Провадження № 3/760/10435/21
в справі № 760/26892/21
16.11.2021 року суддя Солом'янського районного суду м. Києва Застрожнікова К.С., розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов з Солом'янського УП ГУНП у м. Києві, відносно
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, зареєстрованої та проживаючої за адресою АДРЕСА_1 ,
за фактом вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 184 КУпАП, -
До Солом'янського районного суду міста Києва надійшов протокол про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 388785 від 21.09.2021 р. відносно ОСОБА_1 , відповідно до змісту якого слідує, що ОСОБА_1 ухилялась від виконання, передбачених законом батьківських обов'язків, що проявилось в тому, що малолітня донька ОСОБА_2 , 2010 р.н., в період часу з 01.09.2021 р. по 21.09.2021 р. не відвідувала навчання в СЗШ № 12, яка розташована за адресою м. Київ, вул. Зелена, 12, чим вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 184 КУпАП.
У судовому засіданні ОСОБА_1 своєї вини у вчиненні адміністративного правопорушення, не визнала, суду пояснила, що проживає за адресою АДРЕСА_1 разом з матір'ю та донькою ОСОБА_2 , 2010 р.н., яка дійсно у період часу з 01.09.2021 року по 21.09.2021 року не відвідувала школу, бо не виявляла такого бажання. Зазначила, що зараз займається влаштуванням дитини на он-лайн навчання у приватну школу, однак не може надати будь-яких документів, на підтвердження зазначених нею обставин.
Заслухавши пояснення ОСОБА_1 , дослідивши письмові матеріали справи та докази у їх сукупності, суд дійшов до такого висновку.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданням провадження у справі про адміністративне правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно зі ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Частиною 1 статті 184 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей.
Відповідно до п. 16 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.03.2007 за № 3 «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав» ухилення батьків від виконання своїх обов'язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти.
Відповідно до ст. 150 Сімейного Кодексу України батьки зобов'язані виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім'ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини.
Батьки зобов'язані піклуватися про здоров'я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток.
Батьки зобов'язані забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя.
Батьки зобов'язані поважати дитину.
Передача дитини на виховання іншим особам не звільняє батьків від обов'язку батьківського піклування щодо неї.
Так, судом досліджено протокол про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 388785 від 21.09.2021 р. відносно ОСОБА_1 , відповідно до змісту якого слідує, що ОСОБА_1 ухилялась від виконання, передбачених законом батьківських обов'язків, що проявилось в тому, що малолітня донька ОСОБА_2 , 2010 р.н., в період часу з 01.09.2021 р. по 21.09.2021 р. не відвідувала навчання в СЗШ № 12, яка розташована за адресою м. Київ, вул. Зелена, 12 /а. с. 1/.
Відповідно до протоколу прийняття заяви про вчинене кримінальне правопорушення від 06.09.2021 р. слідує, що із заявою звернулась ОСОБА_3 , яка повідомила, що її донька ОСОБА_1 систематично вчиняє домашнє насильство, а також не виконує обов'язок по вихованню малолітньої доньки ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , а саме не допускає до навчання у школі /а. с. 2/.
У поданій письмовій заяві ОСОБА_3 зазначила, що за літній час її донька ОСОБА_1 не підготувала доньку до шкоди, не придбала одягу та взуття, тому вона вимушена була збирати онучку до школи. 01.09 ОСОБА_1 не відвела доньку до школи, мотивуючи тим, що дитину треба переводити у іншу школу, хоча до цього жодного разу про це не зазначала. На її прохання відправити доньку до школи, ОСОБА_1 не реагувала, дитина психологічно подавлена /а. с. 4/.
Згідно з письмовими поясненнями ОСОБА_1 щодо звернення своєї матері ОСОБА_3 вона пояснює, що вона не заперечує, що в цьому році вона не змогла зібрати доньку до школи, 01 вересня донька не забажала йти до школи, та вона не змогла на це вплинути. Переводити до іншого навчального закладу вона доньку не буде, оскільки школи переповнені та доньку не беруть. 02 та 03 вересня донька також не пішла до школи, оскільки погано себе почувала, на даний час 21.09.2021 р. до школи № 12 донька не ходить, оскільки захворіла, але до медичних установ вона не зверталась та лікує її самостійно, після одужання донька повернеться до школи /а. с. 5/.
Відповідно до ст. ст. 8, ч. 1 ст. 11 Закону України «Про охорону дитинства» кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку.
Батьки або особи, які їх замінюють, несуть відповідальність за створення умов, необхідних для всебічного розвитку дитини, відповідно до законів України.
Сім'я є природним середовищем для фізичного, духовного, інтелектуального, культурного, соціального розвитку дитини, її матеріального забезпечення і несе відповідальність за створення належних умов для цього.
Відповідно до ч. ч. 1, 2, 3 ст. 12 Закону України «Про охорону дитинства» виховання в сім'ї є першоосновою розвитку особистості дитини. На кожного з батьків покладається однакова відповідальність за виховання, навчання і розвиток дитини. Батьки або особи, які їх замінюють, мають право і зобов'язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров'я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці.
Виховання дитини має спрямовуватися на розвиток її особистості, поваги до прав, свобод людини і громадянина, мови, національних історичних і культурних цінностей українського та інших народів, підготовку дитини до свідомого життя у суспільстві в дусі взаєморозуміння, миру, милосердя, забезпечення рівноправності всіх членів суспільства, злагоди та дружби між народами, етнічними, національними, релігійними групами.
Держава надає батькам або особам, які їх замінюють, допомогу у виконанні ними своїх обов'язків щодо виховання дітей, захищає права сім'ї, сприяє розвитку системи послуг з підтримки сімей з дітьми та мережі дитячих закладів.
Згідно із ст. 35 Закону України «Про охорону дитинства» особи, винні у порушенні вимог законодавства про охорону дитинства, несуть цивільно-правову, адміністративну або кримінальну відповідальність відповідно до законів України.
Зі змісту положень ч. 1 ст. 19, ч. 2 ст. 25 Закону України «Про повну загальну середню освіту» батьки учнів є учасниками освітнього процесу у закладах освіти, та саме на батьків учнів покладається відповідальність за здобуття дитиною повної загальної середньої освіти.
Таким чином, враховуючи досліджені судом матеріали справи про адміністративне правопорушення, фактичні обставини справи, та пояснення ОСОБА_1 , яка не заперечувала обставин, що починаючи з 01 вересня 2021 року її дитина ОСОБА_2 , 2010 р. н. не відвідує школу, будь-які документи, на підтвердження поважності причин відсутності дитини у школі, ОСОБА_1 до суду не надала, що у своїй сукупності суд розцінює, як ухилення з боку ОСОБА_1 від виконання свого батьківського обов'язку із забезпечення здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, підготовки її до самостійного життя.
Таким чином, з урахуванням викладеного, суд приходить до висновку про винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 184 КУпАП.
Доказів, які б спростували обставини, зазначені в протоколі про адміністративне правопорушення, суду не надано.
При визначенні виду й міри адміністративного стягнення, згідно ст. 33 КУпАП враховується характер вчиненого правопорушення, особа правопорушника, ступінь її вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Обставини, які пом'якшують адміністративну відповідальність, та обставини, які обтяжують адміністративну відповідальність, судом не встановлено.
Враховуючи викладене вище, особу правопорушника, суд приходить до висновку, що ОСОБА_1 необхідно піддати адміністративному стягненню у виді штрафу у розмірі п'ятдесят неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 850 грн.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП та ЗУ «Про судовий збір» з ОСОБА_1 підлягає стягненню судовий збір, оскільки на неї судом накладено адміністративне стягнення.
На підставі викладеного, та керуючись ст. ст. 9, 33, 34, ст. 184, 252, 283, 284 КУпАП та ЗУ «Про судовий збір», суд,-
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 184 КУпАП, та застосувати до неї адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі п'ятдесят неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдест) гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в дохід Держави судовий збір у розмірі 454 грн., які підлягають сплаті на наступні реквізити: Отримував коштів: ГУК у м. Києві/Соломян.р-н/22030101, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, Банк отримувача: Казначейство України, код банку отримувача (МФО) 899998, рахунок отримувача UA388999980313181206000026010, код класифікації доходів бюджету 22030101, Призначення платежу: судовий збір.
Постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з моменту винесення до Київського апеляційного суду через Солом'янський районний суд міста Києва.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова пред'являється до виконання протягом трьох місяців.
Суддя : К.С.Застрожнікова