Постанова від 24.11.2021 по справі 171/2584/21

Справа № 171/2584/21

3/171/1003/21

ПОСТАНОВА

Іменем України

24 листопада 2021 року м. Апостолове

Суддя Апостолівського районного суду Дніпропетровської області Хоруженко Н.В., за участі секретаря судововго засідання - Харченко О.М., прокурора - Михайленко В.О., особи у відношенні якої складено протоколи - ОСОБА_1 , розглянувши справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, депутата Апостолівської районної ради, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП,-

ВСТАНОВИВ:

09.11.2021 року до Апостолівського районного суду Дніпропетровської області з Управління стратегічних розслідувань в Дніпропетровській області Департаменту стратегічних розслідувань НПУ надійшов протокол № 1036 про адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП, стосовно ОСОБА_1 , згідно якого:

Відповідно дорішення першогопленарного засіданняІ сесіїАпостолівської районноїради VIIскликання №1-1/VIIвід 18.11.2015року оголошеносписок обранихдепутатів сільськоїради тавизнано повноваженнядепутатів,до складуяких входитьдепутат Апостолівськоїрайонної радиVIIскликання ОСОБА_1 ..

Відповідно до ч.1ст.49 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»повноваження депутата ради починаються з моменту офіційного оголошення відповідною територіальною виборчою комісією на сесії ради рішення про підсумки виборів та визнання повноважень депутатів і закінчуються в день першої сесії ради нового скликання.

Таким чином ОСОБА_1 , будучи депутатом Апостолівської районної ради, згідно п.п.«б» п.1 ч.1ст.3 Закону України «Про запобігання корупції»є суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією.

Відповідно до п.9 ст.1 Закону України «Про запобігання корупції»правопорушення, пов'язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч.1ст.3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.

Згідно зі ст.68 Конституції Україникожен зобов'язаний неухильно додержуватисяКонституції Українита законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.

Пунктом першимстатті 18 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад"передбачено, що депутати місцевих рад зобов'язані додержуватисяКонституціїта законів України,актів Президента України,Кабінету МіністрівУкраїни,регламенту ради та інших нормативно-правових актів,що визначають порядок діяльності ради та її органів.

Відповідно до частини 3ст.8 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», частин 1, 2статті 45 Закону України «Про запобігання корупції»особи, зазначені у пункті 1, підпункті «а» пункту 2 частини першоїстатті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством, а у разі припинення діяльності, пов'язаної з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, подати декларацію за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.

Рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 10.06.2016 № 2 «Про початок роботи системи подання та оприлюднення декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» (зі змінами від 18.08.2016) визначено, що система подання та оприлюднення відповідно доЗакону України «Про запобігання корупції»декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, розпочинає свою роботу, зокрема, з 00 годин 00 хвилин 01 січня 2017 року для всіх інших суб'єктів декларування та декларацій (повідомлень), передбачених Законом. Зазначені у пункті 1 цього рішення декларації (повідомлення) подаються згідно із Законом шляхом заповнення відповідних форм на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції з використанням програмних засобів Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Згідно з ч.2ст.4 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад»повноваження депутата місцевої ради починаються з дня відкриття першої сесії відповідної ради з моменту офіційного оголошення підсумків виборів відповідною територіальною виборчою комісією і закінчуються в день відкриття першої сесії цієї ради нового скликання.

Подання декларацій здійснюється згідно ізЗаконом України «Про запобігання корупції»шляхом заповнення відповідних форм на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції з використанням програмних засобів Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Відповідно до абз.2 ч.2ст.45 Закону України «Про запобігання корупції»особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах "а" і "в" пункту 2 частини першої статті 3, зобов'язані наступного року після припинення діяльності подавати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.

Відповідно до роз'яснення Національного агентства з питань запобігання корупції щодо застосування окремих положеньЗакону України «Про запобігання корупції»стосовно заходів фінансового контролю (подання декларацій та повідомлень про суттєві зміни в майновому стані), затвердженого рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 03.02.2021 № 1, встановлено, що декларація особи, яка припинила діяльність (декларація «після звільнення») -декларація, яка подається відповідно до абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітним роком, у якому було припинено діяльність. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація. Відлік строку подачі декларації «після звільнення» починається з 00 годин 00 хвилин 01 січня року, наступного за звітним роком, у якому було припинено діяльність.

Відповідно до п.1 ст.18Закону України«Про статусдепутатів місцевихрад» депутат місцевої ради зобов'язаний додержуватисяКонституції та законів України, актів Президента України, Кабінету Міністрів України, регламенту ради та інших нормативно-правових актів, що визначають порядок діяльності ради та її органів.

Згідно з п.6-2розділу 5 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»до прийняття закону про адміністративно-територіальний устрій України припинення повноважень районних рад, а також припинення районних рад як юридичних осіб у зв'язку із змінами в адміністративно-територіальному устрої України здійснюються з урахуванням таких положень:

1) повноваження районних рад, які представляли спільні інтереси територіальних громад районів, ліквідованих Верховною Радою України (далі - ліквідовані райони), закінчуються в день набуття повноважень обраними на відповідних перших місцевих виборах районними радами районів, утворених Верховною Радою України (далі - новоутворені райони);

2) не пізніше завершення другої сесії районної ради, яка представляє спільні інтереси територіальних громад новоутвореного району, у порядку, визначеному цим пунктом, починається реорганізація районних рад ліквідованих районів шляхом приєднання до районної ради, розміщеної в адміністративному центрі новоутвореного району, а у випадку, передбаченому підпунктом 5 цього пункту, - утворення районних рад як юридичних осіб;

3) районна рада, яка представляє спільні інтереси територіальних громад новоутвореного району, з дня набуття нею повноважень є правонаступником всього майна, прав та обов'язків районних рад, які представляли спільні інтереси територіальних громад ліквідованих районів, території яких включені до складу новоутвореного району, якщо інше не передбачено цим Законом та ін.

Відповідно до п.3Постанови Верховної ради України «Про утворення та ліквідацію районів» від 17.07.2020 № 807-IX «Про утворення та ліквідацію районів»у Дніпропетровській області було ліквідовано Апостолівський район. У той же час, згідно з п.1 вказаної Постанови утворено Криворізький район.

Згідно з п.4Постанови Верховної ради України «Про утворення та ліквідацію районів»встановлено, що вибори депутатів районних рад у районах, ліквідованих відповідно до пункту 3цієї Постанови, не проводяться. Повноваження депутатів районних рад у районах, ліквідованих відповідно до пункту 3 цієїПостанови, припиняються в день набуття повноважень депутатів районних рад, обраних на перших виборах до районних рад у районах, утворених відповідно до пункту 1 цієїПостанови.

Встановлено, що 08.12.2020 року відбулася перша сесія Криворізької районної ради. Відповідно до рішення № 5-І/VІІІ від 15.12.2020 року «Про початок припинення шляхом реорганізації Апостолівської районної ради, Софіївської районної ради, Широківської районної ради в результаті приєднання до Криворізької районної ради Дніпропетровської області» Криворізька районна рада є правонаступником всього майна, прав, фінансів та обов'язків Апостолівської районної ради.

Таким чином, 08.12.2020 року відповідно до рішення № 1- І/VIIІ «Про визнання повноважень депутатів Криворізької районної ради VIII скликання» ОСОБА_1 склав повноваження депутата Апостолівської районної ради.

Відповідно до вимог абз. 1 ч.2ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» ОСОБА_1 не пізніше двадцяти робочих днів після припинення діяльності, пов'язаної з виконанням функцій місцевого самоврядування, після припинення 08.12.2020 повноважень депутата Апостолівської районної ради зобов'язаний був в установленому частиною першою цієї статті порядку (тобто у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня 2021 до 00 годин 00 хвилин 01 квітня 2021 року) подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий 2020 рік за типом «після звільнення».

Згідно інформації з Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, ОСОБА_1 подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2020 рік після припинення 08.12.2020 повноважень депутата місцевої ради за типом «після звільнення» лише о 23 год. 47 хв. 15.09.2021 року.

Слід зазначити, що на виконання вимогЗакону України «Про запобігання корупції», ОСОБА_1 подавав щорічні декларації шляхом заповнення відповідної форми на веб-ресурсі https:\\public.nazk.gov.ua, тобто даним фактом підтверджено її обізнаність з вимогамиЗакону України «Про запобігання корупції», з порядком роботи реєстру та строками подачі відповідних типів декларацій.

Законом не передбачено виключень щодо строків і порядку подачі електронних декларацій для осіб, що не мають навичок роботи із комп'ютерною технікою та програмним забезпеченням, а також через неотримання вчасно ЕЦП, отже всі проблемні технічні питання, що не пов'язані із працездатністю реєстру, мають вирішуватися декларантом, який сам, враховуючи характер своєї зайнятості, рівень навичок володіння комп'ютером і інтернет-базами даних, тощо, планує і забезпечує подачу своєї декларації.

Виходячи з матеріалів перевірки, будь-які поважні причини несвоєчасного подання декларації відсутні.

Таким чином, ОСОБА_1 припинивши 08.12.2020 повноваження депутата Апостолівської районної ради VІІ скликання, являючись відповідно до п.п. «б» п.1 ч.1ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, наступного року після припинення такої діяльності, у порушення вимог абз.2 ч.2ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» несвоєчасно та без поважних причин 15.09.2021 року подав декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий 2020 рік за типом «після звільнення», чим вчинив адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією, відповідальність за які передбачена ч.1ст.1726 Кодексу України про адміністративні правопорушення, а саме- несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

В судовому засіданні ОСОБА_1 пояснив, що у 2015 році був обраний депутатом Апостолівської районної ради, виконував належним чином свої обов'язки, покладені законодавством, у 2020 році були проведені вибори депутатів Криворізької районної ради, тому у 2020 році він одразу подав декларацію після звільнення, вважав, що виконав свої обов'язки щодо декларування. У вересні 2021 року йому повідомили, що во він повинен був подати декларацію після звільнення ще й у 2021 році за минулий рік, він виконав цей обов'язок, але винним себе у вчиненні корупційного правопорушення не вважає, так як про те що необхідно подавати декларацію ще й у 2021 році він не знав.

Прокурор підтримав обставини, викладені в протоколах про адміністративні правопорушення та просив суд визнати ОСОБА_1 винним у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1ст.1726КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в мінімальному розмірі.

Заслухавши ОСОБА_1 , прокурора, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбачений ч.1 ст.172-6КУпАП, а його вина у вчиненні даних правопорушень знайшла своє підтвердження в судовому засіданні, виходячи з наступного.

Диспозиція ч.1 ст.172-6 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

З об'єктивної сторони дане адміністративне правопорушення полягає у несвоєчасному поданні без поважних причин декларації. Диспозиція цієї норми за своїм змістом є бланкетною адміністративно-правовою нормою, тобто нормою, яка лише називає або описує правопорушення, а для повного визначення його ознак відсилає до інших норм. Так, примітка до ст. 172-6 КУпАП, вміщуючи вказівку на суб'єкт цього правопорушення, відсилає правозастосувача до норм спеціального антикорупційного закону, зокрема частин 1 і 2 ст. 45 Закону, в яких, крім іншого, передбачено певну деталізацію відповідних положень нормативно-правових актів, що наповнює норму ч.1 ст.172-6 КУпАП більш конкретним змістом для встановлення саме тих ознак, які мають значення для правової кваліфікації зазначеного діяння.

З суб'єктивної сторони дане адміністративне правопорушення передбачає наявність умисної форми вини. Зокрема, відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, настає за умови, що суб'єкт усвідомлював протиправний характер своїх дій і має прямий або непрямий умисел спрямований на ухилення від подання чи несвоєчасне подання відповідної декларації, керуючись особистим інтересом чи інтересами третіх осіб. Вчинення такого діяння через необережність не охоплюється санкцією ч.1 ст.172-6КУпАП і виключає притягнення до адміністративної відповідальності.

Частиною 1 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» встановлено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є особи, уповноважені на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в тому числі, народні депутати України, депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутати місцевих рад, сільські, селищні, міські голови.

З досліджених в судовому засіданні доказів вбачається, що ОСОБА_1 несвоєчасно подав декларацію після звільнення за 2020 рік, зазначена ним причина, а саме незнання про обов'язок подати зазначену декларацію, не може бути визнана судом поважною, оскільки незнання Закону не звільняє від відповідальності, а тому суд приходить до висновку, що в діях ОСОБА_1 наявних склад правопорушення за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, за ознакою несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Разом з тим, в судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 щорічно своєчасно подавав щорічні декларації до НАЗК, 16.12.2020 року подав декларацію перед звільненням, доказів повідомлення Криворізькою міською радою про виявлення факту несвоєчасного подання декларацій матеріали справи не містять, як і не містять зверенення НАЗК з повідомленням про вчинення ОСОБА_1 правопорушення, які згідно положень ст.ст.1,11,51-1ЗУ «Прозапобігання корупції»,та ст.ст.23,30,32ЗУ «ПроНаціональну поліцію» повинні були звернути на факт неподання декларації увагу, оскільки є належним суб'єктом перевірки своєчасності подання декларації.

При цьому наявності у відповідних підрозділів Національної поліції таких повноважень, в тому числі і на складання протоколів про корупційні адміністративні правопорушення відповідно до положень ст. 255 КУпАП, не спростовують положень ЗУ «Про запобігання корупції» щодо виключної компетенції НАЗК на проведення перевірки в тому числі і щодо вчасносності подання декларації суб'єктом декларування з подальшим можливим повідомленням про такий факт відповідних структурних підрозділів Націонаьної поліції, в тому числі і Управління стратегічних розслідувань відповідних областей, працівники яких у випадку встановлення НАЗК факту неподання (несвоєчасного подання) декларації після отримання письмового повідомлення із НАЗК, на підставі отриманих матеріалів вправі відповідно до положень ст. 255 КУпАП скласти протокол про таке адміністративне правопорушення.

Також матеріали справи не містять будь-яких даних, які б з достовірністю свідчили про спричинення чи настання можливості спричинення безпосередньо ОСОБА_1 шкоди чи порушення інтересів держави, громади або окремої особи, або ж наявність у неї особистого корисливого інтересу при подачі декларації поза межами граничного строку, а саме на сьомий день.

Стаття 22 КУпАП визначає, що при малозначності вчиненого адміністративного правопорушення орган (посадова особа), уповноважений вирішувати справу, може звільнити порушника від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням.

Отже суд вважає, що хоча ОСОБА_1 формально несвоєчасно подав декларацію після звільнення, але здійснив ці дії не маючи наміру приховати свої доходи за 2020 рік та не мав інших корисливих мотивів, його діяння залишилось поза увагою НАЗК, а тому вчинене ним правопорушення є малозначним, у зв'язку з чим суд вважає можливим звільнити ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності та обмежитись усним зауваженням.

Керуючись статтями 22-23, 33-35, 1726, 283-285 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -

ПОСТАНОВИВ:

Звільнити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 172-6 КУпАП у зв'язку з малозначністю вчиненого правопорушення, обмежившись усним зауваженням.

Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 - закрити.

Постанову відповідно до положень ст.287 КУпАП може бути оскаржено прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 цього Кодексу, особою, щодо якої її винесено, а також потерпілим, шляхом подання апеляційної скарги до Дніпровського апеляційного суду через Апостолівський районний суд Дніпропетровської області протягом 10 днів з дня її винесення.

Суддя: Хоруженко Н. В.