ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
22 листопада 2021 року м. Київ № 2а-9246/09/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Федорчука А.Б. розглянувши в порядку письмового провадження заяву Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про видачу дубліката виконавчого листа та поновлення строку для пред'явлення виконавчого листа до виконання в адміністративній справі
за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києва
до Приватного підприємства "Резон"
про стягнення фінансових санкцій в сумі 2832,63грн.
Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі міста Києва звернулося до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до приватного підприємства "Резон" про стягнення заборгованості у розмірі 2832,63грн. по внесках на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 03.09.2009 р. позовні вимоги Позивача були задоволенні в повному обсязі.
Окружним адміністративним судом 18.11.2009 р. видано виконавчий лист по даній справі.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 27.08.2018 замінено стягувача по справі 2а-9246/09/2670 з Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві на Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, ЄДРПОУ 42098368).
Через відділ документального обігу, контролю та забезпечення розгляду звернень громадян (канцелярія) від Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві надійшла заява про видачу дублікату виконавчого листа та поновлення строку для пред'явлення виконавчого листа в адміністративній справі.
Враховуючи те, що справа має ознаки справи незначної складності, розгляд заяви про заміну сторони виконавчого провадження проводиться відповідно до пункту 10 частини 1 статті 4, частини 6 статті 12, частини 4 та частини 5 статті 250 Кодексу адміністративного судочинства України..
Відповідно до частини третьої статті 376 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає заяву про поновлення пропущеного строку в десятиденний строк у судовому засіданні з повідомленням стягувача та боржника. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
Суд, за результатами розгляду заяви про видачу дубліката виконавчого листа та поновлення строку для його пред'явлення, зазначає наступне.
Згідно з підпунктом 18.4) пункту 18 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України у разі втрати виконавчого документа суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий документ, може видати його дублікат, якщо стягувач або державний виконавець звернувся із заявою про це до закінчення строку, встановленого для пред'явлення виконавчого документа до виконання. Про видачу дубліката виконавчого документа постановляється ухвала у десятиденний строк із дня надходження заяви. За видачу стягувачу дубліката виконавчого документа справляється судовий збір у розмірі 0,03 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Ухвала про видачу чи відмову у видачі дубліката виконавчого документа може бути оскаржена в апеляційному та касаційному порядку.
Відповідно до статті 376 Кодексу адміністративного судочинства України стягувачам, які пропустили строк для пред'явлення виконавчого листа до виконання з причин, визнаних судом поважними, пропущений строк може бути поновлено.
Отже, єдиною та необхідною правовою підставою для поновлення строку пред'явлення виконавчого документа до виконання є наявність в особи поважних причин його пропуску. При цьому, поважність причин є оціночною категорією та повинна визначатися, виходячи з наявності реальних обставин, які фактично унеможливили вчинення особою відповідної процесуальної дії вчасно, тобто в межах строків, установлених законодавством.
Відповідно до частин першої, другої, шостої статті 12 Закону України від 02.06.2016 року № 1404-VIII "Про виконавче провадження" (із змінами і доповненнями) виконавчі документи можуть бути пред'явлені до примусового виконання протягом трьох років, крім посвідчень комісій по трудових спорах та виконавчих документів, за якими стягувачем є держава або державний орган, які можуть бути пред'явлені до примусового виконання протягом трьох місяців.
Строки, зазначені в частині першій цієї статті, встановлюються для виконання рішення з наступного дня після набрання ним законної сили чи закінчення строку, встановленого в разі відстрочки чи розстрочки виконання рішення, а якщо рішення підлягає негайному виконанню - з наступного дня після його прийняття.
Стягувач, який пропустив строк пред'явлення виконавчого документа до виконання, має право звернутися із заявою про поновлення такого строку до суду, який розглядав справу як суд першої інстанції.
В обґрунтування наявності підстав для поновлення пропущеного строку для пред'явлення виконавчого листа до виконання та видачі дубліката виконавчого листа представник Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві зазначив, що для належного виконання судового рішення по справі №2а-9246/09/2670 представником Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві 26.12.2018 повторно подано до Шевченківського районного відділу державної виконавчої служби у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) заяву щодо примусового виконання виконавчого листа №2а-9246/09/2670 від 18.11.2009.
Заявник вказав, що після численних реорганізацій територіальних органів Пенсійного фонду України в м. Києві та з початком функціонування Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, поступово, з урахуванням постійної штатної неукомплектованості та великого навантаження справ на спеціалістів, неодноразово проводилась інвентаризація всіх справ, які були на розгляді в Окружному адміністративному суді м. Києва, по яким видано виконавчі документи, та які знаходились на примусовому виконанні в органах державної виконавчої служби.
За результатами таких інвентаризацій встановлено, що по виконавчому листу №2а-9246/09/2670, окрім постанови про відкриття виконавчого провадження від 08.01.2019, будь-яка інформація щодо стану виконання виконавчого листа №2а-9246/09/2670 в Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві відсутня, в зв'язку з чим Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві подано запит про надання інформації по справі №2а-9246/09/2670 до Шевченківського районного відділу державної виконавчої служби у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ).
20.05.2021 на адресу управління надійшла відповідь на вказаний запит, в якій зазначено про те, що 17.05.2019 по виконавчому листу Окружного адміністративного суду м. Києва №2а-9246/09/2670 від 18.11.2009 державним виконавцем винесено постанову про повернення виконавчого документа стягувачу на підставі пункту другого частини першої статті 37 Закону України «Про виконавче провадження».
Одночасно заявник зазначає, що відповідно до підписаних актів звірення виконавчих документів за рішенням про стягнення коштів на користь держави в інтересах органів Пенсійного фонду України за 2018-2021, виконавчий лист №2а-9246/09/2670 входив до загальної кількості виконавчих документів, що перебувають на виконанні і жодної інформації про його повернення управлінню не надавалося.
На думку стягувача, наведене свідчить про втрату виконавчого документа при поштовому пересиланні..
Суд зазначає, що 18.11.2009 був виданий виконавчий лист у справі. 26.12.2018 виконавчий лист був повторно пред'явлений до виконання до органів виконавчої служби. Проте, із заявою про поновлення строку для пред'явлення виконавчого листа заявник звернувся до суду лише 21.07.2021.
Отже, вказані обставини свідчать про несвоєчасність вчинення органом Пенсійного фонду дій з метою примусового виконання рішення суду, а строк пред'явлення виконавчого листа до виконання стягувачем пропущено через власну бездіяльність.
Водночас, суд відхиляє посилання заявника на проведення реорганізації, як на підставу поважності причин пропуску строку для пред'явлення виконавчого листа до виконання, оскільки як зазначено заявником, виконавчий лист повторно пред'явлений до виконання саме Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві.
Виходячи з аналізу положень Кодексу адміністративного судочинства України, поважними причинами пропуску строку на пред'явлення виконавчого листа до виконання вважаються об'єктивно непереборні обставини, які не залежали від волевиявлення особи, що звернулась із заявою про поновлення строку для пред'явлення виконавчого листа до виконання та слугували дійсно істотними перешкодами чи труднощами в дотримання нею строків пред'явлення виконавчого листа до виконання.
Проте, під час розгляду заяви Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про поновлення пропущеного строку для пред'явлення виконавчого листа до виконання судом не встановлено об'єктивних та поважних причин пропуску зазначеного строку.
Відповідно до пункту 18.4 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України у разі втрати виконавчого документа суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий документ, може видати його дублікат, якщо стягувач або державний виконавець звернувся із заявою про це до закінчення строку, встановленого для пред'явлення виконавчого документа до виконання. Про видачу дубліката виконавчого документа постановляється ухвала у десятиденний строк із дня надходження заяви. За видачу стягувачу дубліката виконавчого документа справляється судовий збір у розмірі 0,03 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Ухвала про видачу чи відмову у видачі дубліката виконавчого документа може бути оскаржена в апеляційному та касаційному порядку.
Суд враховує правову позицію Верховного Суду у постанові від 22.07.2020 у справі №826/1569/15, де суд зазначає, що основними критеріями для задоволення заяви про видачу дубліката виконавчого листа є: втрата виконавчого документа та звернення до суду із заявою до закінчення строку, встановленого для пред'явлення виконавчого документа до виконання.
Отже, право на отримання дубліката втраченого виконавчого листа стягувач має до закінчення строку, встановленого для пред'явлення виконавчого документа до виконання.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що відсутні підстави для поновлення пропущеного строку для пред'явлення виконавчого листа до виконання та видачі дубліката виконавчого листа.
Керуючись положеннями ст. 376, підпунктом 18.4 пункту 18 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
У задоволенні заяви Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про видачу дубліката виконавчого листа та поновлення пропущеного строку для його пред'явлення - відмовити.
Ухвала набирає законної сили відповідно до ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції, відповідно до вимог ст.ст.293-297 КАС України.
Суддя А.Б. Федорчук