Ухвала від 29.06.2010 по справі 22-3106/2010

АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 22-3106/2010 Головуючий у 1 інстанції: Салтан Л.Г.

Суддя-доповідач: Мануйлов Ю.С.

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 червня 2010 року м. Запоріжжя

Колегія суддів судової палати з цивільних справ апеляційного суду Запорізької області у складі:

Головуючого: Осоцького І.І.

суддів: Мануйлова Ю.С.

Давискиби Н.Ф.

при секретарі: Бурима В.В. .

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Хортиць кому районі м . Запоріжжя на постанову Хортицького районного суду м. Запоріжжя від 12 березня 2010 року у адміністративній справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в Хортицькому районі м. Запоріжжя, про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії ,-

ВСТАНОВИЛА:

ОСОБА_3 звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Хортицькому районі м. Запоріжжя (надалі -УПФУ), в якому просив суд визнати дії УПФУ щодо проведення перерахунку його пенсії з урахуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2007 рік протиправними та зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії, з застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2008 рік, з урахуванням різниці, яка була виплачена у цей період,

В обгрунтування своїх позовних вимог позивач посилався на те, що йому призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-IV (надалі - Закон № 1058-IV).

13 квітня 2009 року він звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, оскільки після призначення пенсії продовжував працювати та здобув необхідного страхового стажу відповідно до п. 4 ст. 42 Закону № 1058-IV.

03 лютого 2010 року звернувся до відповідача із заявою з проханням повідомити, за який рік застосовувався показник середньої заробітної плати по Україні при здійсненні перерахунку його пенсії та на підставі якого нормативно-правового акту, оскільки перерахунок його пенсії було здійснено відповідачем з використанням показника середньої заробітної плати по Україні за 2007 рік, а не за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії - 2008 рік, як це передбачено законодавством, в той час, як відповідно до вимог чинного законодавства необхідно було застосувати показник за 2008 рік. Такі дії відповідача призвели до істотного зменшення розміру перерахованої пенсії.

17 лютого 2010 року відповідачем було направлено лист, в якому зазначалось, що перерахунок пенсії здійснено з використанням показника середньої заробітної плати по Україні за 2007 рік, який становить 1 197 грн. 91 коп. Даний показник було застосовано відповідачем згідно з підпунктом 3 п. 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 р. N530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян».

Вважає своє право на перерахунок пенсії порушеним, просить визнати дії УПФУ протиправними та зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії з врахуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2008 рік.

Постановою Хортицького районного суду м. Запоріжжя від 12 березня 2010 року позов задоволено.

Визнано протиправними дії УПФУ щодо проведення перерахунку пенсії ОСОБА_3 з урахуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2007 рік.

Зобов'язано УПФУ здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_3 з

13 квітня 2009 року з застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2008 рік, який становить 1 573 грн. 99 коп. та здійснювати виплати пенсії у розмірі відповідному цьому розрахунку з урахуванням фактично сплаченої суми.

В апеляційній скарзі про скасування судового рішення і ухвалення нового про відмову у позові УПФУ посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права.

Перевіривши доводи апеляційної скарги та матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає відхиленню з наступних підстав.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що позивач перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію за віком згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

13 квітня 2009 року позивач звернувся до управління УПФУ з заявою про перерахунок пенсії з урахуванням стажу та заробітку і наданими документами, що підтверджують період роботи заявника після призначення пенсії .

Відповідачем було проведено перерахунок пенсії зі зміною стажу та заробітку, при перерахунку пенсії було використано показник середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні - 1197,91грн., тобто за 2007 рік.

На звернення до відповідача щодо перегляду прийнятого рішення, позивачем отримано лист УПФУ від 17 лютого 2010 року № 88/ Ш-9/ 01-62, яким відмовлено позивачу у задоволені викладених у зверненні вимог, а саме застосування у даному випадку показника за 2008 рік у розмірі 1 573 грн. 99 коп.

Вказаним листом відповідач повідомив, що Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року було визнано неконституційними зміни, що були внесені до статей 40,42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині визначення зазначеного показника заробітної плати та порядку проведення перерахунку пенсій, а рішення щодо відновлення дії зазначених норм в попередній редакції не приймалось. У зв'язку з цим, перерахунок проводився відповідно до підпункту третього пункту 11 Постанови Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року №530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян». До законодавчого врегулювання питання визначення показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, перерахунок пенсії у 2009 році проводився відповідно до підпункту третього пункту 11 Постанови Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік (1 197 грн.91коп.) (а.с.6)

Вирішуючи спірні правовідносини між сторонами та задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції виходив з того, що відповідно до ч.4 ст. 42 Закону України « Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш ніж 24 місяців страхового стажу після призначення пенсії. За бажання пенсіонера перерахунок проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу, в цілому по Україні, яка за 2008 рік дорівнює - 1 573 грн. 99 коп., а відповідач перерахував пенсію позивачці з показника заробітної плати за 2007 рік -

1 197 грн. 91 коп.

Колегія суддів погоджується з такими висновками суду з наступних підстав.

Відповідно п.1 ст.41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно із цим Законом були фактично обчислені та сплачені страхові внески до Пенсійного фонду в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески.

Згідно з ч.1 ст.40 названого Закону для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 01.07.2000р., незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 01.07.2000р.

Тобто, визначальною ознакою для обчислення пенсії є наявність страхового стажу.

Відповідно до ч.1 ст.24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» страховий стаж - це періоди (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Згідно ст..1 Закону мінімальний страховий внесок - це сума коштів, що визначається розрахунково як добуток мінімального розміру заробітної плати на розмір страхового внеску, встановлених законом на день отримання заробітної плати (доходу).

У відповідності з ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у разі продовження пенсіонером після призначення пенсії працювати, він має право на перерахунок пенсії, з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії.

Так, цим Законом передбачено, що такий перерахунок можливий при умовах наявності дворічного стажу працюючого пенсіонера.

Згідно змісту названого вище Закону, страховий стаж обчислюється територіальними органами пенсійного фонду у відповідності з Законом по даним, які відображаються у системі персоніфікованого обліку.

Працівник, який сплатив страхові внески, має право на перерахунок пенсії.

Згідно ч.4 ст. 42 Закону позивач мав право на перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу, набутого після призначення пенсії із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено внески та яка відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за 2008 рік - складає 1 573 грн. 99 коп.

Колегія суддів не приймає до уваги посилання відповідача на те, що вони керувались нормами постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008року № 530 та листом Міністерства праці та соціальної політики України, що треба враховувати для перерахунку пенсії у 2009 році показник заробітної плати за 2007 рік тобто у розмірі -

1 197 грн. 91 коп., оскільки вказане питання врегульовано Законом.

Виходячи з принципу законності, що стверджує пріоритетність законів над підзаконними актами, висновок суду про обов'язок відповідача перерахувати позивачці пенсію у відповідності з нормами ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» є обґрунтованим і вірним.

За таких обставин, колегія суддів дійшла висновку про те, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив законне і обґрунтоване судове рішення, яким у задоволенні позову відмовив.

Доводи апеляційної скарги не спростовують обґрунтованість висновків суду першої інстанції, а носять характер особистого тлумачення апелянтом окремих норм матеріального права.

У зв'язку з чим, колегія суддів вважає за необхідне апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін.

Керуючись ст.ст.307,308,313,317 ЦПК України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Хортиць кому районі

м. Запоріжжя відхилити.

Постанову Хортицького районного суду м. Запоріжжя від 12 березня 2010 року у цій справі залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, проте може бути оскаржена шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду України протягом двох місяців з дня проголошення.

Головуючий :

судді: