Справа № 420/11072/21
15 листопада 2021 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Глуханчука О.В.,
секретар судового засідання - Музика А.О.
розглянувши у судовому засіданні в порядку загального позовного провадження справу за адміністративним позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області до товариства з обмеженою відповідальністю “Газ пойнт” про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю),
29 червня 2021 року до суду надійшов адміністративний позов Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області до товариства з обмеженою відповідальністю “Газ пойнт”, у якому позивач просить суд: застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) до Товариства з обмеженою відповідальністю “Газ пойнт” (код ЄДРПОУ: 39501964, юридична адреса: 68000, Одеська область, місто Чорноморськ, вулиця 1 Травня, 3), а саме:
- у спосіб: у вигляді повного зупинення роботи об'єкту Товариства з обмеженою відповідальністю “Газ пойнт”, за адресою: 67300, Одеська область, Березівський район, місто Березівка, вулиця Паркова, 82;
- у порядок: шляхом відключення вищевказаного об'єкту від джерел електропостачання (або інших електромереж, електроприладів, пристроїв, обладнання, установок); обмеження до них доступу, за винятком проведення робіт з усунення недоліків наданих в акті перевірки №13 від 29.03.2021, до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки зазначених в акті перевірки №13 від 29.03.2021.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідно до Положення про Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області, затвердженого наказом ДСНС України № 3 від 04.02.2013 року (у редакції наказу ДСНС України від 12.11.2018 №661) ГУ ДСНС України в Одеській області, відповідно до покладених на нього завдань, на відповідній території здійснює безпосередньо та через підпорядковані підрозділи державний нагляд (контроль) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки та цивільного захисту місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування та суб'єктами господарювання.
16-29 березня 2021 року, відповідно до вимог Кодексу цивільного захисту України, наказу ГУ ДСНС України в Одеській області №90 від 16 березня 2021 року «Про проведення позапланових перевірок», на підставі посвідчення на проведення позапланової перевірки №13 від 16 березня 2021 року, головним інспектором Березівського MPC ГУ ДСНС України в Одеській області майором служби цивільного захисту Папуком О.С., провідним інспектором Березівського MPC ГУ ДСНС України в Одеській області старшим лейтенантом служби цивільного захисту Ченом Ю.В. у присутності представника ТОВ «Газ пойнт» Сирма В.В. здійснено позапланову перевірку АЗС ТОВ «Газ пойнт», за адресою: 67300, Одеська обл., Березівський р-н, м.Березівка, вул. Паркова, 82, під час якої перевірено: будівлі, споруди, приміщення, територію з метою перевірки додержання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, за результатами якої складено Акт №13 від 29 березня 2021 року (далі - Акт №13).
Актом №13 встановлені порушення приписів Кодексу цивільного захисту України №5403-VI (далі - КЦЗУ), Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України № 1417 від 30.12.2014, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 05.03.2015 за №252/26697 (далі - ППБУ) та інших чинних нормативно-правових актів, стандартів, нормам і правил у сфері пожежної, техногенної безпеки
Таких порушень виявлено 20. При цьому, як зазначає позивач, порушення, зазначені в акті перевірки за № 2-20 є такими, що впливають на ризик виникнення надзвичайної ситуації, аварії чи пожежі, що можуть спричинити загрозу життю та здоров'ю людей, а також неможливістю її ефективної ліквідації та рятуванню людей. Будь-яких скарг під час проведення позапланового заходу, чи заперечень на Акт № 39 від 29 березня 2021 року, який направлено на юридичну адресу відповідача, не надходило.
Водночас, як вказує позивач, подальша експлуатація приміщень ТОВ «Газ пойнт», за адресою: 67300, Одеська обл., Березівський р-н, м.Березівка, вул. Паркова, 82, з виявленими порушеннями створює реальну та невідворотну загрозу життю та здоров'ю людей. Неусунення виявлених перевіркою порушень прямою дією впливає на ризик виникнення надзвичайної ситуації, аварії чи пожежі, що спричинить загрозу життю та здоров'ю людей, оскільки впливає: на забезпечення безпеки експлуатації об'єкту, безпеки людей у відповідності з вимогами протипожежних норм, техногенної безпеки та цивільного захисту; на своєчасність виявлення надзвичайної ситуації, пожежі; на ліквідацію пожежі, надзвичайної ситуації та ліквідації її наслідків; на евакуацію людей та їх захисту від наслідків пожежі, надзвичайної ситуації, тощо.
Позивач вважає, що при такому стані недотримання вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки ТОВ «Газ пойнт» існує реальна загроза виникнення пожежі чи надзвичайної ситуації, а у випадку їх фактичного настання - неминучі заподіяння шкоди здоров'ю або життю людей.
Вказані обставини стали підставою звернення позивача до суду з даним позовом щодо повного зупинення роботи об'єкту Товариства з обмеженою відповідальністю “Газ пойнт”, за адресою: 67300, Одеська область, Березівський район, місто Березівка, вулиця Паркова, 82, - до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки зазначених в акті перевірки №13 від 29.03.2021 року, які впливають на ризик виникнення надзвичайної ситуації, аварії чи пожежі та можуть спричинити загрозу життю та здоров'ю людей.
Підставою звернення до суду позивач зазначив нормативні положення ч. 2 ст. 70 Кодексу цивільного захисту України, згідно яких повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.
Ухвалою суду від 05 липня 2021 року адміністративний позов було залишено без руху, у зв'язку з несплатою судового збору, а отже невідповідністю вимогам ч. 3 ст. 161 КАС України, а також ненаданням до позовної заяви доказів надіслання відповідачу рекомендованим листом з повідомленням про вручення копії позовної заяви та доданих до неї документів, що не відповідає вимогам ч. 2 ст. 161 КАС України. Позивачу було роз'яснено, що виявлені недоліки мають бути усунуті шляхом надання до суду оригіналу платіжного документу про сплату судового збору у розмірі 2270, 00 грн., а також доказів надіслання відповідачу рекомендованим листом з повідомленням про вручення копії позовної заяви та доданих до неї документів.
14 липня 2021 року позивачем через канцелярію суду подано заяву про усунення недоліків позову (вхід. № 37447/21), до якої додано оригінал платіжного доручення № 2312 від 25 червня 2021 року про сплату судового збору у розмірі 2270, 00 грн., а також опис вкладення поштового відправлення разом із накладною та фіскальним чеком, у якості доказів надіслання відповідачу рекомендованим листом з повідомленням про вручення копії позовної заяви та доданих до неї документів.
Ухвалою суду від 19 липня 2021 року, після усунення недоліків, прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито загальне позовне провадження у справі.
06 серпня 2021 року відповідачем через канцелярію суду подано відзив на позовну заяву з додатковими доказами (а.с. 46-81).
Позиція відповідача
Відповідно до відзиву, відповідач проти задоволення позову заперечував, посилаючись на усунення більшої частини порушень, викладених в Акті №13 від 29.03.2021 та Приписі №10 від 29.03.2021, у добровільному порядку. Вказує, що виконуються роботи та проводяться заходи по усуненню порушень, що залишилися, так як для їх усунення потрібен час.
Як зазначалось у відзиві, станом на дату його подання, відповідачем вчинено наступні дії по усуненню порушень, вказаних в Акті №13 від 29.03.2021 та Приписі №10 від 29.04.2021, а саме:
п. 1 - проводиться робота з оцінки протипожежного стану суб'єктом господарювання, який одержав відповідну ліцензію (цей пункт Позивач у позові не вважає таким, що впливає на ризик виникнення надзвичайної ситуації, аварії чи пожежі, що можуть спричинити загрозу життю та здоров'ю людей, а також неможливістю її ефективної ліквідації та рятуванню людей);
п.2 - виконано, влаштування та експлуатація тимчасових електромереж заборонена на АГЗП Відповідача за адресою: Одеська обл., м. Березівка, вул. Паркова, 82 (фото додається);
п. 3 - виконано, електророзетки, вимикачі встановлені на негорючій основі на АГЗП Відповідача за адресою: Одеська обл., м. Березівка, вул. Паркова, 82 (фото додається);
п.4 - виконано, проведено замір опору ізоляції і перевірка спрацювання приладів захисту електричних мереж та електроустановок від короткого замикання (копія Технічного звіту ПП «Південьенергосервіс» за підсумками лабораторних випробувань електрообладнання АГЗП Відповідача за адресою: Одеська обл., м. Березівка, вул. Паркова, 8, додається);
п.5 - виконано, на спорудах встановлений захист від прямих попадань блискавки і вторинних її проявів на АГЗП Відповідача за адресою: Одеська обл., м. Березівка, вул. Паркова, 82 (2 фото додається);
п.6 - подана заявка на розробку проекту системи протипожежного захисту на АГЗП Відповідача за адресою: Одеська обл., м. Березівка, вул. Паркова, 82;
п.7 - виконано, АГЗП Відповідача за адресою: Одеська обл., м. Березівка, вул. Паркова, 82, укомплектовано у повному обсязі пожежним з відповідними засобами пожежогасіння (фото додається);
п.8 - виконано, первинні засоби пожежогасіння на АГЗП Відповідача за адресою: м. Одеська обл., Березівка, вул. Паркова, 82, є у наявності (фото, додається /те саме, що до п.7/);
п.9 - виконано, необхідні знаки безпеки встановлені на АГЗП Відповідача за адресою: Одеська обл., м. Березівка, вул. Паркова, 82;
п.10 - виконано, працівники забезпечені необхідними засобами індивідуального та колективного захисту, а саме: костюми х/б, черевики шкіряні, футболки та кепки х/б, рукавички МБС, респіратори, огородження та герметизація обладнання, знаки безпеки, автоматичний контроль тиску, захисне заземлення, автоматичне відключення;
п.11 - підписаний договір з Навчально-методичним центром цивільного захисту та безпеки життєдіяльності Одеської області №98-К від 14.06.2021р., навчання відбудеться у серпні та вересні 2021р. згідно с графіком Навчально-методичного центру цивільного захисту та безпеки життєдіяльності Одеської області (копія договору додається); п.12 - в роботі, здійснюється проведення навчання керівного складу;
п. 12 - здійснюється проведення навчання керівного складу;
п.13 - в роботі, проводяться тендерні процедури щодо проведення страхування;
п.14 - в роботі, подана заява на укладення договору з аварійно-рятувальним загоном спецпризначення ГУ ДСНС України в Одеській обл.;
п.15 - виконано, на АГЗП є у наявності матеріальний резерв для запобігання та ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, а саме первинні засоби пожежогасіння, засоби індивідуального захисту, засоби колективного захисту;
п. 16 - в роботі, проводяться тендерні процедури щодо розробки проекту;
п.17 - виконано, плакат якій містить обов'язки водія під час заправлення автотранспорту встановлений на АГЗП Відповідача за адресою: Одеська обл., м. Березівка, вул. Паркова, 82;
п.18 - в роботі, проводяться роботи з встановлення телефонного зв'язку;
п.19, п.20 - згідно п.2, п.31 «Правил пожежної безпеки для об'єктів зберігання, транспортування та реалізації нафтопродуктів», затверджених Наказом Міністерства палива та енергетики України №658 від 24.12.2008р., плівкоутворювальним піноутворювачем забезпечуються АЗС, а за адресою: Одеська обл., м. Березівка, вул. Паркова, 82, знаходиться АГЗП.
Також відповідач посилався на те, що у поданому позові про зупинення роботи об'єкту Товариства з обмеженою відповідальністю “Газ пойнт”, за адресою: 67300, Одеська область, Березівський район, місто Березівка, вулиця Паркова, 82, позивач не зазначив конкретні підстави для зупинення роботи, чому вказаний об'єкт належить до об'єктів підвищеної небезпеки та не врахував факту усунення відповідачем частини порушень, вказаних в акті перевірки та приписі.
03 вересня 2021 року відповідачем через канцелярію суду подано клопотання про приєднання до матеріалів справи додаткових доказів (а.с.89-112), на підтвердження усунення порушень, вказаних в Акті перевірки №13 від 29.03.2021 та Приписі №10 від 29.03.2021, а саме:
- завірену копію протоколу №42/3 від 01.04.2021 вимірювання опору розтікання на основних заземлювачах магістралей і устаткування;
- фото знаку безпеки, встановленого на АГЗП ТОВ «ГАЗ ПОЙНТ» за адресою: Одеська обл., м. Березівка, вул. Паркова, 82;
- завірену копію переліку засобів індивідуального та колективного захисту працівників, затвердженого директором ТОВ «ГАЗ ПОЙНТ» 12.07.2021;
- завірену копію посвідчення №471 від 12.08.2021р. про функціональне навчання у сфері цивільного захисту ОСОБА_1 ;
- завірену копію журналу реєстрації інструктажів з питань цивільного захисту, пожежної безпеки та дій у надзвичайних ситуаціях ТОВ «ГАЗ ПОЙНТ» на 8 аркушах;
- завірену копію переліку найменувань матеріальних засобів на АГЗП ТОВ «ГАЗ ПОЙНТ» в м.Березівка, затвердженого 12.08.2021 директором ТОВ «ГАЗ ПОЙНТ»;
- фото плакату, якій містить обов'язки водія під час заправлення автотранспорту, встановлений на АГЗП ТОВ «ГАЗ ПОЙНТ» за адресою: Одеська обл., м. Березівка, вул. Паркова, 82.
Окрім того, відповідач у вказаному клопотанні повідомив про звернення ТОВ «ГA3 ПОЙНТ» до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області за № 03/09-1 від 03.09.2021 (з відміткою про її отримання 03.09.2021 Позивачем) про проведення позапланової перевірки виконання Припису №10 від 29.03.2021 на АГЗП ТОВ «ГАЗ ПОЙНТ» за адресою: Одеська обл., м. Березівка, вул. Паркова, 82 (а.с.107).
07 жовтня 2021 року відповідач звернувся до суду з клопотанням про приєднання до матеріалів справи додаткових доказів (а.с. 126-156).
У цьому клопотанні відповідач повідомив про проведення позивачем у період з 22 вересня 2021 року по 23 вересня 2021 року позапланової перевірки АГЗП ТОВ «ГАЗ ПОЙНТ», розташованого за адресою: Одеська область, Березівський р-н, м.Березівка, вул. Паркова, 82, щодо дотримання суб'єктом господарювання (ТОВ «ГАЗ ПОЙНТ») вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки. За результатами цієї перевірки складено Акт №171 від 23.09.2021 року та Припис №104 від 29.09.2021 року, якими зафіксовано три порушення. Копії цих акту повторної перевірки та припису відповідач просив залучити до матеріалів справи.
Також відповідачем на підтвердження усунення порушень, вказаних в Акті перевірки №171 від 23.09.2021 року та Приписі №104 від 23.09.2021 року, заявлено клопотання про залучення до матеріалів справи:
- завірену копію Декларації №01/21 відповідності матеріально-технічної бази суб'єкта господарювання - ТОВ «ГАЗ ПОЙНТ» вимогам законодавства з питань пожежної безпеки на 3-х аркушах;
- завірену копія скрін.шоту сторінки з сайту Державної служби України з надзвичайних ситуацій на 1 аркуші;
- завірену копію листа від 28.09.2021 №6001.2-5717/6017/2 Головного управління ДСНС України в Одеській області на адресу ТОВ «ГАЗ ПОЙНТ» на 1 аркуші;
- завірену копію листа ТОВ «ГАЗ ПОЙНТ» №28/09-1 від 28.09.2021 на адресу Державної служби України з надзвичайних ситуацій на 1 аркуші;
- завірену копію листа Державної служби України з надзвичайних ситуацій №26-16695/261-1 від 01.10.2021 на адресу ТОВ «ГАЗ ПОЙНТ» на 1 аркуші;
- завірену копію платіжного доручення № 1711 від 01.10.2021 року на придбання Відповідачем вогнегасника на 1 аркуші.
12 листопада 2021 року відповідачем подано до суду клопотання про долучення доказів. У цьому клопотанні відповідач повідомив про усунення порушень за номерами 2 та 3 Припису №104 від 23.09.2021 (відповідно п.6 та п.8 Припису Позивача №10 від 29.03.2021, Акту №13 від 29.03.2021), які згідно позовних вимог є такими, що впливають на ризик виникнення надзвичайної ситуації, аварії чи пожежі, що можуть спричинити загрозу життю та здоров'ю людей, а також неможливістю її ефективної ліквідації та рятуванню людей.
Також у поясненнях в клопотанні відповідач зазначив, що порушення номер 1 Припису №104 від 23.09.2021 (відповідно п.1 Припису Позивача №10 від 29.03.2021, Акту №13 від 29.03.2021) не вважається, згідно позовних вимог, таким, що впливає на ризик виникнення надзвичайної ситуації, аварії чи пожежі, що можуть спричинити загрозу життю та здоров'ю людей, а також неможливістю її ефективної ліквідації та рятуванню людей, а тому не є предметом позову по цій справі.
Разом із вказаним клопотанням відповідач надав до суду копію Акту підтвердження відповідності систем протипожежного захисту №01/11-21 від 10.11.2021 операторської АГЗП ТОВ «ГАЗ ПОЙНТ», розташованого за адресою: Одеська область, м.Березівка, вул. Паркова, 82, на 1 аркуші.
Процесуальні дії
Ухвалою суду від 06 вересня 2021 року, занесеною до протоколу судового засідання, продовжено шістдесятиденний строк проведення підготовчого провадження у справі №420/11072/21 на тридцять днів.
Ухвалою суду від 18 жовтня 2021 року, занесеною до протоколу судового засідання, закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.
У судове засідання, призначене на 15 листопада 2021 року сторони не з'явились, про дату, час і місце його проведення повідомлені належним чином та своєчасно.
Згідно з ч. 1 ст. 205 КАС України, неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
З урахуванням вищенаведеного, суд ухвалив проводити судове засідання за відсутності повідомлених учасників справи.
Розглянувши подані сторонами заяви по суті справи і докази на їх обґрунтування, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини справи, судом встановлені наступні обставини та факти.
Відповідач - товариство з обмеженою відповідальністю “Газ пойнт”, код ЄДРПОУ 39501964, зареєстроване в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, Дата запису: 20.11.2014, Номер запису: 10721020000031230.
Місцезнаходження юридичної особи: Україна, 65048, Одеська обл., місто Одеса, вул.Велика Арнаутська, будинок 19, офіс 611.
Основний вид діяльності: 47.30 Роздрібна торгівля пальним (основний).
З матеріалів справи судом встановлено, що за адресою: 67300, Одеська область, Березівський район, місто Березівка, вулиця Паркова, 82, знаходиться господарська одиниця товариства з обмеженою відповідальністю “Газ пойнт” - Автомобільний газозаправний пункт (АГЗП).
16 березня 2021 року на виконання доручення Прем'єр-Міністра України від 11.03.2021 року №10033/1/1-21 та доручення першого заступника голови ДСНС України від 12.03.2021 року №02-3693/262-1 «Про позапланові перевірки місць виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним», з метою здійснення контролю за виконанням Кодексу цивільного захисту України, інших законодавчих, нормативних і нормативно-правових актів у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, та вимог абз. 7 ч. 1 ст. 6 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності”, - Головним управлінням ДСНС в Одеській області прийнято наказ № 90 (з основної діяльності), яким наказано здійснити позапланові заходи державного нагляду (контролю) за додержанням (виконанням) вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки суб'єктами господарювання у власності (володінні), користуванні яких перебувають місця виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним (а.с. 9).
17 березня 2021 року начальником Березівського міськрайонного сектору Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області видано посвідчення № 13 на проведення заходу державного нагляду (контролю) - позапланової перевірки у період з 17 по 30 березня 2021 року товариства з обмеженою відповідальністю “Газ пойнт” за адресою господарської одиниці: 67300, Одеська область, Березівський район, місто Березівка, вулиця Паркова, 82 (а.с. 10).
За результатами проведеної перевірки дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, посадовими особами Березівського міськрайонного сектору Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області складено Акт № 13 від 29 березня 2021 року (а.с. 11-18).
Відповідно до Акту № 13 від 29 березня 2021 року, перевіркою встановлено 20 порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки на об'єкті Товариства з обмеженою відповідальністю “Газ пойнт” за адресою: 67300, Одеська область, Березівський район, місто Березівка, вулиця Паркова, 82.
У зв'язку з виявленням цих порушень та з метою їх усунення, на підставі статті 69 Кодексу цивільного захисту, ч. 8 статті 7 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності”, інспекторами Березівського міськрайонного сектору Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області видано Припис від 29 березня 2021 року №10 директору Товариства з обмеженою відповідальністю “Газ пойнт” про усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки (а.с. 72-76).
23 вересня 2021 року посадовими особами Березівського міськрайонного сектору Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області на звернення товариства з обмеженою відповідальністю “Газ пойнт” (а.с. 107) проведено позапланову перевірку за адресою господарської одиниці: 67300, Одеська область, Березівський район, місто Березівка, вулиця Паркова, 82.
За результатом проведення повторної позапланової перевірки господарської одиниці товариства з обмеженою відповідальністю “Газ пойнт” за адресою: 67300, Одеська область, Березівський район, місто Березівка, вулиця Паркова, 82, на предмет дотримання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, у тому числі щодо усунення порушень, зафіксованих в Акті № 13 від 29 березня 2021 року, складено Акт позапланової перевірки від 23 вересня 2021 року № 171 (а.с. 129-143).
За наслідками повторної позапланової перевірки господарської одиниці товариства з обмеженою відповідальністю “Газ пойнт” за адресою: 67300, Одеська область, Березівський район, місто Березівка, вулиця Паркова, 82, на предмет дотримання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, виявлено та зафіксовано 3 (три) порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, з метою усунення яких виданий Припис від 23 вересня 2021 року №104 (а.с. 144-147).
Судом встановлено, що підставою даного адміністративного позову стало виявлення позивачем за результатами перевірки господарської одиниці товариства з обмеженою відповідальністю “Газ пойнт” за адресою: 67300, Одеська область, Березівський район, місто Березівка, вулиця Паркова, 82, порушень, зазначених в акті перевірки № 13 від 29 березня 2021 року за номерами: 2-20, водночас під час судового розгляду за результатами повторної перевірки, відповідно до акту від 23 вересня 2021 року № 171, виявлено 3 (три) порушення.
Отже, за результатами перевірки відповідача за адресою господарської одиниці (АГЗП): 67300, Одеська область, Березівський район, місто Березівка, вулиця Паркова, 82, встановлено наступні порушення:
1) Абзац перший частини другої статті 57 КЦЗУ, а саме: Суб'єктом господарювання не подано декларацію відповідності матеріально-технічної бази суб'єкта господарювання вимогам законодавства з питань пожежної безпеки. Наслідки: надзвичайна подія, пожежа;
2) Розділ V, глава 1, пункт 1.2 Правил пожежної безпеки в Україні/ Наказ МВС України № 1417 від 30.12.2014р., зареєстрований в Міністерстві юстиції України 05.03.2015р. за № 252/26697 (далі ППБУ), а саме: будівля операторської АГЗП не обладнана системою протипожежного захисту відповідно до ДБН В.2.5-56:2014 «Системи протипожежного захисту». Наслідки: надзвичайна подія, пожежа;
3) Розділ V, глава З, пункт 3.6, абзац 3 ППБУ, Розділ VI, пункт 7 Правил експлуатації та типовими нормами належності вогнегасників, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 15 січня 2018 року № 25, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 23 лютого 2018 року за № 225/31677, Пункт 10 додатку 2 Правил пожежної безпеки для об'єктів зберігання, транспортування та реалізації нафтопродуктів, затверджених Наказом Міністерства палива та енергетики України від 24.12.2008 року № 658, пункт 16 додатку 2 Правил пожежної безпеки для об'єктів зберігання, транспортування та реалізації нафтопродуктів, затверджених Наказом Міністерства палива та енергетики України від 24.12.2008 року №658, а саме: будівлю операторської, пожежний щит на території АГЗП та резервуар (модуль) АГЗП не забезпечено первинними засобами пожежогасіння згідно норм належності (вогнегасники). Наслідки: надзвичайна подія, пожежа.
З огляду виявлені порушення та керуючись положеннями Кодексу цивільного захисту України, позивач звернувся до суду з позовом про застосування заходів реагування у вигляді повного зупинення роботи господарської одиниці товариства з обмеженою відповідальністю “Газ пойнт” за адресою: 67300, Одеська область, Березівський район, місто Березівка, вулиця Паркова, 82, до повного усунення порушень.
Вирішуючи спірні правовідносини в межах заявлених позовних вимог, надаючи юридичну кваліфікацію встановленим обставинам справи, суд виходить з наступного.
Відносини, пов'язані із захистом населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій, реагуванням на них, функціонуванням єдиної державної системи цивільного захисту, повноваження органів державної влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, права та обов'язки громадян України, іноземців та осіб без громадянства, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності регулює та визначає Кодекс цивільного захисту України від 02.10.2012 № 5403.
Отже, дія Кодексу цивільного захисту України поширюється та визначає права та обов'язки, зокрема підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності.
Крім того, згідно з положеннями Кодексу цивільного захисту України можливість застосування заходів реагування не ставиться в залежність від суб'єкта, який допустив порушення, а виключно до об'єкта, який експлуатується з порушеннями норм пожежної і техногенної безпеки.
Відповідно до ст. 47 Кодексу цивільного захисту України, державний нагляд (контроль) з питань цивільного захисту здійснюється за додержанням та виконанням вимог законодавства у сферах техногенної та пожежної безпеки, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій природного і техногенного характеру, за діяльністю аварійно-рятувальних служб, а також у сфері промислової безпеки та гірничого нагляду, поводження з радіоактивними відходами відповідно до Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", цього Кодексу та інших законодавчих актів.
Отже, державний нагляд (контроль) з питань цивільного захисту за додержанням та виконанням вимог законодавства у сферах техногенної та пожежної безпеки здійснюється, зокрема, відповідно до Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” від 05.04.2007 №877-У, який визначає правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю).
Відповідно до ст. 1 цього Закону, державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища; заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються у формі перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та в інших формах, визначених законом.
Згідно з приписами ст. 3 Закон України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” до основних принципів державного нагляду (контролю) належить, зокрема, пріоритетність безпеки у питаннях життя і здоров'я людини, функціонування і розвитку суспільства, середовища проживання і життєдіяльності перед будь-якими іншими інтересами і цілями у сфері господарської діяльності; здійснення державного нагляду (контролю) лише за наявності підстав та в порядку, визначених законом.
Відповідно до ч.ч. 1-3 ст. 64 Кодексу цивільного захисту України, центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, уповноважений організовувати та здійснювати державний нагляд (контроль) щодо виконання вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту і діяльності аварійно-рятувальних служб.
Центральний орган виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, реалізує повноваження безпосередньо і через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення.
До складу центрального органу виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, і його територіальних органів входять: органи державного нагляду у сфері пожежного нагляду; органи державного нагляду у сфері цивільного захисту і техногенної безпеки; підрозділи забезпечення та інші структурні підрозділи.
Відповідно до п. 1 Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2015 р. №1052, Державна служба України з надзвичайних ситуацій (далі - ДСНС) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ і який реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а також гідрометеорологічної діяльності.
Одним із основним завдань ДСНС, передбачених пп.2 п.3 вищезазначеного Положення, є здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб.
Пункт 7 Положення регламентує, що ДСНС здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Відповідно до Положення про Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області, затвердженого наказом ДСНС України №175 від 13.04.2016 року, Головне управління ДСНС України в Одеській області відповідно до покладених на нього завдань на відповідній території здійснює безпосередньо та через підпорядковані підрозділи нагляд (контроль) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки та цивільного захисту місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами і організаціями усіх форм власності, іншими суб'єктами господарювання, а також громадянами України, іноземцями та особами без громадянства.
Згідно зі ст. 66 Кодексу цивільного захисту України, центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, здійснює державний нагляд (контроль) шляхом проведення планових та позапланових перевірок відповідно до закону.
Отже, Головне управління ДСНС в Одеській області як територіальний орган ДСНС наділене повноваженнями щодо проведення перевірок у сфері техногенної та пожежної безпеки.
Підстави здійснення позапланових заходів державного нагляду (контролю) визначені частиною першою статті 6 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності”.
Так, відповідно до абз. 7 ч. 1 ст. 6 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності”, підставою для здійснення позапланових заходів є доручення Прем'єр-міністра України про перевірку суб'єктів господарювання у відповідній сфері у зв'язку з виявленими системними порушеннями та/або настанням події, що має значний негативний вплив на права, законні інтереси, життя та здоров'я людини, захист навколишнього природного середовища та забезпечення безпеки держави.
Відповідно до ч. 1 ст. 7 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності”, для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ (рішення, розпорядження), який має містити найменування суб'єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки.
З матеріалів справи судом встановлено, що за дорученням Прем'єр-міністр України від 11.03.2021 року №10033/1/1-21 та доручення першого заступника голови ДСНС України від 12.03.2021 року №02-3693/262-1 «Про позапланові перевірки місць виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним», з метою здійснення контролю за виконанням Кодексу цивільного захисту України, інших законодавчих, нормативних і нормативно-правових актів у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, та вимог абз. 7 ч. 1 ст. 6 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності”, Головним управлінням ДСНС в Одеській області прийнято наказ від 16 березня 2021 року № 90 (з основної діяльності), яким наказано здійснити позапланові заходи державного нагляду (контролю) за додержанням (виконанням) вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки суб'єктами господарювання у власності (володінні), користуванні яких перебувають місця виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним (а.с. 9).
Відповідно до ч. 2 ст.7 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності”, на підставі наказу (рішення, розпорядження) оформляється посвідчення (направлення) на проведення заходу державного нагляду (контролю), яке підписується керівником органу державного нагляду (контролю) (головою державного колегіального органу) або його заступником (членом державного колегіального органу) із зазначенням прізвища, ім'я та по батькові і засвідчується печаткою.
17 березня 2021 року начальником Березівського міськрайонного сектору Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області видано посвідчення № 13 на проведення заходу державного нагляду (контролю) - позапланової перевірки у період з 17 по 30 березня 2021 року товариства з обмеженою відповідальністю “Газ пойнт” за адресою господарської одиниці: 67300, Одеська область, Березівський район, місто Березівка, вулиця Паркова, 82 (а.с. 10).
Відповідно до ч. 6 ст. 7 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності”, за результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю) складає акт.
Посадова особа органу державного нагляду (контролю) зазначає в акті стан виконання вимог законодавства суб'єктом господарювання, а в разі невиконання - детальний опис виявленого порушення з посиланням на відповідну вимогу законодавства.
В останній день перевірки два примірники акта підписуються посадовими особами органу державного нагляду (контролю), які здійснювали захід, та суб'єктом господарювання або уповноваженою ним особою, якщо інше не передбачено законом.
Якщо суб'єкт господарювання не погоджується з актом, він підписує акт із зауваженнями.
Зауваження суб'єкта господарювання щодо здійснення державного нагляду (контролю) є невід'ємною частиною акта органу державного нагляду (контролю).
У разі відмови суб'єкта господарювання підписати акт посадова особа органу державного нагляду (контролю) вносить до такого акта відповідний запис.
Один примірник акта вручається керівнику чи уповноваженій особі суб'єкта господарювання - юридичної особи, її відокремленого підрозділу, фізичній особі - підприємцю або уповноваженій ним особі в останній день заходу державного нагляду (контролю), а другий зберігається в органі державного нагляду (контролю).
Судом встановлено, що позивачем дотримані вищенаведені вимоги Закону.
Відповідно до ч. 7 ст. 7 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності”, на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.
Згідно з ч. 8 ст. 7 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності”, припис - обов'язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб'єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб'єкта господарювання. Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснювала перевірку.
Що стосується виконання відповідачем виявлених позивачем порушень законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, суд зазначає наступне.
Щодо порушення з приводу відсутності Декларації відповідності матеріально-технічної бази суб'єкта господарювання вимогам законодавства з питань пожежної безпеки.
Відповідно до ч. 2 ст. 57 Кодексу цивільного захисту України, початок роботи новоутворених підприємств, початок використання суб'єктом господарювання об'єктів нерухомості (будівель, споруд, приміщень або їх частин) здійснюється суб'єктом господарювання на підставі поданої декларації відповідності матеріально-технічної бази суб'єкта господарювання вимогам законодавства з питань пожежної безпеки (далі - декларація), а для суб'єктів господарювання з високим ступенем ризику - також за наявності позитивного висновку за результатами оцінки (експертизи) протипожежного стану підприємства, об'єкта чи приміщення (далі - оцінка протипожежного стану).
Згідно вимог ч. 4 ст. 57 Кодексу цивільного захисту України, Декларація подається суб'єктом господарювання до державного адміністратора або центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки (дозвільного органу).
Декларація реєструється дозвільним органом на безоплатній основі протягом десяти робочих днів з дня її надходження.
Датою надходження декларації вважається дата її реєстрації як вхідної кореспонденції державним адміністратором або дозвільним органом, а в разі надсилання рекомендованим листом - дата, зазначена на поштовому штемпелі підприємства зв'язку.
Державний адміністратор протягом одного робочого дня після надходження декларації передає її дозвільному органу.
Якщо декларацію подано чи оформлено з порушенням установлених вимог, дозвільний орган відмовляє в реєстрації декларації та повертає її суб'єкту господарювання для доопрацювання.
У разі якщо дозвільним органом не зареєстровано декларацію і не відмовлено в її реєстрації в установлений абзацом другим цієї частини строк, право на вчинення дій щодо провадження господарської діяльності, передбачених частиною другою цієї статті, виникає наступного дня після завершення строку, встановленого для реєстрації декларації. У такому разі декларація вважається зареєстрованою.
При цьому, за приписами ч. 5 ст. 57 Кодексу цивільного захисту України, суб'єкт господарювання набуває право вчиняти дії щодо провадження господарської діяльності, передбачені частиною другою цієї статті, з дня реєстрації декларації відповідним дозвільним органом.
Форма декларації, порядок її подання та реєстрації визначаються Кабінетом Міністрів України.
Особи, які подали декларацію, несуть передбачену законом відповідальність за достовірність даних, зазначених у поданій декларації.
З приводу вказаного порушення відповідач надав до суду копію Декларації №01/21 відповідності матеріально-технічної бази суб'єкта господарювання вимогам законодавства з питань пожежної безпеки (а.с. 148-149), яку ним подано для реєстрації до Головного управління ДСНС України в Одеській області.
Однак, як вбачається з матеріалів справи листом від 28 вересня 2021 року за вих. №6001.2-5717/6017/2 Головне управління ДСНС України в Одеській області повідомило ТОВ «ГАЗ ПОЙНТ» про повернення вказаної вище декларації на доопрацювання, у зв'язку із тим, що дані стосовно наявності та утримання автоматичних установок протипожежного захисту заповнено не у повному обсязі (а.с. 152).
Тобто, на час судового розгляду справи у відповідача відсутня зареєстрована Декларація відповідності матеріально-технічної бази суб'єкта господарювання вимогам законодавства з питань пожежної безпеки.
Отже, вказане порушення відповідачем не усунуто.
Щодо наступного порушення з приводу не обладнання будівлі операторської АГЗП системою протипожежного захисту відповідно до ДБН В.2.5-56:2014 «Системи протипожежного захисту».
Відповідно до пункту 1.1 глави 1 розділу V Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених Наказ Міністерства внутрішніх справ України 30.12.2014 № 1417, усі системи протипожежного захисту (далі - СПЗ) мають бути справними і утримуватися в постійній готовності до виконання роботи. Несправності, які впливають на їх працездатність, повинні усуватися негайно, інші несправності усуваються в передбачені регламентом терміни, при цьому необхідно робити записи у відповідних журналах.
Відповідно до пункту 1.2 глави 1 розділу V Правил пожежної безпеки в Україні, будинки, приміщення та споруди повинні обладнуватися системами протипожежного захисту відповідно до ДБН В.2.5-56:2014 “Системи протипожежного захисту”.
Підтримання експлуатаційної придатності СПЗ повинно проводитися відповідно до вимог ДБН В.2.5-56:2014 “Системи протипожежного захисту” (п. 1.4).
Пунктом 6.1 розділу VI ДБН В.2.5-56:2014 визначено, що системи протипожежного захисту поділяються на: а) системи пожежної сигналізації; б) автоматичні системи пожежогасіння; в) автономні системи пожежогасіння локального застосування; г) системи оповіщування про пожежу та управління евакуюванням людей; д) системи протидимного захисту; е) системи централізованого пожежного спостерігання; ж) системи диспетчиризації СПЗ.
Згідно з пунктом 7.1 розділу VII ДБН В.2.5-56:2014 системи пожежної сигналізації призначені для раннього виявлення пожежі та подавання сигналу тривоги для вжиття необхідних заходів (наприклад: евакуювання людей, виклик пожежно-рятувальних підрозділів, запуск протидимних систем пожежогасіння, здійснення управління протипожежними клапанами, дверима, воротами та завісами (екранами), відключенням або блокуванням (розблокуванням) інших інженерних систем та устатковання при сигналі «пожежа» тощо).
Відповідно до підпункту 7.2.1 пункту 7.1 розділу VII ДБН В.2.5-56:2014 системи пожежної сигналізації повинні: а) виявляти ознаки пожежі на ранній стадії; б) передавати тривожні сповіщення до пристроїв передавання пожежної тривоги та попередження про несправність; в) формувати сигнали управління для систем протипожежного захисту та іншого інженерного обладнання, що задіяне при пожежі; г) сигналізувати про виявлену несправність, яка може негативно впливати на нормальну роботу СПС.
Системи пожежної сигналізації не повинні: а) підпадати під несприятливий вплив інших систем незалежно від того, з'єднані вони з ними чи ні; б) виходити з ладу (частково або повністю) через вплив на них вогню або явища, для виявлення якого вони призначені, до того, як вогонь чи це явище було виявлено; в) реагувати на інші явища, не пов'язані з виявленням пожежі (підпункт 7.2.3 пункту 7.1 розділу VII ДБН В.2.5-56:2014).
З приводу вказаного порушення відповідач надав до суду Акт від 10 листопада 2021 року №01/11-21 підтвердження відповідності систем протипожежного захисту на об'єкті - Операторська АГЗП ТОВ “Газ пойнт”, за адресою: 67300, Одеська область, Березівський район, місто Березівка, вулиця Паркова, 82.
Як встановлено судом зі змісту цього Акту, цей акт складений комісією у складі:
Голови комісії - Євтішенков О.О., директор ТОВ «ГАЗ ПОЙНТ»,
Членів комісії - представників:
Представник замовника Верескун СА., комерційний директор ТОВ «ГАЗ ПОЙНТ», монтувальної організації Атанасов І.В., фізична особа-підприємець
Проектної організації, ОСОБА_2 , ТОВ «АНТЕЙ-СПЕЦСЕРВІС», директор (ГІП).
Згідно цього акту, Монтувальна організація Атанасов І.В., фізична особа-підприємець, ліцензія серія АЕ № 522791 від « 22» жовтня 2014 р., виконала монтування системи пожежної сигналізації та устаткування передавання тривожних сповіщень відповідно до затвердженої проектно-кошторисної документації, розробленої ТОВ «АНТЕЙ-СПЕЦСЕРВІС», шифр проекту РП 41.01-10.2021 ПС. Головний інженер проекту (ГІП) Антонов Ю.С., кваліфікаційний сертифікат АР № 006271 від « 21» лютого 2013 р., Міністерства регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України.
Результати перевірки: "Система пожежної сигналізації та устаткування передавання тривожних сповіщень пройшла комплексне випробування, вважати такою, що відповідає чинним нормативним документам та проектній документації та готова до експлуатування, про що складено цей акт".
Систему пожежної сигналізації та устаткування передавання тривожних сповіщень змонтовано в Операторська АГЗП за адресою: Одеська область, м. Березівка, вул. Паркова, 82.
Отже, вказане порушення відповідачем усунуто.
Заперечень Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області щодо усунення відповідачем вказаного порушення до суду не надходило.
Щодо наступного порушення: будівлю операторської, пожежний щит на території АГЗП та резервуар (модуль) АГЗП не забезпечено первинними засобами пожежогасіння згідно норм належності (вогнегасники).
Відповідно до пункту 3.6 глави 3 розділу V Правил пожежної безпеки в Україні, територія підприємств, будинки, споруди, приміщення, технологічні установки повинні бути забезпечені первинними засобами пожежогасіння: вогнегасниками, ящиками з піском, бочками з водою, покривалами з негорючого теплоізоляційного матеріалу, пожежними відрами, совковими лопатами, пожежним інструментом, які використовуються для локалізації і ліквідації пожеж у їх початковій стадії розвитку.
Ця вимога стосується також будівель, споруд та приміщень, обладнаних будь-якими типами систем пожежогасіння, пожежної сигналізації або внутрішніми пожежними кран-комплектами.
Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 15.01.2018 № 25 затверджені Правила експлуатації та типові норми належності вогнегасників, які поширюються на будинки і приміщення різного призначення, що експлуатуються, підприємства, установи та організації (незалежно від виду їх діяльності та форм власності) (далі - суб'єкти господарювання), механічні транспортні засоби і є обов'язковими для виконання посадовими особами (власниками).
Вогнегасник - технічний засіб, призначений для припинення горіння подаванням вогнегасної речовини, що міститься в його корпусі, під дією надлишкового тиску, за масою і конструктивним виконанням придатний для транспортування і застосування людиною (визначення пункту 5 розділу I Привил №25).
Забезпечення виконання вимог цих Правил покладається на суб'єктів господарювання.
Згідно пункту 7 розділу VI Правил експлуатації та типовими нормами належності вогнегасників, будинки адміністративного та побутового призначення і громадські будинки, у тому числі підприємства торгівлі, на кожному поверсі повинні мати не менше двох переносних (порошкових, водопінних або водяних) вогнегасників з масою заряду вогнегасної речовини 5 кг і більше, а в разі площі поверху більше 100 м-2 кількість вогнегасників приймаються з розрахунку 1 кг вогнегасної речовини на кожні 10 м-2 площі підлоги.
Крім того, слід передбачати по одному газовому вогнегаснику з величиною заряду вогнегасної речовини 3 кг і більше: на 20 м-2 площі підлоги в офісних приміщеннях з оргтехнікою, коморах, електрощитових, вентиляційних камерах та інших технічних приміщеннях; на 50 м-2 площі підлоги в приміщеннях архівів, машзалів, бібліотек, музеїв.
Наказом Міністерства палива та енергетики України від 24.12.2008 року №658 затверджені Правила пожежної безпеки для об'єктів зберігання, транспортування та реалізації нафтопродуктів.
Згідно пунктів 10, 16 Додатку 2 до Правил пожежної безпеки для об'єктів зберігання, транспортування та реалізації нафтопродуктів, АГЗП оснащується 2 переносними порошковими і 2 переносними вуглекислотними вогнегасниками з масою заряду вогнегасної речовини не менше 9 кг і 5 кг кожний відповідно і пересувним порошковим вогнегасником з масою заряду вогнегасної речовини не менше 100 кг з розрахунку на кожний резервуар АГЗП.
На кожні 5000 кв.м території забудови об'єкта встановлюється пожежний щит (але не менше одного) або, за наявності такої можливості, утеплена будівля (пожежний пункт) з температурою повітря узимку не нижче 5 град.C з таким набором первинних засобів пожежогасіння: три порошкових вогнегасники з масою заряду вогнегасної речовини не менше 9 кг кожний; покривало з негорючого теплоізоляційного матеріалу або повсті розміром 2 х 2 м; один ящик з піском місткістю не менше 0,5 куб.м; дві лопати (совкова і штикова); два пожежних відра; два ломи; дві сокири; три гаки; ноші або возик для перенесення (перевезення) пожежного інвентарю та піску.
З приводу вказаного порушення відповідач надав до суду платіжне доручення №1711 від 01.10.2021 року на придбання вогнегасника (а.с. 155), а також фотофіксацію щодо укомплектування пожежного щиту (а.с. 66).
Заперечень Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області щодо усунення відповідачем вказаного порушення до суду не надходило.
Отже, вказане порушення відповідачем усунуто.
Відповідно до ч.1 ст.20 Кодексу цивільного захисту України, до завдань і обов'язків суб'єктів господарювання у сфері цивільного захисту належить: 1) забезпечення виконання заходів у сфері цивільного захисту на об'єктах суб'єкта господарювання; 2) забезпечення відповідно до законодавства своїх працівників засобами колективного та індивідуального захисту; 3) розміщення інформації про заходи безпеки та відповідну поведінку населення у разі виникнення аварії; 4) організація та здійснення під час виникнення надзвичайних ситуацій евакуаційних заходів щодо працівників та майна суб'єкта господарювання; 5) створення об'єктових формувань цивільного захисту відповідно до цього Кодексу та інших законодавчих актів, необхідної для їх функціонування матеріально-технічної бази і забезпечення готовності таких формувань до дій за призначенням; 6) створення диспетчерських служб відповідно до цього Кодексу та інших законів, необхідних для забезпечення безпеки об'єктів підвищеної небезпеки; 7) проведення оцінки ризиків виникнення надзвичайних ситуацій на об'єктах суб'єкта господарювання, здійснення заходів щодо неперевищення прийнятних рівнів таких ризиків; 8) здійснення навчання працівників з питань цивільного захисту, у тому числі правилам техногенної та пожежної безпеки; 9) декларування безпеки об'єктів підвищеної небезпеки; 10) розроблення планів локалізації та ліквідації наслідків аварій на об'єктах підвищеної небезпеки; 11) проведення об'єктових тренувань і навчань з питань цивільного захисту; 12) забезпечення аварійно-рятувального обслуговування суб'єктів господарювання відповідно до вимог статті 133 цього Кодексу; 13) здійснення за власні кошти заходів цивільного захисту, що зменшують рівень ризику виникнення надзвичайних ситуацій; 14) забезпечення безперешкодного доступу посадових осіб органів державного нагляду, працівників аварійно-рятувальних служб, з якими укладені угоди про аварійно-рятувальне обслуговування суб'єктів господарювання, для проведення обстежень на відповідність протиаварійних заходів планам локалізації і ліквідації наслідків аварій на об'єктах підвищеної небезпеки та потенційно небезпечних об'єктах, сил цивільного захисту - для проведення аварійно-рятувальних та інших невідкладних робіт у разі виникнення надзвичайних ситуацій; 15) забезпечення дотримання вимог законодавства щодо створення, зберігання, утримання, використання та реконструкції захисних споруд цивільного захисту; 16) здійснення обліку захисних споруд цивільного захисту, які перебувають на балансі (утриманні); 17) дотримання протиепідемічного, протиепізоотичного та протиепіфітотичного режиму; 18) створення і використання матеріальних резервів для запобігання та ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій; 19) розроблення заходів щодо забезпечення пожежної безпеки, впровадження досягнень науки і техніки, позитивного досвіду із зазначеного питання; 20) розроблення і затвердження інструкцій та видання наказів з питань пожежної безпеки, здійснення постійного контролю за їх виконанням; 21) забезпечення виконання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, а також виконання вимог приписів, постанов та розпоряджень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки; 22) утримання у справному стані засобів цивільного та протипожежного захисту, недопущення їх використання не за призначенням; 23) здійснення заходів щодо впровадження автоматичних засобів виявлення та гасіння пожеж і використання для цієї мети виробничої автоматики; 24) своєчасне інформування відповідних органів та підрозділів цивільного захисту про несправність протипожежної техніки, систем протипожежного захисту, водопостачання, а також про закриття доріг і проїздів на відповідній території; 25) виконання інших завдань і заходів у сфері цивільного захисту, передбачених цим Кодексом та іншими законодавчими актами.
Згідно з п. 12 ч. 1 ст. 67 Кодексу цивільного захисту України, до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.
Відповідно до ч. 1 ст. 68 Кодексу цивільного захисту України, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, у разі порушення вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки, у т.ч. невиконання їх законних вимог, зобов'язані застосовувати санкції, визначені законом.
Частиною 2 статті 68 Кодексу цивільного захисту України передбачено, що у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.
У відповідності з ч. 1 статті 70 Кодексу цивільного захисту України, підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є: 1) недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами; 2) порушення вимог пожежної безпеки, передбачених стандартами, нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення; 3) випуск і реалізація вибухопожежонебезпечної продукції та продукції протипожежного призначення з відхиленням від стандартів чи технічних умов або без даних щодо відповідності такої продукції вимогам пожежної безпеки; 4) нездійснення заходів щодо захисту персоналу від шкідливого впливу ймовірних надзвичайних ситуацій; 5) відсутність на виробництвах, на яких застосовуються небезпечні речовини, паспортів (формулярів) на обладнання та апаратуру або систем із забезпечення їх безперебійної (безаварійної) роботи; 6) невідповідність кількості засобів індивідуального захисту органів дихання від небезпечних хімічних речовин нормам забезпечення ними працівників суб'єкта господарювання, їх непридатність або відсутність; 7) порушення правил поводження з небезпечними речовинами; 8) відсутність або непридатність до використання засобів індивідуального захисту в осіб, які здійснюють обслуговування потенційно небезпечних об'єктів або об'єктів підвищеної небезпеки, а також в осіб, участь яких у ліквідації наслідків надзвичайної ситуації передбачена планом локалізації і ліквідації наслідків аварій; 9) відсутність на об'єкті підвищеної небезпеки диспетчерської служби або її неготовність до виконання покладених на неї завдань, у тому числі через відсутність відповідних документів, приладів, обладнання або засобів індивідуального захисту; 10) неготовність до використання за призначенням аварійно-рятувальної техніки, засобів цивільного захисту, а також обладнання, призначеного для забезпечення безпеки суб'єктів господарювання; 11) проведення робіт з будівництва будинків та споруд, розміщення інших небезпечних об'єктів, інженерних і транспортних комунікацій, які порушують встановлений законодавством з питань техногенної безпеки порядок їх проведення або проведення яких створює загрозу безпеці населення, суб'єктам господарювання, обладнанню та майну, що в них перебувають.
За приписами ч. 2 ст. 70 Кодексу цивільного захисту України, повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.
Із системного аналізу зазначених норм законодавства слідує, що підставою для застосування заходів реагування є встановлення порушення вимог законодавства сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей.
За результатами розгляду справи, судом виявлено, що порушення, зафіксовані в акті перевірки від 23 вересня 2021 року №171 відповідачем усунуті, окрім реєстрації Декларації відповідності матеріально-технічної бази суб'єкта господарювання вимогам законодавства з питань пожежної безпеки.
Однак, суд погоджується з посиланнями відповідача стосовно того, що відсутність вказаного дозвільного документу не має наслідком необхідність повного зупинення роботи об'єкту Товариства з обмеженою відповідальністю “Газ пойнт”, за адресою: 67300, Одеська область, Березівський район, місто Березівка, вулиця Паркова, 82, оскільки це порушення не є таким, що впливає на ризик виникнення надзвичайної ситуації, аварії чи пожежі, що може спричинити загрозу життю та здоров'ю людей, а також неможливість її ефективної ліквідації та рятуванню людей.
Таким чином, усунення відповідачем порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей, свідчить про відсутність підстав для застосування до господарської одиниці (АГЗП) Товариства з обмеженою відповідальністю “Газ пойнт”, за адресою: 67300, Одеська область, Березівський район, місто Березівка, вулиця Паркова, 82, заходів реагування у вигляді зупинення експлуатації.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Водночас, відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ч.1 ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
З огляду на зазначене, оцінюючи докази, які є у справі, в їх сукупності, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області до товариства з обмеженою відповідальністю “Газ пойнт” про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).
Відповідно до ст. 139 КАС України, підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись ст.ст. 2, 5-9, 72, 74, 76-77, 90, 139, 205, 243-246, 250, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України,
У задоволенні адміністративного позову Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області до товариства з обмеженою відповідальністю “Газ пойнт” про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду може бути оскаржене до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.
Позивач - Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області (код ЄДРПОУ 38643633; 65091, м. Одеса, вул. Прохорівська, 6).
Відповідач - товариство з обмеженою відповідальністю “Газ пойнт” (код ЄДРПОУ 39501964: місцезнаходження юридичної особи: 65048, Одеська обл., місто Одеса, вул.Велика Арнаутська, будинок 19, офіс 611).
Повний текст рішення складено та підписано судом 25 листопада 2021 року.
Суддя О.В. Глуханчук
.