, ст.ст. 316, 321, 322, 325, 328 КАС України, суд апеляційної інстанції
Апеляційну скаргу Головного управління ДПС в Одеській області залишити без задоволення, а рішення Одеського окружного адміністративного суду від 01 липня 2021 року -без змін.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом 30 днів з дня складання повного тексту судового рішення.
Суддя-доповідач: А.В. Бойко
Судді: А.Г. Федусик
О.А. Шевчук